Najnowsze wpisy

JAK DOJECHAĆ DO DANII?

Nyhavn, kopenhaga


SAMOLOTEM DO DANII


Najszybszym, a zarazem najtańszym sposobem dostania się do Danii jest samolot. Już za niecałe 100 złotych możemy kupić bilet lotniczy z Gdańska, Warszawy, albo z Poznania i dostać się z naszym bagażem podręcznym w raptem półtorej godziny do Billund, Kopenhagi, albo Aarhus. Niestety, tanie loty nie mają w swojej ofercie wielu duńskich miast do wyboru. Billund oferuje znany wszystkim Legoland, Aarhus zaś jest o wiele hojniejszy w atrakcje, a z drugiego co do wielkości miasta w Danii łatwo już dostać się koleją w inne ciekawe miejsca. Niestety, póki co jedynie lotnisko w Gdańsku posiada linię do Aarhus.

Bezpośrednie dostępne loty:
Gdańsk - Aarhus/Billund
Poznań - Billund
Warszawa - Billund
Kraków - Kopenhaga
Wrocław - Kopenhaga


BUSEM DO DANII


Innym sposobem jest ten, który wykorzystuje wiele polskich emigrantów na co dzień mieszkających w Danii. W tym również zazwyczaj my, gdyż krótko mówiąc możemy ze sobą wziąć więcej rzeczy z Polski – a uwierzcie na słowo, zawsze jest mnóstwo do zabrania. Busy. Wiele firm transportowych działa między Danią, a Polską. Prawdopodobnie jest ich kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt, więc warto zapoznać się z ofertą kilku naraz. Zazwyczaj większość jeździ po dwa, trzy razy w tygodniu do Polski i z powrotem. Ceny za przejazd są wysokie, około 350 złotych (w zależności od sezonu, oraz firmy) w jedną stronę za osobę, jednak w cenie mamy możliwość wzięcia ze sobą 35 kilogramowego bagażu.

Firmy coraz częściej oferują przejazd z adresu pod adres, co zarazem jest ułatwieniem, szczególnie dla tych, którzy niekoniecznie znają miasto do którego się wybierają. Z drugiej jednak strony, podróż z adresu pod adres zwykle trwa dłużej. Średni przejazd busem to 13 godzin.

Przykładowe firmy transportowe:
dunczyk.com
alexanderbus.pl

AUTEM DO DANII


Autostrady w Niemczech i Danii są bezpłatne. Najgorzej jedzie się w Niemczech, po przejechaniu granicy Duńskiej najczęściej nie ma już żadnych problemów – oczywiście zależy dokąd zmierzacie, czy w stronę stolicy, czy na północ. Duńczycy jeżdżą spokojnie, częściej zbyt wolno, niż za szybko, chociaż nie jest to oczywiście żadną regułą i warto pamiętać, że nigdy nie wiemy, kto siedzi za kierownicą auta, które akurat obok nas przejeżdża. 

Ceny paliwa w Danii:
– 92 – ok. 11.00 DKK za litr
– 95 – ok. 11.00 DKK za litr
– diesel –  ok. 10.00 DKK za litr *

* Ceny z dnia 15.01.2020

4 komentarze:

 1. Ciekawy i przydatny tekst. Gdybym miała wybrać się do Danii, pewnie postawiłabym na samolot, bo ceny są naprawdę dobre. Z drugiej strony autem (szczególnie, że mamy w gazie) też cenowo nie wyszłaby tragedia, a to na pewno najwygodniejsza opcja, której często nie bierze się pod uwagę, a warto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. my się nad Danią zastanawiamy, ale pewnie samolotem, bo jednak z Krakowa tak najlepiej. ;)
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli planujemy krótki pobyt w Danii to nie ma sensu jechać własnym samochodem bo tylko się zmęczymy (głównie kierowca), a samochód później się nie przyda bo np. po Kopenhadze najlepiej poruszać się na rowerze. Jeśli mieszkamy w Krakowie albo Wrocławiu to możemy lecieć bezpośrednio do Kopenhagi - ale te loty nie są już takie tanie. Natomiast jeśli mielibyśmy doliczyć do czasu i kosztów lotu dojazd na lotnisko, odprawę, transfer z lotniska do Kopenhagi itd. to już tak fajnie nie wygląda - zarówno czasowo jak i cenowo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zwolennikiem zarówno podróży samolotem, busami jaki i samochodem. Wszystko zależy od sytuacji, w której się znajdujemy, nie każdy może latać samolotem i nie każdy ma prawo jazdy lub samochód. Ważne aby wybrać najlepszą opcję dla siebie samego.

  OdpowiedzUsuń

Adbox