Najnowsze wpisy

Jak dojechać do Danii?

Nyhavn, kopenhaga


Samolotem do Danii


Najszybszym, a zarazem najtańszym środkiem transportu dla turystów, szczególnie polecanym przez nas jest samolot. Już za niecałe 100 złotych możemy dostać bilet lotniczy z Gdańska, Warszawy, albo z Poznania i dostać się z naszym bagażem podręcznym w raptem półtorej godziny do Billund, albo Aarhus. Wadą niestety jest fakt, że tanie loty nie mają w swojej ofercie wiele Duńskich miast do wyboru. Billund oferuje znany wszystkim Legoland, Aarhus zaś jest o wiele hojniejsze w atrakcje, a z drugiego co do wielkości miasta w Danii łatwo już dostać się koleją w inne ciekawe miejsca. Niestety, póki co jedynie lotnisko w Gdańsku posiada linię do Aarhus.
Bezpośrednie dostępne loty:
Gdańsk - Aarhus/Billund
Poznań - Billund
Warszawa - Billund
Kraków - Kopenhaga
Wrocław - Kopenhaga

Busem do Danii


Innym, bardziej katorżniczym sposobem jest ten, który wykorzystuje wiele Polskich emigrantów na co dzień mieszkających w Danii. W tym również zazwyczaj my, gdyż krótko mówiąc możemy ze sobą wziąć więcej rzeczy z Polski – a uwierzcie na słowo, zawsze jest mnóstwo do zabrania. Busy. Wiele firm transportowych działa między Danią, a Polską. Prawdopodobnie jest ich kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt, więc warto zapoznać się z ofertą kilku naraz. Zazwyczaj większość jeździ po dwa, trzy razy w tygodniu do Polski i z powrotem. Ceny za przejazd są wysokie, około 350 złotych (w zależności od sezonu, oraz firmy) w jedną stronę za osobę, jednak w cenie mamy możliwość wzięcia ze sobą 35 kilogramowego bagażu. Ewentualnie za dodatkową opłatę rower, lodówkę, albo szafę... nie żartuję, ludzie naprawdę potrafią przewozić takie rzeczy. My raz jechaliśmy z metrową ramą na zdjęcia. :P 
Firmy coraz częściej oferują przejazd z adresu pod adres, co zarazem jest ułatwieniem, szczególnie dla tych, którzy niekoniecznie znają miasto do którego się udają, ale również utrapieniem, gdyż czas podróży wydłuża się. Średnio busem jedzie się 13 godzin.  Nie będę Was straszyła i wcale nie powiem, że zdarzyło mi się 17 godzin... 
Przykładowe firmy transportowe:
dunczyk.com
alexanderbus.pl
– tommy.pl

Autem do Danii


Ostatnim środkiem transportu rzecz jasna jest własny samochód. Autostrady w Niemczech i Danii są póki co bezpłatne. Najgorzej jedzie się w Niemczech, po przejechaniu granicy Duńskiej najczęściej nie ma już żadnych problemów – oczywiście zależy dokąd zmierzacie, czy w stronę stolicy, czy na północ. Duńczycy jeżdżą spokojnie, częściej zbyt wolno, niż za szybko, chociaż nie jest to oczywiście żadną regułą i warto pamiętać, że nigdy nie wiemy, kto siedzi za kierownicą auta, które akurat obok nas przejeżdża. 
Ceny paliwa:
– 92 – ok. 12.50 kr za litr
– 95 – ok. 12.60 kr za litr
– diesel –  ok. 10.89 kr za litr *

* Ceny z dnia 15.07.2018

3 komentarze:

 1. Ciekawy i przydatny tekst. Gdybym miała wybrać się do Danii, pewnie postawiłabym na samolot, bo ceny są naprawdę dobre. Z drugiej strony autem (szczególnie, że mamy w gazie) też cenowo nie wyszłaby tragedia, a to na pewno najwygodniejsza opcja, której często nie bierze się pod uwagę, a warto :)

  OdpowiedzUsuń
 2. my się nad Danią zastanawiamy, ale pewnie samolotem, bo jednak z Krakowa tak najlepiej. ;)
  pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli planujemy krótki pobyt w Danii to nie ma sensu jechać własnym samochodem bo tylko się zmęczymy (głównie kierowca), a samochód później się nie przyda bo np. po Kopenhadze najlepiej poruszać się na rowerze. Jeśli mieszkamy w Krakowie albo Wrocławiu to możemy lecieć bezpośrednio do Kopenhagi - ale te loty nie są już takie tanie. Natomiast jeśli mielibyśmy doliczyć do czasu i kosztów lotu dojazd na lotnisko, odprawę, transfer z lotniska do Kopenhagi itd. to już tak fajnie nie wygląda - zarówno czasowo jak i cenowo.

  OdpowiedzUsuń

Adbox