Najnowsze wpisy

JAK ZOSTAĆ GONDOLIEREM?

wenecja, gondole, laguna, włochy

Cudowne kanały, gondole i cichy męski śpiew barkaroli. Między innymi takich rzeczy doświadczymy wybierając się do jedynego takiego miejsca na ziemi. Do Wenecji. Włoskiego miasta znanego z drogich sklepów i gondolierów, którzy za krótki rejs proszą od nas od 70 euro wzwyż. A tak właściwie, co trzeba zrobić, aby móc pracować jako gondolier? 


Historia gondoli sięga wieku XV, gdzie już na tamtejszych malowidłach dostrzec dało się łodzie złudnie przypominające ówczesne gondole. Prawdopodobnie już wtedy nimi były, choć ich kształt różnił się wówczas od fizjonomii gondoli, które podziwiamy teraz. Na przestrzeni lat jego budowa zmieniała się, aż do formy, którą mogą cieszyć się aktualnie – wraz z czarnym kolorem, który bynajmniej nie jest przypadkiem.

Kiedyś gondole wykorzystywane były do transportu, a cieszyć się nimi mogły szlacheckie rodziny, które zacięcie zdobiły swoje łodzie, aby ukazać przez to majątek, którym dysponowały. Teraz gondole służą jako dekoracja Weneckich kanałów, zarobek dla gondolierów oraz biorą udział w regatach. 


CZY OBCOKRAJOWIEC MOŻE ZOSTAĆ GONDOLIEREM?

Jeszcze kilkanaście lat temu zawód gondoliera przekazywany był z ojca na syna. Można powiedzieć, że właściwie syn – niestety kobiety nie mogły pracować w tym zawodzie – dziedziczył licencję po swoim ojcu, który to uczył go fachu, aby ten gdy dorośnie mógł pójść w jego ślady. Rzecz jasna musiał być rodowitym Wenecjaninem. Teraz na szczęście nie ma prawa, które zakazywałoby innym – nawet obcokrajowcom – przyuczenia i pracy w tym zawodzie. Nawet może robić to kobieta, chociaż póki co krąg gondolowych wyjadaczy nadal kręci na to nosem.CO TRZEBA UMIEĆ, ŻEBY ZOSTAĆ GONDOLIEREM?

Przede wszystkim trzeba nauczyć się weneckiej historii, kultury, oraz sztuki, o której przybliżenie nierzadko proszą turyści podczas swojego rejsu. Języki obce są koniecznością, a poza tym predyspozycje do śpiewania, które przydają się w pracy. O umiejętności pływania chyba nie muszę wspominać. Prowadzenie gondoli wbrew pozorom nie jest wcale takie proste, łatwo o wywrotkę, tak więc trzeba zachować równowagę niczym cyrkowiec balansujący na linie.

gondole, wenecja, włochy

JAK ZOSTAĆ GONDOLIEREM?

Istnieje wiele szkół, które oferują wyrobienie licencji. Kandydat musi co prawda być pełnoletni, a później po przejściu szkolenia zdać egzamin, aby móc rozpocząć staż. Praktyki odbywają się z profesjonalnym gondolierem i trwają zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy, po których uczeń stawia się na egzaminie praktycznym. Na ostatecznym egzaminie oceniana jest jego technika wiosłowania. Atutem jest, kiedy gondolier porusza się z elegancją i delikatnością posługuje się wiosłem.

Wiele firm w Wenecji oferuje turystom krótkie kursy wioślarstwa na których za dosyć duże pieniądze możemy spróbować samemu nauczyć się prowadzić gondolę. Ceny zaczynają się od 90 euro za osobę/ 90 min.


ILE ZARABIA GONDOLIER? 

Mówi się, że gondolier ma gondolę w kanale, zaś Ferrari na podjeździe. Ile w tym prawdy? Wielu pewnie nie zdradzi swoich zarobków, ale nie są one wcale takie małe. Za około 20 minutową wycieczkę wielu gondolierów liczy sobie od 70 euro wzwyż. Nie licząc atrakcyjnych dodatków, jak opowiadanie o zabytkach, polecanie fajnych miejscówek, czy śpiewanie barkaroli. Tak więc mniej więcej sami możemy wyobrazić sobie ile zarobią w sezonie, podczas swojej – nierzadko 12 godzinnej – pracy w kanałach.


Praca gondoliera wydaje się być naprawdę interesująca, a przede wszystkim niecodzienna. Chcielibyście sami pracować jako gondolierzy w Wenecji? :) 

gondolier, wenecja, włochy


_______________________________________________
1 komentarz:

  1. chyba nie. ;) jakoś nie widzę siebie użerającej się z turystami dzień w dzień. ;) chociaż pływanie po kanałach na pewno byłoby świetnym doświadczeniem, to bałabym się, że po jakimś czasie bym je znienawidziła. ;)
    pozdrawiam serdecznie.
    https://poprostumadusia.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Adbox