Najnowsze wpisy

JAK PORUSZAĆ SIĘ PO TURCJI?


turcja, droga, ulica

Przede wszystkim ostrożnie, bo ulice tego kraju potrafią być niezłym „meksykiem”. W ostatnim poście z Turcji mówiliśmy o bazarach, ale kraj półksiężyca i gwiazdy to nie tylko herbaciane targi z podróbkami Gucci i Rolex'ów. To także muzea, ładne widoki i ruiny starożytnych miast. Ale jak tam dotrzeć? O tym postanowiliśmy napisać w tym poście, aby pomóc Wam w zwiedzaniu tego malowniczego kraju. 

BUSEM PO TURCJI


Najlepszym sposobem jest odwiedzenie swojej recepcji i zapytanie o busy w okolicy. Duża szansa, że o którejś godzinie zatrzymuje się właśnie w pobliżu waszego miejsca noclegu. Busiki są tanie (koszt biletu to niecałe 2 euro), czasem potrzebna będzie przesiadka, ale jeśli poprosicie, każdy kierowca z przyjemnością pomoże Wam wybrać odpowiedni transport. Atrakcją samą w sobie jest oglądanie jak organizowana jest ta dość specyficzna komunikacja miejska. A ile ciekawych miejsc przy tym zwiedzimy!


TAKSÓWKĄ PO TURCJI

Innym, równie ciekawym sposobem jest pójście na taksówkę. Jednak zanim do niej wsiądziecie zapytajcie za ile taksówkarz Was podwiezie w dane miejsce. Koszt zależy od trasy i kierowcy, ale zazwyczaj zaczyna się od około 5 euro. Jeśli cena będzie Wam odpowiadała, to voile, Turcjo witaj, jeżeli jednak nie, warto po prostu ponarzekać troszkę na wysoką cenę, podziękować i odejść, a taksówkarz – jeśli nie będzie widział innej równie prędkiej szansy na zarobek – zgodzi się, albo spróbuję zaproponować korzystniejszą dla nas cenę. Przy naszej ostatniej podróży podczas transportu na bazar wspomnieliśmy, że nazajutrz jedziemy zwiedzać Efez, a na dodatek w planach mamy kilka innych miejsca i takim sposobem dostaliśmy prywatnego, zaufanego kierowcę, który już jutro czekał na nas o wyznaczonej godzinie i zawiózł pod samą kasę Efezu. Dał nam kilka godzin, przez które zrobił sobie rundkę z innymi klientami, a później zabrał nas dalej i na koniec dnia odwiózł pod sam hotel dając przy tym wizytówkę, jakby naszła nas znowu ochota na dalsze zwiedzanie. Oczywiście umawianie się z jednym kierowcą na więcej niż jeden przejazd daje nam profity w postaci rabatu.

WYPOŻYCZONYM AUTEM PO TURCJI


Wypożyczenie samochodem też jest opcją, z której my osobiście nie korzystaliśmy. Sprawa wypożyczenia auta jest podobna jak w pozostałych krajach świata i ktoś kto brał kiedykolwiek pojazd z wypożyczalni nie będzie miał z tym problemu. Problem może być jedynie w poruszaniu się, ponieważ kultura jazdy Turków należy do egzotyczniejszych. Międzynarodowe wypożyczalnie działające również na terenie Turcji, to choćby Avis, czy Hertz. widok, turcja, góry, auto

PODSUMOWANIE

Bus:

– busy są tanie, dostarczają nam atrakcji w postaci zwiedzania pomniejszych uliczek, za to musimy zdać się na rozkład jazdy i z góry ustalane trasy. Dla niektórych może być to problematyczne, jednak każdemu polecamy chociaż raz przejechać się busem. 

Taksówka:


– w tym przypadku sami decydujemy skąd i dokąd dokładnie jedziemy, niemałą zaletą jest posiadanie własnego kierowcy, który posiada ogromną wiedzę na temat miasta, przez co tym środkiem transportu dojedziemy najszybciej. Oczywistą wadą może być wyższa cena, niż w stosunku do busa. Ale na to też jest rada, bo do taksówki załadować można się w pięć osób, co znacząco zmniejsza koszt podróży.

Auto:

– wynajęty samochód daję nam maksymalną elastyczność w tym gdzie jedziemy i jaką trasą chcemy zmierzać do celu. Niestety jest to najdroższa opcja, niepozbawiona wad takich jak znalezienie miejsca do parkowania i to, że poruszanie się po Turcji może przerosnąć nasze umiejętności kierowcy.

turcja, ulica, droga

pejzaż, widok, góry, turcja

morze egejskie, turcja, morze ikaryjskieBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Adbox