Najnowsze wpisy

PÓŁNOCNA JUTLANDIA: CO WARTO ZOBACZYĆ

Widok z latarni morskiej w Hirsthals, Nordjylland

Północ Danii jest prawdopodobnie najmniej znanym zakątkiem kraju. Wielu turystów, którzy kiedykolwiek interesowali się tym rejonem kojarzy jedynie Grenen, czyli miejsce gdzie dwa morza – Północne i Bałtyckie – przybijają sobie piątkę. Jednak Północna Jutlandia, po duńsku Nordjylland, oferuje znacznie więcej niesamowitych miast i miejsc, które aż szkoda jest nie odwiedzić. 


TOP MIAST W NORDJYLLAND

______________________________

SKAGEN

Miasteczko położone na samym końcu Danii oferuje przede wszystkim Grenen. Dla wielu jedne z dwóch znanych w Danii miejsc, po Kopenhadze. Prócz tego, naturalnie niesamowitego, cyplu znajdziemy tutaj również turystyczne miasteczko pełne sklepów i urokliwych kawiarenek.

CO WARTO ZOBACZYĆ W SKAGEN:


- Grenen - cypel na którym to morze Północne spotyka się z Bałtyckim. Z racji innego zasolenia przy dobrej aurze (czyli silnym wietrze) widać, jak wody jednego odbijają się od wód drugiego morza, jak gdyby toczyły walkę o teren.

- Vippefyr – nietypowa latarnia morska popularna w Danii w 18 wieku. Vippefyr składał się z kosza – w którym umieszczano rozżarzone węgielki –  uwieszonego na skośnej belce, którą można było swobodnie manewrować w dół i w górę. Warto ją zobaczyć, gdyż tylko nieliczne takie konstrukcje znajdziemy w Skandynawii.

- Skagens Museum 

- Latarnia morska w Skagen

- Muzeum bunkrów 

- Bamsemuseum - muzeum pluszowych misi

- Dino mini golf

- R
åbjerg mile - duńska pustynia

- Foki - spotkać tu można bardzo często foki


dania, atrakcje, plaże w danii, pustynia w danii
fot.1,2,3. Råbjerg Mile


HIRTSHALS

Portowe miasteczko z którego każdego dnia wypływają dziesiątki promów, między innymi na Wyspy Owcze i Islandię. Hirtshals w sezonie staje się wręcz kurortem. Rocznie ściąga do siebie mnóstwo turystów, a to przez świetne, długie i szerokie plaże oraz szereg ciekawych atrakcji w pobliżu. Znajdziemy tu między innymi Oceanarium, czy muzeum II wojny światowej, a w nim bunkry, które można zwiedzać do woli.


CO WARTO ZOBACZYĆ W HIRTSHALS:Nordsøen Oceanarium - akwarium w Hirtshals jest jedną z największych atrakcji Danii. Hektolitry wody, ławice kolorowych ryb i muzeum, które uczy ciekawostek o żyjących w wodach zwierzętach. A do tego, niecodzienny klimat i wyjątkowa, morska sceneria. - latarnia morska w Hirtshals – a zarazem punkty widokowy z przecudownym widokiem na całe miasteczko


muzeum bunkrów


_____________________________________________

AALBORG

Stolica regionu Nordjylland i główne miasto Północy. Zarazem, port położony w najwęższym punkcie cieśniny Limfjorden. Aalborg jest czwartym największym miastem w Danii. Oferuje dużo atrakcyjnych miejsc dla młodych ludzi, jak i dla rodzin z dziećmi. Jako, że na terenie miasta działa jeden z największych uniwersytetów duńskich – Aalborg Universitet – znajdziemy tutaj wiele pubów otwartych po nocach. Dla chętnych takich wrażeń polecamy wybrać się na Jomfru Ane, ulicę składająca się z samych dyskotek i klubów nocnych.

CO WARTO ZOBACZYĆ W AALBORG:- Aalborg Zoo

- KUNSTEN Museum of Modern Art - muzeum sztuki

- Aalborgtårnet - wieża widokowa 

- Jomfru Ane Gade - ulica pełna najlepszych klubów w mieście

- Park of Music - park grających drzew 

- Springeren – Maritimt - muzeum Marynistyczne 

- Defence and Garrison Museum - muzeum Wojskowe

- Urbans Kælder – siedlisko nietoperzy, które można zwiedzać całą dobę 

- zamek Voergaard - piękny zamek, niedaleko AalborgaLØKKEN

Piękne plaże, kolorowe kutry i mnóstwo kawiarenek oraz restauracji. Løkken jest następnym ulubionym miejscem wypoczynku zagranicznych, jak i Duńskich turystów. Samo w sobie ma urok, prawdopodobnie za sprawą czarujących małych żółtych domków i deptakowi, który przypomina mi centra polskich, zwykle zatłoczonych kurortów nadmorskich.

CO WARTO ZOBACZYĆ W LØKKEN:


- Rubjerg Knude Fyr - zasypana latarnia w Danii o której więcej pisaliśmy tutaj!
Zasypana w tonach piachu, dumnie stojąca na klif Rubjerg. Latarnię znajdziemy na trasie między Løkken, a Lønstrup. 

- Family Farm Fun Park

- Action House Løkken

fot. 1. Plaża w Løkken | fot.2. Miasteczko w Løkken | fot. 3. Plaża w Løkken


BLOKHUS

Nadmorskie miasteczko również oblężone przez turystów w szczycie sezonu. Wynająć możemy tutaj sommerhus, czyli drewniane domki letniskowe ukryte pomiędzy piaszczystymi wydmami i szeregami gęstej trawy. Blokhus to idealne miejsce na wypoczynek w ciszy, a zarazem napicie się dobrego piwa w pubach otwartych po nocach.

CO WARTO ZOBACZYĆ W BLOKHUS:


- Fårup Sommerland - drugi najlepszy park rozrywki w Europie. Nagradzany tym tytułem już trzy lata z rzędu. Park mieści się w niedaleko centrum Blokhus, a fani kolejek górskich nie zapomną tych przejażdżek do końca życia.

- Skulpturparken - muzeum rzeźb piaskowych 

- Anne Justs Have - ogród Anne Just

atrakcje, dania, północ danii,
fot.1,2,3. Północne wybrzeże Danii

FREDERIKSHAVN

Port Fryderyka, gdyż taką właśnie nosi nazwę w języku duńskim, to jedno z większych miasteczek w Północnej Jutlandii. Sam port obsługuje dziennie kilkanaście statków towarowych, których kolejka wije się ku głębokim wodą morza Bałtyckiego w oczekiwaniu na rozładunek. Prócz tego, przepiękne wysepki na morskim horyzoncie i plaża z żywymi palmami wyciągnięta wprost z Miami.

CO WARTO ZOBACZYĆ W FREDERIKSHAVN:


- Hirsholm - jedna z kilku małych wysepek tuż obok Frederishavn. Poznać ją można po latarni morskiej w porcie, którą widać ze stałego lądu. Hirsholm ma raptem 45 hektarów i jest jedyną zamieszkałą wyspą w archipelagu. Dostać na nią można się własnym środkiem transportu wodnego, albo dzięki organizowanym wycieczką przez firmę Seadog. 

- fort Bagsbo

- Palmestranden - plaża z żywymi palmami

- ogród botaniczny Bagsbo

- Frederikshavn Kunstmuseum - muzeum sztuki 

- Pikkerbaken - punkt widokowy

- Kølpen - wyspa


KLITMØLLER

To taka duńska Kalifornia. Z racji charakterystycznego ukształtowania morskiego terenu, to właśnie tutaj spotkać można największe fale w Danii. Ponadto, przepiękne piaszczyste plaże, sympatyczne kawiarnie i szkoła surfowania ściągają w to miejsce rzeszę deskowych fanów, którzy pragną pośmigać po falach.

CO WARTO ZOBACZYĆ W OKOLICY KLITMØLLER:


- klif Bulbjerg - niesamowity klif Bulbjerg jest jednym z kilku takich w Danii. Widok z góry jest po prostu niesamowity.

- Thy National Park - cudowny państwowy park 

- młyn Faddersbøl 

- Bunkermuseum Hanstholm - największe w Danii muzeum bunkrów 

atrakcje danii, klify w danii, plaze w danii, co zobaczyc
fot. 1,2,3. Klif Bulbjerg

LÆSO

Wysepka położona kilkanaście kilometrów w głąb morza Bałtyckiego. Dopłynąć można na nią promem z Frederikshavn cztery razy dziennie, cena biletu to około 140 kr. Nie zapomnijcie jednak wziąć ze sobą roweru, gdyż to idealny teren na takie wycieczki.JAK PORUSZAĆ SIĘ PO NORDJYLLAND?

______________________________

Praktycznie do każdego miasta dojedziemy pociągiem. Dzięki DSB (Duńskie Koleje Państwowe) dostaniemy się z południa do Aalborga. Zaś ze stolicy regionu najsprawniej poruszać się NJ (Norjyske Jernbane, czyli Północnojutlandzkimi Kolejami). Ta druga obejmuje takie przejazdy, jak    Aalborg – Skagen, Hjørring – Hirsthals, Aalborg – Frederiskhavn, Frederikshavn – Skagen. Do sprawdzania rozkładu jazdy polecamy Rejseplanen.
Pomiędzy małymi miasteczkami najlepiej poruszać się na rowerze. Do wielu miejsc prowadzą ścieżki rowerowe, a jeśli przyjdzie nam jechać zwykłą drogą, nie ma co się martwić. Nigdzie indziej kierowcy nie uważają na rowerzystów bardziej, niż w Danii.
______________________________2 komentarze:

Adbox