Najnowsze wpisy

TRADYCYJNE DUŃSKIE OZDOBY ŚWIĄTECZNE

Julehjerte, duńska dekoracja świąteczna z papieru

Prócz typowych, znanych nam świątecznych ozdób, jak bombki, czy lampki, Duńczycy posiadają również swoje, tradycyjne, dekoracje, które zdobią gałązki ich choinek. Niektóre pochodzą nawet z czasów Wikingów, inne stały się inspiracją do stworzenia znanego nam wizerunku grubego, wciąż uśmiechniętego, dziadka Mikołaja w reklamach Coca-Coli. 

JULEBUK

Kozioł ze słomy, to jedna z tradycyjnych nordyckich ozdób świątecznych, której pochodzenie nie do końca jest znane. Mówi się, że tradycja jest tak stara, że może sięgać nawet czasów Wikingów, kiedy to kozioł był symbolem boga Thora, który to podróżował rydwanem zaprzężonym właśnie w te rogate zwierzęta. Symbol kozła miał zapewnić dobroć w nadchodzącym roku.

JULEHJERTE

Plecione świąteczne serduszka to ozdoba występująca w Danii bardzo często. Serduszka robione są zwykle z papieru o wysokim połysku. Co najciekawsze, najstarsze zachowane plecione serduszko pochodzi z roku 1850 i zostało wycięte rękami samego H.C. Andersena. 

Julebuk i Kræmmerhus duńskie ozdoby świąteczne

FLAGGUIRLANDE

Girlanda stworzona z małych duńskich flag to jedna z najchętniej wieszanych dekoracji na świątecznej choince. Co tu dużo mówić. Duńczycy kochają swoją flagę!


KRÆMMERHUS

Niech nie zdziwią Was stożkowe tubki wiszące na duńskich choinkach. Nie myślcie też, że ktoś powiesił je na gałązkach przez przypadek. Nic z tych rzeczy! Kræmmerhus to jedna ze starych tradycyjnych ozdób choinkowych z czasów kiedy sypkie produkty kupowało się na targu w takich właśnie stożkowych opakowania w jakich dzisiaj możemy spotkać sprzedawany popcorn. Często te niecodzienne ozdoby wypełnione były orzeszkami, czy cukierkami, które później szybko znikały za sprawą dzieci.


ADVENTSKRANS

Wieniec Adwentowy to dekoracja której nie zabraknie w domu u większości Duńczyków. Tradycja jest taka sama, jak w przypadku wieńców wiszących w kościołach. Każdej niedzieli, zaczynając od grudnia, zapala się jedną z 4 świec.


JULENISSE

Nisse to najbardziej szanowane bożki domowe w Skandynawii. Tradycyjnych skrzatów wyróżniamy wiele rodzajów, ale tym razem skupimy się na tych świątecznych. Elfiki, jak zresztą wszystkie Nisse znane są z Nordyckich opowieści i miały przynosić szczęście domownikom gospodarstwa w którym mieszkały. Stworki w wysokich czerwonych czapkach to prawdopodobnie najchętniej kupowane ozdoby świąteczne w Danii. Ponadto, warto wspomnieć, że to wizerunkiem Nisse inspirował się Haddon Sundblom, artysta, który stworzył postać Mikołaja, którego znamy z coca-coli.


Julenisse, świąteczne domowe skrzaty skandynawskie


_____________________________________


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Adbox