Najnowsze wpisy

KRISTIANSAND. CZY WARTO ZWIEDZIĆ

Wyspa koło KristiansandPort, palmy, skutery wodne i kolorowe domki. Tropikalna wyspa? Nadmorski kurort? Skądże! Kristiansand w Norwegii! 


Kristiansand, jak na Skandynawię przystało kojarzyło mi się z niskimi domkami, charakterystycznymi kamienicami z cegły i ludźmi tak złudnie podobnymi do Duńczyków, jak to tylko w ogóle jest możliwe. W końcu kiedyś ich ścieżki historyczne były ze sobą mocno połączone, Norweski bardzo podobny jest do Duńskiego, a te dwa narody nadal toczą walkę, kto tak naprawdę wywodzi się z Wikingów. Choć Norwedzy, z Duńczykami mają więcej wspólnego, niż pewnie by chcieli mieć, to Kristiansand zaskoczyło mnie niebywale. Może i język mają podobny, ale to dwa zupełnie odrębne światy.

Miasto założone przez króla Danii i Norwegii Christiana IV jest ósmym pod względem wielkości w Norwegii, a zarazem drugim największym portem tego kraju. To tu znajduje się największa norweska uczelnia wyższa Agder University College. I to z tego miastem jest też wiele dogodnych połączeń do Europy i reszty Norwegii.Atrakcje w Kristiansand


W mieście znajdziemy szereg ciekawych miejsc i atrakcji. Możemy przepłynąć się łodziom, krążąc wokół licznych wysepek i trzech głównych wysp, leżących tuż przy Kristiansand, Bragdøya, Andøya, Odderøya. Możemy także zwiedzić masę muzeów, jak chociażby małe muzeum sztuki Pyramidehuset Art Gallery, które znajduje się w budynku o niecodziennym wyglądzie. Co jeszcze warto zobaczyć w Kristiansand:

Christiansholm – fort zbudowany za czasów króla Danii i Norwegii Christiana IV.

Ravnedalen Naturpark – cudowny park ze skalną ścianą, idealnie oddający uroki Norwegii.

Dyreparken – park zoologiczny z masą dodatkowych atrakcji dla rodzin z dziećmi. 

Aquarama Bad – park wodny, spa i sztuczna fala do surfowania. 

Katedra w Kristiansand – przepiękny, jeden z największych kościołów w Norwegii.


katedra w Kristiansand


Jak dojechać do Kristiansand?


Do norweskiego miasta portowego dostaniemy się między innymi tanimi liniami lotniczymi z Gdańska. 
Będąc w Danii dobrym pomysłem jest również prom z Hirtshals, który wypływa często dwa razy dziennie.


___________________________________________

Co warto kupić w Norwegii?


Norwegia słynie ze swoich trolli. Souveniry z motywem tych przesłodkich stworków znajdziemy praktycznie wszędzie. Oprócz tego popularni są tu także Wikingowi i łosie!___________________________________________


Nie łatwo jest zgubić się w tym miasteczku, Kristiansand ma ciekawą budowę, ponieważ jego uliczki są równymi kwadratami, dlatego polecamy poznawać go na własną rękę. Lokalne biura turystyczne oferują zwiedzanie z przewodnikiem i w dodatku oferują wzbogacenie tej przygody zwiedzaniem na segwayach. Cena takiej frajdy to około 60 EURO. 
W Kristiansand znajdziemy mnóstwo sklepów i restauracji. Jest również duży deptak po którym o wiele lepiej spacerować na własnych nogach, we własnym tempie. 


ogromny sklep z żelkami w Kristiansand


1 komentarz:

  1. piękne miejsce, ostatnio coraz bardziej ciągnie mnie do Skandynawii i może wreszcie w te wakacje się tam wybierzemy. :) zapisuję sobie nazwę, żeby mieć jakiś fajny punkt zaczepienia. ;)
    pozdrawiam serdecznie.
    https://poprostumadusia.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Adbox