Najnowsze wpisy

NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE KOPENHAGI W 6 GODZIN


Ahh! Kopenhago, piękna stolico Danii. Zatłoczona, droga ale warta zwiedzenia. 

Prawdę mówiąc nie wiele czasu trzeba aby zwiedzić Kopenhagę. Owszem, niemożliwym jest aby ją poznać w raptem dzień, ale 6 godzin starczy, by móc się z nią zapoznać. 

Uszykowaliśmy dla Was kolejny wpis z nowej serii „Miasta w 6 godzin”, w którym pokazujemy, które miejsca warto zwiedzić mając raptem jeden dzień. Tym razem Kopenhaga, od strony codziennej i historycznej, nasz plan zwiedzania obejmuje miejsca w których przyjrzeć się możemy życiu codziennemu Duńczyków, ale przede wszystkim Królestwu Danii. 


_________________________________________________________

MAPA TRASY


Trasa to ponad 9 kilometrów spaceru po najważniejszych zabytkach i miejscach Kopenhagi. Naszą wycieczkę zaczęliśmy w Christianii o godzinie 9:00, kończymy ją przy Małej Syrence o godzinie 15:00. Godziny przy zdjęciach wskazują czas w którym zaczynamy zwiedzać daną atrakcję. W nawiasach podany jest orientacyjny czas spędzony przy atrakcji.


_________________________________________________________Christiania  (60 min)

Nasze zwiedzanie zaczynamy w dzielnicy Christianshavn, gdzie mieści się miejsce rzadko omijane przez turystów. Christiania. Wolne miasto ukryte za murami starych, opuszczonych koszar z pewnością zachęci nas swoją egzotyką. Egzotyką, zapytacie pewnie. Co egzotycznego mieścić się może raptem chwilę od ścisłego centrum stolicy? Cóż możemy wam powiedzieć. Inny świat. Odrealniony. Zamieszkany przez ludzi pragnących bardziej utopijnego życia niż to, które ujrzeć możemy na kopenhaskich uliczkach. Cirkelbroen i widok na Den Sorte Diamant  (10 min)

Po Christianii zbaczamy trochę z trasy i idziemy na cirkelbroen, ciekawy pod względem architektonicznym most z którego rozpościera się cudowny widok na wodę oraz po drugiej stronie brzegu nie trudno nam będzie dostrzec niesamowity czarny budynek. Den Sorte Diamant, czyli czarny diament Kopenhagi to królewska biblioteka, i także jedna z największych bibliotek w Europie. Børsen  (10 min)

Chwilę później zatrzymujemy się już przy jednym z kilku najbardziej charakterystycznych budynków Kopenhagi. Børsen został zbudowany na prośbę Christiana 4, króla Danii i Norwegii, a w jego wnętrzu mieściła się kiedyś giełda towarowa, a później giełda papierów wartościowych. Teraz służy już jako biurowiec, lecz nie zmieni to faktu, że budynek sam w sobie jest jednym z najlepszych przykładów renesansu holenderskiego w Danii. 


Christiansborg slot  (15 min) 

Zamek Christianborg stoi na malutkiej wysepce Slotsholmen. Była siedziba królewska jest teraz siedzibą duńskiego parlamentu i sądu najwyższego. Duża część zamku jest jednak otwarta każdego dnia dla zwiedzających. 


Nyhavn  (20 min)

Jedno z najbardziej popularnych miejsc w Kopenhadze. Nyhavn, czyli kanał w centrum stolicy jest idealnym miejscem na fotki oraz chwilę odpoczynku przy kolorowych kamieniczkach. Mało kto wie jednak, że Nyhavn nie był kiedyś miejscem tak atrakcyjnym jakim jest teraz. Dzielnica ta bowiem omijana była szerokim łukiem przez większość mieszkańców Kopenhagi, gdyż w wielu kamieniczkach mieściły się domy publiczne. Rosenborg slot i kongens have  (30 min)


Zamek Rosenborg był rezydencją królewską do 1710 roku. Zbudowany w stylu renesansu holenderskiego, który był wówczas popularny, mieści w sobie teraz muzeum kultury i sztuki oraz przede wszystkim możemy tam zobaczyć chronologiczną historię królów Danii.
Kościół marmurowy (Marmorkirken)  (10 min)

Watykan w samym centrum Kopenhagi? Po części można tak właśnie powiedzieć. Frederiks kirke, (czy inaczej Marmorkirken) – a raczej sama, robiąca wrażenie kopuła –  jak nie trudno się pewnie domyślić, jest odwzorowaniem bazyliki św. Piotra w Watykanie. 

Amalienborg i Amaliehaven  (20 min)

Tego miejsca po prostu nie możecie przegapić! To tak, jakby nie zajrzeć do pałacu Buckingham będąc w Londynie. Amalienborg jest zimową rezydencją rodziny królewskiej. Cała posiadłość składa się z czterech budynków zwróconych w stronę stojącej, w centrum placu, rzeźby Fryderyka V. W południowo-zachodnim budynku nazywanym pałacem Christiana VII znajduje się rezydencja reprezentacyjna królowej. Południowo-wschodni budynek mieści w sobie oficjalny pałac królowej. W północno-zachodniej znajdziemy muzeum poświęcone pałacowi, zaś w północno-wschodnim dworze mieści się rezydencja następcy tronu, czyli księcia Fryderyka. Przy pałacu każdego dnia o godzinie 12 możemy zobaczyć zmianę warty.
Fontanna Gefion  (10 min)

Rzeźby na fontannie ilustrują mitologię, która opowiada o tym, że król Szwecji, Gylfe zgodził się ofiarować Gefion tyle połaci ziemi, ile sama da radę przeorać w ciągu jednego dnia i nocy. Ta zaś zdecydowała się zamienić swoich synów w byki i tym samym przyspieszyć proces orania ziemi. Jednak byki wyorały ziemię tak mocno, że uniosły ją i wciągnęły do morza tworząc Zelandię, czyli wyspę na której znajduję się stolica Danii. 


Kastellet  (50 min)


Cytadela w Kopenhadze jest jedną z najlepiej zachowanych twierdz w północnej Europie. Do dnia dzisiejszego wykorzystywana jest przez duńskie wojsko. Na terenie znajdziemy niewielkie muzea, stary młyn, oraz kościół, a spacerowanie po murach obronnych jest dozwolone. Przy czym warto pamiętać, aby nie chodzić po zadbanych trawnikach. 
Kopenhaska syrenka (15 min)

Na koniec, prawdopodobnie najważniejsza atrakcja Kopenhagi, Den lille Havfrue (dosłownie mała pani morza) z baśni Andersena. Carl Jacobsen – syn J.C. Jacobsen, założyciela firmy Carlsberg – tak zakochał się w postaci Małej Syrenki, którą widział w przedstawieniu baletowym, że nakazał zbudowanie jej rzeźby. Od tego czasu, pomimo że syrenka straciła kilkukrotnie głowę i ramię, stoi w porcie witając kolejnych przyjezdnych, pragnących zwiedzić przepiękną Kopenhagę. 


1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy plan i wszystkie wymienione atrakcje na pewno warte zobaczenia:)

    OdpowiedzUsuń

Adbox