Najnowsze wpisy

STUDIA W DANII. WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ


Duńskie uczelnie zachwycają wielu. Swoimi programami, tokiem nauczania i ogólnym wyglądem przyciągają rocznie tysiące zagranicznych uczniów, w tym dużo młodych Polaków, chętnych spróbować czegoś nowego poza granicami naszego kraju. 

Samo planowanie aplikowania na zagraniczną uczelnie potrafi być niezłym orzechem do zgryzienia. W trakcie składania papierów stanąć może przed wami wiele niespodzianek, na które nie będziecie przygotowani, tak więc zdecydowaliśmy się napisać wam co nieco, aby rozjaśnić trudny temat, jakim są studia w Danii, oraz wszystkie inne rzeczy, które wiążą się ze zmianą, która was czeka. 

UNIWERSYTETY W DANII

_____________________________________________

W Danii istnieje osiem uniwersytetów:

Największym z nich – pod względem studiujących na nim studentów – jest Aarhus Universitet, który swoje wydziały posiada nie tylko w Aarhus, ale i Herning, czy Kopenhadze. 
Najstarszym uniwersytetem, rzecz jasna jest Københavns Universitet, który został założony już w 1479 roku. Kolejnymi po nich są:

Syddansk Universitet mieszczący się w Odense, ale także Kolding, Esbjerg, Sønderborg, Slagelse i Kopenhadze

Aalborg Universitet w Aalborg, a także Esbjerg, oraz Kopenhadze.

Roskilde Universitet w Roskilde

Danmarks Tekniske Universitet w Kongens Lyngby

Copenhagen Business School w Frederiksberg

IT-Universitetet w Kopenhadze

Poza tym w Danii są również szkoły wyższe: 

UCN w Aalborg, Hjørring, Thisted

Via University College w Randers, Aalborg, Aarhus, Horsens, Viborg, Herning, Holstebro


Wiele wydziałów prowadzonych jest w języku angielskim, co umożliwia zagranicznym studentom rozpoczęcie edukacji bez znajomości języka duńskiego. Żeby móc ubiegać się o przyjęcie na uniwersytet trzeba zdać jedną ze szkół średnich w Danii, albo za granicą. 
CERTYFIKATY JĘZYKOWE I INNE ZAŚWIADCZENIA

_____________________________________________

Często może zdarzyć się, że uczelnia będzie wymagać od nas udokumentowania znajomości języka angielskiego poprzez jeden z testów, a może być to: TOEFL, IELTS, czy Cambridge ESOL. Taki certyfikat można zrobić zarówno w Polsce, jak i na miejscu w Danii – ceny są podobne, oscylują w granicach ok. 800 zł (2000 DKK). 
Prócz certyfikatu językowego, zwykle potrzebne są świadectwa ze szkół średnich (oczywiście przetłumaczone na język angielski, albo duński), czasem też informacje o ilościach odbytych godzin z danych przedmiotów. 
Nie zapomnieć trzeba również o liście motywacyjnym i CV, które trzeba przesłać na adres wybranej przez nas uczelni! 

Dokumenty potrzebne do aplikowania mogą różnić się między różnymi uniwersytetami, a wszelkie wymagania można znaleźć na głównych stronach internetowych wybranych placówek. Można również skorzystać z pomocy firm zajmujących się aplikowaniem na zagraniczne studia. MIESZKANIE W DANII

_____________________________________________

Po złożeniu wszystkich papierów, wreszcie dostałeś się na wymarzone studia! Gratuluję! I co teraz? Gdzie będziesz mieszkał?


Dzielone mieszkania

O ile znalezienie lokum w stolicy nie powinno być problemem – jeśli zajmiemy się tym wystarczająco wcześnie – o tyle w mniejszych miastach może okazać się to irytujące i czasochłonne. 
Najlepszym wyjściem dla studenta jest więc wynajęcie mieszkania z innymi studentami. Jest to bardzo popularny sposób w Danii, przez co tuż przed rozpoczęciem nowego semestru znajdziesz mnóstwo ofert dotyczących poszukiwania współlokatorów. Szukać je można na grupach na Facebooku, m.in.: "Aarhus international", International Aalborg", "International *miasto*", "lejlighed til leje i *miasto*"


Akademiki

Innym sposobem są akademiki. Wiele uczelni oferuje miejsce w akademikach leżących blisko szkół, a o miejsce w nich warto zapytać uczelnię w której wkrótce zaczniemy zajęcia. 


Mieszkanie

Ostatnim, najbardziej kosztowym sposobem jest wynajęcie własnego mieszkania, którego koszt to około 7000 DKK za miesiąc na terenie Kopenhagi. W mniejszych miastach, rzecz jasna mniej, choć wszystko zależy od wielkości mieszkania. Nie zapomnieć trzeba również o kwartalnych opłatach za energię, oraz przede wszystkim wysokim depozycie. 


Więcej o wynajmowaniu mieszkania przeczytasz w naszym wpisie poniżej!
PRACA W DANII

_____________________________________________

Ok, mamy studia, mamy już znalezione mieszkanie. Naszym następnym krokiem jest praca! 
Zacząć szukać pracy najlepiej jeszcze przed przyjazdem do Danii. Z reguły początek wiosny jest świetnym czasem na znalezienie pracy, który jednak kończy się wraz z nadejściem lata, kiedy wielu przyszłych studentów duńskich uczelni przeprowadza się do Danii. Nagły ich napływ potrafi skutecznie zaniżyć popyt na pracowników sezonowych, oraz w branżach gastronomicznych, czy turystycznych. Z końcem wakacji znalezienie fajnej pracy może być nie lada wyzwaniem.


Jak szukać pracy? 

Najlepiej z CV w ręku chodzić od restauracji do restauracji. Warto od razu pytać o możliwość rozmowy z kierownikiem, wtedy będziemy mieli pewność, że nasze starania nie wylądują od razu w koszu na śmieci, a być może wzbudzą zainteresowanie – nawet pomimo pierwszej odmowy. Generalnie językiem nie warto się martwić, większość mówi dobrze po angielsku, choć co prawda ze znajomością duńskiego praca znajdzie się o wiele łatwiej. 


Strony z pracami 

Istnieje masa stron z ofertami pracy. Warto się po nich porozglądać, szczególnie właśnie na wiosnę, kiedy ofert przybywa. Jednymi z wielu są: jobindex.dk, czy ofir.dk.


Wysyłanie maili

Wysyłanie listów motywacyjnych i CV przez maila może być także owocne w momencie, kiedy jeszcze nie jesteśmy w Danii. Warto wysyłać maile do firm, nawet wtedy, kiedy te nie poszukują pracowników. Prawdą jest, że w większości wypadków nasz mail po przeczytaniu zostanie automatycznie usunięty, ale może zdarzyć się, że akurat wzbudzi zainteresowanie. 


TRANSPORT

_____________________________________________

Wreszcie mamy pracę, mamy studia, ale z racji naszego małego budżetu mieszkamy na obrzeżach miasta. Codzienny spacer na uczelnie jest niemożliwy. Jak radzić sobie z kosmicznymi cenami transportu miejskiego? 
Wsiąść na rower! Oczywiście, jak każdy Duńczyk czy to zima, czy to śnieg, czy wieje, czy pada, wsiąść na rower i jechać. Dla miłośników jednośladów, Dania bezsprzecznie jest rajem na ziemi. Ale co z tymi, którzy nie czują zachwytu do codziennych rowerowych wojaży (kłaniam się we własnej osobie)? 

Najlepszym sposobem jest wykupienie rejsekort, którą możemy podróżować autobusami, pociągami oraz metrem. Korzystając z karty wiele zaoszczędzimy, szczególnie jeżeli dojeżdżamy daleko – karta przyda się więc również na zwiedzanie Danii! 


SU 

_____________________________________________


Tak, tak, pewnie już o tym słyszałeś, co? ;)
SU, czyli Statens Uddannelsesstøtt to pomoc finansowa, którą można uzyskać, kiedy uczęszcza się do szkoły. Aby mieć możliwość dostania stypendium trzeba spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest praca. Trzeba pracować co najmniej 10-12 godzin tygodniowo, jeżeli jest się w Danii samemu. Jeżeli z rodziną, obowiązują trochę inne zasady. Wniosek o stypendium można składać tu: SU.dk CENY W DANII

_____________________________________________


Wszystko zależy w jakim rejonie Danii osiądziemy. Rzecz jasna, Kopenhaga i ogólnie region Stołeczny jest o wiele droższa, niż pozostałe rejony. Więcej o cenach pisaliśmy tu_____________________________________________


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adbox