Najnowsze wpisy

STUDIA W DANII. WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ


Swoimi programami, tokiem nauczania i ogólnym wyglądem duńskie uczelnie przyciągają rocznie tysiące zagranicznych uczniów, w tym dużo młodych Polaków, którzy chcą zdobyć nowe doświadczenie poza granicami własnego kraju. 

Samo planowanie aplikowania na zagraniczną uczelnię potrafi być niezłym orzechem do zgryzienia. W trakcie składania papierów stanie przed wami wiele niespodzianek, na które nie będziecie przygotowani, tak więc zdecydowaliśmy się napisać wam co nieco, aby rozjaśnić trudny temat, jakim są studia w Danii, oraz wszystkie inne formalności, które wiążą się ze zamieszkaniem w Danii. 

UNIWERSYTETY W DANII

_____________________________________________

W Danii istnieje osiem uniwersytetów:

Największym z nich – pod względem studiujących na nim studentów – jest Aarhus Universitet, który swoje wydziały posiada nie tylko w Aarhus, ale i Herning, czy Kopenhadze.

Najstarszym uniwersytetem, rzecz jasna jest Københavns Universitet, który został założony już w 1479 roku. Kolejnymi po nich są:

Syddansk Universitet mieszczący się w Odense, ale także Kolding, Esbjerg, Sønderborg, Slagelse i Kopenhadze

Aalborg Universitet w Aalborg, a także Esbjerg, oraz Kopenhadze.

Roskilde Universitet w Roskilde

Danmarks Tekniske Universitet w Kongens Lyngby

Copenhagen Business School w Frederiksberg

IT-Universitetet w Kopenhadze

Poza tym w Danii są również szkoły wyższe: 

UCN w Aalborg, Hjørring, Thisted

Via University College w Randers, Aalborg, Aarhus, Horsens, Viborg, Herning, Holstebro


Wiele wydziałów prowadzonych jest w języku angielskim, co umożliwia zagranicznym studentom rozpoczęcie edukacji bez znajomości języka duńskiego. Żeby móc ubiegać się o przyjęcie na uniwersytet trzeba zdać jedną ze szkół średnich w Danii albo za granicą. 
CERTYFIKATY JĘZYKOWE I INNE ZAŚWIADCZENIA

_____________________________________________

Uczelnia może wymagać udokumentowania znajomości języka angielskiego poprzez jeden z testów, którymi mogą być: TOEFL, IELTS, czy Cambridge ESOL. Taki certyfikat można zrobić zarówno w Polsce, jak i na miejscu w Danii – ceny są podobne, oscylują w granicach ok. 800 zł (2000 DKK).

Prócz certyfikatu językowego, prawdopodobnie potrzebne będą świadectwa ze szkoły średniej (oczywiście przetłumaczonego na język angielski albo duński). Zdarzyć się może również, że szkoła wymagać będzie informacji o ilościach odbytych godzin z przedmiotów.

Warto pamiętać także o liście motywacyjnym i CV, który trzeba przesłać na adres wybranej przez siebie uczelni. 

Dokumenty potrzebne do aplikowania mogą różnić się między uniwersytetami, a informacje o wymaganych papierach znajdziesz na głównych stronach internetowych wybranych placówek.

Jeżeli jednak nie chcesz robić wszystkiego sam, możesz skorzystać z pomocy firm zajmujących się aplikowaniem na zagraniczne studia. MIESZKANIE W DANII

_____________________________________________

Po złożeniu wszystkich papierów, wreszcie dostałeś się na wymarzone studia! Gratuluję! I co teraz? Gdzie będziesz mieszkał?

O ile znalezienie lokum w stolicy nie powinno być problemem – jeśli zajmiemy się tym wystarczająco wcześnie – o tyle w mniejszych miastach może okazać się to irytujące i czasochłonne.DZIELONE MIESZKANIA

Najlepszym wyjściem dla studenta jest wynajęcie mieszkania z innymi studentami. Jest to bardzo popularne w Danii, więc znalezienie pokoju przed rozpoczęciem nowego semestru nie powinno stanowić większego problemu. W odpowiednim czasie — w okresie wczesnoletnim — znajdziesz mnóstwo ofert od osób, które poszukują współlokatora.

Gdzie takich ofert szukać? Najlepiej na grupach poświęconych wynajmowaniu i życiu zagranicznych  ludzi w Danii. Na Facebooku takimi grupami m.in. są: "Aarhus international", International Aalborg", "International *tu miasto w którym chcesz mieszkać*", "lejlighed til leje i *miasto*"


AKADEMIKI

Innym sposobem są akademiki. Wiele uczelni oferuje pokój w akademikach leżących blisko szkół, a o miejsce w nich warto zapytać uczelnię. 


MIESZKANIE

Najbardziej kosztowym sposobem jest wynajęcie własnego mieszkania. Zakres cen wynajmu jest bardzo duży, w zależności od miejscowości, w której chcemy mieszkać. Na terenie Kopenhagi 2 pokojowe mieszkanie  to wydatek ok. 7000 DKK za miesiąc. Na północy Danii (np.: w Aalborg) 2 pokojowe mieszkanie jesteśmy w stanie znaleźć już za około 3500 DKK na miesiąc. Pamiętać również trzeba o kwartalnych opłatach za energię i przede wszystkim wysokim depozycie, który trzeba zapłacić przed przeprowadzką.


Więcej o wynajmowaniu mieszkania przeczytasz w naszym wpisie poniżej!
PRACA W DANII

_____________________________________________

Ok, studia za pasem, a klucze od mieszkania odebrane. Kolejnym krokiem jest praca!

Szukać pracy najlepiej jeszcze przed przyjazdem do Danii. Z reguły początek wiosny jest świetnym czasem na znalezienie pracy, który jednak kończy się wraz z nadejściem lata, kiedy wielu przyszłych studentów przeprowadza się do Danii. Nagły ich napływ potrafi skutecznie zaniżyć popyt na pracowników sezonowych oraz w branżach gastronomicznych, czy turystycznych. Z końcem wakacji znalezienie fajnej pracy może być nie lada wyzwaniem.JAK SZUKAĆ PRACY?

Najlepiej z CV w ręku chodzić od restauracji do restauracji. Warto od razu pytać o możliwość rozmowy z kierownikiem, wtedy będziemy mieli pewność, że nasze starania nie wylądują od razu w koszu na śmieci, a być może wzbudzą zainteresowanie – nawet pomimo pierwszej odmowy. Generalnie językiem nie warto się martwić, większość mówi dobrze po angielsku, choć co prawda ze znajomością duńskiego praca znajdzie się o wiele łatwiej. 


STRONY Z PRACAMI

Istnieje masa stron z ofertami pracy. Warto się po nich porozglądać, szczególnie właśnie na wiosnę, kiedy ofert przybywa. Jednymi z wielu są: jobindex.dk, czy ofir.dk.


WYSYŁANIE MEJLI

Wysyłanie listów motywacyjnych i CV przez maila może być także owocne w momencie, kiedy jeszcze nie jesteśmy w Danii. Warto wysyłać maile do firm, nawet wtedy, kiedy te nie poszukują pracowników. Prawdą jest, że w większości przypadków nasz mail po przeczytaniu zostanie automatycznie usunięty, ale może zdarzyć się, że akurat wzbudzi zainteresowanie.

CV PO DUŃSKU

CV w języku duńskim, czy angielskim? Na początku śmiało możesz wysyłać swoje CV napisane w języku angielskim, później jednak dobrze będzie zadbać o to, żeby przetłumaczyć swój życiorys na język duński. Dowiesz się tutaj, jak napisać CV po duńsku. Możesz również skorzystać z naszych usług i zrobimy to za Ciebie - zajrzyj tutaj, żeby zapoznać się z ofertą. 


TRANSPORT

_____________________________________________

Wreszcie mamy pracę, mamy studia, ale z racji naszego niewielkiego budżetu zdecydowaliśmy się mieszkać na obrzeżach miasta. Codzienny spacer na uczelnie jest niemożliwy. Jak radzić sobie z kosmicznymi cenami transportu miejskiego?

Wsiąść na rower! Oczywiście, jak każdy Duńczyk, czy to zima, czy to śnieg, czy wieje, czy pada, można wsiąść na rower i jechać. Dla miłośników jednośladów Dania bezsprzecznie jest rajem na ziemi. Ale co z tymi, którzy nie czują zachwytu do codziennych rowerowych wojaży (kłaniam się we własnej osobie)? 

Najlepszym sposobem jest wykupienie rejsekort, którą możemy podróżować autobusami, pociągami oraz metrem. Korzystając z karty, wiele zaoszczędzimy, szczególnie jeżeli dojeżdżamy daleko – karta przyda się więc również na zwiedzanie Danii! 


SU 

_____________________________________________


Tak, tak, pewnie już o tym słyszałeś, co? ;)
SU, czyli Statens Uddannelsesstøtt to stypendium, które można uzyskać, kiedy uczęszcza się do szkoły. Aby mieć możliwość dostania stypendium trzeba spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest praca. Trzeba pracować co najmniej 10-12 godzin tygodniowo, jeżeli jest się w Danii samemu. Jeżeli z rodziną, obowiązują trochę inne zasady. Wniosek o stypendium można składać tu: SU.dk CENY W DANII

_____________________________________________


Wszystko zależy, w jakim rejonie Danii osiądziemy. Rzecz jasna, Kopenhaga i ogólnie region Stołeczny jest o wiele droższa, niż pozostałe rejony. Więcej o cenach pisaliśmy tu____________________________________________________________________________________________________

Dołącz do grupy "Młodzi w Danii" na Facebooku, gdzie możesz podzielić się własnymi relacjami z duńskich uczelni! A także znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań!


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Adbox