Najnowsze wpisy

CZY NAUKA PRZEZ INTERNET JEST DLA CIEBIE?

Komputer leżący na białym biurku


Ucząc się przez internet najważniejsza jest organizacja czasu. Trzeba rozplanować sobie poszczególne godziny, aby znaleźć czas na naukę, bo prawdą jest, że będąc w domu o wiele trudniej o kompletne skupienie. Jeżeli nie potrafisz odpowiedzialnie i nieustępliwie podejść do planu swojego dnia, to taka metoda prawdopodobnie nie jest dla ciebie. Ale jeśli twierdzisz, że jesteś wytrwały, to zapraszam cię do poniższego wpisu. Decydując się na naukę domową musisz zdać sobie sprawę, że teraz od ciebie zależeć będzie kiedy  zajęcia będą się odbywać. Ułożenie planu dnia to pierwsze i najprostsze zadanie. O wiele trudniejszym jest dostosowanie i konsekwentne pilnowanie się go. Wielu z nas ma z tym problem, ale nic straconego, nauka online, może cię tego nauczyć. 


Planowanie i pilnowanie się tych planów nigdy nie było moją mocną stroną. Jestem typem człowieka, który ma miliony pomysłów naraz, a tysiące chciałby zacząć jednocześnie. W sumie nie wiedziałam, że kiedykolwiek nauczę się planować, do czasu, aż zapisałam się na pierwszy kurs internetowy, który zamierzałam połączyć z wieloma innymi rzeczami. No dobra... szczerze pierwsze tygodnie były ciężkie. Ciągle coś mnie rozpraszało, tu ktoś zadzwonił, tam odezwały się social media, a ja temu wszystkiemu potulnie ulegałam, pragnąc rzucić naukę w cholerę. Wydawało mi się, że domowe nauczanie jednak nie jest dla mnie. 


Dom kojarzy nam się z odpoczynkiem. Zwykle zmęczeni pracą, czy szkołą, wracamy do niego, aby zrelaksować się po dniu pełnym wrażeń, a wszelkie telewizory, komórki, czy inne urządzenia mimowolnie nas rozpraszają. Znalezienie więc dobrego miejsca do nauki jest czynnością, którą musisz wykonać już na samym początku. Kącik w ostatnim pokoju nad ulubioną biblioteczką? Hamak na bezludnej wyspie? Czy może ostatni stolik w pobliskiej kawiarence? Wybór należy do ciebie, ważne aby domowe rozpraszacze nie zabierały ci cennego czasu! 


No właśnie, znalezienie dobrego miejsca okazało się strzałem w dziesiątkę. Mały kącik przy biureczku do teraz jest moim ulubionym miejscem w którym nie dość, że dobrze mi się pracuje, to i często właśnie tam dostaję weny twórczej i motywacji do działania. 

________________________________________

Wzrokowiec, słuchowiec, czy kinestetyk – kto ma największą szansę odnaleźć się w nauczaniu online?Nauka online nie jest dla wszystkich. Trzeba wiedzieć, że każdy z nas jest inny. Jedni są wzrokowcami, drudzy słuchowcami, inni kinestetykami, a jeszcze kolejni mieszanką tych trzech cech. 


Mi, wzrokowcowi, nauka wchodzi szybciej, kiedy na biurku jest porządek, w pomieszczeniu nie ma chaosu, a ja mogę ze spokojem zapoznać się z tekstem, sporządzając własne notatki.


Słuchowcowi w tym momencie nie byłoby już tak łatwo. Te osoby mają łatwość w zapamiętywaniu informacji, które usłyszały, np. poprzez nagrania, czy chociażby wykład nauczyciela.  


Kinestetycy to jeszcze inna bajka. Jest to właśnie ta grupa ludzie, która na zajęciach najbardziej drażni wzrokowców i która sprawia, że ci decydują się na naukę online ( :p ). Osoby te uwielbiają mówić, być w ruchu i często ucząc się, mimowolnie chwytają coś w palce swoich dłoni.


Oczywiście na świecie nie istnieją stu procentowi słuchowcy, kinestetycy, czy wzrokowcy. Każdy ma po części z każdej cechy, ale to my sami musimy zrozumieć siebie i wybrać, która metoda uczenia się będzie dla nas idealna. 

________________________________________

Jesteś odpowiedzialny i samodzielny?


To dwie cechy, które na pewno przydadzą ci się podczas nauczania domowego. Odpowiednie miejsce i plan dnia to wierzchołek pierwszych trudności, z którymi musisz sobie poradzić. Samodzielność i odpowiedzialność są kolejnymi. 

W momencie w którym zagadnienie jest dla ciebie nie jasne, pytasz nauczyciela. W tej sytuacji on teoretycznie nie istnieje. Wielokrotnie musisz poradzić sobie sam, albo czekać na odpowiedź mailową na zadane przez ciebie pytanie. Nie ma też możliwości ściągania od najlepszego kumpla. 

________________________________________


Czy więc nauka online jest dla ciebie? Jeżeli potrafisz sam zmotywować się do pracy, nie przeszkadza ci cisza, brak chaosu i umiesz zaplanować swój dzień, to jest to idealna metoda dla ciebie. Jeśli brakuje ci kilku z tych umiejętności, nauka przez internet może być okazją do nauczenia się ich! :)
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Adbox