Najnowsze wpisy

5 MIEJSC, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ W PÓŁNOCNEJ JUTLANDII

Råbjerg mile, pustynia w Danii


BULBJERG KLINT


Widok z klifu Bulbjerg jest najprawdopodobniej najpiękniejszym widokiem na morze, jaki możesz zobaczyć w Danii. Brzeg plaży wije się w nieskończoność, a niebieska woda zlewa na horyzoncie z równie niebieskim niebem. Pod twoimi nogami za to olbrzymie białe skały, rodem z greckich wysp.  

Bulbjerg to klif stworzony z kamienia wapiennego, którego ogromne ilości dostrzeżesz również, spacerując po plaży u jego podnóży. Warto z tego względu patrzeć pod nogi, a przede wszystkim darować sobie rozrywkowe kopanie napotkanych na plaży kamieni, bo może się to naprawdę źle skończyć. Większość małych białych bryłek „swobodnie” leżących na plaży, to często silnie przymocowana odnoga klifu, która nie oderwie się od całości, po zwykłym kopnięciu. 

Bulbjerg jest również domem dużej ilości gatunków ptaków, tak więc dla miłośników, może okazać się wspaniałym obserwatorium. 

Na szczycie klifu znajduje się również niewielkie muzeum bunkrów, wejście jest gratis. 


bulbjerg klint, atrakcje w danii, klif w danii

bulbjerg klint, atrakcje w danii, klif w danii

bulbjerg klint, atrakcje w danii, klif w daniiRUBJERG KNUDE FYR

Latarnia na Rubjerg Knude to idealny przykład tego, jaką pozycję zajmuje natura w naszym świecie. Budynek powstał około roku 1899. Przez wiele lat dzielnie pomagał żeglarzom, aż w końcu zbierające się u jego podstawy piaski uniemożliwiłby mu dalsze działanie. Budynki mieszczące się obok, jak i całą latarnię zdecydowano się zamknąć i zmienić na muzeum, które ostatecznie również zostało zamknięte przez wciąż zbierające się piaski.

Teraz budynków muzeum już nie ma. Zniknęły pod warstwą sypkiego piachu. Spacerując po olbrzymich wydmach możesz natknąć się na wiele pozostałości. Od niedawna na latarnię można ponownie wchodzić. Wewnątrz niej zbudowano metalową klatkę schodową, którą dostaniesz się na sam jej szczyt, aby podziwiać kolejny cudowny widok na morze Północne. 

W okresie jesień 2019 latarnia będzie jednak zamknięta, ze względu na podjętą decyzję o jej przeniesieniu. Zostanie przetransportowana 60-80 metrów w głąb lądu.


U podnóży latarni leży wiele cegieł i resztek drewna, warto pamiętać więc o pełnym obuwiu. 


rubjerg knude, zakopana latarnia w danii, atrakcje

rubjerg knude, zakopana latarnia w danii, atrakcjeGRENEN

Będąc w Danii musisz zobaczyć Grenen, czyli najdalej wysunięty cypel w Danii. To właśnie tu, spotykają się wody morza Północnego z wodami Bałtyku. Przy dobrej aurze, to znaczy zwykle wietrznym dniu, gołym okiem dostrzeżesz dwie fale, dwóch różnych mórz, rozbijające się o siebie. 

W okolicy jest również dużo budynków powojennych, które można dowolnie zwiedzać. 

Do cyplu prowadzi dosyć długa droga przez plażę. Możesz skorzystać jednak z jeżdżącego na tej trasie „pociągu” – traktorka i wagonu. Koszt takiego przejazdu to 30 DKK, dzieci 15 DKK. 

grenen, laczace sie morza w danii

grenen, laczace sie morza w danii

grenen, laczace sie morza w danii


RÅBJERG MILE

Będąc w Skagen warto zatrzymać się w Rabjerg Mile i zrobić pamiątkowe zdjęcie na duńskiej pustyni. Na miejscu zobaczyć możesz ogromne połacie złocistego piasku, który został tam po deflacji, która przeszła przez okolice na przełomie XV oraz XVI wieku, powodując ogromne spustoszenie. 

Najpiękniej jest tam o zachodzie słońca. Ciekawostką jest, że twórcy Star Wars przez pewien czas brali pod uwagę Rabjerg Mile, jako lokację do nakręcenia jednej ze scen. 

Råbjerg mile, pustynia w Danii

Råbjerg mile, pustynia w Danii

Råbjerg mile, pustynia w Danii


REBILD BAKKER

Kolejny przykład tego, że w Danii znajdziemy wiele cudów natury o które państwo te nie byłoby nigdy posądzone. Wzgórza Rebild oraz mieszczący się obok las Rold to takie duńskie góry. Może nie warto nawet porównywać ich do naszych Tatr, czy Karpatów, bo Rebild nawet nie dorastają im do pięt, ale nie da się ukryć, że na szlakach dostrzeżesz ludzi ubranych, jak na długie, górskie wyprawy. 

W Rebild śmiało możesz zrobić sobie grilla. Znajdziesz tam grille, jak i opał do niego. W lesie Rold warto odszukać drewnianą konstrukcję, która jest punktem widokowym, z którego rozpościera się widok na wzgórza. 


 https://www.wzdluzdrogi.pl/2018/09/tania-dania-jak-zorganizowac-tani.html

2 komentarze:

  1. Mala adnotacja: Rebild to NIE sa nie tylko gory, ale nawet wzgorza; to sa pagory :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Kochani, fajnie się was czyta, ale poprawcie te "dwóch różnych móż" plis! Poza tym super.

    OdpowiedzUsuń

Adbox