Najnowsze wpisy

DANIA. INFORMACJE PRAKTYCZNEPOBYT W DANII

Na terenie Danii możemy przebywać do 90 dni jako turyści. Podczas ewentualnej kontroli granicznej potrzebny nam dowód osobisty albo paszport.


PŁATNOŚĆ W DANII


Walutą w Danii jest Duńska Korona.

Większość Duńczyków na co dzień płaci kartami płatniczymi, dlatego też rzadkością jest, aby sklep, czy hotel nie posiadał czytnika kart. Zdarzyć się jednak może, szczególnie na północy kraju, że czytniki w mniejszych sklepikach i pizzeriach odczytują tylko tzw.: Dankort, czyli duńskie karty płatnicze. Wtedy lepiej mieć przy sobie gotówkę.


CZY MOŻNA PŁACIĆ POLSKĄ KARTĄ W DANII?

Jeżeli posiadamy karty VISA, nie będziemy mieli problemu z płaceniem w większości sklepów i restauracji w Danii.


ATRAKCJE W DANII


Chcąc zaoszczędzić na atrakcjach, zawsze trzeba patrzeć na cenę biletów w internecie. Zwykle okazuje się, że te kupione wcześniej, online są o kilkanaście koron tańsze, niż kupione przy kasie.

W Kopenhadze za to warto skorzystać z Copenhagen Card, która pozwala zaoszczędzić na atrakcjach i daje możliwość podróżowania po stolicy za darmo przez czas aktywności naszej karty. 


JĘZYKI W DANII

W Danii językiem urzędowym jest Duński. W całym kraju bez problemu jednak porozumiemy się w języku angielskim. Wielu Duńczyków, nawet starsze pokolenie, dobrze mówi w języku angielskim. W niektórych miejscach w sezonie letnim włada się również niemieckim, ze względu na dużą falę niemieckich turystów, którzy zjeżdżają się do Danii w tym okresie.

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Komunikacja miejska w większych miastach jest dobrze rozwinięta. Po większości miastach możemy poruszać się autobusami. W Kopenhadze ponadto mamy do wyboru metro, a w Aarhus tramwaje.

KOMUNIKACJA MIĘDZYMIASTOWA

Między miastami poruszać możemy się pociągiem. DSB, czyli duńskie koleje państwowe, poruszają się po całym kraju.

Będąc na północy kraju, możemy korzystać również z Nordjyske Jernbaner, czyli lokalnej kolei w regionie Vendsyssel. Kolei jeździ na trasie Hjørring – Hirsthals oraz Frederikshavn – Skagen.

Na Jutlandii mamy możliwość skorzystania również z autobusów, tzw.: X BUS. Autobusy mają kilkanaście połączeń w całej Jutlandii i zatrzymują się tylko we wskazanych na rozkładzie miejscach.

Prawdopodobnie najtańszym wyborem są jednak Flixbusy, które kursują po Danii, tak, jak w innych krajach Europejskich.

Innym sposobem na oszczędzenie jest także usługa DSB Orange, dzięki której możemy kupić taniej bilet online na pociąg.


KUPOWANIE BILETU NA POCIĄG

Na stacjach znajdują się biletomaty. Kupowanie biletu na pociąg jest więc bardzo proste.ROWERY W DANII


Danię najlepiej zwiedzać rowerem.

W wielu miastach możemy wypożyczyć rowery miejskie. Wypożyczalnie działają w podobny sposób co w Polsce.

W Aaalborgu ponadto wynająć można w ten sam sposób hulajnogi miejskie oraz rowery.

W wypadku dłuższego pobytu w Danii dobrym sposobem może okazać się kupienie taniego roweru. Takich ofert szukać można na dba.dk albo na marketplace na Facebooku. Warto rozejrzeć się też po genbrugsbutik, w każdym mieście znajdziemy sklepy z używanymi rzeczami, a tam rowerów zwykle jest w bród.


AUTEM PO DANII


Promile
W Danii obowiązuje granica 0,5 promila we krwi. Policja może jednak ukarać cię mandatem, kiedy uzna, że jesteś zagrożeniem na drodze – nawet jeżeli masz mniej niż 0,5 promila.

Kary za przekroczenie promili są bardzo wysokie. Przekroczenie 0,5 wiąże się między innymi z odebraniem prawa jazdy na okres 6 miesięcy i ponownym zdawaniem kursu na prawo jazdy.CENY W DANII


Dania, jak cała Skandynawia nie należy do tanich. Przykładowe ceny za produkty spożywcze i rarytasy w restauracjach pisaliśmy już wcześniej w artykule Ceny w Danii.
NAPIWKI W DANII


Napiwki nie są w Danii źle odbierane. Jeżeli zadowoliła cię obsługa w restauracji możesz śmiało zostawić pracownikom napiwek. 

W wielu restauracjach kelnerami są studenci, nie rzadko zagraniczni. Niestety Dania pod tym względem nie jest kolorowa. Często pracownicy zagraniczni na takich stanowiskach zarabiają o wiele mniej niż Duńczycy.WODA W DANII


Duńczycy piją wodę z kranu. Po pierwsze, bo jest czysta, po drugie, że jest bardziej przyjazna dla środowiska, niż woda butelkowana. Woda w obszarach metropolitalnych w Danii jest jedną z najlepiej kontrolowanych w kraju. Śmiało, można pić ją z kranu.

Często prosząc o wodę w restauracji, dostaniemy właśnie wodę prosto z kranu.


SPANIE NA DZIKO W DANII


W Danii, w przeciwieństwie do Norwegii czy Szwecji, zakazane jest spanie na dziko. Nie wolno nocować, gdzie bądź; na polach, w lasach czy terenach prywatnych.

Istnieje jednak wiele dozwolonych miejsc na nocowanie.
Wyróżnia się w tym trzy rodzaje:
- mały kemping
- darmowy miejsce na namiot
- duży kemping

Planując nocować na dużym kempingu, trzeba uprzednio zarezerwować miejsce. W pozostałych dwóch nocowanie nie wymaga wcześniejszego bookowania.

Tu link do strony, na której zobaczyć możesz mapę z miejscami do nocowania.

Plaża w Danii. Skandynawia. Atrakcje Danii. Praktyczne informacje__________________________________________________________


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Adbox