Najnowsze wpisy

SKUTEREM PO MAJORCE. PARKINGI, KULTURA JAZDY, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ
Jedziesz na Majorkę i myślisz o zwiedzaniu jej skuterem? Ależ czemu nie! To idealny sposób, aby poznać wyspę z perspektywy tubylców. My, większość Majorki objechaliśmy właśnie jednośladem, zwiedzając małe miasteczka, wsie i miejsca, których zazdrościłby nam niejeden turysta!

Najciężej jeździ się po Palmie. Stolica Majorki jest tłoczna i dość dzika w ruchu ulicznym. Kiedy my pierwszy dzień jeździliśmy niecałe 40 km na godzinę po centrum, dziwiliśmy się, jak inne skutery mogą pędzić ponad 60, wymijając przy tym samochody stojące w korku. Jak się okazało, trzeba być stanowczym i nauczyć się sposobu jazdy, jaki panuje na ulicy, a wtedy po pierwsze nie będzie się zagrożeniem na drogach, oraz przede wszystkim będzie się samemu bezpiecznym. I nie jest to tak trudne do nauczenia, jak mogłoby się wydawać.

Kolejnym problemem w poruszaniu się skuterem na Majorce mogą być kręte i pnące się górskie serpentyny, które niekiedy są jedyną drogą do celu. Dotarliśmy jedną z takich właśnie dróg, do miasteczka Deia. Takich tras na wyspie jest dużo, szczególnie na północy. Dla osób z lękiem wysokości może być to orzech nie do zgryzienia.

Zaletą są za to parkingi. W wielu popularnych miastach miejsca parkingowe dla jednośladów są darmowe, kiedy posiadacze aut muszą wykupić bilet. Warto też szukać znaku „zakaz parkowania” z literą „P” na środku i pod nią podpisem „motos”. Oznacza on miejsce specjalnie dla skuterów.


Jeżeli poszukujecie miejsca parkingowego dla waszego jednośladu, rozglądajcie się za miejscami, gdzie parkują miejscowi, ale upewnijcie się, że nie staniecie na „zakazie”.


WYPOŻYCZANIE SKUTERA PRZEZ INTERNET, CZY OSOBIŚCIE?


Polecamy dogadać się z właścicielami osobiście. Wiele wypożyczalni na Majorce ma swoje strony internetowe, ponadto zachęca do wynajmu przez internet licznymi zniżkami, ale nie ma niczego lepszego, niż obgadanie warunków oko w oko.

Zanim przyjechaliśmy na wyspę, rozglądaliśmy się w poszukiwaniu dobrej wypożyczalni. W nasze oko wpadła jedna, która oferowała skutery w dobrej cenie (jak na szczyt sezonu). Zdecydowaliśmy się jednak poczekać i udać się osobiście do firmy po przyjeździe na Majorkę. Dzięki temu udało nam się wypożyczyć skutery na trzy dni w cenie dwóch. 


KAUCJA. CZY TRZEBA JĄ PŁACIĆ? 


Kaucja to nic innego jak zabezpieczenie się firmy przed ewentualnymi zniszczeniami, jakie możemy wyrządzić. Jest nam ona zwracana, o ile nie uszkodzimy pojazdu. Jej wysokość jest różna dla każdej wypożyczalni, ale oscyluje w okolicach 150 euro. 

Kaucję płacimy gotówką lub dajemy numer karty kredytowej. Polecamy pierwszą metodę, gdyż jest ona bezpieczniejsza i mamy pewność, że nasze pieniądze nie znikną nagle z konta po powrocie z wakacji. 

Ewentualne szkody spowodowane nie z naszej winy pokrywa oczywiście sprawca, jednak należy wtedy spisać protokół zdarzenia i ewentualnie wezwać policję. Polecamy także zapytać w samej wypożyczalni, jak powinniśmy zachować się podczas ewentualnych nieprzewidzianych zdarzeń, by potem uniknąć nieprzyjemności.


NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYPOŻYCZANIU SKUTERA NA MAJORCE?


Po pierwsze poszukiwania wypożyczalni powinniśmy zacząć na długo przed wyjazdem. Zwróćcie uwagę na cenę i oceny poprzednich klientów!

Drugą kwestią jest ubezpieczenie. Każdy pojazd, czy to samochód, czy skuter, musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Wiele wypożyczalni oferuje także dodatkowe ubezpieczenia takie jak AC i assistance, za które trzeba w większości przypadków dopłacić. 

Trzecim punktem jest sprawdzenie, czy nie ma jakiś ukrytych kosztów, takich jak limit kilometrów, czy też dopłata za dodatkowy kask. Zanim jeszcze podpiszecie umowę wynajmu, warto zapytać o to, czy kaucja jest na pewno zwrotna. 


Gdy już uiścicie opłatę wraz z depozytem, podpiszecie umowę i dostaniecie kaski do rąk, to nie wychodźcie od razu ze skuterami na ulicę! Może to głupio zabrzmieć, ale spytajcie osobę w wypożyczalni jak ten pojazd obsłużyć, bo o ile mogliście już kiedyś jeździć skuterem, o tyle możecie nie wiedzieć jak włączyć światła w tym konkretnym modelu. Po tym wszystkim możecie już się cieszyć wiatrem we włosach.

Zanim opuści się wypożyczalnie ważne, aby zrobić zdjęcia pojazdów. W szczególności radzimy sfotografować istniejące już na pojazdach rysy, otarcia i wgniecenia, tak by potem nie mieć problemu ze zwrotem kaucji.


DODATKOWE KOSZTY


Czasem wypożyczalnia każde dopłacić sobie za dodatkowy kask dla pasażera, o czym wspomnieliśmy wyżej. Warto mieć to więc na uwadze, jeżeli chce się podróżować w parach.

Żeby wypożyczyć dodatkowy bagażnik, zwykle również trzeba dopłacić. Jest to wygodne w momencie, kiedy nie chcemy targać drugiego kasku ciągle ze sobą – bagażnik pod siedzeniem umożliwia pozostawienie tylko jednego kasku.

Wiele wypożyczalni oferuje uchwyty na telefon montowane na skuter. Jest to koszt kilku euro, a może się bardzo przydać.


CO JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ O DROGACH NA MAJORCE?


Żółte linie na ziemi oznaczają całkowity zakaz parkowania.

Niebieskie linie za to świadczą o tym, że trzeba zakupić bilet w automacie, który powinien znaleźć się w widocznym miejscu, np.: na desce rozdzielczej. Przy czym często nawet płatne parkingi mają bezpłatne miejsca dla jednośladów.

Nie wszystkie bramy na Majorce są bramami wjazdowymi. Można przy nich parkować, jeżeli przy nich, lub bezpośrednio na nich nie wisi znak zakazu.

Limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. W wydychanym powietrzu 0,25 promila.
Dla motocyklistów jest on jednak mniejszy - 0,2 promila. My jednak zalecamy wstrzemięźliwość i bezpieczną jazdę.
Jeśli jest coś, o czym nie wspomnieliśmy, a chcielibyście wiedzieć, to piszcie w komentarzach. Na pewno odpowiemy!


____________________________________


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Adbox