Najnowsze wpisy

15 CIEKAWOSTEK NA TEMAT DANII. ZNASZ JE WSZYSTKIE?


WIEDZIAŁEŚ O TYM, ŻE...


 1. LEGO

Firma LEGO założona przez Ole Kirk Christiansen pochodzi z Danii, dokładnie z Billund, gdzie dotąd mieści się główna siedziba firmy.


2. NAWET AMERYKANIE ZNAJĄ MAERSK

Jedną z najbogatszych duńskich firm jest Maersk, czyli jeden z największych operatorów kontenerowych. Prowadzona od lat przez rodzinę Moller firma w roku 2009 zajmowała 106 miejsce najbardziej dochodowych firm w rankingu Fortune Global.


3. DUŃSKIE FIRMY, KTÓRE NA PEWNO ZNASZ

Jysk, Netto, Tiger Flying Copenhagen, a również znana wszystkim Pandora zostały założone w Danii. I oczywiście Carlsberg!


4. NAJSTARSZA FLAGA

Dannebrog, czyli duńska flaga pochodzi najprawdopodobniej z 1100-1200 roku, co tym samym czyni ją najstarszą flagą świata.


5. NAJSTARSZY I NAJDŁUŻSZY DEPTAK NA ŚWIECIE

Najstarszy i najdłuższy deptak, liczący ponad kilometr, znajduje się w Kopenhadze. Ze względu na dużą ilość sklepów jest również najczęściej odwiedzanym rejonem w stolicy Danii.


6. TRZY DODATKOWE LITERY W ALFABECIE

W duńskim alfabecie znajdują się trzy dodatkowe litery: Æ, Å, Ø. 


7. DANIA MA OKOŁO 406 WYSP

Tylko około 70 z nich jest zamieszkane. Największą jest Zelandia, na której mieści się Kopenhaga.


8. 25 URODZINY PACHNĄ CYNAMONEM

Kiedy Duńczycy osiągają 25 lat, na imprezę ich znajomi przynoszą saszetki pełne cynamonu. Cynamonowa tradycja polega na tym, że zanim na dobre rozpocznie się urodzinowa impreza solenizant, który w tym wieku nadal jest singlem, zostaje przywiązany do drzewa lub słupa i posypany solidnie cynamonem.


9. HYGGE

W duńskim języku istnieje słowo „hygge”, które ciężko przetłumaczyć. „Hygge” może być przymiotnikiem, a także czasownikiem – Jeg hygger med mine venner. 


10. NA PLAŻĘ ZAWSZE BLISKO

W jakimkolwiek miejscu w Danii się nie znajdziesz, nigdy nie będziesz dalej niż godzinę od najbliższego morskiego brzegu.


11. DUŃCZYCY DOSTAJĄ STYPENDIUM

Uczącym się w Danii przysługuje stypendium w wysokości od 2500 DKK.


12. BOCIAN PRZYNOSI DZIECI 

Kiedy w Danii rodzi się dziecko, wielu rodziców wystawia przed domem drewnianego bocianka, który w swoim dziobie trzyma pieluszkę. Kolor pieluszki zależy od płci dziecka. Sąsiedzi często wrzucają w nią niewielkie podarunki dla bobasa. 


13. DANIA NIE MA GÓR

Najwyższy punkt w Danii nazywa się Yding Skovhøj i ma tylko 172, 54 metra. 


14. JORN UTZON BYŁ DUŃCZYKIEM

Autor znanej wszystkim opery w Sydney był Duńczykiem i urodził się w Kopenhadze. 


15. WIATRAKI W DANII

Turbiny wiatrowe w Danii to powszechny widok, lecz mniej powszechna jest wiedza o tym, że zaspokajają ponad 46 procent zapotrzebowania Duńczyków na energię elektryczną. ______________________________________________

Znasz jeszcze jakieś ciekawostki dotyczące Danii? Podziel się nimi w komentarzu! :) 


INTERESUJE CIĘ DANIA?

ZOBACZ RÓWNIEŻ:


PODRÓŻ PO DANII

TANI WYJAZD DO LEGOLANDU W DANII. JAK TO ZAPLANOWAĆ?

DANIA. INFORMACJE PRAKTYCZNE
2 komentarze:

 1. Super wpis! Kocham Danię i ostatnio zacząłem nawet uczyć się duńskiego. Może zrobicie wpis o darmowych materiałach do samodzielnej nauki tego języka po polsku? Nie ma tego zbyt dużo, ale może za słabo szukam. Z ciekawszych to tylko kanał na youtube silverhand i chyba ta sama osoba zaczęła niedawno duński z cynamonem, ale jest tam dość mało lekcji. Jwst też strona, ale też trochę pusta https://dunskizcynamonem.pl/nauka-dunskiego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wpis o darmowych materiałach na 100% wkrótce się pojawi! Sama nasza domowa biblioteczka zawiera masę książek z których się uczyliśmy duńskiego i z których nadal chętnie korzystamy :)

   Niedługo też dodamy świetną serię ciekawostek o Danii, która będzie również fajnym sposobem na poznanie nowych słówek! :)

   Usuń

Adbox