Najnowsze wpisy

STYPENDIUM W DUŃSKIEJ SZKOLE, CZYLI O SU (I SU-LÅN) SŁÓW KILKA

Dziewczyna w kapeluszu stoi tyłem i spogląda na port w tle.


Od zawsze celem SU było zapewnienie młodym ludziom lepszych możliwości podjęcia nauki, a tym samym wyrównanie nierówności społecznych, co dla Duńczyków było bardzo ważne. Już w latach 50 uczniowie mogli ubiegać się o pomoc pieniężną od państwa, aby móc wyposażyć się w niezbędne do nauki przybory. Później warunki Uddannelsesstøtte wielokrotnie zmieniały się, by w końcu wyglądać, tak, jak wyglądają teraz.CO TO JEST SU?


Statens Uddannelsesstøtte, czy krócej SU, to pomoc finansowa skierowana do wszystkich uczniów pobierających naukę w Danii. Kryteriów ubiegania się o stypendium jest kilka, a kwota zapomogi różni się w zależności od pewnych warunków.


 


JAKA JEST WYSOKOŚĆ STYPENDIUM (SU) W DANII?


Stawka stypendium zależy od kilku rzeczy. Kwota pomocy dla uczniów, którzy nie ukończyli 20 roku życia i uczęszczają do szkoły średniej, zależy od zarobków rodziców. Jeżeli rodzic zarabia poniżej 345.535 koron rocznie, uczeń może liczyć na SU w wysokości trochę ponad 3000 duńskich koron brutto. W momencie większych rocznych zarobków, stypendium dla młodego ucznia jest pomniejszane.Uczniowie szkół średnich, którzy ukończyli 20 rok życia i nadal mieszkają z rodzicami, mogą bez względu na zarobek rodziców liczyć na SU w wysokości ponad 3000 koron brutto.Uczniowie szkół średnich, którzy ukończyli 20 rok życia i zamieszkali we własnym mieszkaniu, albo akademiku – w każdym razie nie mieszkają już z rodzicami – mogą ubiegać się o stypendium w wysokości ponad 6000 koron brutto.


 

SU w szkołach wyższych podzielone jest na 70 klipów, które liczy się każdego miesiąca (tj.; każdy miesiąc to jeden klip). Klipy starczają na skończenie studiów.Wysokość stypendium dla uczniów posiadających dzieci jest wyższa.DLA KOGO JEST SU?


Nie ma maksymalnego wieku, do którego można ubiegać się o SU, dlatego też nawet wielu dorosłych  ludzi decyduje się na ponowne podjęcie nauki z myślą o dokształceniu, albo zmianie zawodu. Jest to bardzo powszechne w Danii.


Duńczycy oraz rezydenci Danii mają możliwość aplikowania o pomoc finansową, o ile są aktywnymi studentami i ukończyli 18 lat. Pomimo tego, trzeba spełniać kilka innych warunków:


  •  nie można otrzymywać innych stypendiów


  • nie można zarabiać zbyt dużo, kiedy pobiera się SU


  • nie można być samoukiem (tj.: uczyć się samemu do egzaminu z własnych materiałów, bez chodzenia do szkoły)


  • trzeba być obywatelem Danii (albo rezydentem)


  • w przypadku szkół średnich, trzeba mieć 23 godziny lekcyjne w tygodniu (w przypadku rodziców małych dzieci jest to 17 godzin tygodniowo)


  • rezydenci Danii, którzy pochodzą z kraju Uni Europejskiej muszą pracować 10-12 godzin tygodniowo, aby móc mieć przyznane SU
SU A STUDIA ZA GRANICĄ


O stypendium można ubiegać się także, kiedy w ramach duńskiego wykształcenia wyjeżdża się za granicę. Dotyczy to wyjazdów organizowanych przez uczelnie. W tym momencie warunki ubiegania się o SU są takie same, jak w przypadku uczenia się na terenie Danii.JAK APLIKOWAĆ O SU?


Aplikować o stypendium możemy miesiąc przed rozpoczęciem edukacji albo tuż po otrzymaniu listu powitalnego od szkoły. Wszystkie dokumenty wypełnia się na stronie minsu, logując się przez swoje NemID. W przypadku uczniów zagranicznych prawdopodobnie będziemy musieli dostarczyć dodatkowy papier z wymaganymi informacjami do sekretariatu w naszej szkole. 


Zwykle należy go dostarczyć tylko raz. To znaczy tuż po rozpoczęciu pierwszej duńskiej szkoły. Kiedy zdarzy się, że przeniesiemy się do innej szkoły, SU powinno być nam przyznane po wypełnieniu aplikacji na stronie minsu i już bez konieczności ponownego dostarczania dodatkowego dokumentu do sekretariatu. SU-LÅN

Kiedy pomoc finansowa zostanie nam przyznana, możemy również skorzystać z pożyczki SU. Warto jednak pamiętać, że o ile stypendium SU nie musimy zwracać, o tyle pożyczkę będziemy musieli spłacić i to z procentami!


Po zdecydowaniu się na wzięcie pożyczki dostaniemy również plan jej spłacania. Pożyczkę SU można spłacić dopiero po ukończeniu szkoły. Spłatę pożyczki można zaplanować, płacić do dwa miesiące, co miesiąc lub co kwartał. Oczywiście, można również zapłacić ją od razu albo w niektórych przypadkach odroczyć ją o maksymalnie dwa lata. ______________________________________


Macie jakieś pytania odnośnie SU? :) Piszcie je w komentarzach, albo zajrzyjcie na naszego instagrama, gdzie w łatwy sposób możecie napisać do nas prywatną wiadomość! :) 


INTERESUJE CIĘ SZKOŁA W DANII?

ZOBACZ RÓWNIEŻ:


SZKOŁA W DANII. WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ

STUDIA W DANII. WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ

O DUŃSKIEJ SZKOLE PO DUŃSKU | SŁÓWKA A1-A2


stopka

________________________________________

Dołącz do grupy "Młodzi w Danii" na Facebooku, gdzie możesz podzielić się własnymi relacjami z duńskich uczelni! A także znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Adbox