Czytając różne artykuły językowe w internecie natrafiłam na kilka, które mądrze pisały, jakoby nauka języków, jak i sam zawód tłumacza przechodził powoli do lamusa. Rozwój technologii, rzecz jasna w tym Google tłumacz, podobno jest już na tak wysokim poziomie, że z czasem znajomość obcych języków w ogóle nie będzie nam potrzebna. Odpowiedzmy sobie więc na pytanie:

CZY WARTO UCZYĆ SIĘ JĘZYKÓW OBCYCH?

Na wstępie powiem, nie jestem niestety żadnym uczonym. Przyznam się, że nie jestem nawet po żadnej filologii, więc może lepiej byłoby stwierdzić już na początku, że nie mnie to oceniać. Opierając się jednak na własnym kilku letnim doświadczeniu z językami obcymi, po krótce powiem wam dlaczego warto uczyć się języków obcych. I dlaczego już teraz powinieneś zacząć naukę nowego języka, a nie przekładać go na niesprecyzowaną przyszłość!

Osobiście od kilku lat posługuję się językiem duńskim – od prawie 8 lat mieszkam w Danii – poza tym, mówię po angielsku oraz hiszpańsku. Moja przygoda z językami zaczęła się tuż po przyjeździe do Danii. Mając raptem 17 lat i rozpoczynając duńską szkołę od razu po przyjeździe do nowego kraju, byłam wręcz zmuszona do nauki tego języka. Hiszpański wybrałam w duńskiej szkole średniej, a angielskiego uczyłam się jeszcze w polskich szkołach.

Tyle o mnie. Wracając jednak do tematu.

Póki co tłumacz Google radzi sobie, jako tako – choć przyznać mu trzeba, że coraz lepiej – z językami popularnymi. Angielskim, niemieckim, które każdego dnia udoskonalane są przez ludzi, którzy na co dzień władają tymi językami na wysokim poziomie. Warto jednak zauważyć, że o wiele trudniej jest mu przetłumaczyć coś w mniej modnych językach. Jak choćby Duńskim, czy Norweskim. Nie wspominając już o Farerskim, czy innymi z grupy mniej znanych. Możemy więc ze spokojem stwierdzić, że nawet jeśli przyjdzie czas, kiedy tłumacze będą narzekać na brak pracy, to rzeczywiście minie jeszcze wiele lat. A więc…

Warto, czy nie warto uczyć się języków?

Pewnie, że warto. Pomijając już fakt, że trenujemy swój mózg, a przede wszystkim naszą pamięć, nauka języka rozwija nas na wielu płaszczyznach. Nie można mylić tłumaczenia z umiejętnością komunikacji, gdyż warto wspomnieć, że poniekąd są to dwie różne rzeczy. W językach istnieje mnóstwo gry słów, skrótów myślowych, czy potocznych zdań, które ciężko jest przetłumaczyć. A niekiedy są one wręcz niemożliwe do przetłumaczenia. Trzeba poznać je siedząc między ludźmi władającymi płynnie w danym języku. A poza tym:JĘZYK OBCY POSZERZA PERSPEKTYWY


Największą obawą wielu ludzi przed wyjazdem za granicę jest właśnie nieznajomość języka. Martwimy się, jak poradzimy sobie nie potrafiąc z nikim porozumieć, jeśli nadejdzie taka potrzeba. Albo jak poprosimy o pomoc, jeśli coś złego wydarzy się w obcym kraju. Znając angielski na poziomie chociażby podstawowym drzwi do świata otwierają się przed nami. A ile wysiłku i czasu trzeba, aby poznać proste, podstawowe, angielskie słówka? Powiem Wam, że niewiele, ale o tym w kolejnym językowym poście.

Zobacz, jak rozpocząć naukę nowego języka w 3 prostych krokach!

JĘZYK OBCY OTWIERA DRZWI DO LEPSZEJ PRACY


Trzeba niestety to przyznać, ale pracownik z językiem obcym, jest cenniejszy, niż ten mówiący, jedynie w języku ojczystym. Rzecz jasna nie możemy zapomnieć o umiejętnościach zawodowych, które w niektórych specjalizacjach i na niektórych stanowiskach, są na równi z komunikacją. Jednakże w wielu branżach, albo w pracy za granicą język obcy jest niezastąpioną umiejętnością, która może dać nam, a przede wszystkim firmie w której pracujemy wiele korzyści.

ZNAJĄC LOKALNY JĘZYK BĘDZIESZ BLIŻEJ LUDZI


Nie da się ukryć, że przy podróżowaniu i chęci poznawania nowej kultury komunikowania się w lokalnym języku jest nieodłączną umiejętnością. Oczywiście, można polegać na ogólnie znanym języku angielskim. Tylko czy wtedy będziemy czuć się tak blisko mieszkańców kraju, który tak bardzo chcemy poznać, jak wtedy gdybyśmy chociaż próbowali porozumieć się z nimi w ich języku?

ZNAJĄC JĘZYK MOŻEMY ZAWIERAĆ NOWE PRZYJAŹNIE


Pomijając zakolegowanie się z obywatelami kraju, do którego się udajemy. Język obcy daję nam możliwość bliżej poznać ludzi, którzy również jak my przybyli do danego kraju w różnych celach.

Moja przyjaciółka Celia, która pochodzi z Kuby, wyprowadziła się z mamą do Danii, czyli trochę podobnie, jak ja lata temu, a spotkałyśmy się w szkole językowej. Od wielu lat dogadujemy się jedynie w języku duńskim. Dzięki językowi i przyjaźni z Celią kubańska kultura prawdopodobnie jest mi bliższa, niż Duńska. Chociaż na Kubie jeszcze nigdy nie miałam przyjemności być – jeszcze!

ZNAJOMOŚĆ JĘZYKÓW OBCYCH DAJE SATYSFAKCJĘ


Póki siedzimy nad książkami ucząc się w nieskończoność formułek i próbując rozmawiać sami ze sobą satysfakcja rzadko się pojawia. Kiedy jednak nadchodzi czas, że język przydaje nam się przy rozmowie z kimś nowym, albo pomaga w poradzeniu sobie w trudnej sytuacji, nachodzi duma z samego siebie. A przede wszystkim jeszcze większa chęć zagłębiania się w języku. Poza tym nauka języków nie musi być nudna, pisaliśmy już o tym obszerny wpis – jak uczyć się języka z filmów.


Być może zawód tłumacza stanie się mniej popularny. Nie sądzę jednak, że wyginie na dobre. Ponadto sama znajomość języków to nie tylko bycie tłumaczem. Umiejętności komunikacji otwierają nam więcej drzwi na płaszczyźnie zawodowej jak i kulturowej. Poszerzają horyzonty i daje więcej możliwości, które nie byłyby tak łatwo osiągalne ze znajomością wyłącznie języka ojczystego.


A Ty uczysz się jakiegoś języka? Może masz inne zdanie na temat powyższego artykuły? Podziel się nim w komentarzu! 🙂

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *