Nauka wszystkiego może stać się o wiele przyjemniejsza, jeżeli dobierzemy odpowiednie metody przyswajania. Tych jest mnóstwo, a jedną z nich z pewnością jest nauka języka z filmów. Tylko, czy oglądanie filmów w oryginalnym języku, ale z polskimi napisami to idealna recepta na płynne mówienie?

NAUKA JĘZYKA Z FILMÓW

Powiedźmy sobie od razu, że nie. Niestety, choćbyśmy chcieli, język nie wgra się w nasz mózg samoistnie po obejrzeniu 90 minutowego ulubionego filmu. Właściwie, oglądając go z polskimi napisami, możesz być pewien, że nie zapamiętasz z niego nawet jednego słówka.

Co więc zrobić, żeby nauka języka z filmów przyniosła nam korzyści?

OGLĄDAJ TYLKO ULUBIONE FILMY

  1. Przede wszystkim wybierz film lub serial, który lubisz. Oglądając treści, które nam się podobają, automatycznie chcemy je rozumieć.

WYBIERZ KRÓTKI FILM, ŻEBY BYĆ NA NIM CAŁY CZAS SKUPIONYM

  1. Jeżeli nie rozumiesz większości słów, wybierz krótki film albo odcinek serialu. Samo oglądanie filmu nie nauczy cię języka. Musisz być na nim skupiony, a może to być trudne w momencie, w którym nie rozumiesz większości aktorów.

Zobacz, jak zacząć naukę języka obcego w trzech prostych krokach!

OGLĄDNIJ OBEJRZANY FILM RAZ JESZCZE

  1. Oglądnij ten sam film albo odcinek serialu po jakimś czasie ponownie. To tak samo, jak z uczeniem się nowych słów. Trzeba je powtarzać.

OGLĄDAJ FILMY Z ORYGINALNYMI NAPISAMI

  1. Postaraj się, nie oglądaj filmu z polskimi napisami. Osobiście wiem, że na początku jest to strasznie trudne, ale też wiem, że oglądanie filmów z polskimi napisami nic nie daje. Nie dość, że mózg ignoruje głos aktorów, to jeszcze nie jesteś w stanie wypełnić punktu poniżej. Najlepszym sposobem jest oglądanie filmów z oryginalnymi napisami.

Odcinki serialu Gran Hotel zawsze oglądałam dwa razy — raz z polskimi napisami, drugi raz z hiszpańskimi, podczas gotowania, zerkając co rusz znad garnka. 🙂

OBSERWUJ TWARZE AKTORÓW

  1. Podczas oglądania filmu skup się na mimice aktorów. Dzięki temu twój mózg zapamięta układ ust aktora podczas wymawiania poszczególnych słów.

ZAPISZ ZAPAMIĘTANE PODCZAS FILMU SŁOWA

  1. Zapisz słowa, które najbardziej utkwiły ci w pamięci. Często tak jest, że jakieś konkretne słowo spodoba nam się i słyszymy je za każdym razem. Zapisz sobie to słowo i przetłumacz, a możesz być pewien, że zapamiętasz je na długo. Tutaj znajdziesz szablony do spisywania słówek, które możesz pobrać całkowicie za darmo! –> Darmowe planery językowe

Oglądając La Casa De Papel oryginalnie w języku hiszpańskim, utkwiło mi słówko „Escuchame”. Przetłumaczyłam je, żeby wiedzieć, co oznaczało. Oglądając kolejne odcinki serialu, ciągle, ale to ciągle słyszałam to słowo. Mogli mówić najszybciej, jak potrafili, ale to jedno słówko wyłapywałam zawsze. Ciągle też krążyło ono po mojej głowie, aż w końcu jednego razu samoistnie użyłam go w domu i tak zostało to słowo ze mną na zawsze.

PO FILMIE OPISZ BOHATERÓW, CHOĆBY PODSTAWOWYMI SŁOWAMI

  1. Charakterystyka postaci. Jeżeli znasz już podstawowe słowa, możesz krótko opisać bohaterów obejrzanego filmu, posiłkując się znanymi wyrazami.

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *