Jak poruszać się po Turcji? Przede wszystkim ostrożnie, bo ulice tego kraju potrafią być niezłym „meksykiem”. W ostatnim poście z Turcji mówiliśmy o bazarach, ale kraj półksiężyca i gwiazdy to nie tylko herbaciane targi z podróbkami Gucci i Rolex’ów. To także muzea, ładne widoki i ruiny starożytnych miast. Ale jak tam dotrzeć? O tym postanowiliśmy napisać w tym poście, aby pomóc Wam w zwiedzaniu tego malowniczego kraju.


BUSEM PO TURCJI

Najlepszym sposobem jest odwiedzenie swojej recepcji i zapytanie o busy w okolicy. Duża szansa, że o którejś godzinie zatrzymuje się właśnie w pobliżu waszego miejsca noclegu. Busiki są tanie (koszt biletu to niecałe 2 euro), czasem potrzebna będzie przesiadka, ale jeśli poprosicie, każdy kierowca z przyjemnością pomoże Wam wybrać odpowiedni transport. Atrakcją samą w sobie jest oglądanie jak organizowana jest ta dość specyficzna komunikacja miejska. A ile ciekawych miejsc przy tym zwiedzimy!


TAKSÓWKĄ PO TURCJI

Innym, równie ciekawym sposobem jest pójście na taksówkę. Jednak zanim do niej wsiądziecie zapytajcie za ile taksówkarz Was podwiezie w dane miejsce. Koszt zależy od trasy i kierowcy, ale zazwyczaj zaczyna się od około 5 euro. Jeśli cena będzie Wam odpowiadała, to voile, Turcjo witaj, jeżeli jednak nie, warto po prostu ponarzekać troszkę na wysoką cenę, podziękować i odejść, a taksówkarz – jeśli nie będzie widział innej równie prędkiej szansy na zarobek – zgodzi się, albo spróbuję zaproponować korzystniejszą dla nas cenę.

Przy naszej ostatniej podróży podczas transportu na bazar wspomnieliśmy, że nazajutrz jedziemy zwiedzać Efez, a na dodatek w planach mamy kilka innych miejsca i takim sposobem dostaliśmy prywatnego, zaufanego kierowcę, który już jutro czekał na nas o wyznaczonej godzinie i zawiózł pod samą kasę Efezu. Dał nam kilka godzin, przez które zrobił sobie rundkę z innymi klientami, a później zabrał nas dalej i na koniec dnia odwiózł pod sam hotel dając przy tym wizytówkę, jakby naszła nas znowu ochota na dalsze zwiedzanie. Oczywiście umawianie się z jednym kierowcą na więcej niż jeden przejazd daje nam profity w postaci rabatu.


WYPOŻYCZONYM AUTEM PO TURCJI

Wypożyczenie samochodem też jest opcją, z której my osobiście nie korzystaliśmy. Sprawa wypożyczenia auta jest podobna jak w pozostałych krajach świata i ktoś kto brał kiedykolwiek pojazd z wypożyczalni nie będzie miał z tym problemu. Problem może być jedynie w poruszaniu się, ponieważ kultura jazdy Turków należy do egzotyczniejszych. Międzynarodowe wypożyczalnie działające również na terenie Turcji, to choćby Avis, czy Hertz.


PODSUMOWANIE


Bus:


– busy są tanie. Dostarczają nam atrakcji w postaci zwiedzania pomniejszych uliczek, za to musimy zdać się na rozkład jazdy i z góry ustalane trasy. Dla niektórych może być to problematyczne, jednak każdemu polecamy chociaż raz przejechać się busem.

Taksówka:

– w tym przypadku sami decydujemy skąd i dokąd dokładnie jedziemy. Niemałą zaletą jest posiadanie własnego kierowcy, który posiada ogromną wiedzę na temat miasta, przez co tym środkiem transportu dojedziemy najszybciej. Oczywistą wadą może być wyższa cena, niż w stosunku do busa. Ale na to też jest rada, bo do taksówki załadować można się w pięć osób, co znacząco zmniejsza koszt podróży.

Auto:

– wynajęty samochód daję nam maksymalną elastyczność w tym gdzie jedziemy i jaką trasą chcemy zmierzać do celu. Niestety jest to najdroższa opcja. Niepozbawiona wad takich jak znalezienie miejsca do parkowania oraz tego, że poruszanie się po Turcji może przerosnąć nasze umiejętności kierowcy.

Zwiedzanie Turcji miejskimi busikami może mieć swoje plusy! Zobaczcie ten widok!

Może również Ci się spodoba

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.