Dania to super kraj dla rodzin z dziećmi. Może ceny czasami zniechęcają do podróżowania w większej grupie, ale też warto wspomnieć, że jest to kraj z najlepszymi okazjami cenowymi na atrakcje. W wielu miejscach dzieci wchodzą za darmo, a do innych mają duże zniżki. Co z pewnością docenią rodzice, którzy nie chcieliby nadwyrężać swojego budżetu.

Tym razem przedstawiamy wam propozycje na spędzenie urlopu z dziećmi w Danii — atrakcje dla dzieci w Danii, które najmniejsi z pewnością pokochają! 😊

Żeby łatwiej było wam zaplanować swój wyjazd, podzieliliśmy atrakcje na regiony.

Południowa i Środkowa Jutlandia | Atrakcje dla dzieci w Danii

Legoland Billund

Ciężko tutaj nie wspomnieć o słynnym Legolandzie.
Dla wielu z was ta atrakcja może być nazbyt oczywista, ale jeżeli jeszcze tam nie byliście, to miejsce powinno być waszym numerem jeden na liście miejsc do odwiedzenia w Danii. Jest to jeden z największych parków rozrywki w tym kraju. A zarazem pierwszy na świecie park z motywem najsłynniejszych klocków na świecie.

LEGO HOUSE

Jak sama nazwa wskazuje, jest to po prostu dom LEGO. Ale to nie taki sobie zwykły dom! W środku czeka na was galeria rzeźb stworzonych z klocków, cztery strefy kreatywne, w których będziecie mogli, tworzyć z dziećmi, co tylko podpowie wam wyobraźnia. Na miejscu znajdziecie także restaurację, gdzie, aby dostać posiłek, najpierw będziecie musieli ułożyć zamówienie z klocków LEGO. Sam zaś budynek z zewnątrz wygląda jak 21 gigantycznych klocków balansujących jeden na drugim. Informacje odnośnie godziny otwarcia, cen, czy wskazówek dojazdu, znajdziecie tutaj na oficjalnej stronie Legohouse, gdzie dostępny jest też język angielski. Tam też będziecie mogli kupić bilety i dokonać rezerwacji stolika w restauracji, która jest konieczna jeśli chcecie tam zjeść. Dzieci do 2 roku życia mają wstęp gratis, natomiast starszaki (od 3 do 12 lat) mają ulgę 🙂.

Lalandia w Billund

Po szaleństwach w Legolandzie warto wybrać się do parku wodnego Lalandia, który znajduje się praktycznie naprzeciwko słynnego parku rozrywki. Wewnątrz będziecie mogli poszaleć na zjeżdżalniach wodnych i skorzystać z wielu fantastycznych atrakcji. Dzieci poniżej 12 roku życia mają zniżkę, a maluchy poniżej 3 lat wchodzą gratis.


Vikingeskibsmuseet w Roskilde

Muzeum poświęcone jest w pełni legendarnym łodziom wikingów. Znakomite miejsce, jeśli wasze dzieciaki interesują się choć trochę historiami o walecznych Skandynawach. Dla najmłodszych została także przygotowana specjalna aplikacja “MuseumMystery”, w której wasze pociechy będą musiały powstrzymać złodzieja grasującego w muzeum. Czy jest coś lepszego niż nauka przez zabawę? Rodzicom polecamy wystawy zarówno autentycznych, jak i zrekonstruowanych łodzi wikingów. No i najlepsze! W Vikingeskibsmuseet możecie popłynąć w rejs jedną z nich. Cena za wstęp do muzeum to 125 DKK za osobę dorosłą, dzieci i młodzież do lat 18 wchodzą za darmo! Rejs łodzią to zaś 160 DKK za dorosłego i najmłodsi znowu nic nie płacą, fajnie prawda? Więcej info o godzinach otwarcia, czy też biletach rodzinnych znajdziecie tu.

Djurs Sommerland

Ten zwariowany park rozrywki jest najczęściej odwiedzaną letnią atrakcją w całej Skandynawii. Wśród ponad 60 przejażdżek można znaleźć coś dla każdego i w każdym wieku. Ponadto możemy też skorzystać z ogromnego aquaparku, a to wszystko w cenie jednego biletu! Dzieci poniżej 3 lat wchodzą za darmo.

Randers Regnskov

Gdy pogoda się zepsuje zawsze możecie się przenieść w tropiki przyjeżdżając do miasta Randers, gdzie znajduje się jedyne w swoim rodzaju zoo. Jego wyjątkowość polega na tym, że składa się z 3 przeszklonych kopuł. Afrykańskiej, południowoamerykańskiej i azjatyckiej, w których spacerujemy, a większość zwierząt biega wolno tuż obok nas. To niesamowite uczucie, gdy lemury przeskakują ci nad głową, a na ramieniu siada ci papuga. Znajduje się tutaj także akwarium i wybieg dla jaguarów, a to wszystko w tropikalnym, ciepłym klimacie. Nie zapomnijcie ściągnąć kurtek, zanim tam wejdziecie. 

Universe Science Park na wyspie Als

Południowa część Danii również ma co nieco do zaoferowania. Universe to park rozrywki i jednocześnie nauki. Jego ideą jest wzbudzić zainteresowanie u dzieci naukami przyrodniczymi i technologicznymi. Wśród atrakcji są symulator huraganu, laboratorium, w którym będziemy mogli całą rodziną wziąć udział w różnych konkurencjach oraz kopuła 360, dzięki której dosłownie przeniesiemy się w kosmos. Dzieci do lat 4 wchodzą tu za darmo, co nie oznacza, że nie ma tu nic dla nich, wręcz przeciwnie.

Givskud Zoo

Po dniu spędzonym w Legolandzie kolejnego dnia wybierzcie się do Givskud, które leży nieopodal miasta Billund. Chcesz poznać więcej atrakcji blisko Billund? Zajrzyj na nasz wpis. W samym zaś zoo możecie się wybrać na wyprawę safari własnym samochodem lub specjalnym safari-busem. A dla dzieci jest jeszcze park dinozaurów i “wake up zoo”, gdzie możecie pogłaskać nosorożca.

Himmelbjerget

To jedno z najwyższych wzniesień w całej Danii, zwieńczone jest wieżą widokową z 1875 roku. Upamiętnia ona Króla Fryderyka VII, który wprowadził w Danii pierwszą konstytucję i sprawił, że kraj ten stał się monarchią konstytucyjną. Oprócz walorów historycznych, miejsce to oferuje też przepiękne widoki i wiele tras spacerowych wśród zalesionych pagórków. Jeśli lubicie spędzać czas na świeżym powietrzu, to miejsce będzie dla was idealne.

Labyrinthia

Niewielki, ale za to dość oryginalny park rozrywki, w którym mamy do dyspozycji aż 9 labiryntów. Największy z nich “3-D Maze” jest też największym w europie. Po jego ukończeniu dostaniecie specjalny certyfikat, który na pewno będzie świetną pamiątką z wycieczki. Co ciekawe, znajduje się tam też labirynt dla psów. 

Ree Park Safari

Niesamowite zoo połączone z parkiem safari, gdzie przejedziecie się terenówką lub pociągiem, z którego będziecie mogli podziwiać dzikie zwierzęta z całego świata. Istnieje możliwość wykupienia na miejscu noclegu w pięknych bungalowach z widokiem na sawannę, a w nocy organizowane są spacery po parku. Na oficjalnej stronie parku sprawdzicie też pory karmienia poszczególnych zwierząt.

Region Stołeczny | Atrakcje dla dzieci w Danii

Tivoli w Kopenhadze


Tivoli Gardens czy też Ogrody Tivoli to wręcz symbol Kopenhagi. Jest to drugi najstarszy park rozrywki na świecie oraz najczęściej odwiedzany w Skandynawii. Przez jego bramy przewija się rocznie prawie 5 milionów ludzi. Park utrzymany jest w pięknej bajkowej aranżacji, a atrakcje nie dość, że zapierają dech w piersiach, to do tego są małymi dziełami sztuki cieszącymi oko. Dzięki temu właśnie stał się on inspiracją dla samego Walt’a Disney’a przy projektowaniu jego parku. W środku jest możliwość przejechania się jedną z najstarszych kolejek na świecie, która została otwarta w 1914 roku. Oprócz typowych dla parków rozrywki atrakcji znajdziemy tu również aulę koncertową, w której odbywają się koncerty muzyki poważnej. A także teatr, gdzie zobaczycie pokazy pantomimy. Sam park to kawał historii Kopenhagi, przez co miejsce to jest jeszcze bardziej wyjątkowe.

Den Blå Planet

Największe akwarium w Skandynawii, oferuje wiele fascynujących wystaw i interaktywnych doświadczeń związanych z oceanem i jego mieszkańcami. Spotkacie tam między innymi ogromne płaszczki, jedyne w swoim rodzaju rekiny młoty, czy też postrach Amazonii — arapaimę. Na uwagę zasługuje także nietuzinkowa bryła budynku inspirowana wirem wodnym. Sam budynek wygrał wiele nagród na różnych festiwalach architektonicznych. Jeśli planujecie odwiedzić Den Blå Planet, pamiętajcie kupić bilety online. W sezonie bardzo szybko się wyprzedają, a do tego czeka na nas zniżka, jeśli zakupu dokonamy przez internet. Dzieci do 11 roku życia mają ulgę, zaś wchodząc z dwulatkiem, nie zapłacicie kompletnie nic!

ZOO w Kopenhadze

Popularny ogród zoologiczny otwarty już w 1859 roku w swoim inwentarzu ma ponad 3500 zwierząt należących do 227 gatunków. Oprócz zwyczajnej wejściówki zoo oferuje także kilka specjalnych atrakcji. Są to między innymi poranne zwiedzanie, gdzie będziemy mogli wejść godzinę przed oficjalnym otwarciem i razem z pracownikami przejść poranną rutynę wraz z pierwszym karmieniem, lub wejście razem z opiekunem „na zaplecze” wybiegu dla szympansów czy pand. Prawdziwym hitem jest natomiast ZooCamp, gdzie dzieciaki mogą spróbować swoich sił, jako opiekunowie w zoo. Znajduje się tu także tropikalna hala naśladująca warunki panujące w lesie deszczowym, podobnie jak ma to miejsce w Randers Regnskov. Najbardziej charakterystycznym obiektem jest tutaj 43-metrowa, drewniana wieża widokowa wybudowana w 1905 roku, inspirowana konstrukcją z Paryża. Z jej szczytu widać całe zoo w Kopenhadze a przy dobrej pogodzie widać także pobliskie Roskilde. Jeśli mowa o biletach to tutaj znów dzieci do 11 roku życia mają sporą zniżkę, a dwulatki wchodzą za darmo.

Bakken


Bakken, a właściwie Dyrehavsbakken, bo tak brzmi jego pełna nazwa, jest najstarszym parkiem rozrywki na świecie! Działa od 1583 roku, czyli prawie 500 lat. Lunapark położony jest 10 km na północ od Kopenhagi, a wstęp do niego jest bezpłatny. Płatne są za to poszczególne atrakcje znajdujące się w Bakken, a ich ceny znajdziecie na stronie www.bakken.dk. Dla tych, którzy tak jak my muszą spróbować absolutnie każdej atrakcji, park oferuje karnet (Turbånd) od 249 kr. Za to dla dzieci do 115 cm wzrostu oferowany jest mini karnet (MiniTurbånd), który daje wstęp do 11 przejażdżek kierowanych do najmłodszych. Oprócz tego nie mogło zabraknąć innych atrakcji typowych dla parków rozrywki, takich jak strzelanie do celu z wiatrówki, czy rzut piłką, tak by klaun spadł z piedestału. A poza tym masa innych gier i zabaw. Do tego mamy do dyspozycji szeroki wybór restauracji, barów i kawiarni. Ze względu na historyczny charakter w Bakken nie zobaczymy tu wielkich marek i koncernów, preferowane są tam stoiska lokalnych małych firm, co ma swój urok. A i nie zapominajmy o symbolu Bakken, którym jest znany z Commedi dell’arte Pjerrot, zabawiający dzieci w parku już od ponad 200 lat.


Experimentarium

Interaktywne muzeum nauki w Kopenhadze spodoba się tym, którzy lubią naukę poprzez zabawę. Cały obiekt to pole do eksperymentowania przez dzieci, a pokazy tam organizowane zainteresują nie tylko najmłodszych. Experimentarium działa od 1991 roku i jego misją jest zainteresować nauką i technologią dzieci jak i dorosłych oraz zachęcić do poznawania świata. Prezentowane tam wystawy pokazują między innymi, co kryje się wewnątrz mikroorganizmów, oraz jak działa światło. Co najważniejsze wszystko jest zaprojektowane tak, by można było tego dotknąć i na tym eksperymentować. Dzieci do 11 roku życia mają ulgę, zaś bąbelki do 1 roku życia mają wstęp za darmo.


Zamek Kronborg

Na najdalej wysuniętym na wschód cyplu Danii, nad cieśniną Sund leży miejscowość Helsingør. Cieśnina jest tu najwęższa i z tego też powodu Eryk Pomorski zdecydował się tu zbudować twierdzę, by móc pobierać cło od przepływających tędy statków. Ponad 100 lat później Fryderyk II wzniósł w tym miejscu renesansowy zamek i zmienił jego nazwę z Krogen na Kronborg właśnie. Był on na tyle okazały i potężny, że opowieści o nim dotarły aż do Anglii, gdzie zainspirowały William’a Shakespeare’a do wykorzystania wizerunku zamku w Hamlecie. Dziś jest to piękny historyczny budynek, symbol dawnej potęgi Duńskiego Królestwa, dziedzictwo kulturowe i jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli w Danii i na świecie! Jeśli chcecie zarazić swoje dzieci pasją do historii, to nie ma lepszej rzeczy niż zamki, a ten w Helsingør jest do tego wręcz stworzony. W środku czeka masa atrakcji, także dla najmłodszych, więc polecamy wam go z całego serca. Radzimy wam też zajrzeć na oficjalną stronę, by zobaczyć czy nie odbywają się niedługo jakieś interesujące wydarzenia na zamku. 

Knuthenvborg Safaripark

Na wyspie Lolland, niedaleko Bandholm znajduje się park safari o nazwie Knuthenborg. Zobaczyć w nim można kilkaset zwierząt z ponad 40 gatunków. Teren można zwiedzać pieszo, choć zaleca się skorzystanie z własnego auta, bo tylko nim będziemy w stanie wjechać na teren, gdzie zwierzęta biegają wolno, a ponadto obszar ten jest naprawdę ogromny. Istnieje także możliwość przenocowania w parku oraz nocnego zwiedzania, w którym zawarta jest między innym i wizyta w słoniarni. Dodatkowo park ma do zaoferowania swoje własne muzeum ewolucji. Dzieci do 11 lat mają sporą zniżkę, a dwulatki mogą podziwiać zwierzęta za darmo. 

Møns Klint

Na wschodnim brzegu wyspy Møn, wprost z Bałtyku wyłaniają się białe, jak śnieg skały klifu Møns Klint. Jest to najwyższe i zarazem najbardziej znane pasmo klifów w Królestwie Danii. Ciągną się one przez niemal 6 km i w najwyższym miejscu mają 120 m wysokości. Zbudowane są z kredy, która w słoneczne dni jest wręcz oślepiająco biała. W okolicy jest wiele tras spacerowych, a także schody, które sprowadzą was na poziom morza, byście mogli podziwiać z dołu ten majestat natury. I tu mała uwaga, o ile zejście po schodach jest szybkie i przyjemne, tak droga z powrotem ponad sto metrów w górę może być co najmniej męcząca, więc pamiętajcie o tym jeśli podróżujecie z małymi dziećmi. Dodatkowo w pobliżu Møns Klint znajduje się GeoCenter — muzeum geologiczne, w którym dowiecie się paru ciekawostek i poznacie historię powstania tych skał w prehistorii. Tutaj także dzieci do 3 roku życia nic nie płacą za wstęp, a do 11 lat mają sporą zniżkę. Dodatkową, bezpłatną atrakcją jest podziwianie gwiazd na nocnym niebie, bo tak się składa, że miejsce to jest parkiem ciemnego nieba, co oznacza, że nie jest zanieczyszczone światłem.

Północna Jutlandia | Atrakcje dla dzieci w Danii

Fårup Sommerland

Nasz ulubiony park rozrywki w Danii! Jeżeli będziecie w północnej Jutlandii, musicie się do niego wybrać. Całość utrzymana jest w leśnym klimacie, na całym terenie jest mnóstwo drzew, a maskotkami parku są wiewiórka i jeż. Oferuje klasyczne, mrożące krew w żyłach roller coastery, a także park wodny ze zjeżdżalniami oraz mniejsze przejażdżki dla najmłodszych. Fårup Sommerland prawie co roku wygrywa nagrody za najlepszy park rozrywki w Europie. Oferuje on także miejsce noclegowe w campingu lub w hotelu. Doskonałe rozwiązanie, jeśli nie zdążycie zaliczyć wszystkich atrakcji w jeden dzień, lub tak jak my musicie spróbować ich po kilka razy.

Nordsøen Oceanarium

W Hirtshals na północy Danii znajduje się największe oceanarium w północnej Europie. Zawiera ono kilka akwariów, ale największe z nich ma ponad 4,500,000 litrów pojemności i zamieszkuje je wyjątkowa ryba — samogłów. Swoim niecodziennym kształtem potrafi skonsternować niejednego zwiedzającego. Cała reszta to dom dla setki ryb i innych żywych stworzeń, które naturalnie występują w Morzu Północnym, w tym rekinów. Oceanarium w Hirtshals zaprojektowane było z myślą, by edukować najmłodszych o morskiej faunie i florze. A także o tym, jaki wpływ ma człowiek na środowisko wodne. Tym, co wyróżnia Nordsøen Oceanarium od innych tego typu obiektów jest autentyczny szkielet finwala, którego morze wyrzuciło na brzeg w 2016 roku, prezentowany na dziedzińcu oceanarium. 

Aalborgtårnet

Trochę bardziej na południe w miejscowości Aalborg znajduje się 55-metrowa wieża widokowa usytuowana na wzgórzu blisko centrum miasta. Razem ze wzniesieniem wznosi się ona na 105 metrów nad poziomem morza. Ta majestatyczna stalowa konstrukcja została wzniesiona w 1933 roku z okazji Targów odbywających się w mieście. Otwarta jest od 31 marca do 22 października, ale niestety przy mocnym wietrze może być zamknięta. Jest stąd znakomity widok na panoramę miasta, a przy dobrej pogodzie widać Bałtyk. Po wjechaniu na górę możecie rozkoszować się widokami, wypić kawę lub zjeść ciasto z widokiem na Aalborg.

Aalborg Forsvars- og Garnisonsmuseum

Jeżeli interesuje was marynarka wojenna i militaria to świetnym pomysłem, zaraz po zejściu z wieży będzie, wybrać się do Forsvars- og Garnisonsmuseum w Aalborg. Oprócz bogatej wystawy, na której zobaczyć możemy stare wojskowe mundury, będziemy mogli od środka zobaczyć, jak wygląda okręt podwodny. Oprócz tego dowiecie się o historii duńskiej armii.

Vikingemuseet Lindholm Høje

Na wzgórzu Lindholm Høje znajdują się pozostałości po żyjących tu niegdyś wikingach, w tym także największy cmentarz z epoki żelaza w północnej Europie. Po samym wzniesieniu można spacerować za darmo, a dodatkowo jest z niego niesamowity widok na Aalborg i miasteczko leżące obok — Nørresundby. Dodatkowo tuż obok znajduje się muzeum Viikingmuseet, w którym prezentowane są artefakty odnalezione podczas wykopalisk archeologicznych. W środku dowiecie się, dlaczego wikingowie zbudowali tu osadę, jak wznosili domy, a także dokąd dopływali swoimi długimi łodziami. Zdradzę wam, że dotarli również do terenów dzisiejszej Polski i założyli osady, które istnieją po dziś dzień.

Råbjerg Mile

W poszukiwaniu naturalnych atrakcji warto odwiedzić jedyną i niepowtarzalną duńską pustynię Råbjerg Mile. Znajduje się w północnej części półwyspu Jutlandzkiego, nieopodal miasta Skagen. Pustynia ma 1 km długości i tyle samo szerokości, porusza się na północ z prędkością ok. 15 metrów rocznie. To tak naprawdę największa ruchoma wydma w tej części Europy, z której roztacza się niesamowity widok. Nie dajcie się jednak zwieść temu pięknu, bo jest ona również niebezpieczna! Przykładem tego jest XIV wieczny kościół, który mimo prób ochrony został zasypany w 1795 roku. Samo Råbjerg Mile jest świetnym miejscem na spacery i zabawy z dziećmi. Również na zrobienie paru fotek i wmówienie znajomym, że było się na Saharze. 

Grenen

Będąc w okolicy Skagen warto odwiedzić najdalej wysunięty na północ punkt Danii -Grenen. Nazwa cyplu w tłumaczeniu na język polski oznacza gałąź. Rzeczywiście z lotu ptaka wygląda, właśnie jak konar oddzielający Morze Północne od Bałtyku. Na styku tych dwóch akwenów fale rozbijają się o siebie, tworząc naprawdę niesamowity widok. A także niebezpieczne wiry, więc pamiętajcie, by nie kąpać się w tym miejscu. Skoro nie można popływać, to warto pospacerować malowniczą plażą wzdłuż wydm i podziwiać widoki wdychając świeże powietrze. Grenen to także znakomite miejsce dla miłośników ptaków! Wiosną i latem można zaobserwować tu wiele gatunków wędrownych, w tym także drapieżnych, które robią tu przystanek przed dalszym lotem na północ. A co do pozostałych zwierząt, często można zaobserwować tu foki, morświny, delfiny i orki. Także bierzcie lornetki i w drogę!

A Ty jakie atrakcje dla dzieci w Danii polecasz? Czy jest coś co jeszcze powinno znaleźć się na tej liście? 🙂

INTERESUJE CIĘ DANIA?
Zobacz również:

LEGOLAND W DANII. ZAPLANUJ GO ŁATWO Z NAMI!
CO WARTO ZOBACZYĆ W BILLUND POZA LEGOLANDEM
UKRYTE ATRAKCJE W KOPENHADZE O KTÓRYCH NIE MIAŁEŚ POJĘCIA
KOPENHAGA. CO WARTO ZOBACZYĆ
KOPENHAGA | ZAPLANUJ JĄ Z NAMI
ODKRYJ TAJEMNICZE JELLING – ATRAKCJE DANII

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *