Kwestia znalezienia godnego lokum jest dosyć trudna do ogarnięcia, często nawet dla samych Duńczyków. Szukanie mieszkania w Danii to ciągłe wydzwanianie, obieranie telefonów i oddzwanianie, aby umówić się na 10 minutową przechadzkę po upatrzonym lokum i aby przekonać się, że tej pleśni w kącie drugiego pokoju nie było na zdjęciach umieszczonych w ofercie. A i łazienka z prysznicem – nazwana w ofercie „ładną” – wcale taką nie jest, chyba, że kogoś bawi siedzenie na toalecie i równoczesne mycie się pod prysznicem. Notabene, w niektórych duńskich łazienkach poczuć się można jak we włoskich (kto zwiedzał Włochy, pewnie wie o czym mówię 😉 )


CENY WYNAJMU MIESZKANIA W DANII

Wynajęcie mieszkania w Danii jest drogie. Nie oszukujmy się, jeżeli pragniemy mieszkać w ludzkich warunkach musimy przygotować się na koszt około 3,5 tysięcy koron wzwyż, jeżeli mówimy o małych miasteczkach i obrzeżach miej popularnych miast, jak Viborg. Albo od 5,5 tysięcy wzwyż, jeżeli mówimy o obrzeżach Kopenhagi.


Jak więc najlepiej to rozegrać?

Jeżeli jesteś studentem i nie przeszkadza ci kontakt drugiego studenta, to warto wynająć dzielone mieszkanie. Jeżeli jednak przyjeżdżasz tu z rodziną, skocz od razu niżej do punktu „mieszkanie”.

DZIELENIE MIESZKANIA


Dzielenie mieszkań jest bardzo popularne w Danii. I często wychodzi najkorzystniej. Masz swój pokój, którego nie dzielisz z nikim innym, który jest twoją oazą w której możesz zrelaksować się po dniu pełnym wrażeń. Resztę domu, tak zresztą, jak i wszystkie rachunki, dzielisz ze współlokatorami, którzy mogą stać się twoimi pierwszymi najlepszymi przyjaciółmi na obczyźnie. Bardzo fajna sprawa dla osób chcących zaoszczędzić i poznać kogoś nowego z kim poznawanie życia poza granicami ojczyzny będzie zabawą. Z racji, że większość studentów wykorzystuje ten patent, takich ogłoszeń warto szukać na grupach Facebookowych, np. : bolig til leje i aarhus/vejle/albo nazwę innego miasta, które nas interesuje.

AKADEMIK


Wiele uczelni oferuje miejsca w swoich akademikach, które stoją zwykle na terenie uczelni, albo w bliskiej odległości od nich. Pytania o miejsca w nich najlepiej kierować bezpośrednio do uczelni, na której będziemy studiować. Ceny są różne, osobiście spotkałam się nawet z kwotą 900 koron za miesiąc (bez jedzenia w stołówce).

Szykujesz się na studia? Jeden z naszych wpisów w całości poświęciliśmy studiom w Danii!

MIESZKANIE


Wynajęcie własnego mieszkania jest dosyć kosztowne. Musimy przygotować się na wysokie ceny, plus dodatkowe, co kwartalne opłaty. Warto pamiętać, że prawie zawsze wynajęcie lokum wiąże się z wysokim depozytem – zwykle w wysokości trzykrotności czynszu, który potem jest zwracany w połowie (albo wcale, jeżeli trafimy na irytującego wynajmującego!)

Z reguły płacąc rachunek za wynajem, doliczane jest aconto, to uśredniona opłata za „zużycie ciepła” i wody. Jeżeli w ciągu roku zużyjemy powyżej średniej, to z początkiem kolejnego roku będziemy musieli dopłacić. Co kwartalne opłaty za prąd naliczane są często względem poprzedniego lokatora, niech więc nie zdziwi nas cena, która może być nieadekwatna do naszego zużycia. Po upływie roku dostaniemy rozliczenie, które może wyjść nam na dobre.

W większości mieszkań w Danii umeblowana jest tylko kuchnia i łazienka. Szukając jednak lokum na grupach na FB wielokrotnie możemy trafić na mieszkania całkowicie umeblowane.


GDZIE SZUKAĆ MIESZKANIA W DANII?

Jest ogrom stron z mieszkaniami w Danii, jak chociażby boligsiden.dk, czy boligportalen.dk. W większości tych stron, jednak trzeba uiścić opłatę, dzięki której wyświetli nam się numer telefonu do właściciela wybranego przez nas lokum. Z reguły pierwsze dwa/trzy dni są za darmo, ale uwaga!

Warto pamiętać, że po minięciu tych dni ich strona automatycznie ściągnie z naszego konta bankowego opłatę za kolejny miesiąc!

Rada od nas. Wiele interesujących ogłoszeń znajdziemy na facebookowych stronach poświęconych wynajmowi. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać np.: bolig til leje i aarhus/vejle/albo nazwę innego miasta, które nas interesuje.

Niech nie zdziwi nas fakt, że bardzo dużo tanich mieszkań mieści się w piwnicach kamienic i bloków. Duńczycy wykorzystują każde wolne miejsce.


ORIENTACYJNE CENY MIESZKAŃ W DANII

Wynajęcie mieszkania w stolicy ok. 7000 DKK wzwyż
Mieszkanie dwupokojowe na obrzeżach centrum Kopenhagi od 5500 DKK wzwyż
Aconto (ciepło i woda) średnio 500 DKK
Co kwartalne opłaty (prąd, gaz) zależą od tego, kto ile z czego korzysta. Ale warto nastawić się na koszt nie mniejszy niż 1000 DKK wzwyż
Opłaty za internet w zależności od wybranego operatora. Ok. 300 DKK
Kwoty te mogą być o połowę mniejsze, jeżeli szukamy lokum w innych rejonach Danii.

Interesują cię ceny artykułów spożywczych w Danii? Zajrzyj na nasz wpis TU.


SŁOWNICZEK

Początki w Danii mogą być zabawą od samej przeprowadzki. Pierwsza rzecz z którą się spotkamy to z pewnością dziwne skróty: tv, th, mf. Bardzo często, a praktycznie zawsze, przy duńskich adresach dostrzec możemy takie właśnie skróty. Co one oznaczają?

Nic innego jak til venstre, til højre oraz midt for, czyli „po lewej”, „po prawej” oraz „na środku”. Przykładem może być Parkvej 3, 1th. Jeżeli dostaniemy taki adres, wiemy z góry, że mieszkanie znajduje się pod numer 3, na pierwszym piętrze po prawej stronie.

INNE PRZYDATNE SŁÓWKA

st – parter

tv (til venstre) – na lewo

th (til højre) – na prawo

mf (midt for) – na środku

aconto – uśredniona płatność za zużycie, po której następuje wyrównanie, albo spłata

værelse – pokój

lejlighed – mieszkanie

kælder – piwnica

etage – piętro

indflytningspris – jest to kwota, którą musicie uiścić przed wprowadzeniem się do nowego mieszkania. Z reguły zawiera depozyt, plus rachunek na pierwszy miesiąc.

delevenlig – na różnych stronach w różnej formie spotkacie to określenie. Oznacza to tyle, że mieszkanie może być dzielone, np. pomiędzy studentami.

husdyr ikke tilladt – zwierzęta nie mogą być trzymane w mieszkaniu. Największym problemem są właśnie zwierzaki, gdyż co najmniej 90% właścicieli wynajmujących mieszkania nie życzy sobie trzymania w nich zwierząt.

lejeperiode – czas przez który możecie wynajmować mieszkanie. Zwykle są „Ubegrænset”, czyli bez terminowe, ale zdarzają się stać przy nich określone daty. Warto na to spojrzeć, żeby nie było niemiłych niespodzianek!


Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *