Swoimi programami, tokiem nauczania i ogólnym wyglądem duńskie uczelnie przyciągają rocznie tysiące zagranicznych uczniów, w tym dużo młodych Polaków, którzy chcą zdobyć nowe doświadczenie poza granicami własnego kraju.

Samo planowanie aplikowania na zagraniczną uczelnię potrafi być niezłym orzechem do zgryzienia. W trakcie składania papierów stanie przed wami wiele niespodzianek, na które nie będziecie przygotowani, tak więc zdecydowaliśmy się napisać wam co nieco, aby rozjaśnić trudny temat, jakim są studia w Danii, oraz wszystkie inne formalności, które wiążą się ze zamieszkaniem w Danii.

Nie interesuje cię jeszcze szkoła wyższa? Zajrzyj tutaj, by poczytać o szkole podstawowej i licealnej!


UNIWERSYTETY W DANII

W Danii istnieje osiem uniwersytetów.

Największym z nich – pod względem studiujących na nim studentów – jest Aarhus Universitet, który swoje wydziały posiada nie tylko w Aarhus, ale i Herning, czy Kopenhadze.

Najstarszym uniwersytetem, rzecz jasna jest Københavns Universitet, który został założony już w 1479 roku. Kolejnymi po nich są:

  • Syddansk Universitet mieszczący się w Odense, ale także Kolding, Esbjerg, Sønderborg, Slagelse i Kopenhadze
  • Aalborg Universitet w Aalborg, a także Esbjerg, oraz Kopenhadze.
  • Roskilde Universitet w Roskilde
  • Danmarks Tekniske Universitet w Kongens Lyngby
  • Copenhagen Business School w Frederiksberg
  • IT-Universitetet w Kopenhadze

Poza tym w Danii są również szkoły wyższe:

  • UCN w Aalborg, Hjørring, Thisted
  • Via University College w Randers, Aalborg, Aarhus, Horsens, Viborg, Herning, Holstebro

Studia w Danii często prowadzone są w języku angielskim, co umożliwia zagranicznym studentom rozpoczęcie edukacji bez znajomości języka duńskiego. Żeby móc ubiegać się o przyjęcie na uniwersytet trzeba zdać jedną ze szkół średnich w Danii albo za granicą.


STUDIA W DANII | CERTYFIKATY JĘZYKOWE I INNE ZAŚWIADCZENIA

Uczelnia może wymagać udokumentowania znajomości języka angielskiego poprzez jeden z testów, którymi mogą być: TOEFL, IELTS, czy Cambridge ESOL. Taki certyfikat można zrobić zarówno w Polsce, jak i na miejscu w Danii – ceny są podobne, oscylują w granicach ok. 800 zł (2000 DKK).

Prócz certyfikatu językowego, prawdopodobnie potrzebne będą świadectwa ze szkoły średniej (oczywiście przetłumaczonego na język angielski albo duński). Zdarzyć się może również, że szkoła wymagać będzie informacji o ilościach odbytych godzin z przedmiotów.

Warto pamiętać także o liście motywacyjnym i CV, który trzeba przesłać na adres wybranej przez siebie uczelni.

Dokumenty potrzebne do aplikowania mogą różnić się między uniwersytetami, a informacje o wymaganych papierach znajdziesz na głównych stronach internetowych wybranych placówek.

Jeżeli jednak nie chcesz robić wszystkiego sam, możesz skorzystać z pomocy firm zajmujących się aplikowaniem na zagraniczne studia.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać, wyjeżdżając za granicę? Zobacz pełną listę!


MIESZKANIE W DANII

Po złożeniu wszystkich papierów, wreszcie dostałeś się na wymarzone studia! Gratuluję! I co teraz? Gdzie będziesz mieszkał?

O ile znalezienie lokum w stolicy nie powinno być problemem – jeśli zajmiemy się tym wystarczająco wcześnie – o tyle w mniejszych miastach może okazać się to irytujące i czasochłonne.

DZIELONE MIESZKANIA

Najlepszym wyjściem dla studenta jest wynajęcie mieszkania z innymi studentami. Jest to bardzo popularne w Danii, więc znalezienie pokoju przed rozpoczęciem nowego semestru nie powinno stanowić większego problemu. W odpowiednim czasie — w okresie wczesnoletnim — znajdziesz mnóstwo ofert od osób, które poszukują współlokatora.

Gdzie takich ofert szukać? Najlepiej na grupach poświęconych wynajmowaniu i życiu zagranicznych ludzi w Danii. Na Facebooku takimi grupami m.in. są: „Aarhus international”, International Aalborg”, „International tu miasto w którym chcesz mieszkać„, „lejlighed til leje i miasto

AKADEMIKI

Innym sposobem są akademiki. Wiele uczelni oferuje pokój w akademikach leżących blisko szkół, a o miejsce w nich warto zapytać uczelnię.

MIESZKANIE

Najbardziej kosztowym sposobem jest wynajęcie własnego mieszkania. Zakres cen wynajmu jest bardzo duży, w zależności od miejscowości, w której chcemy mieszkać. Na terenie Kopenhagi 2 pokojowe mieszkanie to wydatek ok. 7000 DKK za miesiąc. Na północy Danii (np.: w Aalborg) 2 pokojowe mieszkanie jesteśmy w stanie znaleźć już za około 3500 DKK na miesiąc. Pamiętać również trzeba o kwartalnych opłatach za energię i przede wszystkim wysokim depozycie, który trzeba zapłacić przed przeprowadzką.

Więcej o wynajmowaniu mieszkania przeczytasz TUTAJ.


PRACA W DANII

Ok, studia za pasem, a klucze od mieszkania odebrane. Kolejnym krokiem jest praca!

Szukać pracy najlepiej jeszcze przed przyjazdem do Danii. Z reguły początek wiosny jest świetnym czasem na znalezienie pracy, który jednak kończy się wraz z nadejściem lata, kiedy wielu przyszłych studentów przeprowadza się do Danii. Nagły ich napływ potrafi skutecznie zaniżyć popyt na pracowników sezonowych oraz w branżach gastronomicznych, czy turystycznych. Z końcem wakacji znalezienie fajnej pracy może być nie lada wyzwaniem.

JAK SZUKAĆ PRACY?

Najlepiej z CV w ręku chodzić od restauracji do restauracji. Warto od razu pytać o możliwość rozmowy z kierownikiem, wtedy będziemy mieli pewność, że nasze starania nie wylądują od razu w koszu na śmieci, a być może wzbudzą zainteresowanie – nawet pomimo pierwszej odmowy. Generalnie językiem nie warto się martwić, większość mówi dobrze po angielsku, choć co prawda ze znajomością duńskiego praca znajdzie się o wiele łatwiej.

STRONY Z PRACAMI


Istnieje masa stron z ofertami pracy. Warto się po nich porozglądać, szczególnie właśnie na wiosnę, kiedy ofert przybywa. Jednymi z wielu są: jobindex.dk, czy ofir.dk.

WYSYŁANIE MEJLI


Wysyłanie listów motywacyjnych i CV przez maila może być także owocne w momencie, kiedy jeszcze nie jesteśmy w Danii. Warto wysyłać maile do firm, nawet wtedy, kiedy te nie poszukują pracowników. Prawdą jest, że w większości przypadków nasz mail po przeczytaniu zostanie automatycznie usunięty, ale może zdarzyć się, że akurat wzbudzi zainteresowanie.

CV PO DUŃSKU


CV w języku duńskim, czy angielskim? Na początku śmiało możesz wysyłać swoje CV napisane w języku angielskim, później jednak dobrze będzie zadbać o to, żeby przetłumaczyć swój życiorys na język duński. Dowiesz się tutaj, jak napisać CV po duńsku. Możesz również skorzystać z naszych usług i zrobimy to za Ciebie, skontaktuj się z nami! 🙂


STUDIA W DANII | TRANSPORT

Wreszcie mamy pracę, mamy studia, ale z racji naszego niewielkiego budżetu zdecydowaliśmy się mieszkać na obrzeżach miasta. Codzienny spacer na uczelnie jest niemożliwy. Jak radzić sobie z kosmicznymi cenami transportu miejskiego?

Wsiąść na rower! Oczywiście, jak każdy Duńczyk, czy to zima, czy to śnieg, czy wieje, czy pada, można wsiąść na rower i jechać. Dla miłośników jednośladów Dania bezsprzecznie jest rajem na ziemi. Ale co z tymi, którzy nie czują zachwytu do codziennych rowerowych wojaży (kłaniam się we własnej osobie)?

Najlepszym sposobem jest wykupienie rejsekort, którą możemy podróżować autobusami, pociągami oraz metrem. Korzystając z karty, wiele zaoszczędzimy, szczególnie jeżeli dojeżdżamy daleko – karta przyda się więc również na zwiedzanie Danii!


STUDIA W DANII | STYPENDIUM, CZYLI SU


SU, czyli Statens Uddannelsesstøtt to stypendium, które można uzyskać, kiedy uczęszcza się do szkoły. Aby mieć możliwość dostania stypendium trzeba spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest status pracownika, który pozwala ubiegać się o SU na równi z innymi. Więcej o SU przeczytasz w naszym wpisie tutaj: STYPENDIUM W DANII, CZYLI O SU (I SU-LÅN) SŁÓW KILKA

Żeby nie martwić się o SU, należy znaleźć pracę na 10-12 godzin tygodniowo. Warto też rozglądać się za pracą, która zagwarantuje nam zatrudnienie na dłuższy czas, a także dobre wynagrodzenie, ponieważ to też brane jest pod uwagę w urzędzie.

Jeżeli przyjeżdżasz tu z rodzicami i będziesz z nimi mieszkał, to obowiązują cię trochę inne zasady. Wniosek o stypendium można składać tu: su.dk


CENY W DANII

Wszystko zależy, w jakim rejonie Danii osiądziemy. Rzecz jasna, Kopenhaga i ogólnie region Stołeczny jest o wiele droższa, niż pozostałe rejony. Więcej o cenach pisaliśmy TU.

Dołącz do grupy „Młodzi w Danii” na Facebooku, gdzie możesz podzielić się własnymi relacjami z duńskich uczelni! A także znaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących Cię pytań!

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *