Uwielbiam małe miasteczka. Z reguły ciągną za sobą niezwykłą historię ludzi pełnych pasji i często rodzinnych umiejętności przekazywane z pokoleń na pokolenia. Lefkara, małe miasteczko na Cyprze jest dobrym tego przykładem. Słynie z tradycyjnej koronki i srebra, które wytwarzane są tutaj od stuleci.

Wybierając się w podróż po Cyprze, Lefkara była na naszej liście od samego początku. Lubimy niewielkie miasteczka. Właściwie uwielbiamy wszystkie miejsca, które nie są oblężone przez turystów. Lefkara w sezonie nie narzeka na ich brak, ale teraz w trakcie pandemii nie jest łatwo.

Przybywając do miasteczka wczesnym porankiem na ulicach są pustki. W pierwszej kolejności polujemy na małą kawiarenkę spragnieni śniadania i chłodnej kawy, ale nasze plany zmieniają się tuż przy pierwszym sklepie z koronką. Zostajemy do niego serdecznie zaproszeni, a później poznajemy duże drzewo genealogiczne miejscowej rodziny.

Jeden z sklepów z koronką prowadzi przemiłe małżeństwo. To oni przybliżają nam rodzinną historię i pasję do szycia materiałów. Spędzamy tam ponad godzinę, poznając to kolejne pokolenie, które prowadzą już swoje sklepy – między innymi ze srebrem.

Podczas gdy nasze towarzyszki wybierają prezenty dla rodziny, my dopytujemy o szczegóły produkcji biżuterii i tradycyjnego haftu z Lefkary.

Lefkaritika to charakterystyczny haft pochodzący właśnie z tego miasta. Sztuka haftowania przechodziła często z matki na córkę, a wiele kobiet stawało się ploumarisses (tak nazywają się kobiety zajmujące się haftem) i zawodowo zajmowała się haftowaniem w domowych pracowniach. Fotografie kobiet siedzących na ulicach podczas haftowania możemy zobaczyć zwiedzając urocze uliczki Lefkary.

Lefkara stała się inspiracją dla samego Leonarda Da Vinci

Dowiadujemy się także, że podobno sam Leonardo Da Vinci odwiedził kiedyś Lefkarę i tak bardzo spodobał mu się jeden z tradycyjnych wzorów, że zdecydował się wykorzystać go przy budowie katedry w Mediolanie.

Odwiedziny Leonarda Da Vinci miały miejsce prawdopodobnie podczas okupacji Weneckiej w XV-XVIII wiek. Wtedy to Lefkara była miejscem turystycznym, do której zjeżdżali się chętnie weneccy szlachcice.

I tak też kobiety w Lefkarze nauczyły się haftu. Podobno właśnie wenecka szlachta nauczyła je tej pięknej sztuki, a one udoskonaliły ją w celu nadania niepowtarzalnego stylu i lokalnego charakteru. I rzeczywiście, przyglądając się niesamowitym haftom łatwo dostrzec naturalne wzory. Często dominują na nich kwiaty i liście.

Dopytujemy również z ciekawości o aktualną sytuację. W trakcie pandemii nie jest lekko – to widać po pustych ulicach. Większość turystów przybywających na Cypr zatrzymuje się w popularnych kurortach i nie opuszcza go podczas swoich wakacji. Takie miasteczka nie mają łatwo w tym okresie.


Dobrym pomysłem na prezent z Lefkary są ręcznie szyte koronki.

— Klaudia, autorka bloga

Głód daje nam się we znaki. Wyznajemy po cichu nasze pragnienie i dostajemy adres do, zdaniem kobiety bardzo dobrego lokalu.

W Lefkarze mieszka około 1000 osób

W Lefkarze mieszka około 1000 osób, nie jest to dużo. Miasteczko jest małe, więc mieszkańcy znają siebie nawzajem. Okazuje się więc, że polecona restauracja prowadzony jest przez rodziców małżeństwa, którzy opowiedzieli nam tradycję haftu w Lefkarze. 😉

Uroczy lokal z małym podwórkiem i krzesełkami skrytymi pod winoroślą sprawia, że bez zastanowienia decydujemy się zjeść nasz pierwszy posiłek. Śniadanie okazuje się być tanie i bardzo sycące, co jeszcze mocniej nas cieszy – w końcu mamy dopiero początek dnia, a w planach masę innych atrakcji.

Przy śniadaniu właściciel opowiada nam o produkcji tradycyjnej Loukaniko (Cyprot Loukaniko), która leży na naszych talerzach. Swój kwaskowaty smak zawdzięcza czerwonemu winu.


Poznajcie więcej smaków Cypru. W naszym wpisie rozpisaliśmy dla Was propozycje posiłków, które możecie skosztować na pięknej wyspie Cypr!

PRZYSMAKI CYPRU. CO I GDZIE ZJEŚĆ NA CYPRZE | PROPOZYCJE RÓWNIEŻ DLA WEGETARIAN

— Kamil, autor bloga

Centrum miasta jest niewielkie i obsypane sklepami z koronką. Idąc na południowy wschód odnajdziemy mały kościółek i kapliczkę, a tuż obok rozpościera się przepiękny widok na wioskę Kato Lefkara i cypryjskie góry. W centrum znajdziemy również lokalne muzeum etnologiczne (Local Ethnological Museum).

Lefkara to labirynt pięknych uliczek. Kolorowe okiennice, doniczki z bujnymi kwiatami i wąskie ulice, to symbol pięknych i udanych zdjęć. Nadal niektóre budynki w mieście są pustostanami, jednak wiele z nich jest już w generalnym remoncie. Pomimo to warto zarezerwować sobie pół dnia na zobaczenie przepięknej Lefkary.

JAK DOJECHAĆ DO LEFKARY?

Lefkara znajduje się około 20 minut od Larnaki i 40 minut drogi od stolicy Cypru Nikozji.

W sezonie w miasteczku jest dużo turystów, dlatego polecamy zatrzymać się autem w Kato Lefkara, a pieszo spacerem dojść do Lefkary. Poza sezonem darmowy parking znajdziemy wszędzie poza centrum miasta, które jest dosyć ciasne i lepiej nie wjeżdżać do niego samochodem.

Darmowy parking, z którego my korzystaliśmy zaznaczyliśmy dla Was poniżej na mapce! 🙂

Poznaj historię Lefkary opowiedzianą przez jej mieszkańców!


INTERESUJE CIĘ CYPR?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

KURION. ODKRYJ PIĘKNO STAROŻYTNEGO MIASTA
CYPR NA WŁASNĄ RĘKĘ. JAK ZORGANIZOWAĆ TANI WYJAZD
PRZYSMAKI CYPRU – CO I GDZIE ZJEŚĆ NA CYPRZE | PROPOZYCJE RÓWNIEŻ DLA WEGETARIAN
AYIA NAPA – 10 RZECZY, KTÓRYCH MUSISZ TAM SPRÓBOWAĆ
LARNAKA. MIASTO STOJĄCE NA RUINACH STAROŻYTNEGO KITIONU

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.