Larnaka jest o niebo spokojniejsza niż sąsiadujący z nią kurort Ayia Napa. Nie oznacza to jednak, że jest gorsza na tle swojej sąsiadki, wręcz przeciwnie, w Larnace znajdziecie dużo atrakcji, a i miasto jest idealną bazą wypadową dla tych, którzy nie chcę wydać dużo na nocleg.

Planując wyprawę na Cypr, nie zastanawialiśmy się długo nad noclegiem. Lądowaliśmy w Larnace, więc to tam w pierwszej kolejności szukaliśmy lokum i prędko okazało się, że miasto jest o wiele tańsze od sąsiednich kurortów.

Tańsze pod wieloma względami. W szczególności biorąc pod uwagę posiłki w restauracjach i bibeloty, które zawsze chcemy przywieźć się ze sobą w torbie powrotnej. Posłużmy się przykładem magnesów, których zawsze tuzin zwozimy z podróży. W Pafos, Limmasol i Ayia Napa ceny magnesów oscylowały w okolicach w 3 EURO za sztukę, tu w Larnace zapłaciliśmy 85 centów za sztukę.

Larnaka ma bardzo ładną plażę. Dużą, piaszczystą (ubitą), pokrytą masą leżaków. Znajdziemy tu również hotele oferujące pobyty w znanej już wszystkim formie all inclusive. Chociaż Larnaka może zdawać się mniej interesująca od reszty turystycznych miejscowości, to są to tylko pozory. Wbrew nim miasto ma równie dużo ciekawych atrakcji, co reszta popularnych miejscowości Cypru. A i jest trzecim co do wielkości miastem na Cyprze!

OPOWIEDZMY SOBIE TROCHĘ O HISTORII LARNAKI

Nazwa miasta pochodzi od greckiego słowa larnaks, co oznacza grobowce. Pierwsze miasto zostało zbudowane przez Mykeńczyków wiele lat przed naszą erą. Faktem jest jednak, że dzisiejsza Larnaka stoi na ruinach starożytnego Kitionu, którego szczątki odkryto w wielu regionach miasta. Pozostałości dawnej osady można zobaczyć na tyłach Muzeum Archeologicznego w Larnace.

Kition był małym królestwem, tak samo, jak Kurion, którego pozostałości można zobaczyć na zachodzie Cypru. Miasto zostało założone po wojnie trojańskiej w XIII wieku p.n.e. i zajmowało się przede wszystkim eksportem miedzi. Później do Kitionu za sprawą Łazarza dotarło chrześcijaństwo, a sam Łazarz, człowiek, który został wskrzeszony przez Jezusa, stał się biskupem miasta. Szczątki św. Łazarza przez pewien czas znajdowały się w Ayios Lazaros, cerkwi św. Łazarza.

I tym wątkiem historycznym możemy przejść do pierwszego miejsca, które warto zobaczyć, będąc w Larnace.

CO ZOBACZYĆ W LARNACE

CERKIEW ŚW. ŁAZARZA

Po tym, jak Jezus wskrzesił Łazarza, ten wybrał się na Cypr, gdzie został biskupem, a później patronem miasta. Jego szczątki długo leżały w Larnace i zostały zapomniane podczas najazdów arabskich. Kiedy w 890 roku grób Łazarza został odnaleziony, postanowiono na jego miejscu postawić kościół. Później jednak zdecydowano się przenieść szczątki św. Łazarza do Konstantynopola. Kościół stoi w Larnace do dzisiaj. Wzniesiony z pięknego jasnego kamienia zdobi centrum miasta, ale warto również wejść do środka. Wnętrze niewielkiej świątyni utrzymane jest w barokowym, bogatym stylu.

ZAMEK W LARNACE | CO ZOBACZYĆ W LARNACE

Zamek w Larnace spodoba się tym, którzy czują zachwyt nawet najdrobniejszymi historycznymi ciekawostkami. Samo miejsce nie jest duże. Na dziedzińcu obejrzeć możemy brytyjskie, osmańskie i średniowieczne armaty. Wewnątrz zorganizowano niewielkie muzeum, w którym zobaczymy stare fotografie, malowidła oraz ceramikę. Najciekawszym miejscem jest natomiast pomieszczenie znajdujące się od razu na prawo od wejścia do zamku. Zachowany w nim dół przypomina o tym, jak aż do roku 1928 wieszano tam skazanych.


Cześć! Jeżeli nie jesteście pewni, czy warto zobaczyć miejsca o których tutaj przeczytacie, zajrzyjcie na nasz filmik na You Tubie. Opowiadamy i pokazujemy atrakcje Larnaki. 🙂 Tak, chcę zobaczyć filmik i zaplanować, co zobaczę.

— Klaudia, autorka bloga

HALA SULTAN TEKKE | CO ZOBACZYĆ W LARNACE


Przepiękny meczet znajduje się tuż przy brzegu słonego jeziora w Larnace. Hala Sultan Tekke to jedno z ważniejszych miejsc dla wyznawców islamu. Kompleks składa się z meczetu, minaretu, skąd tradycyjnie nawołuje się do modlitwy, cmentarza, oraz mauzoleum, w którym to leży pochowana ciotka Mahometa, która zwana była właśnie Hala Sultan co po turecku znaczy „Święta matka”. Wejście do meczetu jest darmowe. Przed wejściem trzeba jednak założyć na siebie szaty, które można wypożyczyć na miejscu – można też mieć ze sobą swoje nakrycie, które jednak musi spełniać zasady religijne.

SŁONE JEZIORO | CO ZOBACZYĆ W LARNACE

Hala Sultan Tekke leży przy samym brzegu słonego jeziora i jest doskonale widoczny z przeciwnego brzegu. To też doskonałe miejsce, żeby oglądać flamingi, które zimą zlatują się na Cypr – od listopada do marca. Koło jeziora idzie ścieżka, idealna na trekking, która prowadzi aż do akweduktu Kamares.


Warto wiedzieć, że w pobliżu jeziora znajduje się dużo darmowych parkingów.

— Kamil, autor bloga

AKWEDUKT KAMARES | CO ZOBACZYĆ W LARNACE

W pobliżu centrum Larnaki zobaczyć możemy pozostałości akweduktu, zbudowanego w 1747 roku przez gubernatora Larnaki Ebubekir Pasha. Akwedukt, który dostarczał miastu wodę jeszcze w 1939 roku, został później zastąpiony nowoczesnymi sposobami transportowania wody. Teraz po ogromnej budowli pozostało niewiele, ale nadal warto się tam wybrać i zobaczyć imponujące, zbudowane z kamienia filary, które zostały z akweduktu. W nocy filary są pięknie oświetlone, a koło nich prowadzi ścieżka, która łączy się ze słonym jeziorem. 

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE

Powracając do historii Larnaki, to właśnie w muzeum Larnaka District Archeological możecie obejrzeć wszystkie pozostałości starego Kitionu odnalezione w rejonach miasta. Poza tym kilka minut od muzeum znajduje się stanowisko archeologiczne starożytnego królestwa.

OLD TURKISH QUARTER

Dzielnica Turecka to super miejsce na krótki spacer dla tych, którzy lubią takie zapomniane miejscówki. Mieszczące się w okolicy stare budynki z odpadającą farbą i kolorowymi okiennicami przypominają historię starego Cypru.

WRAK STATKU ZENOBIA | CO ZOBACZYĆ W LARNACE

Fani nurkowania również w Larnace znajdą atrakcję idealną dla siebie. Raptem kilometr od brzegu, ukryty w morskich głębinach znajduje się wrak szwedzkiego statku, który zatonął w 1980 roku. Statek transportował przyczepy, ciężarówki oraz pojazdy wojskowe, które spoczęły wraz z nim na dnie morza.

Zobaczenie wraku jest też możliwe dla tych z Was, którzy nie potrafią nurkować. Każdego dnia z portu w Larnace w te tereny wypływają statki wycieczkowe ze szklanym dnem, z których można podziwiać szwedzką Zenobię.

CAMEL PARK

Co zobaczyć w Larnace będąc z dziećmi? Kilka kilometrów od Larnaki możecie wybrać się do parku wielbłądów. Co z pewnością spodoba się rodzicom, którzy wyjeżdżają na Cypr ze swoimi pociechami! Na miejscu mamy możliwość wykupienia krótkiej przejażdżki na wielbłądzie. Przy kasach za dodatkową opłatą możemy również dokupić torebkę z karob (szarańczyn strąkowy), którym możemy dokarmiać wielbłądy. One to uwielbiają. W cenie wejścia do parku jest również wejście na niewielki basen na otwartym powietrzu.

Oprócz czysto historycznych atrakcji, w Larnace znajdziemy również szerokie plaże idealne na wypoczynek. Piasek na plażach w Larnace jest dosyć ubity. Na niektórych stoją leżaki, które można wypożyczyć. 

Larnaka osobiście bardzo nam się podobała. Będąc w czasie pandemii miasto było spokojne, dosyć ciche i to nam się w niej bardzo podobało. Ale pomimo tego nie brakowało fajnych knajpek, sklepów , czy plaży – chociaż z tego ostatniego akurat długo nie korzystaliśmy. 😉 Jeżeli więc szukacie fajnego i tańszego miejsca wypadowego, to Larnakę możemy polecić z czystym serduszkiem!

Byliście w Larnace? Polecacie ją, a może macie inne zdanie na jej temat? 🙂


INTERESUJE CIĘ CYPR?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

LEFKARA. MIASTO, KTÓRE STAŁO SIĘ INSPIRACJĄ DLA LEONARDA DA VINCI
CYPR NA WŁASNĄ RĘKĘ. JAK ZORGANIZOWAĆ TANI WYJAZD
AYIA NAPA – 10 RZECZY, KTÓRYCH MUSISZ TAM SPRÓBOWAĆ
PRZYLĄDEK CAPE GRECO – MALOWNICZA WIZYTÓWKA CYPRU
KURION. ODKRYJ PIĘKNO STAROŻYTNEGO MIASTA
10 NAJLEPSZYCH RESTAURACJI W AYIA NAPA

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *