Leżący raptem 15 minut drogi od Limassol, starożytny Kurion był niegdyś jednym z najważniejszych miast Cypru. Teraz imponuje pozostałościami i znaleziskami, a także ciągnącą się za nim historią starożytnych czasów, którą warto poznać, wybierając się w podróż na Cypr. 

HISTORIA KURIONU

Kurion, choć w przeszłości przeżył dużo klęsk, do dzisiaj prezentuje pozostałości niesamowitych domów i budynków publicznych, które w przeszłości odgrywały ważną rolę w życiu miejskim. Chociaż lata temu miasto zostało mocno zniszczone, wiele ciekawych budynków – z dużą pomocą pracowników muzeum – zachowało swój pierwotny wygląd. Rozłożone są one na terenie kilku hektarowego parku archeologicznego leżącego na szczycie płaskowyżu, u którego stóp zobaczyć możemy także starożytne grobowce z tamtych czasów.

Wykopaliska archeologiczne odkryły znajdujące się w okolicy osady z okresu neolitu, które zostały zbudowane jeszcze długo przed powstaniem Kurionu. A właściwie, królestwa Kurionu, bo jak ustalono poprzez dokładne badania grobowców, znajdujących się poniżej urwiska, miasto królestwo Kurion było jednym z najbardziej wpływowych na Cyprze. 

Historia Kurionu jest długa i niezwykle ciekawa, ale jednak kończy się teoretycznie pod koniec IV wieku. To wtedy miasto nawiedziło pięć silnych trzęsień ziemi, które doszczętnie zniszczyły budynki w okolicy. Później starano się jeszcze odbudować część zniszczonych budowli, ale najazd Arabów w 648 roku sprawił, że Kurion całkowicie opustoszał. 

TEATR RZYMSKI I CUDOWNY WIDOK NA MORZE

Planujesz jechać do Kurionu? Uważaj, ponieważ jadąc do Kurionu możesz łatwo się zgubić i zjechać na plażę, która swoją drogą znana jest z pięknych widoków na klify (zobaczycie je na ostatnim zdjęciu 🙂 ). Małą tabliczkę informującą o głównym wejściu do muzeum łatwo przeoczyć. Tuż za kasą znajduje się darmowy parking, a z niego szerokim chodnikiem obejść możemy cały archeologiczny obszar. Jest to więc fajny pomysł na zwiedzanie dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim.

Dowiedzieliśmy się, że wejście do Kurionu jest czasem bezpłatne dla studentów i młodych ludzi. Normalnie bilet wstępu to koszt około 4,5 Euro. Nam ostatnio udało się zwiedzać Kurion za darmo 🙂

Pierwszym niezwykłym miejscem, które od razu rzuca się w oczy, jest teatr grecko-rzymski. Został postawiony około II wieku p.n.e., rozbudowany w II wieku już naszej ery, a w dzisiejszych czasach odrestaurowany tak, aby móc służyć podczas przedstawień muzycznych i teatralnych. A te często organizowane są tam w letnim okresie – stąd nowoczesne lampy wiszące nad widownią.

Większość pozostałości w Kurionie pochodzi z okresu rzymskiego i późnorzymskiego.

Po lewej od teatru ulokowany nad ochronnym dachem został dom Eustoliosa. Prywatna willa, później centrum rekreacyjne dla mieszkańców. Oprócz jasnych murów możemy także podziwiać piękne mozaikowe podłogi. 

Dom Eustoliosa nie jest jedynym, na który natrafimy zwiedzając Kurion. Kierując się dalej, zobaczyć możemy także „Dom Achillesa” i „Dom Gladiatorów”, które swoje nazwy otrzymały po odkrytych na podłodze mozaikach. W tamtych rejonach archeologicznego stanowiska stoją również pozostałości starych łaźni. A także agora, czyli główny plac, wokół którego toczyło się życie w starożytnym Kurionie.

SANKTUARIUM APOLLINA I STADION

Jadąc drogą B6, raptem 2,5 km na zachód od Kurionu znajdują się pozostałości sanktuarium Apollina, patrona starożytnego miasta Kurion. Ciekawostką jest, że odkryte przy świątyni szczątki składanych ofiar pomogły badaczom zrozumieć obyczaje dawnych mieszkańców.

Niedaleko agory odwiedzić można również resztki stadionu olimpijskiego.

Fajną ciekawostką jest to, że w okolicy Kurionu znajdują się miejsca startowe dla paralotniarzy. Nam nie udało się żadnej widzieć, ale musi to być niesamowite przeżycie, jeśli spojrzeć na widok, który podziwiać można z miasta (zobacz ostatnie zdjęcie) 😉 


KURION. INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • Kurion jest otwarty przez cały rok – oprócz Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Niedzieli Wielkanocnej.
  • Bilet wstępu kosztuje 4,5 EURO.
  • Czas zwiedzania to około 2 godziny.
  • Większa część stanowiska archeologicznego znajduje się na wolnym powietrzu. Zwiedzając go latem, warto mieć ze sobą butelkę wody i czapkę na głowie. 

INTERSUJE CIĘ CYPR?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

TANI WYJAZD NA CYPR NA WŁAŚNĄ RĘKĘ
PRZYLĄDEK CAPE GRECO. DLACZEGO MUSISZ GO ZOBACZYĆ!
PRZYSMAKI CYPRU. SPRÓBUJE TEGO NA CYPRZE!
LEFKARA. MIASTO, KTÓRE STAŁO SIĘ INSPIRACJĄ DLA LEONARDA DA VINCIMoże również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *