Dzisiaj świętujemy Międzynarodowy Dzień Picia Wina, który odbywa się każdego roku 18 lutego. Rozsiądź się więc wygodnie – z kieliszkiem wina w ręku lub bez – i przeczytaj kilka ciekawostek o winie.

Wino jest nam znane naprawdę od długiego czasu. Nie wiemy, kto pierwszy wpadł na pomysł, aby zmiażdżyć owoc winorośli, poczekać aż sfermentuje, a mieszaninę tę zamknąć w beczce. Wiemy jednak, że w starożytnych Chinach, Grecji, czy na Bliskim Wschodzie odnaleziono wiele dowodów na to, że produkcją wina ludzkość zajmowała się już od tysięcy lat. Na smak wina wpływają takie czynniki, jak pogoda, co jest pewnie wszystkim jasne, ale także gleba, temperatura i sam proces wytwarzania. Z tego powodu, każdą wytworzoną partię można nazwać unikalną w smaku i zapachu.

Poznaj kilka ciekawostek o winie

wino we wloszech, ciekawostki o winie

Jaki kraj spożywa największą ilość wina?

To cię zaskoczy! Nie są to ani Włochy, ani Francja! Największe spożycie wina na mieszkańca na świecie odnotowuje się w Watykanie!

Dlaczego butelka wina ma 0,75 litra?

Butelce nadaje się ostateczną formę poprzez wydmuchiwanie szkła. Jedna teoria mówi o tym, że pojemność butelki zależała od płuc dmuchaczy, którzy potrafili wydmuchać butelki nie większe, niż 0,75 litra.

Ile jest odmian winorośli?


W którym kraju uprawia się najwięcej odmian winorośli? Tak, zgadłeś! Oczywiście, że we Włoszech! To tam znajdziesz ponad 545 odmian winogron (dane z 2019 r.).

Korek z wina może zabić?


Wiedziałeś o tym, że korek wystrzelony z szyjki musującego wina może osiągnąć prędkość 106 km/h? Nic dziwnego, że zawsze uciekam, kiedy ktoś w moim otoczeniu otwiera szampana :p

Historia winorośli


Najstarsze znaleziska świadczące o uprawie winorośli pochodzą sprzed około 2 milionów lat i zostały odnalezione na terenach Toskanii. Najstarsze nasiona winorośli, datowane na 4500 p.n.e odnaleziono na Cyprze. Dowody na starożytną produkcję wina odkryto natomiast m.in. w Gruzji, gdzie odnalezione artefakty datuje się na około 6000 p.n.e.

Najpopularniejsza odmiana winorośli


Czy zastanawiałeś się kiedyś, która odmiana winorośli jest najczęściej uprawiana na świecie? To Cabernet Sauvignon, które jest uprawiane w różnych klimatach, dzięki czemu smak wina różni się od siebie i podyktowany jest regionem, w którym dojrzewały użyte do produkcji winogrona.

Lubisz bąbelki w winie?


W starożytnym Rzymie ich obecność nie była tak ceniona, jak jest dzisiaj. Starożytni Rzymianie twierdzili, że tworzą się one przez szkodliwy wpływ księżyca, a nawet przez interwencję złych duchów.

Ile winogron potrzeba na butelkę wina?


Żeby wyprodukować 0,75 litra wina, czyli tyle ile ma zwykle butelka wina, potrzeba średnio 1,2 kilograma winogron.

Produkcja pełną parą


Włochy produkują rocznie około 50 milionów hektolitrów wina. Wystarczyłoby to do wypełnienia ponad 2000 basenów olimpijskich. Włochy produkują najwięcej wina rocznie. Wcale cię to nie zdziwiło, prawda? Tuż za nimi plasuje się Francja, a później Hiszpania i USA.

Białe wino z czerwonych winogron?


Czerwonego koloru winie nadaje skórka winogron. Możliwe jest usunięcie ich podczas obróbki owoców, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie białego wina z czerwonych winogron.

wino we wloszech, ciekawostki o winie

Czy wiesz, dlaczego butelki wina mają różne kolory?


Zielone, brązowe, przezroczyste: kolor butelki wina to nie tylko kwestia estetyki czy marki.

Zielone butelki wykorzystuje się do win białych, które potrzebują czasu, aby dojrzeć. A także używa się ich do win czerwonych, które mają krótki lub średni czas dojrzewania.

Przezroczyste, szklane butelki wykorzystywane są często do białych win.

Butelki z brązowego lub czarnego szkła wykorzystuje się, do czerwonych win, które muszą długo leżakować. Wszystko po to, aby zagwarantować najwyższą ochronę przed promieniami słonecznymi.

Gdzie znajdują się najlepsze winnice?


Włochy: W regionie Piemont i w Toskanii, ale również w Lombardii czy na Sycylii.
Francja: W regionie Bordeaux, Burgundii i Szampanii, ale także w Prowansji czy w dolinie Rodanu.
Hiszpania: W regionie Rioja, w Galicji, czy w Priorat.
Sporo winnic znajdziemy również w Niemczech, Portugalii, na Węgrze, a nawet w Polsce.

Czy znajdę w Polsce winnice?


Oczywiście! Znajdziesz je na Podkarpaciu, w okolicach Krakowa i regionie zielonogórskim.

Jakie winorośle uprawia się w Polsce?


Nie mamy tylu odmian, iloma mogą poszczycić się Włochy, ale w naszym kraju znajdziemy, chociażby czerwone cabernet sauvignon i niewielkie ilości Vitis vinifera, czyli białych winogron, które wykorzystuje się do produkcji na przykład chardonnay.

To co, jakim ulubionym winem świętujesz dzisiejszy dzień picia wina? A może słyszałeś o jeszcze innych fajnych ciekawostkach? Podziel się nimi z nami w komentarzach! 🙂

Może również Ci się spodoba

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.