Jelling, niewielka miejscowość położona w samym sercu Danii, nieopodal znanego bardziej Billund, skrywa w sobie wiele tajemnic. To magiczne miejsce stanowi centralny punkt w historii wikingów, a każdy, kto tu przybywa, zostaje porwany przez mistykę przeszłości. Jelling to nie tylko niesamowite głazy runiczne, ale także miejsce spoczynku Gorma Starego, władcy Danii, który jest przodkiem królowej Danii, Margaret II.

W Jelling zobaczysz kamienne runy, starożytne groby i unikalne zabytki, które odzwierciedlają bogate dziedzictwo wikingów i to, jak kształtowała się Dania. Mamy nadzieje, że jesteś gotowy na dawkę nowej wiedzy. Zabieramy cię w podróż przez fascynujący świat Wikingów i początków Danii, gdzie współczesność splata się z przeszłością. 😊

Historia Gorma Starego i Jelling są nierozerwalnie związane. Gorm, panujący w 1 połowie X wieku, zapisał się w historii jako władca, który przyczynił się do ugruntowania potęgi Danii. To właśnie podczas jego panowania wyryto runy na dwóch ogromnych głazach, które dziś stanowią jedne z najważniejszych pamiątek z czasów wikingów. Te monumentalne kamienie, znane jako Jellingstenene, opowiadają o chwale i potędze Gorma oraz jego syna, Haralda, który stał się sławny jako zdobywca Norwegii. Na jednej stronie głazu możemy zobaczyć wyrytego Chrystusa. Ten artefakt często nazywa się „duńskim świadectwem chrztu”, ponieważ jest namacalnym dowodem zmiany wiary w Danii.

Tajemnicze, wysokie wzgórza | Jelling – atrakcje Danii

Jelling W Jelling znajdują się również tajemnicze wzgórza, znane jako Wielkie Wzgórze i Małe Wzgórze. Odkryto, że są one kurhanami, gdzie odnaleziono ludzkie szczątki. W jednym z nich prawdopodobnie pochowano Gorma Starego. Jego szczątki przeniósł później jego syn Harald pod posadkę kościoła, gdzie leżą do teraz.

Najlepszym sposobem na poznanie tej fascynującej historii jest odwiedzenie interaktywnego muzeum wikingów w Jelling. To miejsce, gdzie historia ożywa, a wizyta staje się prawdziwą podróżą przez czas. Możesz zgłębić tajemnice run i życia wikingów oraz poznać ich kulturę i dziedzictwo. Nawet bez języka duńskiego dowiecie się dużo rzeczy i fajnie spędzicie czas. W muzeum można podziwiać odkryte artefakty, takie jak ozdoby, czy broń, które odnaleziono na terenach wykopalisk regularnie prowadzonych na terenie. Wejście do muzeum jest darmowe. 😊

INTERESUJĄ CIĘ ATRAKCJE DANII LUB WIKINGOWIE?
Zobacz również:
DUŃSCY WIKINGOWIE. KIEDY I GDZIE ŻYLI?
CZY WIKINGOWIE ZROZUMIELIBY SIĘ Z DZISIEJSZYMI DUŃCZYKAMI?
CZY DUŃCZYCY NAZYWAJĄ DZIECI IMIONAMI Z CZASÓW WIKINGÓW?

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *