Kiedy myślę o Göteborgu mam przed oczami kilka charakterystycznych symboli tego miasta. Pierwszym od razu rzucającym się w oczy jest czerwony żuraw Eriksberg, który dumnie stoi przy północnym brzegu rzeki. Odrestaurowana 84-metrowa suwnica to pamiątka po stoczniowej przeszłości tego miasta. Kolejnym, którego nie da się przeoczyć, jest ogromny most łączący prawy brzeg z lewym. Trochę przywodzi na myśl Most Brooklyński. Jednak z pewnością nie można zapomnieć również o Volvo, szwedzkim producencie aut, który swoją siedzibę ma właśnie w Goteborgu.

Rzeczywiście aut marki Volvo mijamy na ulicach Goteborga mnóstwo. Dumnie stoją na parkingach jeden za drugim, małe duże, średnie, niebieskie, zielone, ale wszystkie ze wspólnym znaczkiem szwedzkiego producenta. Czy to szwedzki patriotyzm? Czy wygoda kupowania swojej marki?

Przewodnik po Goteborgu. Co warto zobaczyć?

Muzeum Volvo

No i właśnie, dla tych których interesuje motoryzacja i pragną odpowiedzi na te dwa pytania, polecamy wybrać się do muzeum Volvo. Tam poznacie historię słynnej marki, dowiecie się jakimi ideami kierowała się podczas tworzenia swoich aut i będziecie mogli zobaczyć wystawę starych modeli Volvo.

Jak dojechać: Muzeum mieści się na obrzeżach miasta, najlepiej wybrać się tam autem, ale dostaniecie się tam również tramwajami 5,6 i 10 do Eketrägatan, a stamtąd autobusem 32.

Adres: Arendals Skans

Haga

Najstarsza dzielnica Goteborga, Haga to centrum urokliwych sklepików i kawiarenek. Jeżeli szukacie tego wyjątkowego miejsca, gdzie zawsze coś się dzieje, Haga z pewnością wam się spodoba! Historia Hagi jest również bardzo ciekawa, opowiadaliśmy ją wam już dosyć obszernie na naszym Instagramie (nie obserwujesz nas jeszcze? To polecamy to zrobić, tam publikujemy ciekawe rzeczy w mniejszych dawkach, ale częściej – nasz instagram 😊 )

Dzielnica została założona przez królową Christinę w XVII wieku. Haga stała się pierwszym przedmieściem Goteborga. Później stała się dzielnicą robotniczą, co doprowadziło w końcu do niedoboru mieszkań. Bardzo ciekawą sprawą są jednak budynki, które zobaczycie w Hadze. Charakterystycznymi w tej okolicy są Landshövdingehus. Domy, które wtenczas budowano, były zrobione z drewna i były niskie, ponieważ przepisy miejskie określały wtedy, że domy drewniane mogą mieć maksymalnie dwie kondygnacje, aby chronić je przed pożarami.

Ze względu na ogólny brak mieszkań, próbowano jednak omijać te reguły i tak jedno stowarzyszenie budowlane zaczęło budować Landshövdingehus. Charakterystyczne budynki, właśnie mocno znane z Goteborga, gdzie parter budowli był murowany a wyższe kondygnacje robione z drewna.

Wiele takich budynków zachowało się w Hadze do dzisiaj!

Tym, których architektura nie bardzo interesuje, Haga również się spodoba. Oczywiście jeżeli uwielbiacie klimatyczne kawiarenki i macie w planach rozkoszować się fiką!


Duńczycy mają swoje hygge. Za to szwedzki obyczaj picia kawy i spędzania tego czasu wśród rodziny i znajomych nazywa się właśnie fiką! A ty, jak nazywasz ten wspólnie spędzony czas ze znajomymi przy ulubionej kawie? 😊Zachęcamy Cię również do przeczytania naszego wpisu z Szwecji Fika. Sjesta, czy duńskie hygge?

— Klaudia, autorka bloga

Przewodnik po Goteborgu – Muzea, które warto zobaczyć w Goteborgu

A może lubicie sztukę i historię? W takim razie spodobają wam się muzea w Goteborgu. O muzeum Volvo już wspomnieliśmy, teraz czas na inne propozycje.

Muzeum Historii Naturalnej w Goteborgu

Jeżeli byliście już w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie to i tu wam się spodoba. Jeżeli jeszcze was tam nie było, to tym bardziej warto tutaj zajrzeć. Nie jest to może muzeum wielkości tego co w Londynie, ale przez to ma wiele plusów. Pierwszym jest to, że nie ma tu aż tak dużo ludzi – bo po prostu nie zmieściliby się tu oni 😉 Muzeum w Goteborgu ma też przez to swój unikalny klimat. Przez swoją intymność, można zatrzymać się przy wystawach i ze spokojem nacieszyć nimi oczy.

Muzeum sztuki w Goteborgu

Już przed samym budynkiem muzeum nie da się przejść obojętnie. Zaprojektowany w stylu nordyckiego klasycyzmy stanowi, za sprawą przepięknych masywnych filarów, imponujący koniec Kungsportsavenyn, głównej ulicy miasta. W muzeum sztuki zgromadzono przede wszystkim jedne z najcenniejszych skandynawskich dzieł. Jednak znajdziecie tam również słynnych międzynarodowych artystów. Wystawiono tam m.in. dzieła autorstwa Moneta , Picasso i Rembrandta.


Przed przepięknym budynkiem muzeum sztuki nietrudno nie zauważyć ogromnego, dumnie stojącego Posejdona. Statua odlana z brązu to również symbol Goteborga.

— Kamil, autor bloga

Muzeum Goteborga

A kiedy zechcecie poznać więcej ciekawych rzeczy związanych z samym Goteborgiem, polecamy wam wybrać się do muzeum poświęconego właśnie temu miastu. Tam obejrzeć będziecie mogli archiwalne zdjęcia Goteborga, dowiecie się, jak rozpoczęła się era stoczni i jak wyglądało budowanie potężnego mostu, który jest symbolem miasta. Cena biletu to 60 SEK (dzieci i młodzież do lat 20 wchodzi za darmo).

Universeum

Universeum to centrum poświęcone nauce. Miejsce spodoba się szczególnie rodzicom z dziećmi, które będą miały tam bardzo dużo rozrywki i z pewnością nie będą się nudzić! Wewnątrz poznacie zwierzęta zamieszkujące dżunglę – i to nie tylko zobaczycie je na obrazie, bo będą one chodzić między wami na wolności! Cena biletu to około 225 SEK.

Adres: Södra Vägen 50

Pospacerowaliśmy już sporo, odkąd wypiliśmy kawę w Hadzę, prawda? 😉 To czas na chwilę odpoczynku. Jeżeli jesteście tego samego zdania, to wskoczcie na łódkę!

Rejs po kanałach w Goteborgu

Rejs kanałami miasta to super pomysł, kiedy chcecie pozwiedzać Goteborg z innej perspektywy. Polecaliśmy wam ten sposób również w przewodniku o Kopenhadze. Rejs po göteborskich kanałach nie jest super tanią przyjemnością. Na rok 2022 cena za bilet to koszt 220 SEK. Jeżeli mamy być szczerzy to bardziej polecamy wam 4-godzinny rejs wokół największej wyspy Szwecji, Hisingen. Tak, to ta wyspa, na której leży m.in. Goteborg. Ceny rejsu zaczynają się już od 275 SEK, więc nie wiele więcej, a rejs jest dłuższy. 😊 (Tu znajdziesz stronę, na której można zabookować rejsy: rejs po kanałach. Rejs wokół największej wyspy Szwecji. )

Liseberg, park rozrywki w Goteborgu

Po południu wybierzcie się natomiast do parku rozrywki Liseberg, rzecz jasna, o ile lubicie klimaty pełne dreszczyku emocji! Warto tam się wybrać szczególnie wieczorem, kiedy park jest magicznie oświetlony. Latem od lipca do połowy sierpnia park jest czynny do 23. Ceny biletów są różne w zależności od dnia, a zaczynają się od około 400 SEK.

Adres: Örgrytevägen 5

Przewodnik po Goteborgu. Atrakcje w mieście na dłuższy pobyt

Archipelag Goteborski

Szwecja ma bardzo dużo wysp. Wiele z nich tworzy archipelag goteborski, gdzie odnajdziesz wiele skandynawskich widoków i zrobisz masę przepięknych zdjęć. Wybierając się do Goteborga na dłużej ogromnie polecamy zwiedzić okoliczne wysepki. Statki wypływają z Saltholmen, na który dostaniesz się tramwajem 11. W gorące letnie popołudnie możesz również skorzystać z jednej ze skalnych plaż i wskoczyć do wód archipelagu goteborskiego. 


W nordyckich sagach teren ten nazywano Elfarsker, co ciekawe odkryto, że za czasów ery Wikingów wyspy wykorzystywano do Holmgang, czyli pojedynku, który był uznawany jako prawny sposób rozstrzygania sporów.

— Klaudia, autorka bloga

Ceny w Goteborgu

Mieliśmy wrażenie, że Szwecja jest droższa od Danii. Wiele spożywczych produktów była znacznie droższa od tych duńskich, nawet z najwyższej półki.

Zakupy spożywcze można zrobić m.in. w Lidlu, Coop, Hemkop, ICA, czy 7-eleven.

Przykładowe ceny w Szwecji (2022):

Woda 1,5 litra – ok. 10 SEK

Jajka 6 szt. – ok. 16 SEK

Mleko (bez laktozy) – ok.20 SEK

Croissant (sklepowy) – ok. 10 SEK

Chleb pełnoziarnisty – ok. 19 SEK

Mięso mielone 1kg (świnka) – ok. 60 SEK

Cytryna 1 szt. – ok. 8 SEK

Ceny w kawiarni w Szwecji:

Średnie Latte – ok. 33 SEK

Zwykła czarna kawa – ok. 30 SEK

Ciasto marchewkowe – ok. 30 SEK

Ciasto bananowe – ok. 30 SEK

Kanelbulle -ok. 25 SEK

Kardemummabulle – ok. 25 SEK

Czy w Szwecji znajdziesz produkty bez laktozy? Jako osoba niemogąca jej spożywać, potwierdzam, że tak! 😊

Co warto kupić w Szwecji pomimo wszystko?

My zawsze kupujemy szwedzkie słodycze. Które warto kupić naszym zdaniem?

  • żelki Bilar
  • wafelek Kex
  • szwedzkie ciasteczka Singoalla
  • Daim
  • Marabou

Dla tych, którzy lubią testować, albo mają ochotę na dziwne smaki, proponujemy zakup Kalles Kavair. Kamil kompletnie nie jest fanem tego, ale ja uwielbiam. Kalles Kaviar ro ikra dorsza, pasta jest strasznie słona i nakłada się ja na chleb.


Surstrommning też dostaniecie w wielu sklepach spożywczych w Szwecji. Dla tych, co nie wiedzą, co to. Surstrommning to kiszony śledź. Osobiście nie próbowaliśmy, ale podobno śmierdzi niemiłosiernie. 😊”Przyczynianie się do rozwoju daje mi poczucie, że jestem użyteczny dla planety”.

— Kamil, autor bloga

Przewodnik po Goteborgu. Czym się poruszać po Goteborgu

Po centrum Goteborgu można bez problemu poruszać się pieszo. Większość atrakcji nie jest od siebie bardzo oddalona. Jednak na dłuższych trasach albo przy chęci szybszego poruszania się można skorzystać z tramwajów lub autobusów.

Linii tramwajowych w Goteborgu jest bardzo dużo i łatwo się nimi poruszać. Bilet na tramwaj kupuje się w kioskach, które można znaleźć w centrum, albo łatwiej, po prostu pobrać aplikację Västtrafik To Go i poprzez nią kupić bilet. Do aplikacji można podłączyć praktycznie każdą kartę płatniczą.

Aplikacja umożliwia nam kupowanie biletów nie tylko dla siebie, ale dla reszty naszej grupy, jeżeli podróżujemy z rodziną lub przyjaciółmi.

Mamy możliwość kupienia biletu zwykłego na określony czas, ale także dobowego. Bilet zwykły obowiązuje na każdą linię przez 90 minut i kosztuje 35 koron (na rok 2022). Bilet jednodobowy na rok 2022 kosztuje 115 SEK i pozwala nam do woli podróżować po mieście, każdą linią. 😊

Zakupiony bilet wyświetli nam się w aplikacji i w momencie kontroli w tramwaju czy autobusie należy pokazać go kontrolerowi. Poza tym na ekranie cały czas wyświetla nam się, ile minut podróży pozostało nam do końca.

Prosto i przyjemnie!

Rowerem lub hulajnogą po Goteborgu

Ścieżek rowerowych w mieście jest sporo, ale z pewnością nie dorastają do pięt tym w Danii. Będąc w Goteborgu wypożyczyliśmy hulajnogi elektryczne, których swoją drogą jest tam masa, i były moment, w których ścieżka rowerowa urywała się w dziwnym miejscu i nie prowadziła nigdzie dalej. Zdarzało się, że łączyła się z chodnikiem lub ulicą. Hulajnogi/rower są więc bardzo dobrą opcją, ale nie można nastawiać się na wszechobecne ścieżki rowerowe. 😊

Przewodnik po Goteborgu. Jak dojechać do Goteborga

Do Goteborgu dostaniemy się liniami Wizzair i Ryanair.

Lotem bezpośrednim dolecimy z Gdańska, Krakowa, Warszawy.

Orientacyjne ceny:

Gdańsk – Goteborg – 84 złote (w dwie strony)

Warszawa – Goteborg – 112 (w dwie strony)

Kraków – Goteborg – 102 (w dwie strony)

I jak zwykle do wyszukiwania tanich lotów polecamy wam aplikację Skyscanner i/lub Kiwi. 😊

Jeżeli planujecie podróż do Goteborgu z Danii, najlepiej skorzystać z promu z Frederikshavn. W sezonie wiosenno-letnim bilety są bardzo tanie, szczególnie jeżeli planujecie powrót tego samego dnia. Do Goteborgu płynie Stena Line. Bilety kupuje się tak samo, jak bilety lotnicze, tylko na stronie Stena Line.

Przewodnik po Goteborgu. Gdzie spać w Goteborgu

Szwecja, jak cała Skandynawia nie należy do tanich. Jeżeli nie widzicie problemu w spaniu z innymi ludźmi w pokoju, to rozejrzyjcie się za hostelem. Ceny za łóżko we wspólnym pokoju zaczynają się od około 90 SEK za noc. Osobne pokoje ze wspólną łazienką to koszt od około 250 SEK za noc. Hotele ze śniadaniem to już koszt około 500 SEK za noc.

Noclegów jak zawsze najlepiej szukać na booking.

Spodobał Ci się nasz przewodnik po Goteborgu?
Może zainteresuje Cię również:

DLACZEGO POWINIENEŚ WYBRAĆ SIĘ NA CITY BREAK W KOPENHADZE?
FIKA. SJESTA, CZY DUŃSKIE HYGGE?

Może również Ci się spodoba

2 komentarze

  1. Na pewno mozna zaufać tej aplikacji do kupowania biletów? Chyba jestem bardziej tradycjonalistką i wole mieć w ręku papierowy bilet na tramwaj 😀
    Super przewodnik!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.