Kuchnia lombardzka z racji dużych wpływów wydarzeń historycznych oraz różnic terytorialnych jest bardzo zróżnicowana. Jest jednak kilka składników, które ją charakteryzują. Do gotowania szczególnie często wykorzystuje się tam ryż oraz spożywa dużo faszerowanego makaronu. Popularne jest długie gotowanie w niskiej temperaturze, a do tego korzysta się obficie z masła oraz oliwy z oliwek.

Tym razem nie wspomnimy o popularnych włoskich smakołykach, które każdy z nas doskonale zna. Pizza, lasagne, czy gelato to z pewnością rzeczy, które musicie skosztować, będąc w jakimkolwiek regionie Włoch. W tym poście skupimy się jednak bardziej na kuchni lombardzkiej. 😊

Planujesz wyjazd do Mediolanu i jeszcze nie wiesz, czego warto spróbować na miejscu? Poznaj listę pyszności prosto z regionu Lombardii i sprawdź co warto zjeść będąc w Mediolanie!

Dobroci Lombardii. Co warto zjeść będąc w Mediolanie

Risotto alla Milanese – tradycyjne risotto po Mediolańsku zabarwione jest szafranem, co daje mu złocistego koloru. Przygotowywane jest z bulionu wołowego i podsmażane na smalcu, aby dodać mu wyjątkowego smaku. 

Ossobuco alla Milanese to gicz cielęca podawana na ryżu również zabarwionym szafranem. Żeby przygotować gicz, najpierw się ją podsmaża, później długo dusi w białym winie, aby na koniec posypać ją skórką cytrynową. Serwuje się ją z gremolatą, zrobioną z posiekanej natki pietruszki, czosnku i skórki cytryny, którą posypuje się już gotowe danie. 

Cassoeula jest tradycyjnym daniem zarówno w kuchni lombardziej, jak i kuchni Ticino w Szwajcarii. Jest to rodzaj gulaszu wieprzowego podawanego z kapustą, z racji rozgrzewających właściwości, często serwowany w czasie zimy. Przypomina trochę nasz bigos. W zależności od regionu przygotowywany jest z głowy wieprzowej, kości lub gęsiny.

Tortelli di zucca to przepyszne ravioli z dynią i amaretti, podawane z masłem i szałwią. Oryginalnie przepis pochodzi z Matui, miasta leżącego niedaleko Werony. Danie najczęściej przygotowywane jest w sezonie jesienno-zimowym, kiedy jest szeroki dostęp do dyń.

Minestrone alla milanese to bogata i sycąca zupa jarzynowa. Wewnątrz znajdziemy cukinie, seler, marchew, cebule, pomidory, ziemniaki i kapustę, a całość podawana jest z kawałkami smalcu i skórką wieprzową.

Rosticciata to potrawa z kiełbasy i łopatki wieprzowej z cebulą, pochodząca z Południowego Tyrolu. Po stronie włoskiej często serwuje się ją z polentą. Natomiast w Austrii to danie można spotkać pod nazwą Tiroler Gröstl.

Wyżej wspomniana Polenta natomiast to danie przygotowane z mąki kukurydzianej, które było w dawnych czasach podstawą w kuchni lombardzkiej. Polentę spożywało się samodzielnie lub z dodatkami. Właściwie dało się z niej upichcić dużo smacznych rzeczy – zarówno na słono, jak i słodko. Na bazie polenty istnieje wiele popularnych dań, które można skosztować, będąc w Lombardii.

Z czego jeszcze pysznego słynie Lombardia?

Gorgonzola to produkowany właśnie w regionie Lombardii kremowy ser pleśniowy. Nazwa pochodzi od miejscowości Gorgonzola, gdzie zaczęła się jego produkcja, a było to już w roku 879.

Pizzoccheri to odmiana makaronu tagliatelle, która pochodzi prawdopodobnie z Valtelliny, małej doliny w Lombardii. Charakteryzuje się tym, że jest pokrojona na krótsze kawałki. Daniem, które robi się z tego makaronu i które warto spróbować jest Pizzoccheri della Valtellina.

Salame Milano, czyli kiełbasa wieprzowa, wytwarzana w Mediolanie.

Panettone to słodkie ciasto z kandyzowanymi owocami. Zwykle spożywa się je w okresie Bożego Narodzenia i też wtedy znajdziemy go w większości sklepach we Włoszech.

Bresaola to suszone mięso wołowe, które musi dojrzewać około trzech miesięcy, aż uzyska fioletowy kolor. Pochodzi z doliny Valteliny.

Urigada to natomiast zupa z kaszy jęczmiennej, którą możemy zasmakować, będąc u podnóży Alp. Danie serwuje się z boczkiem, porem i fasolą.

Cotoletta alla Milanese to panierowany kotlet cielęcy, smażony na maśle i serwowany z ziemniakami lub sałatą. Trochę, jak nasze schabowe. 😊

Frittelle to pączuszki serwowane podczas karnawału. We Włoszech można spotkać wiele ich rodzajów, oryginalnie pochodzą z Wenecji, gdzie występują bez nadzienia jedynie z orzeszkami piniowymi

Colomba di Pasqua to ciasto, którego możemy spróbować podczas Wielkanocy. Ciasto robi się podobnie jak Panettone z drożdży, jajek, mąki, cukru, dodaje się jednak zamiast rodzynek kandyzowaną skórkę pomarańczy.

Może sam masz jakieś doświadczenie z lombardzką kuchnią? Podziel się z nami tym, co warto zjeść będąc w Mediolanie? 🙂

INTERESUJĄ CIĘ WŁOCHY?
Zobacz również:
ATRAKCJE W MEDIOLANIE, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ
JEDNODNIOWA WYCIECZKA Z MEDIOLANU POCIĄGIEM
ZAPLANUJ CITY BREAK W MEDIOLANIE
WYJAZD NAD JEZIORO COMO. JAK GO ZAPLANOWAĆ

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *