Mediolan jest, zaraz po Rzymie, drugim największym miastem we Włoszech. Zamieszkuje je 1,3 miliona mieszkańców, a rocznie odwiedza to miasto około 8 milionów turystów. Nazywane jest stolicą mody, a także finansowo-gospodarczym centrum Włoch. Jak sprawnie poruszać się po Mediolanie i nie zgubić w tym wielkim mieście?

Do dyspozycji mamy kilka środków transportu. Po mieście najlepiej poruszać się metrem, chociaż do dyspozycji mamy również autobusy oraz tramwaj! 😊

Jak dostać się z lotniska do centrum?


Zacznijmy od linii startu naszej podróży. Z polskich lotnisk nie dostaniemy się bezpośrednio w samo centrum Mediolanu. Lotniska znajdują się kawałek drogi od miasta, dlatego po przylocie będziemy musieli znaleźć możliwość dostania się do centrum.


Koło Mediolanu znajdują się trzy lotniska. Jest to Port lotniczy Bergamo-Orio al Serio, Port lotniczy Mediolan-Malpensa oraz Port lotniczy Mediolan-Linate. Z racji, że lotnisko w Bergamo obsługuje najwięcej tanich lotniczych połączeń, to większość połączeń z Polski docelowo ląduje w Bergamo, a więc zacznijmy od tego lotniska. 😊


Jak dostać się do Mediolanu z lotniska w Bergamo?


Lotnisko w Bergamo położone jest około 50 km od Mediolanu. Niestety z lotniska w Bergamo nie ma bezpośredniego połączenia koleją do Milano Centrale. Możemy dostać się do Milano Centrale autobusem. Autobusy firmy Terravision jeżdżą co około 20/30 minut, a przejazd do centrum trwa około 55 minut.


Bilety na autobus można kupić przez internet na stronie Terravision. Strona internetowa funkcjonuje w języku polskim. 😊 Drukowanie biletu nie jest potrzebne. Wystarczy, że pokaże się kierowcy zakupiony przez nas bilet na swoim telefonie. Pasażerów do 12 roku życia obowiązuje bilet ulgowy.

Jak dostać się do Mediolanu z lotniska w Malpensa?


Lotnisko w Malpensa znajduje się około 48 km od centrum Mediolanu. Żeby dostać się do miasta, możemy skorzystać z pociągu, który bezpośrednio dojeżdża do Milano Centrale lub autobusu, który zatrzymuje się koło dworca głównego.


Pociągiem Malpensa Express do centrum Mediolanu
Pociąg odjeżdża z terminalu T1. Bilet można kupić w automacie, przy okienku lub przez internet. Koszt biletu do 13 euro za osobę. Podróż trwa około 40 minut.


Tańszym rozwiązaniem jest przejazd autobusem do Mediolanu.

Autobusem z Malpensa do centrum Mediolanu
Bilet na autobus z lotniska w Malpensa do centrum Mediolanu kosztuje 10 euro za osobę dorosłą, oraz 5 euro dla dziecka (od 2 do 12 roku życia). My bilety kupowaliśmy przez internet na stronie autostradale.it. Zakupiony bilet pokazujemy kierowcy – nie trzeba go drukować, wystarczy pokazać na telefonie. 😊 Bilet kupić można również przy okienku Autostradale w terminalu 1 lub u kierowcy – tak, zwykle kierowcy rozmawiają w języku angielskim, więc dacie radę! 😊 Czas przejazdu do centrum Mediolanu to około 50 minut.

Jak poruszać się po Mediolanie?


Jeżeli zostajecie w Mediolanie na dłużej niż jeden dzień i chcecie poruszać się po mieście swobodnie, polecamy wam zakupić sieciówkę IO VIAGGIO.


Można zakupić ją już po dostaniu się do centrum Mediolanu, na Dworcu Głównym w zielonych automatach Trenord. Sieciówka dostępna jest na 1-2-3 lub 7 dni i upoważnia do poruszania się po całej Lombardii. Możemy więc swobodnie jeździć po całym Mediolanie, korzystając z metra, tramwajów lub autobusów, a także wsiąść do pociągu i zrobić wycieczkę do okolicznych miasteczek – również nad jezioro Como.


Sieciówka IO VIAGGIO kosztuje na dzień 16.01.2023:
• 1 dzień – 16,50 €
• 2 dni – 27,50 €
• 3 dni – 33,50 €
• 7 dni – 44 €

Bardzo fajną rzeczą jest też to, że dzięki sieciówce możecie zabrać się za darmo kolejkami linowymi oraz łodzią nad jeziorem Iseo. Spis kolejek linowych podajemy wam na dole:


• Margno – Pian delle Betulle, Lecco, kolejka linowa
• Malnago – Piani D’Erna, Lecco, kolejka linowa
• Albino – Selvino, Bergamo, kolejka linowa
• Campodolcino – Alpe Motta, Sondrio, kolejka linowa
• Argegno – Pigra, Como, kolejka linowa
• Most Piero – Monteviasco, Varese, kolejka linowa
• Bergamo Bassa – Alta, Bergamo, kolejka linowa
• Colle Aperto – San Vigilio, Bergamo, kolejka linowa
• Como – Brunate, Como, kolejka linowa
• Moggio – Piani di Artavaggio, Lecco, kolejka linowa
• Varese Vellone – Santa Maria del Monte, Varese, kolejka linowa


Osobiście korzystaliśmy z jednej nad jeziorem Como. Procedura była tam taka, że trzeba było pokazać nasze sieciówki w kasach, a pan wydał nam za darmo bilety na kolejkę linową. 😊


kamil malta

„Co jak sieciówka IO VAGGIO przestanie działać przed czasem? Mieliśmy problem z jedną sieciówką, która najprawdopodobniej starła się nam gdzieś w portfelu lub kieszeni. Nie mogliśmy więc przejść z nią przez bramki w metrze, ponieważ pokazywała błąd. Możemy rzecz jasna szukać punktu informacyjnego Trenord i wyjaśnić ten problem, ale osobiście polecamy wam po prostu zgłosić się do ochroniarza, który chodzi na każdej stacji metra. (Czasem chodzi, czasem siedzi w takiej szklanej budce). Wystarczy do niego podejść, powiedzieć o sytuacji i zawsze otworzy nam on boczną bramkę, przez którą będziemy mogli wejść (ewentualnie, pozwoli przeskoczyć przez zamkniętą bramkę 😉 ) – nie, spokojnie, nie będziemy zmuszeni kupować kolejnej sieciówki 😉!”.

— Kamil, autor bloga

Jak poruszać się po Lombardii?


Tak, jak już wspomnieliśmy, dzięki sieciówce możecie odwiedzić wiele ciekawych miast Lombardii. Sami wybraliśmy się nad jezioro Como oraz do miasteczka Pawia. O czym możecie przeczytać w tych postach: Jak dojechać nad jezioro Como z Mediolanu? oraz Krótki wypad poza Mediolan. Jakie miasta zwiedzić koło Mediolanu?

Sieciówka pozawala wam podróżować pociągami regionalnymi (R (Regionale), RV (Regionale Veloce) i RE (Regio Express)) – nie możemy korzystać z pendolino i z pospiesznych.
Podróżując koleją, wystarczy pokazać naszą sieciówkę konduktorowi, który będzie sprawdzał bilety – to tyle! 😊

Teraz już wiesz, jak poruszać się po Mediolanie i nie jest to wcale takie straszne, co? Mamy nadzieje, że dużo łatwiej będzie ci teraz podróżować po tym pięknym mieście! Daj nam znać, jeśli nasz poradnik ci się przydał! 😊

A może chcesz się wybrać na jednodniową wycieczkę pociągiem z Mediolanu? Zobacz nasze propozycje miast, do których dojedziesz bezpośrednio pociągiem z Mediolanu. 🙂

INTERESUJĄ CIĘ WŁOCHY?
Zobacz również:

CITY BREAK W MEDIOLANIE. JAK ZAPLANOWAĆ WYJAZD DO MEDIOLANU?
WYCIECZKA NAD JEZIORO COMO. JAK DOJECHAĆ I CO ZOBACZYĆ NAD COMO?
RZECZY, KTÓRYCH NIE WOLNO ROBIĆ W WENECJI
JAK ZORGANIZOWAĆ WAKACJE WE WŁOSZECH DO 1000 ZŁOTYCH
ATRAKCJE W MEDIOLANIE. CO WARTO ZOBACZYĆ W MEDIOLANIE?

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *