Mediolan jest drugim, zaraz po Rzymie największym miastem we Włoszech. Popularne jest przede wszystkim za sprawą mody, ale również designu i sztuki. To w Mediolanie znajdziemy najważniejsze domy mody i sklepy, takie jak Gucci, Prada, Versace, czy Armani, które znane są całemu światu. Za sprawą popularnych marek pochodzących z tego miasta, dwa razy do roku w mieście organizowany jest Fashion Week, czyli słynny tydzień mody, który przyciąga do miasta wielu znanych projektantów, modeli, celebrytów i ludzi związanych z branżą modową.

Jako stolica Lombardii, Mediolan jest jednak także najważniejszym centrum biznesowym we Włoszech. W mieście znajdują się siedziby licznych firm, a także Międzynarodowe Targi Mediolańskie — jedne z największych targów wystawienniczych w Europie. Miasto możesz znać także z bogatej historii i dziedzictwa kulturowego. W centrum odnajdziesz słynną Duomo di Milano oraz niesamowicie piękną Galerię Vittorio Emanuele II, ale to nie tylko jedyne atrakcje, które serwuje nam to miasto.

Jak dojechać do Mediolanu?


Do Mediolanu mamy możliwość dolecieć z wielu polskich lotnisk za przystępną cenę. Do szukania tanich lotów, jak zawsze polecamy ci zajrzeć na porównywarkę lotów Skyscanner. Jest to aplikacja i strona internetowa, na której możesz szukać tanich połączeń z Polski do innych krajów.


Mediolan posiada aż trzy lotniska. Loty z Polski zwykle obejmują lotnisko w Bergamo. O tym, jak dostać się z Bergamo do Mediolanu pisaliśmy w poprzednim poście. 😊 W nim też odnajdziesz, jak tanio poruszać się po Mediolanie i całej Lombardii. W skrócie zachęcamy cię do wykupienia sieciówki po Lombardii, która umożliwi ci poruszanie się praktycznie każdym środkiem transportu. 😊

A tymczasem, poznaj niesamowite atrakcje w Mediolanie.

Katedra w Mediolanie


Duomo di Milano, jest jedną z najbardziej imponujących i najpiękniejszych katedr gotyckich na świecie, jest też największym kościołem w całych Włoszech. Budowę kościoła zaczęto w roku 1386 roku, ale na końcowy efekt przyszło nam czekać przeszło 600 lat. Rzecz jasna, budowy pięknej katedry pilnowało wiele pokoleń architektów, a styl, w jakim katedra miała powstać, zmieniał się wielokrotnie podczas tych wszystkich lat – tym bardziej że przez te wszystkie lata ewoluowały techniki budowy. Katedra ma około 157 metrów długości i 93 metry szerokości. Na dachu Katedry w Mediolanie znajduje się ponad 135 spiczastych wież zakończonych iglicą, nazywanych w architekturze pinaklami. Na szczycie kościoła dostrzec możemy również gargulce czy rzeźby, w tym słynną La Madonnina – posąg Matki Boskiej. Co ciekawe, tradycyjnie żaden budynek w Mediolanie nie mógł być wyższy niż posąg La Madonnina. Dlatego, kiedy pod koniec lat pięćdziesiątych XX wieku zaczęto stawiać wieżowce, zdecydowano się wykańczać ich szczyty mniejszymi posągami Matki Bożej.
Koszt biletu wstępu do katedry w Mediolanie to 13 euro lub 16 euro, jeżeli chcemy zwiedzić również taras.

Galeria Vittorio Emanuele II

Zabytkowa galeria handlowa mieści się w centrum Mediolanu tuż przy słynnej katedrze. Nazywa się tak na cześć pierwszego króla Włoch, Vittorio Emanuele II i zbudowano ją w latach 1865-1877.
Galeria Vittorio Emanuele II składa się z dwóch przecinających się sięgających ponad 40 metrów długości arkad. Wnętrze galerii zdobią marmurowe posadzki, klasyczne kolumny, rzeźby i mozaiki, a cały budynek został pokryty szklanym dachem. Na posadzce zobaczyć możemy mozaiki przedstawiające herby trzech stolic Włoch – Florencji, Turynu oraz Rzymu, wraz z herbem Mediolanu. Istnieje legenda, że trzykrotne obrócenie się na jądrach byka na herbie Turynu przynosi szczęście, dlatego największe zbiorowisko turystów jest zwykle właśnie przy tej mozaice. W galerii znajdują się butiki największych światowych marek. Wśród najbardziej znanych sklepów znajdują się m.in. Prada, Louis Vuitton i Gucci. Znajdziemy tak również drogie restauracje i kawiarnie.

Castello Sforzesco


Castello Sforzesco był kiedyś siedzibą rodu Sforzów, którzy rządzili Mediolanem w XV wieku. Wewnątrz zamku mieści się kilka ciekawych muzeów m.in. Muzeum Sztuki Antycznej, Muzeum Instrumentów Muzycznych, Muzeum Egipskie czy Pinakoteka Castello Sforzesco, która mieści w sobie jeden z najcenniejszych eksponatów, czyli niedokończony przez Michała Anioła posąg — Pietà Rondanini.

Cenacolo Vinciano | Atrakcje w Mediolanie


Refektarz dawnego klasztoru kościoła Santa Maria delle Grazie w Mediolanie skrywa jedno z największych dzieł sztuki renesansowej, Ostatnią Wieczerzę autorstwa Leonarda da Vinci. Fresk mierzy 4,6 metra wysokości i 8,8 metra szerokości i przedstawia ostatni posiłek Jezusa z apostołami przed jego ukrzyżowaniem. Chcąc zobaczyć przepiękny obraz Leonarda da Vinci, musimy pamiętać, aby kupić bilety z kilkutygodniowym wyprzedzeniem.

Pinakoteka di Brera


Muzeum przy ulicy Via Brera w Mediolanie skrywa w sobie natomiast jedną z najważniejszych kolekcji sztuk w Europie, w tym liczne arcydzieła renesansowe i barokowe. W muzeum znajduje się imponująca kolekcja dzieł sztuki stworzona od średniowiecza do XIX wieku. W tym dzieła takich artystów jak Rafael, Caravaggio, Tycjan, Botticelli, Mantegna, Bellini i Veronese.

Teatro alla Scala


Teatro alla Scala to jeden z najsłynniejszych na świecie teatrów operowych, który powstał w latach 1779-1780. Budynek ma 12 pięter. Teatr był w stanie pomieścić 3000 widzów, a ilość ta zwiększyła się do 3600, dzięki renowacji budynku. Praktycznie każdego dnia możemy wybrać się tam na występ teatralny, operowy lub baletowy.


Park Sempione

Duży, malowniczy park Sempione znajdziemy nieopodal katedry w Mediolanie i zamku Sforzów. Z pewnością będzie idealnym rozwiązaniem, jeżeli zapragniemy na chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Będąc na miejscu, warto zobaczyć Arco della Pace, łuk triumfalny, który jest jednym z głównych neoklasycystycznych zabytków Mediolanu.

Narodowe Muzeum Nauki i Technologii im. Leonarda da Vinci | Atrakcje w Mediolanie

Muzeum nauki i technologii to jeden z największych takich kompleksów w Europie. Skupia się przede wszystkim na genialnych dziełach Leonarda da Vinci, ale także na ogólnym rozwoju nauki i techniki od czasów starożytnych po współczesność. Muzeum ma również kolekcję samochodów, motocykli i pociągów, a także eksponaty związane z astronautyką i lotnictwem.

Kościół San Maurizio al Monastero Maggiore

Zabytkowy kościół San Maurizio al Monastero Maggiore zbudowano w VI wieku i słynie z pięknych fresków, które zdobią całe jego wnętrze. Freski pochodzą od utalentowanych, wybitnych artystów, takich jak Bernardino Luini, Antonio Campi i Simone Peterzano.

Basilica di Sant’Ambrogio

Basilica di Sant’Ambrogio to imponujący przykład sztuki romańskiej we Włoszech. Jego fasada jest prosta i surowa, a wnętrze kościoła jest przestronne i zdobione freskami oraz rzeźbami. W kościele znajdują się również liczne relikwie i dzieła sztuki, takie jak m.in. sarkofag św. Ambrożego, freski z życia św. Ambrożego, witraże i mozaiki.

Katedra w Monzie

Jedną z najważniejszych świątyń w całej Lombardii jest katedra w Monzie. Wybudowano ją w VII wieku, a jej architektura łączy w sobie cechy gotyku francuskiego i włoskiego. Fasada katedry jest bardzo dekoracyjna; wyróżnia się przede wszystkim swoim pięknym portalem oraz zwieńczonym trójzębem. Wnętrze katedry jest równie imponujące, ze swoimi wspaniałym sklepieniem, wysokimi kolumnami i pięknymi witrażami.

Najważniejszym elementem katedry jest jednak, umieszczona w jednej z kaplic Żelazna Korona. Uważana za jeden z najważniejszych przedmiotów kultu religijnego we Włoszech, przyciąga rocznie do katedry wielu pielgrzymów. Korona składa się ze złotego diademu i klejnotów osadzonych wokół centralnej srebrnej obręczy. Według tradycji wykonano ją z żelaza wybitego z gwoździa Prawdziwego Krzyża.

Autodromo Nazionale di Monza

Niedaleko miasta Monza znajduje się jeden z najsłynniejszych torów samochodowych na świecie. Odbywa się na nim co roku Grand Prix Włoch w wyścigach formuły 1. Został on otwarty w 1922 roku i był trzecim na świecie stałym torem wyścigowym. Jeśli jesteście fanami koni mechanicznych to koniecznie sprawdźcie czy nie odbywa się właśnie jakaś impreza.

Kościół San Bernardino alle Ossa | Atrakcje w Mediolanie

Kościół San Bernardino alle Ossa przyciąga wielu turystów za sprawą swojej niesamowitej kostnicy. Znajdująca się w małej kaplicy jest niezwykłą atrakcją z dramatyczną historią. Jej ściany i sklepienie udekorowano bowiem ludzkimi kośćmi. Kościół wybudowano około 1145 roku, a gdy w 1210 roku na pobliskim cmentarzu zabrakło miejsca, zadecydowano się dobudować kaplicę i składać ludzkie szczątki właśnie tam.

Wzgórze Monte Stella

Monte Stella, nazywana również przez lokalnych mieszkańców górą San Siro to sztuczne wzniesienie, znajdującego się na obrzeżach Mediolanu. Miejsce chętnie odwiedzają lokalni mieszkańcy, chcący nacieszyć oko piękną panoramą na cały Mediolan. Pierwotnie wzniesienie było nagromadzonym gruzem, który został po bombardowaniach w czasie II wojnie światowej. Ze szczytu roztacza się szeroki widok na miasto, a przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet cały łuk alpejski.

Torre Branca 

Spacerując po Parku Sempiona trudno nie zauważyć wysokiej, stalowej wieży. To Torre Branca, na jej szczycie znajduje się platforma widokowa, z której roztacza się niesamowity widok na całe miasto. Z tej perspektywy można podziwiać wiele słynnych zabytków Mediolanu, takich jak katedra Duomo, zamek Sforzesco, stadion San Siro i wiele innych. Wieża otwarta jest praktycznie cały rok. Wstęp na wieże jest płatny 6 euro.

Muzeum Pirelli | Atrakcje w Mediolanie

Muzeum poświęcone historii i innowacjom firmy Pirelli, jednego z największych producentów opon na świecie jest kolejną świetną atrakcją dla fanów motoryzacji. Znajduje się w dzielnicy Bicocca, gdzie mieściła się kiedyś fabryka firmy Pirelli.

W muzeum można zobaczyć wiele eksponatów związanych z historią firmy. W tym wiele unikalnych przedmiotów i maszyn, które wykorzystywano do produkcji, a także archiwalne grafiki czy fotografie. Swoją drogą warto przespacerować się uniwersytecką dzielnicą Bicocca, bo mieści się tam wiele fajnych barów studenckich, sklepów z modą, a w Teatro degli Arcimboldi często odbywają się koncerty.

Piazza Mercanti 

Piazza Mercanti to jeden z centralnych placów Mediolanu. Pełnił ważną rolę w życiu publicznym Mediolanu już od średniowiecza, kiedy to zaraz po Piazza Cordusio był głównym rynkiem miasta. Teraz jest tłumnie odwiedzany przez turystów i mieszkańców Mediolanu, którzy chcą podziwiać piękne zabytkowe budynki. Wokół placu znajdują się liczne kawiarnie i restauracje, gdzie można odpocząć i nacieszyć się piękną architekturą.

Colonne di San Lorenzo | Atrakcje w Mediolanie

Przepiękne kolumny, które podziwiać możemy w praktycznie samym centrum Mediolanu to pozostałości, prawdopodobnie rzymskiej łaźni lub świątyni, którą w IV wieku przeniesiono bliżej Bazyliki San Lorenzo. Całość składa się z 16 olbrzymich, korynckich kolumn i jest świetnym miejscem na zdjęcia, jeżeli lubisz antyczne klimaty.

Bazylika San Lorenzo

Bazylika pierwotnie została wybudowana w czasach rzymskich. Przez lata była wielokrotnie przebudowywana i zmieniana przez wielu architektów, żeby ostatecznie nabrać kształtu, takiego, jakim może poszczycić się dzisiaj. Bazylika San Lorenzo jest znana ze swojego wyjątkowego wnętrza, które zostało ozdobione niezwykłymi freskami i dziełami sztuki.

Porta Ticinese Medievale | Atrakcje w Mediolanie

Blisko Bazyliki znajdziemy również jedną z trzech pozostałych, średniowiecznych bram Mediolanu. Na początku średniowiecznej historii miasta było ich pięć. Brama Ticinese była ważnym elementem miejskiego systemu obrony, którego celem było ochronienie mieszkańców przed atakami z zewnątrz. Była wyposażona w wrota, most zwodzony oraz system kłódek, co czyniło ją bardzo skuteczną w przypadku próby jej forsowania. Poza tym była również ważnym punktem na szlaku pielgrzymkowym do Rzymu.

Muro delle bambole

Na ulicy Edmondo de Amicis, kilka kroków od bazyliki odnajdziemy bardzo ciekawą instalację artystyczną z mroczną historią. Mowa tu o ścianie lalek funkcjonującej jako pomnik poświęcony pamięci kobietom, które były ofiarami przemocy lub morderstwa. Niektóre lalki posiadają imiona i nazwiska ofiar, inne wiszą anonimowo. Akcja wspierana była przez kilka włoskich sław, m.in. Donatellę i Giusy Versace.

Piazza Gae Aulenti

Piazza Gae Aulenti to finansowa dzielnica, jedna z najnowocześniejszych w mieście. Stała się atrakcją turystyczną przez swoją modernistyczną, artystyczną architekturę i jest jednym z najbardziej innowacyjnych projektów urbanistycznych we Włoszech. Plac z fontannami otoczony wysokimi, szklanymi wieżowcami, wzniesiony jest około 6 metrów nad ulicą. Przy placu znajduje się najwyższy budynek Włoch, czyli Wieża Unicredit, a nieopodal możemy zobaczyć również The Vertical Forest, czyli dwa budynki mieszkalne obrośnięte ponad 9 tys. drzew.

INTERESUJĄ CIĘ WŁOCHY?
Zobacz również:
WYCIECZKA NAD JEZIORO COMO. JAK DOJECHAĆ I CO ZOBACZYĆ NAD COMO?
JEDNODNIOWA WYCIECZKA Z MEDIOLANU POCIĄGIEM. GDZIE POJECHAĆ?
JAK PORUSZAĆ SIĘ PO MEDIOLANIE I CAŁEJ LOMBARDII?
SAN MARINO: PRZEWODNIK PO ENKLAWIE WE WŁOSZECH
UNIKALNE MIEJSCA WE WŁOSZECH. 6 MIAST, KTÓRYCH MOŻLIWE, ŻE NIE ZNAŁEŚ

Może również Ci się spodoba

1 komentarz

  1. Chciałoby się tam pojechać! Mediolan ma w sobie to coś. Szczególnie kusi wizyta w katedrze Duomo di Milano i Galerii Vittorio Emanuele II. Dzięki za odkrycie kilku prawdziwych perełek tego miasta.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *