Kraj pachnący średniowieczem, pysznym winem i… polskimi szyldami w sklepach. Niesamowite San Marino i jego trzy wieże dumnie stojące na szczytach góry Titano. Zobacz nasz praktyczny przewodnik po San Marino.


Podążając ku San Marino, na horyzoncie malowniczego Włoskiego pejzażu ujrzeć możemy pasmo Apeninów, a wśród nich, już z daleka widoczna będzie charakterystyczna góra – Titano. To właśnie na niej w 301 roku została utworzona najprawdopodobniej najstarsza istniejąca republika świata. San Marino, trzecie najmniejsze państwo Europy i miejsce, które z pewnością warto zobaczyć.

Zbliżając się ku niemu, podziwiać będziemy jego mury oraz niesamowite trzy wieże dumnie stojące na trzech szczytach. To właśnie one są symbolem kraju, który możemy zobaczyć również na herbie San Marino, czy na wybijanych przez nich monetach. Jednak zaskoczy nas nie tylko architektura wyciągnięta prosto z filmów historycznych, ale również niezapomniany widok. Bowiem po wspięciu się na górę podziwić możemy go nawet z tak niepozornych miejsc, jak parking przy centrum handlowym.
Ulice San Marino

san marino

Naszą podróż możemy już zacząć u stóp góry Titano, w Borgo Maggore. Dla mniej aktywnych fizycznie spacer pod górę może okazać się wyczerpujący, dlatego u podnóży znajdziemy przystanek kolejki linowej, którą dostaniemy się w samo centrum średniowiecznego rewiru.


SAN MARINO. POGODA I KIEDY JECHAĆ

Prawie każda pora roku sprawdzi się na zwiedzanie kraju. Latem jest tu gorąco, zdarzają się straszne upały, zimą zaś potrafi być naprawdę chłodno, a wpływ ma na to górskie ukształtowanie terenu – chociaż trzeba wspomnieć, że rzadko pada tu śnieg. Czas na idealny wyjazd do San Marino to naszym zdaniem wiosna, albo jesień. Unikniemy sezonowych turystów, ale i nie zmarzniemy w zimnym wietrze.


JAK DOJECHAĆ DO SAN MARINO


San Marino leży na granicy dwóch regionów Włoch – Marche a Emilia-Romania. Raptem 30 minut od Rimini, znanego kurortowego miasta nad morzem Adriatyckim. Najkorzystniej więc wybrać się tam bezpośrednio samolotem, dzięki tanim linią lotniczym. Ceny biletów rozpoczynają się od 130 złotych, w jedną stronę, z Warszawy do Rimini.

Z Rimini zaś z łatwością dojedziemy drogą szybkiego ruchu (SS72) praktycznie na szczyt San Marino. Granice kraju są otwarte, lecz warto mieć ze sobą jakikolwiek dokument ze zdjęciem.

Autobus z Rimini do San Marino
Skorzystać warto również z autobusów na tej trasie. Transport publiczny jedzie niecałą godzinę, a cena biletu to koszt około 5 euro. Swój przystanek początkowy ma na dworcu kolejowym w Rimini, a zatrzymuje się w mieście w San Marino.


CO ZOBACZYĆ W SAN MARINO


Najciekawsze miejsca znajdziemy na szczycie góry Titano, gdzie na każdym kroku natkniemy się pozostałości niesamowitej średniowiecznej historii kraju. Podziwiać możemy tu mury obronne, cudowne budynki i pozostałe na miejscu fortyfikacje. Nie zabraknie na naszej drodze również dobrych restauracji oraz sklepów z pamiątkami. Z racji, że zabytkowa część miasta jest dużym ośrodkiem turystycznym, natkniemy się tu również na sklepy oferujące obsługę w języku Polskim.

 1. Guaita (wieża)
  Pierwsza wieża San Marino, zwana także Rocca. Najstarsza z trzech wież dominuje nad przepaścią i to najprawdopodobniej ją zobaczymy w pierwszej kolejności wjeżdżając kolejką na Monte Titano. Kiedyś była strażnicą, a później w jej wnętrzu znajdowało się więzienie, w którym przesiadywali ci, których kara nie była dłuższa, niż 6 miesięcy. Teraz zwiedzić w niej możemy kaplicę Santa Barbara, przepiękną dzwonnicę oraz byłe więzienie. Cena 4,50 (obejmuje wstęp do dwóch wież).
 2. Cesta (wieża)
  Druga wieża, zwana także Fratta, leży rzut beretem od swojej siostry. Maksymalnie 7 minut spacerem, a mieści się w niej aktualnie Muzeum Starej Broni (Museo delle Armi Antiche), które ma w swoich zbiorach około 2000 sztuk historycznej broni. Cena 3 EURO, bądź 4,50.
 3. Montale (wieża)
  W trzeciej, a zarazem najmniejszej wieży przez długi czas znajdowało się również więzienie. Choć forteca została dość niedawno odnowiona, póki co zamknięta jest dla odwiedzających.
 4. Ratusz
  Główna siedziba rządu San Marino ma swoje lokum w Palazzo Pubblico. Pałac stojący na potocznie zwanym przez Sanmaryńczyków „Pianello, czy po prostu Piazza della Libertà, mieści w sobie Salę Rad, Zgromadzeń i Głosowań. Przed budynkiem, notabene należącym do ikon kraju, możemy zobaczyć statuę wolności z białego marmuru z trzema wieżami San Marino na koronie.
 5. Bazylika św. Maryna
  W San Marino główną religią jest katolicyzm – aż 97,2%. Zaś bazylika leżąca na Piazzale Domus Plebis jest głównym rzymskokatolickim kościołem w San Marino. Przepiękne kolumny podziwiać możemy już z zewnątrz, jednak nie zapomnijcie zajrzeć do środka.
 6. Muzeum Figur Woskowych
  Warto je odwiedzić, chociażby dlatego, aby poznać naocznie ludzi historii San Marino oraz okresu Włoskiego odrodzenia. W sezonie otwarte jest cały dzień, poza sezonem zaledwie kilka godzin. Cena 4 EURO.
Ratusz Palazzo Pubblico w San Marino
Bazylika świętego Maryna w San Marino
Mury obronne w San Marino

GDZIE JEŚĆ W SAN MARINO


Jak zwykle niedrogie restauracje znajdziemy poza turystycznym centrum, a koszt posiłku to średnio 13 EURO. Płatność kartami płatniczymi, czy kredytowymi praktycznie nigdy nie jest problemem, a bankomaty znajdą się wszędzie.

Przykładowe ceny


– kawa cappuccino – 1,50 EURO
– cola (0,33L) – 2 EURO
– woda (0,33l) – 1,20 EURO
– lokalne piwo (0,5l) – 2,10 EURO
– chleb biały – 2,90 EURO
– pomarańcze (1 kg) – 3,10 EURO

Przepyszne wino


San Marino znane jest ze świetnego wina. Gleba wulkaniczna, którą kraj może się szczycić nadaję się doskonale do uprawy winorośli, dlatego też w San Marino znajdziemy dużo sklepów z winami, które oferują również degustację trunków. Warte spróbowania jest Brugneto di San Marino, czerwone wino produkowane z co najmniej 85% Sangiovese, odmiany winogron pochodzących z środkowych Włoch.

Znasz te 15 CIEKAWOSTEK O WINIE? 🙂


GDZIE SPAĆ W SAN MARINO


Hotel


Noclegi w hotelach w San Marino nie są tanie, zresztą tak samo ma się to do hoteli w Rimini, których ceny zaczynają się w sezonie od około 400 złotych za noc. Jeśli więc zależy nam na hotelowym pokoju, warto szukać noclegu poza enklawą Włoch. Omijać lepiej również słynne Rimini. Ceny pomiędzy nadmorskimi miastami są o wiele atrakcyjniejsze.


Pokoje


Najkorzystniejszym jednak rozwiązaniem jest wynajęcie pokoju, lub mieszkania na Airbnb. Ceny za noc zaczynają się już od 90 złotych.


Camping


Na terenie San Marino znajdziemy również pola campingowe, na których możemy także wynająć przyczepy i bungalowy, a ceny ich zaczynają się od 300 złotych za noc.

W San Marino zdarzyło się nam być już kilkukrotnie i za każdym razem wspominamy to miejsce bardzo miło. Pomimo, że państewko, tak jak i większość miast Włoskich, skupione jest na zagranicznych podróżnikach, to przepiękna architektura, średniowieczne mury i baszty wynagradzają sezonowych turystów. No i ten widok, który prawdopodobnie nigdy nie nacieszy mojego oka tak bardzo, abym nie chciała wrócić ponownie do San Marino.

Widok z San Marino

INTERESUJĄ CIĘ WŁOCHY?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

RZECZY, KTÓRYCH NIE WOLNO ROBIĆ W WENECJI
JAK ZOSTAĆ GONDOLIEREM?
WYCIECZKA NAD JEZIORO COMO. JAK DOJECHAĆ I CO ZOBACZYĆ NAD COMO?


Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *