Jedziesz na Majorkę i myślisz o zwiedzaniu jej skuterem? Ależ czemu nie! To idealny sposób, aby poznać wyspę z perspektywy tubylców. My, większość Majorki objechaliśmy właśnie jednośladem, zwiedzając małe miasteczka, wsie i miejsca, których zazdrościłby nam niejeden turysta!


Czy jeżdżenie skuterem po Majorce jest trudne?

Najciężej jeździ się po Palmie. Stolica Majorki jest tłoczna i dosyć dzika w ruchu ulicznym. Kiedy my, w pierwszy dzień niepewnie jeździliśmy niecałe 40 km na godzinę po centrum, dziwiliśmy się, jak inne skutery mogą pędzić ponad 60, wymijając przy tym samochody stojące w korku. Jest to rzecz jasna zrozumiałe, że każdy kraj posiada swój własny rytm, do którego należy się dostosować. Ale poważnie, nie było nam łatwo pływać w obcej ławicy ryb.

Trzeba być stanowczym i nauczyć się sposobu jazdy, jaki panuje na ulicy. Wtedy po pierwsze nie będzie się zagrożeniem na drogach, a po drugie, co najważniejsze będzie się samemu bezpiecznym. I nie jest to tak trudne do nauczenia, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trochę odwagi i kilku godzin błądzenia po mieście.

Kolejnym problemem w poruszaniu się skuterem na Majorce mogą być kręte i pnące się górskie serpentyny, które niekiedy są jedyną drogą do celu. Dotarliśmy jedną z takich właśnie dróg, do miasteczka Deia. Takich tras na wyspie jest dużo, szczególnie na północy. Dla osób z lękiem wysokości może być to orzech nie do zgryzienia – ale uwierzcie nam, że widoki warte są ryzyka. 😉

Zaletą są za to parkingi. W wielu popularnych miastach miejsca parkingowe dla jednośladów są darmowe, kiedy posiadacze aut skazani są wykupić bilet. Warto też szukać znaku „zakaz parkowania” z literą „P” na środku i pod nią podpisem „motos”. Oznacza on miejsce specjalnie dla skuterów.


Jeżeli poszukujecie miejsca parkingowego dla waszego jednośladu, rozglądajcie się za miejscami, w których parkują miejscowi. Ale upewnijcie się przed tym, czy aby na pewno nie stoicie na „zakazie”.

— Klaudia, autorka bloga

WYPOŻYCZENIE SKUTERA PRZEZ INTERNET, CZY OSOBIŚCIE?

My polecamy, dogadać się z właścicielami osobiście. Wiele wypożyczalni na Majorce ma swoje strony internetowe. Ponadto zachęca licznymi zniżkami do wynajmu pojazdu przez internet. Nie ma jednak niczego lepszego niż obgadanie warunków wynajmu oko w oko. Nigdy nie dostaniecie lepszej zniżki niż wtedy, kiedy sami ją sobie „wygadacie”.

Zanim przyjechaliśmy na wyspę, rozglądaliśmy się w poszukiwaniu dobrej wypożyczalni. W nasze oko wpadła jedna, która oferowała skutery w dobrej cenie (jak na szczyt sezonu). Zdecydowaliśmy się jednak poczekać i udać się osobiście do firmy po przyjeździe na Majorkę. Dzięki rozmowie oko w oko, miłym słówkom i uśmiechom na twarzach udało nam się wypożyczyć skutery na prawie cztery dni w cenie dwóch.

Owszem firma oferowała zniżkę przy wynajęciu pojazdów przez internet, ale po obliczeniu okazało się, że lepszą ofertę dostaliśmy za przysłowiowy uśmiech. Tak więc osobiście polecamy się uśmiechać! 😊


KAUCJA. CZY TRZEBA JĄ PŁACIĆ?

Kaucja to nic innego jak zabezpieczenie się firmy przed ewentualnymi zniszczeniami, jakie możemy wyrządzić podczas korzystania z wypożyczonego pojazdu. Wielu z nas boi się jej, ponieważ słyszało o przypadkach, w których ubezpieczalnie zabierały kaucję z byle jakiego powodu. Oszukanym można być zawsze i wszędzie, czasem trudno się tego ustrzec, jednak teraz w erze łatwego dostępu do internetu warto przed wyjazdem poznać opinie, którą zostawiają turyści na forach. Masa złych opinii może nam pomóc podjąć decyzję o wyborze odpowiedniej wypożyczalni.

W każdym razie kaucja jest nam zwracana, o ile nie uszkodzimy pojazdu i zostanie on zwrócony w tym samym stanie, w jakim go zabraliśmy. Jej wysokość różni się w zależności od wypożyczalni, ale oscyluje w okolicach 150 euro.

Kaucję płacimy gotówką lub dajemy numer karty kredytowej. Jeżeli jest taka możliwość, polecamy pierwszą metodę, gdyż jest ona bezpieczniejsza i mamy większą pewność, że nasze pieniądze nie znikną nagle z konta po powrocie z wakacji.

Ewentualne szkody spowodowane nie z naszej winy pokrywa oczywiście sprawca, jednak należy wtedy spisać protokół zdarzenia i czasem wezwać policję. Polecamy także zapytać w samej wypożyczalni, jak powinniśmy zachować się podczas ewentualnych nieprzewidzianych zdarzeń, by potem uniknąć nieprzyjemności.


3 PROSTE KROKI, ABY ZMINIMALIZOWAĆ MOŻLIWĄ PRÓBĘ OSZUSTWA PRZY WYPOŻYCZANIU POJAZDU Z WYPOŻYCZALNI

  • Sprawdź opinię wybranej przez siebie wypożyczalni
  • Przeczytaj regulamin/wypytaj o wszystkie możliwe zdarzenia
  • Zrób zdjęcia pojazdu (skupiając się na istniejących już rysach i uszkodzeniach) jeszcze zanim opuścisz wypożyczalnię

NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYPOŻYCZANIU SKUTERA NA MAJORCE?

Po pierwsze poszukiwania wypożyczalni powinniśmy zacząć na długo przed wyjazdem. Zwróćcie uwagę na cenę i oceny poprzednich klientów!

Drugą kwestią jest ubezpieczenie. Każdy pojazd, czy to samochód, czy skuter, musi mieć wykupione ubezpieczenie OC. Wiele wypożyczalni oferuje także dodatkowe ubezpieczenia takie jak AC i assistance, za które trzeba w większości przypadków dopłacić. Przemyślcie, czy nie warto wydać więcej, ale dzięki temu zyskać spokój! My z własnego doświadczenia zawsze wolimy dopłacić.

Trzecim punktem jest sprawdzenie, czy nie ma jakiś ukrytych kosztów, takich jak limit kilometrów, czy też dopłata za dodatkowy kask. Zanim jeszcze podpiszecie umowę wynajmu, warto zapytać o to, czy kaucja jest na pewno zwrotna.

Gdy już uiścicie opłatę wraz z kaucją, podpiszecie umowę, zrobicie zdjęcia pojazdom i dostaniecie kaski do rąk, to nie wychodźcie od razu ze skuterami na ulicę! Może to głupio zabrzmieć, ale spytajcie osobę w wypożyczalni jak ten pojazd obsłużyć, bo o ile mogliście już kiedyś jeździć skuterem, o tyle możecie nie wiedzieć jak włączyć światła w tym konkretnym modelu. Po tym wszystkim możecie już się cieszyć wiatrem we włosach.


Zanim opuścicie wypożyczalnie ważne, abyście zrobili zdjęcia pojazdów. W szczególności radzimy sfotografować istniejące już na pojazdach rysy, otarcia i wgniecenia, tak by potem nie mieć problemu ze zwrotem kaucji.

— Kamil, autor bloga


DODATKOWE KOSZTY

Czasem wypożyczalnia każe dopłacić sobie za dodatkowy kask dla pasażera, o czym wspomnieliśmy wyżej. Warto mieć to więc na uwadze, jeżeli chce się podróżować w parach.

Żeby wypożyczyć dodatkowy bagażnik, zwykle również trzeba dopłacić. Jest to wygodne w momencie, kiedy nie chcemy targać drugiego kasku ciągle ze sobą – bagażnik pod siedzeniem umożliwia pozostawienie tylko jednego kasku.

Wiele wypożyczalni oferuje uchwyty na telefon montowane na skuter. Jest to koszt kilku euro, a może się bardzo przydać.


CO JESZCZE MUSISZ WIEDZIEĆ O DROGACH NA MAJORCE?

Żółte linie na ziemi oznaczają całkowity zakaz parkowania.

Niebieskie linie za to świadczą o tym, że trzeba zakupić bilet w automacie, który powinien znaleźć się w widocznym miejscu, np.: na desce rozdzielczej. Przy czym często nawet płatne parkingi mają bezpłatne miejsca dla jednośladów.

Nie wszystkie bramy na Majorce są bramami wjazdowymi. Można przy nich parkować, jeżeli przy nich, lub bezpośrednio na nich nie wisi znak zakazu.

Limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. W wydychanym powietrzu 0,25 promila.

Dla motocyklistów jest on jednak mniejszy – 0,2 promila. My jednak zalecamy wstrzemięźliwość i bezpieczną jazdę.


A Wy jakie macie doświadczenie w wynajmowaniu pojazdów na Majorce? Macie jakieś rady odnośnie tego tematu? Podzielcie się nimi w komentarzu! 😊


INTERESUJE CIĘ MAJORKA?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

PRZEWODNIK PO SÓLLER. CO WARTO ZOBACZYĆ, GDZIE SPAĆ
JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD NA MAJORKĘ NA WŁASNĄ RĘKĘ
PRZEWODNIK PO PALMA DE MALLORCA | CO ZOBACZYĆ I CO ZJEŚĆ


Może również Ci się spodoba

9 komentarzy

  1. Cześć! Piszesz w artykule o ubezpieczeniu – czy zdecydowaliście się na wykupienie pełnej opcji czyli +15 EUR za dzień lub tańszej opcji +10 EUR za dzień? 🙂 Właśnie planujemy naszą majową podróż i pojawiły się rozterki.. 🙂 Ubezpieczenie oferowane przez tą firmę mocno podbija koszty.
    Z góry dzięki za odpowiedź!

    1. Hej! My zdecydowaliśmy się wtedy na tańsze ubezpieczenie, obejmujące przebicie opon, ale nie obejmujące wszystkich możliwych szkód. 🙂 Jeżeli macie jakieś pytania, to śmiało piszcie! I miłego wyjazdu! 🙂

  2. Dzień dobry czy w wypożyczalni która polecacie udało wam się zapłacić kaucję za skuter gotówką? Pisałam tam niestety dostałam odpowiedź że muszę mieć Karte kredytowa Visa lub MasterCard której niestety nie posiadam. Pozdrawiam serdecznie Sylwia

  3. Brakuje mi tylko informacji czy wypozyczyliscie skuter 125 CC czy 50 cc? i jakie ma osiagi jeden i drugi. Troche wiocha bo nie raz wypozyczalam skuter w biednych krajach ale…nikt mnie o to nie pytal. ale do tej 90 km/h moglam nimi ledwo wyciagnac. I nie moge sobie przypomniec 😛

    Z gory dzieki

    Weronika

    1. Wypożyczyliśmy 125cc ze względu właśnie na moc, bo na Majorce sporo jest podjazdów. Co do osiągów to nasza 125 ze spokojem mogła przekroczyć 100km/h i to z dwoma pasażerami na pokładzie, a o 50 za dużo nie wiem bo nie jechałem. W Hiszpani na prawo jazdy kat. B bez problemu wypożyczysz 50 jak i 125 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *