Palma de Mallorca, czy po prostu oficjalnie Palma, to stolica Majorki i też największe miasto Balearów. Znana jest przede wszystkim z pięknych zabytków i nocnego życia, które przyciąga każdego roku wielu młodych ludzi. Przeczytaj nasz przewodnik po Palma de Mallorca i zobacz, co musisz dopisać do swojej listy zwiedzania!

Stolica Majorki zachwyciła nas przede wszystkim atmosferą. Jest tłocznie, szczególnie w sezonie, ale spacerując poza centrum, każdy znajdzie w stolicy swój metr kwadratowy. W wielu uliczkach jest po prostu pusto, ale bynajmniej nie ze względu na brak urokliwych zakątków, po prostu wielu turystów wybiera główne ulice wypełnione sklepami.

Oficjalna nazywa stolicy to Palma, a nie Palma de Mallorca, jak sądzi wielu ludzi. Nazwa stolicy została kiedyś zmieniona ze względu na chęć nadania miastu oryginalnej tożsamości, a także, żeby unikać mylenia nazwy z innymi podobnymi, np. La Palma na wyspach Kanaryjskich. W styczniu 2016 zatwierdzono jednak zmianę nazwy i oficjalnie przemianowano stolicę na „Palma.”

LOTNISKO W PALMIE

Nigdy nie będzie dla mnie jasne, dlaczego przed przylotem na Majorkę myślałam, że tamtejsze lotnisko będzie wielkości tego w Billund, z którego wyruszaliśmy. Może przez fakt, że Majorka to wyspa, na dodatek obsypana palmami, a takie kojarzą się z czymś lokalnym, małym. Takie właśnie miałam w głowie wyobrażenie, ale jak już pewnie się domyślacie, okazały się być błędne. Tak z resztą, jak błędne było czekanie w tłumie na przystanku autobusowym na naszego kierowcę, który miał nas podwieźć do stolicy.

I to w nie jakimś tam sobie tłumie, bo lotnisko na Majorce jest olbrzymie, a kiedy się z niego wychodzi, to człowiekowi wydaję się, jakby wchodził na jakiś targ – tylko brakuje targu. Zdaję sobie z tego sprawę, że wpływ na to miał letni sezon i że poza nim, przed lotniskiem może i są pustki. Wtedy jednak późnym letnim wieczorem, kiedy dotarliśmy na Majorkę, o mało nie zgubiliśmy się, idąc prostym chodnikiem.

Wbrew pozorom tłumy z kolorowymi walizkami, autobusy i ludzie z tabliczkami znanych biur podróży wprowadziły nas w tę wakacyjną atmosferę, w której uśmiech nie znika ci z buzi, nawet, jak ktoś trzeci raz cię przypadkowo szturchnął i podeptał po piętach.

Na lotnisku na Majorce jest kilka wypożyczalni samochodów. Oprócz tego jest tu postój taksówek oraz przystanek autobusowy, skąd odjeżdża wiele autobusów. (sdokąd odjeżda napisać)

Z LOTNISKA DO PALMY

Dojechać do Palmy można z łatwością autobusem. Rozważaliśmy ten sposób, tym bardziej, że pomimo późnego przylotu i bardzo wczesnego odlotu, nie mieliśmy większego problemu znaleźć autobus w dogodnych dla nas godzinach.

Ostatecznie skorzystaliśmy z pomocy przemiłego Polaka poznanego na grupie Polacy na Majorce, żyjącego na co dzień na wyspie, który podwiózł nas do centrum. 🙂

Ale jeżeli nie wypożyczasz auta i zdecydujesz się na autobus, to z lotniska do Palmy z łatwością dostaniesz się busem numer A1. Autobusy jeżdżą średnio co 15 minut w ciągu dnia, a koszt biletu to około 5 euro.


NAJWAŻNIEJSZE ZABYTKI PALMY | PRZEWODNIK PO PALMA DE MALLORCA

Zwiedzanie Palmy najlepiej zacząć od głównego zabytku, czyli katedry La Seu. Chcielibyśmy powiedzieć, że nie trudną ją pominąć, ale nam się to zdarzyło i to dwukrotnie. 😉 Tak to jest, kiedy człowiek zafascynowany jest każdym najmniejszym zakątkiem i budyneczkiem. Zwiedzając miasto od strony wody, katedra widoczna jest, jak na dłonie, ale krocząc od strony miasta, trzeba patrzeć w górę, bo jej masywny budynek pojawia się nagle, ciut ukryty między kamienicami.

KATEDRA LA SEU

Katedra zbudowana jest w stylu gotyckim, a właściwie Gótico levantino, gotyku, który został na swój sposób udoskonalony w Levante w Hiszpanii. Wyjątkowa w jego ogromnym wnętrzu jest między innymi największa, gotycka, przepiękna rozeta – ma średnicę 13 metrów. Sam ołtarz, bogato zdobiony również jest przecudowny. Warto wejść do środka, pomimo że często w sezonie do katedry prowadzi długa kolejka.

PAŁAC KRÓLEWSKI LA ALMUDAINA

Będąc koło katedry, nie można przegapić kolejnej atrakcji, która mieści się praktycznie obok świątyni. Pałac Królewski La Almudaina jest przede wszystkim jedną z rezydencji hiszpańskiej rodziny królewskiej – która spędzała tam akurat czas, podczas naszej podróży. Domyśliliśmy się po tuzinie ochrony i po zapytaniu jednej z wielu grup młodych ludzi. A! No i Kamila z jego aparatem posądzili o bycie natrętnym dziennikarzem. 😉

W każdym razie, pałac został odbudowany w 1309 roku. Kiedy Jamie II był królem budynek został odrestaurowany w stylu Gótico levantino  tak jak mieszcząca się obok katedra. Z okien pałacu rozpościera się cudowny widok na zatokę, przez co budynek miał ogromne znaczenie strategiczne. Pomimo tego, że jest to pałac rodziny królewskiej, to król z rodziną woli spędzać czas w pałacu Marivent, tak więc niesamowite wnętrza budynku można zwiedzać od wtorku do niedzieli.

Przy promenadzie (Paseo Maritimo) znajdują się parkingi dla aut. Warta zapamiętania wskazówka, jeżeli zwiedzacie Palmę samochodem.

Spacerując w okolicy, natkniemy się również na Arc de sa Drassana, łuk, który jest jedną z piękniejszych pamiątek po arabskiej przeszłości. Kiedyś było to wejście do pałacu i stoczni, która już tam nie istnieje.

Idąc prosto, kawałek dalej, dotrzemy do przyjemnego parku, a tuż przed nim zatrzymać się możemy koło pomnika „Es Foner” przy którym często odbywa się targ. Tamtędy można iść na drugą stronę zbiornika wodnego, skąd jest najlepszy widok na katedrę. Szczególnie warto przyjść tu w nocy, wtedy światła oświetlające katedrę cudownie odbijają się w ciemnej wodzie. Poza tym w sezonie po tej stronie fontanny odbywa się letnie kino, a filmy są zwykle po angielsku (albo z angielskimi napisami)! Polecamy, sami korzystaliśmy! 😊

LONJA DE MALLORCA

Z parku jest już rzut beretem do Lonja de Mallorca, gdzie kiedyś spotykali się kupcy, aby handlować swoimi towarami. Lonja w Palmie jest wyjątkowa pod względem architektonicznym. Zbudowana jest oczywiście w stylu gotyckim. Jej piękne spiralne kolumny posłużyły jako inspiracja w tworzeniu lonji w Walencji, a także wielu innych budynków. Wejść do niej można tylko wtedy, kiedy wewnątrz odbywa się wystawa.

SANTA CATALINA

Nieopodal znajduję się jedna z najbardziej różnorakich dzielnic w Palmie, czyli Santa Catalina, a tam znajdziemy między innymi Mercat de Santa Catalin. Targ zbudowany w 1920 roku jest pełen świeżych owoców, warzyw i morskich rarytasów. Na rynku znajdziemy również przepyszne tapas! Sama okolica jest bogata w różnorakie knajpy i restauracje serwujące wiele kuchni świata. A uliczki zdobią kolorowe kamienice, które nadają dzielnicy świetnego klimatu.

PLAZA MAJOR

Główny plac jest również idealnym miejscem na odpoczynek i posiłek, szczególnie wieczorem, kiedy robi się tam bardzo klimatycznie. Do południa na placu rozstawiane są także stragany z masą przeróżnych pamiątek i rękodzieł. Plac znajduję się około 10 minut spacerem od lonji, ale prowadzi do niej długa ulica pełna sklepów – Carrer de Sant Miquel.

PLAZA ESPAÑA

Korzystając z komunikacji miejskiej w stolicy, prawdopodobnie choć raz miniecie – a może nawet wysiądziecie na plaza Espana. Wiele ulic kończy swoją drogą właśnie na placu, a wokół znajduje się dużo jadłodajni. Będąc tam przy okazji, warto zatrzymać się przy pomniku Jaime I (Jakub I Zdobywca), króla Majorki.

TREN SÓLLER

Z Palmy odjeżdża zabytkowy pociąg do nadmorskiego miasteczka Sóller. Jego stacja znajduje się w centrum, niecałe 10 minut od Plaça Major i tuż obok Plaza España. Nie będziemy was nawet przekonywać czy warto przejechać się drewnianym pociągiem do Sóller, bo naprawdę warto! Koszt biletu jest wysoki, dlatego najlepiej kupić od razu bilet łączony, umożliwiający przejazd z Palmy do Sóller i z Sóller zabytkowym tramwajem do Port de Sóller i z powrotem do Palmy tą samą drogą.

PLAZA DE TOROS DE PALMA

Arena byków jest budynkiem, który niektórych może brzydzić. Cóż, między innymi mnie, bo choć sam budynek jest niesamowity i pięknie komponuje się z otaczającym go miastem, to wydarzenia, które na nim się odbywały – a nawet odbywają czasem do teraz – są dla mnie po prostu niezrozumiałe. Odbiegając jednak od walk byków, na arenie w większości organizowane są teraz koncerty, na które zapraszani są nie tylko hiszpańscy, ale i światowi piosenkarze. Sam budynek powstawał od 1928 roku, a na arenie walczyło wiele sławnych torreadorów, którzy zapisali się na kartach historii tego (wyjątkowo nieudanego) sportu.

W wielu hiszpańskojęzycznych krajach korrida nadal jest praktykowana, jednak często nie kończy się zabiciem byka. Katalonia za to uchwaliła zakaz walki z bykami. 

CASTELL DE BELLVER

Na zamek Bellver warto się udać, chociażby po przepiękny widok na całą stolicę i góry Tramuntana. 

Twierdza mieści się na obrzeżach Palmy, na wzgórzu, więc najlepiej wybrać się tam pojazdem. Na samej górze znajduje się bardzo duży parking. Kiedyś, dawno temu, zamek krótko służył jako letnia rezydencja królewska, lecz później przerobiono go na więzienie. Teraz wewnątrz znajduje się muzeum, w którym podziwiać możemy wystawę z czasów rzymskich, arabskich i hiszpańskich.

CALA MAJOR

Pięć kilometrów od centrum Palmy, możemy trafić na jedną z pięknych zatoczek Majorki. Oczywiście zwiedzają wyspę, natkniemy się na wiele piękniejszych zatok, jednak ta mieści się bardzo blisko centrum stolicy i można dojść do niej godzinnym spacerkiem.

Plaża miejska znajduje się również w Palmie, natkniemy się na nią, idąc promenadą (Paseo Maritimo). Nie jest jednak zbyt duża i niestety woda w niej nie jest zbyt czysta. Podczas naszej podróży kąpaliśmy się w wielu miejscach na wyspie, ale nie trafiliśmy nigdzie indziej niż w Palmie na śmieci przylepiające się do ud.

POGODA I KIEDY JECHAĆ NA MAJORKĘ? | PRZEWODNIK PO PALMA DE MALLORCAO tym, kiedy odwiedzić Majorkę warto zdecydować po ustaleniu powodu, dla której chcemy ją zobaczyć.

Średnia temperatura panująca w zimie w Palmie to 15 stopni. Zimowa pora nie jest więc szczególnie zła, chociaż noce potrafią być bardzo chłodne. Temperatura potrafi spaść nawet do zera.

Latem jest za to bardzo gorąco. Nierzadko zdarza się 35 stopni. Przy palącym słońcu zwiedzanie może okazać się męczące. Jeśli jednak interesują was niesamowite plaże Majorki, wakacyjny czas będzie idealny na odwiedzenie wyspy.

Idealną za to porą na poznawanie piękna Majorki jest wiosna oraz jesień. Wtedy możecie być pewni, że upały nie pokrzyżują planów zwiedzania wyspy. I przede wszystkim jest o wiele mniej turystów.JAK DOJECHAĆ NA MAJORKĘ?

PRZEWODNIK PO PALMA DE MALLORCANa Majorce znajdziemy jedno główne lotnisko obsługujące międzynarodowe loty. Sam budynek jest ogromny, ale wbrew pozorom nie łatwo się na nim zgubić. Drogi do bramek są dobrze oznaczone, a graficzne mapy na ścianach łatwe do odczytania.

Na lotnisku znajdziemy mnóstwo sklepów. Kawiarnie dostępne są jeszcze przed bramkami, choć warto pamiętać, że czynne są zwykle do godziny 22/23. Później otwierają się ponownie dopiero nad ranem. Co innego z jadłodajniami mieszczącymi się za bramkami. Większość z nich jest otwarta całą dobę.


Tanie loty na Majorkę znajdziemy między innymi z Krakowa, Warszawy (Modlin), Wrocławia.
Szukając bardzo tanich lotów, warto rozejrzeć się za rejsami z Berlina. Z tamtejszego lotniska bilety potrafią kosztować grosze.

My lecieliśmy z Billund za 250 złotych w obie strony za osobę.GDZIE SPAĆ NA MAJORCE? | PRZEWODNIK PO PALMA DE MALLORCA

Jak zwykle jednym z poważniejszych problemów może być znalezienie noclegu. Wszystko zależy od waszego budżetu i tego, czy liczycie na piękny pokój hotelowy z widokiem na prywatny basen, czy pokoik w domku z widokiem na ogród i spacerujące po nim koty.

Przeczytaj także nasz wpis o tym, jak krok po kroku zaplanować tani wyjazd na Majorkę na własną rękę! 🙂
Majorka na własną rękę – zaplanuj ją z nami!

NOCLEG NA MAJORCE | TANIE ROZWIĄZANIE

Najtańszym rozwiązaniem może być wykupienie łóżka w pokojach koedukacyjnych. Jeżeli nie przeszkadza wam brak prywatności, albo i tak wiecie, że całe dni spędzicie na powietrzu, to może być to idealne pomysł.

Zaletą jest przede wszystkim cena. Kwota za łóżko w pokojach koedukacyjnych to około 50 złotych za dobę.

Wadą tego jest brak prywatności, bo w jednym pokoju może na raz mieszkać nawet po 25 osób.

Innym tanim rozwiązaniem są hostele i pensjonaty.

Te może nie oferują ogrodów z basenem (chociaż takie też się trafiają), ale mają częsty czyste i wygodne, prywatne pokoje na wynajem, zamykane kluczem. Ceny wynajęcia pokoju to koszt około 120 złotych za dobę za pokój dwuosobowy. Zaletą jest niedrogi koszt i własny pokój.

Możesz rozejrzeć się również za mieszkaniem na wynajem. Jest to lepsze rozwiązanie dla tych, którzy podróżują z rodziną, albo większą grupą! Ceny mieszkań są różne, ale średnio to 230 złotych za dobę. Podróżując z kimś, zawsze cenę możecie podzielić.

Wiedziałeś o tym, że czasem pokój dwuosobowa potrafi być tańszy, niż jednoosobowy? Kolejny powód, dla którego powinieneś zabrać kogoś ze sobą w podróż! 😊

NOCLEG NA MAJORCE | DROŻSZE ROZWIĄZANIE

Podróżujesz z rodziną i chcesz prywatności? Pomyśl nad wynajęciem domu!

Prywatna willa z basenem w ogrodzie to świetne rozwiązanie dla tych, którzy lubią pobyć samemu, albo z grupą najbliższych i chcą trochę rozkoszy na wakacjach.

Ceny wynajmu domów zaczynają się od około 500 złotych za dobę. I znowu możecie przecież tę cenę podzielić, prawda? 😊

Najdroższym rozwiązaniem jest z pewnością wynajęcie apartamentu w hotelu. Oczywiście wszystko zależy, jaki hotel bierzemy pod uwagę, czy jest on 3, 4, czy pięciogwiazdkowy i co ma w swojej ofercie.

Cena za noc w hotelu dwugwiazdkowym to około 330 złotych (pokój dwuosobowy).

Noc w hotelu czterogwiazdkowym z basenem, śniadaniem i kolacją w cenie to koszt ok. 720 złotych.

Planując urlop w hotelu, warto zerknąć na organizowane wyjazdy przez biura podróży, bo może okazać się, że te oferują wybrany przez nas hotel w bardziej okazyjnej cenie, niż na przykład booking.com.

GDZIE SZUKAĆ NOCLEGÓW? | PRZEWODNIK PO PALMA DE MALLORCA

Rozejrzyjcie się za noclegiem od razu po zabookowaniu lotu. Zwróćcie natomiast uwagę na noclegi z darmową możliwością odwołania. Lepiej mieć coś już zarezerwowane od razu niż obudzić się z ręką w nocniku. A w miarę zbliżania się terminu podróży, rozejrzyjcie się, czy przypadkiem nie pojawiły się lepsze oferty. Wtedy możecie bez problemu odwołać nocleg w hotelu, czy hostelu na rzecz lepszego miejsca.

Rozejrzyj się na:

  • Booking
  • Hotels
  • Momondo
  • Kiwi
  • Wakacyjnipiraci
  • airbnb

GDZIE ŻYWIĆ SIĘ NA MAJORCE?

I tu znowu wybór należy do was. Czy wasza podróż ma być budżetowa? Czy niekoniecznie?

BUDŻETOWE ROZWIĄZANIE!

Jeżeli wynajmujecie pokój z dostępem do kuchni, to nic nie stoi wam na przeszkodzie, aby posiłki robić sobie samemu.

Na Majorce znajdziecie takie sklepy jak Lidla, Carrefour, czy Alcampo (inna nazwa na Auchan ;)).

Przykładowe ceny na Majorce (w sezonie)

Zestaw śniadaniowy w „barze mlecznym” (tost, świeżo wyciskany sok, cappuccino) – ok. 5 euro

McMeal w McDonaldzie – ok. 8.20 euro

Woda 2l – ok. 80 eurocentów

Woda smakowa 2l – ok. 90 eurocentów

Sok – ok. 90 eurocentów

Banany kg – ok 1,20 euro

Fueta szt. – ok. 1 euro

Rogalik – ok. 50 eurocentów

Bułka biała – ok. 20 eurocentów

Serek śmietankowy na kanapkę – ok. 1 euro

NIEKONIECZNIE BUDŻETOWE!

Restauracji na Majorce znajdziesz mnóstwo. Na każdym kroku jest pełno uroczych knajpek, kawiarni i jadalni, w których dobrze się najesz.

Przykładowe ceny na Majorce (w sezonie)

Paella – ok. 11 euro

Tortilla z serem – ok. 6 euro

Sangria (w restauracji) – ok. 4 euro

Piwo (0,5l) – ok. 2.50 euro

Cheeseburger (fastfood) – 2.40 euro

Espresso – ok. 1.50 euro

CZEGO MUSISZ SPRÓBOWAĆ, BĘDĄC NA MAJORCE BEZ WZGLĘDU NA CENĘ! |

Ensaïmada – pyszne kruche ciasto, podobne do rogalika.

Tumbet – konsystencją przypomina leczo. Danie zrobione z ziemniaków, papryki i pomidorów.

Cocarrois – przypomina kształtem pierożki. Ciasto nadziewane jest różnym farszem. W piekarniach na Majorce znajdziemy w wydaniu warzywnym, a nawet z farszem rybnym.

Oliwki – Majorka jest idealna dla tych, którzy kochają oliwki!

Frito Mallorquin – warzywa smażone z jagnięciną.

Caracoles a la Mallorquina – ślimaki gotowane w białym winie.


INTERESOWAŁ CIĘ PRZEWODNIK PO PALMA DE MALLORCA?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

SKUTEREM PO MAJORCE. KULTURA JAZDY, DEPOZYT I WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ
ZORGANIZUJ TANI WYJAZD NA MAJORKĘ NA WŁASNĄ RĘKĘ
PRZEWODNIK PO SÓLLER
FORNALUXT, VALLDEMOSSA I SÓLLER – GOTOWY PLAN WYCIECZKIMoże również Ci się spodoba

2 Comments

  1. Bardzo Wam dziękuję za wszystkie posty na temat Majorki. Dużo się nauczyłam, nawet kilka postów wydrukowałam:D wiem, że dzięki wam jestem przygotowana na wycieczkę:)

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.