Przeglądając Instagrama, możemy trafić na zdjęcia, które przykuwają naszą uwagę na dłużej. Ale co tak naprawdę powoduje, że zawieszamy na nich oko i niejednokrotnie dajemy serduszko? Bardziej spostrzegawczy powiedzą, że to kompozycja i w zupełności się z nimi zgadzam, ale jest jeszcze coś. Co to takiego? Kolorystyka! Najbardziej popularną jest teal&orange, o której dzisiaj trochę opowiem.

CO TO JEST TEAL & ORANGE?

Teal and orange to ciekawy sposób na nadanie zdjęciu charakteru. I nie tylko zdjęciu, bo z taką kolorystyką często można spotkać się także w filmach. Przetłumaczyć to możemy na „turkus i pomarańcz” i właśnie te barwy będą dominować na zdjęciu.

Ważne jest to, żeby pamiętać o tym, zanim zrobimy zdjęcie, to znaczy poszukać takiego kadru, w którym znajdziemy przedmioty i motywy w tych dwóch kolorach. I nie jest to aż takie trudne, wystarczy się rozejrzeć. Najlepszym przykładem turkusu jest bezchmurne niebo lub morze, i te dwie rzeczy możemy wykorzystać jako tło. Pomarańcz znajdziemy z łatwością na naszej skórze, piaszczystych wydmach czy zachodzącym słońcu.

Nie traktujcie powyższych przykładów jak sztywnych zasad, których musicie się kurczowo trzymać. Postarajcie się samemu poszukać i poeksperymentować. Bo kto powiedział, że nie możecie sfotografować niebieskiego samochodu na tle pomarańczowego budynku? Lub siebie w błękitnej koszulce na tle wschodu słońca?

DLACZEGO TEAL & ORANGE JEST ATRAKCYJNY WŚRÓD INSTAGRAMERÓW?

By wyjaśnić, dlaczego to połączenie kolorystyczne działa, należy najpierw wytłumaczyć, czym jest koło barw.

Na powyższym kole widzimy barwy – czerwony, żółty i niebieski. Są to barwy podstawowe, to znaczy, że z ich pomocą możemy stworzyć pozostałe kolory. I tak z połączenia czerwonego z żółtym otrzymamy pomarańcz, czyli nasz upragniony orange, niebieski zaś, czyli teal już mamy na naszym kole. Te dwie barwy leżą idealnie naprzeciw siebie, co znaczy, że są barwami dopełniającymi się.

W dużym uproszczeniu oznacza to, iż najmocniej ze sobą kontrastują, uwydatniają się wzajemnie i „nie gryzą”. Połączenie barw dopełniających się jest po prostu bardziej atrakcyjne dla ludzkiego oka. Tak więc próbujcie i eksperymentujcie, czy to z teal and orange, czy też z innym.

Używając powyższego koła możecie znaleźć inne atrakcyjne dla was połączenia kolorystyczne.

TEAL & ORANGE W PRAKTYCE


Na koniec chciałem podać przykłady użycia teal and orange w kinie i plakatach filmowych.

teal aorange

Jak widać, Hollywood kocha teal and orange.


Lubicie taką kolorystykę? 🙂


INTERESUJE CIĘ FOTOGRAFIA?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

ZRÓB TO SAM – FILTR TEAL&ORANGE W LIGHTROOM MOBILE
SNAPSEED. JAK USUNĄĆ NIEDOSKONAŁOŚCI ZE ZDJĘĆ ZA DARMO?


Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.