POCZĄTEK ROKU SZKOLNEGO W DANII

Początek roku w duńskiej szkole przebiega zupełnie inaczej, niż ma się to w polskich szkołach. Dużą różnicą jest przede wszystkim to, że pierwszy dzień odbywa się teoretycznie, tak samo, jak każdy kolejny szkolny dzień. Nie ma, znanego nam w Polsce, odświętnego 1 września, w którym po krótkim rozpoczęciu wraca się do domu. 

Rozpoczęcie roku szkolnego w Danii często ma miejsce w holu głównym szkoły – albo w stołówce. Pierwsze godziny spędza się na poznaniu dyrektora szkoły, wysłuchaniu ogólnych informacji dotyczących uczelni. Później nauczyciele, zwykle wyczytują listę uczniów i zabierają swoją grupę do przypisanych klas. 

Najczęściej pierwsze trzydzieści minut w nowej klasie przeznaczone jest na przedstawienie się w kilku prostych zdaniach. Możemy wtedy powiedzieć, jak się nazywamy: Mit navn er … . Dodać, gdzie mieszkamy: Jeg bor i Odense (mieszkam w Odense). I wspomnieć, co na co dzień robimy w wolnym czasie: Jeg kan godt lide at spille fodbold (lubię grać w piłkę nożną), albo użyć: I min fritid kan jeg godt lide at spille fodbold (w wolnym czasie lubię grać w piłkę nożną). Możemy także powiedzieć to o wiele prościej, używając jednego czasownika, np.: Jeg spiller fodbold hver weekend (gram w piłkę nożną w każdy weekend).

Tego dnia również bardzo często odbywa się rundvisning på skolen, czyli oprowadzanie po szkole.  Lærer (nauczyciel) zabiera całą klasę i pokazuje najważniejsze miejsca w budynku. 


PRZYBORY SZKOLNE W DUŃSKIEJ SZKOLE

Już wiemy, że pierwszy dzień nowego roku szkolnego wiąże się z normalnymi lekcjami. Warto więc spakować do swojej skoletasken (torby) kilka przyborów szkolnych. Z pewnością nie można zapomnieć o penalhus (piórnik), w którym najlepiej mieć en blyant (ołówek), en kuglepen (długopis), en farveblyant (kredki), en gelpen (długopis żelowy), en tusse (marker), en filtpen (cienkopis), viskelæder (gumki do mazania), en tape (taśma klejąca), en hullemaskine (dziurkacz), en saks (nożyczki), en lommeregner (kalkulator), en notesbog/et hæfte (zeszyt). A także całkiem możliwe, że będziecie potrzebować również swój bærbar computeren (laptop) – można także użyć słowa en laptop. Nie zapomnijcie do szkoły computeroplader (ładowarki do komputera)

A teraz tak na poważnie. Cieszę się, że nauczyłeś się tych wszystkich słów, ale jeżeli bierzesz ten tekst jako poradnik, by przygotować się na pierwszy dzień szkoły, to wyjmij większość tych rzeczy z torby. 😉 Wystarczy komputer (o ile w szkole z niego musicie korzystać), zeszyt, coś do pisania i pozytywne nastawienie 😉 


PRZEDMIOTY SZKOLNE W DUŃSKIEJ SZKOLE

Chociaż wiele skolefag (przedmiotów szkolnych) zależy od tego, jaką szkołę uczeń wybierze, większość z nich będzie się powtarzała. Z pewnością będzie to dansk (język duński), albo dansk som andetsprog (duński, jaki drugi język), matematik (matematyka) i engelsk (angielski). W szkole średniej uczniowie lærer/ læser (uczą się) także biologi (biologia), kemi (chemia), geografi (geografia), samfundsfag (wiedza o polityce i świecie), historie (historia). Mogą również idræt (sport), musik (muzyka), tysk (niemiecki), spansk (hiszpański), fransk (francuski), billedkunst (sztuka) czy religion (religia).

W zależności od klasy, przedmioty są na różnych poziomach trudności. I tak, w folkeskole (szkole podstawowej) przedmioty możemy mieć na G, F, E, D niveau (poziomach). W gymnasium (szkołach licealnych), przedmioty są już na poziomach C, B i A. Natomiast w erhvervsskole (szkoła zawodowa) przedmioty są na poziomach od F do C.


JAK WYGLĄDA DZIEŃ W DUŃSKIEJ SZKOLE 

Zwykle szkoła rozpoczyna się o godzinie 8:00 (czasem o 8:15). W ciągu jednego dnia nie ma się więcej niż trzy przedmioty. Natomiast często zdarza się, że jeden przedmiot trwa nawet trzy godziny (oczywiście z przerwami). Dzień w szkole kończy się około godziny 15. W piątki często lekcje trwają krócej. 

Pause (przerwa), to czas, kiedy śmiało, można rozprostować kości; wyjść na dwór, zrobić rundę wokół szkoły albo iść do pobliskiego sklepu. Wszystkie szkoły mają także kantine (stołówka) i to tam większość uczniów spędza przerwy. W niektórych znajduje się także kącik rozrywkowy, gdzie znaleźć można stół do piłkarzyków, czy bilard. Przerw w ciągu dnia jest kilka. Frokostpause (przerwa na obiad) , albo czasem spisepause (przerwy na posiłek, powyżej 15 minut) zwykle są dwie – jedna około 10, druga około 13. 

Większość zadań w ciągu dnia w dużej mierze opiera się na arbejde i grupper (pracy w grupach). Bardzo często klasa dzielona jest na mniejsze zespoły i pracuje przez większość lekcji nad zadanymi im pytaniami. Później odpowiedzi omawiane są przez nauczyciela. 

Czasem nauczyciele zadają hjemmearbejde/lektier (zadania domowe), które należy afleverer (oddać) na kolejne lekcje. 


O TESTACH W DANII SŁÓWEK KILKA

W duńskich szkołach nie ma ani kartkówek, ani pytań przy tablicy. Na koniec roku szkolnego albo koniec semestru odbywają się eksamener (egzaminy). To czy będziemy musieli przystąpić do egzaminu z danego przedmiotu, zależy od szkoły, do której uczęszczamy. Czas trwania egzaminu jest także uzależniony od przedmiotu. Egzamin możemy bestå (zdać), albo dumpe (oblać).       


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

JAK NAPISAĆ CV PO DUŃSKU. SŁOWA I WYRAŻENIA, KTÓRE CI SIĘ PRZYDADZĄ
SZKOŁA W DANII. WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ
STYPENDIUM W DUŃSKIEJ SZKOLE, CZYLI O SU (I SU-LÅN) SŁÓW KILKA
CZAS TERAŹNIEJSZY W JĘZYKU DUŃSKIM


Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *