Planujesz wyjazd na Maltę i nie wiesz jakie atrakcje wybrać, żeby nie czuć się rozczarowanym? Spisaliśmy dla ciebie, naszym zdaniem najlepsze atrakcje, które do zaoferowania ma Malta, 10 pięknych miejsc, które na pewno ci się spodobają na wyspie.


Klify Dingli i południowe wybrzeże


Jeżeli jesteś fanem spokoju i pięknych widoków to południowa strona Malty z pewnością przypadnie ci do gustu. Jest dzika, naturalna i urzekająca – w szczególności jej skaliste wybrzeże obfite w zapierające dech w piersiach klify i błękit wody. Same klify Dingli to około 250-metrowa formacja skalna. Teren idealny jest na piesze wycieczki. Po drodze znajduje się niewielka kapliczka św. Marii Magdaleny.

Ghar Lapsi Divesite


W naszej podróży po Malcie pragnęliśmy zatrzymywać się, co rusz chcąc napawać nowymi widokami, które Malta nam oferowała. Podczas naszego roadtripu po południowej stronie wyspy zatrzymaliśmy się przy niewielkiej zatoczce, gdzie podpatrzeliśmy życie lokalnych mieszkańców Malty. Było sielankowo, spokojnie i niesamowicie, a na dodatek znajdziesz tam restaurację z lokalną kuchnią! Na miejscu znajduje się także kąpielisko przy niewielkiej jaskini.

Błękitna Grota


Ciężko wskazać jedno konkretne najpiękniejsze miejsce na południowym wybrzeżu Malty, ale z pewnością nie możesz pominąć Błękitnej Groty. Niesamowite co może stworzyć natura. Ogromna jaskinia z lazurową wodą to widok, który ujrzysz, jeżeli wybierzesz się tam latem. Jesienią jest również cudownie, ale wtedy niemożliwe może okazać się wzięcie relaksującego rejsu statkiem, ze względu na silne wiatry, które nawiedzają wyspę właśnie o tej porze roku.

Popeye Village


Wioska Popeye również z pewnością ci się spodoba. Zbudowana na rzecz filmu o Popeye z 1980 roku, nieustraszonym marynarzu, w którym główną rolę zagrał Robin Williams, jest teraz swego rodzaju parkiem rozrywki, gdzie cała rodzina będzie się świetnie bawiła. Jednak jeśli nie masz ochoty na tego typu atrakcje, to i tak warto udać się, chociaż na punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na całą malowniczą wioskę Popeye’a.

Valletta


Może jest to propozycja oklepana, którą znajdziesz we wszystkich przewodnikach o Malcie, ale faktem jest, że Valletta to jedna z najpiękniejszych stolic Europy. Wiedziałeś o tym, że na terenie stolicy Malty, która jest mniejsza powierzchniowo niż Łódź, znajdziesz sponad 300 zabytków? To niesamowite! I rzeczywiście, osobiście nie mogliśmy się nadziwić wyjątkowością i surowością Valletty. Ma w sobie coś tak urzekającego, że ma się ochotę błądzić jej uliczkami w nieskończoność. 😊

Trzy miasta – Birgu, Senglea, Cospicua


Kiedy już zawitasz do stolicy, warto, abyś odwiedził Three Cities na Malcie, czyli trzy wyjątkowe miasta Birgu, Senglea i Cospicua. Birgu, zwane również Vittoriosa i Senglea zajmują dwa równoległe półwyspy zwrócone w stronę stolicy, a trzecie miasto, Cospicua, znajduje się na południe od nich. Miasta te to fragmenty żywej historii, której setki lat konserwacji pozwoliły utrzymywane przy życiu. Birgu to jedno z najstarszych miast na Malcie. Znajdziesz tu między innymi fort St. Angelo, który do teraz stoi na straży Wielkiego Portu, a w przeszłości odegrał istotną rolę, jako obrońca Malty. Cospicua jest największe z tych trzech miasteczek. I tu znajdziesz liczne powojenne fortyfikacje, chociaż Conspicua mocno ucierpiała, głównie podczas II wojny światowej. Senglea, jako ostatnie z trzech miast ma jeden z najładniejszych punktów widokowych na Wielki Port orad Vallettę. Widok z Safe Haven Gardens jest nie lada gratką, szczególnie jeśli szukacie pięknych kadrów!

Mdina


Jeśli przyjechałeś na Maltę, aby poznać jej historię, nie możesz przeoczyć również Mdiny. Najstarszego miasta na Malcie i jej starej stolicy. Bardzo wyjątkowe miejsce – chociaż o każdym miejscu na Malcie moglibyśmy tak mówić 😉. Odnajdziesz tam średniowieczne uliczki, które pozwolą ci poczuć, jakbyś cofał się w czasie. Odnajdziesz tam również spokój, bo chociaż miasto ściąga do siebie mnóstwo turystów, to na ulicach Mdiny panuje zakaz hałasowania. Z tego również powodu Mdina nazywana jest Cichym Miastem.

Kaplica Pod Wezwaniem Niepokalanego Poczęcia


Na przepiękną kaplicę Pod Wezwaniem Niepokalanego Poczęcia trafiliśmy właściwie przypadkowo – krążąc palcem po mapie w poszukiwaniu kolejnych wyjątkowych miejsc. Mapa nas nie zawiodła. Dotarliśmy na prawie sam koniec Malty, gdzie na szczycie klifu stała samotnie urocza, biała kapliczka. Miejsce idealne na piknik albo chwilę zadumy, aby przypomnieć sobie, że życie jest piękne!

Bugibba


Czemu takie na pozór zwykłe miasteczko pojawiło się na tej liście? A to dlatego, że jest idealne dla tych, którzy szukają nie tylko melancholijnych i spokojnych miejsc. 😉 W Bugibba znajdziesz mnóstwo fajnych kawiarni i restauracji, możesz przejść się z dziećmi do akwarium, z mnóstwem gatunków pięknych ryb, albo po prostu pospacerować ulicami pełnymi ludzi – przynajmniej w sezonie, bo poza nim Bugibba popada w błogi spokój.😉

Ħaġar Qim


Wiedziałeś o tym, że na Malcie znajdziesz zabytki starsze, niż piramidy w Egipcie? Ħaġar Qim to megalityczny kompleks świątynny na Malcie i najstarsze miejsce kultu religijnego na świecie. Powstanie tego miejsca datowane jest na 3600–3200 p.n.e. Kompleks umieszczony jest teraz pod namiotem ochronnym. Powodem takiego zabezpieczenia jest materiał, z którego wybudowano świątynie. Jak w wielu starszych budynkach na Malcie, także i w tym wypadku do budowy kompleksu wykorzystywano wapień. Ten jednak przez tysiąclecia cierpiała z powodu erozji. Ħaġar Qim składa się z dziedzińca wyłożonego nieregularnymi płytami, domów mieszkalnych, bastionu, świątyń oraz wielu mniejszych miejsc, które wykorzystywane były przez naszych przodków.

To kiedy planujesz wyjazd na wyspę? 🙂 Na pewno spodoba ci się niesamowita i urzekająca Malta, 10 pięknych miejsc, które warto zobaczyć już znasz i możesz zapisać je sobie na swojej liście atrakcji! 🙂

INTERESUJE CIĘ MALTA?
Zobacz również:
MALTA. CO ZOBACZYĆ W 3 DNI. ROADTRIP PO MALCIE
MALTA NA WŁASNĄ RĘKĘ. JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD NA MALTĘ?
CO ZJEŚĆ NA MALCIE? TRADYCYJNE MALTAŃSKIE DANIA

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *