Tradycyjne maltańskie dania odzwierciedlają wpływy różnych kultur, które przeszły przez wyspę na przestrzeni wieków. Tradycyjna maltańska kuchnia składa się z prostych, ale smacznych dań, które są często przygotowywane z lokalnych i sezonowych składników.

Duży wpływ na maltańską kuchnię ma leżącą blisko wyspy Sycylia i całe Włochy, dlatego w lokalnych menu odnajdziemy wiele dań z tamtych rejonów Europy, albo takich, które wzorowały się na tradycyjnych włoskich przysmakach.

Daniem narodowym Malty jest duszony królik (stuffat tal-fenek). Narodowa potrawa stała się nią, prawdopodobnie jako symbol oporu wobec ograniczeń łowieckich nałożonych przez joannitów.

Na Malcie równie dużo znajdziemy dań z wieprzowiną, które także przeważa w maltańskich mięsnych wyrobach. Mówi się, że spożywaniem wieprzowiny było sposobem na samoidentyfikację, gdyż wyspa od zawsze znajdowała się na skraju świata chrześcijańskiego. 

tradycyjne maltańskie dania, co zjeśc na malcie?

Poznaj tradycyjne maltańskie dania

Pastizzi

Popularne, tradycyjne pieczywo znajdziemy w wielu piekarniach i kawiarniach na Malcie. Małe, kruche pierożki w kształcie trójkąta spróbować możemy w kilku wariantach. Często wypełnione są serem ricotta lub farszem z groszku. Co ciekawe, w języku maltańskim istnieje idiom jinħarġu bħall-pastizzi, czyli „schodzą, jak pastizzi”, co można tłumaczyć, jak nasze polskie „schodzą, jak ciepłe bułeczki”.

Fenkata

Maltańska potrawa z królika, to wręcz danie narodowe. Całego królika zwykle marynuje się w winie, a następnie dusi z ziołami i warzywami. Fenkata podawana jest często z makaronem typu spaghetti lub ziemniakami.

Lampuki

Połów popularnej ryby lumpaki w Malcie rozpoczyna się w sierpniu. Delikatna w smaku, nadaje się idealnie do sosów. Najlepsze restauracje serwujące najświeższe lampuki znajdziesz na południu Malty – w miejscowościach Marsaskala, Birgu, Marsaxlokk. Lampuki podaje się na przeróżne sposoby. Możesz spróbować ją w sosie z dodatkiem czosnku, a także zapiekaną w cieście (lampuki pie), lub po prostu grillowaną.

Timpana

Timpana to makaronowa zapiekanka. Do jej zrobienia używa się makaronu penne, który układa się warstwami naprzemiennie z mięsem mielonym, sosem pomidorowym, cebulą, czosnkiem i jajkami. Całość jest pieczona w piekarniku w specjalnej formie, tworząc pyszne danie.

Gbejniet


Maltańskie sery wytwarza się z mleka owczego lub koziego. Można je kupić w wielu wariantach – solone, marynowane czy oblane ziołami.

Bigilla

Bigilla robi się z dostępnej na Malcie odmiany fasoli zwanej „ful ta’ Ġirba”, która jest trochę mniejsza i ciemniejsza od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce oraz oliwy z oliwek. Całość doprawia się pieprzem i solą. Bigilla podaje się jako przystawka lub wykorzystuje się ją po prostu jako pastę do smarowania.

Ftira

Ftira to tradycyjne pieczywo Malty, które doczekało się nawet wpisania na niematerialną listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Chleb robi się z zakwasu, a następnie formuje w kształt pierścienia. Na Malcie podaje się go z różnymi dodatkami; sardynkami, pomidorami, cebulą czy kaparami, ale istnieje również inne wydanie ftiry, które można zjeść na Gozo, gdzie podaje się go w formie pizzy lub calzone (włoskiej, złożonej pizzy). 

Kinnie

Kinnie, czyli popularny maltański napój gazowany jednym przypadnie do gustu, innym nie. Chociaż Kinnie wygląda, jak cola, to posiada bardzo oryginalny smak. Produkuje się go z ekstraktu z pomarańczy, po czym dodaje przypraw korzennych. W smaku jest trochę gorzki. Ja osobiście porównałabym smak Kinnie to coli zalanej tonikiem. 😉

tradycyjne maltańskie dania, co zjeśc na malcie?

Jakie desery i słodycze spróbować na Malcie? | Tradycyjne maltańskie dania. Co zjeść na Malcie?

Chociaż w maltańskich słodyczach również doszukać można się wpływu włoskiej kuchni, to znanych jest również kilka słodkich przysmaków, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie.

Imqaret

Ciastka Imaqaret sprowadzono na Maltę w okresie arabskiej inwazji. Smaży się je na głębokim tłuszczu i wypełnia później farszem z daktylów. Można je dostać na wielu targach ulicznych.

Qubbajt


Tradycyjny maltański nugat dostaniemy na Malcie w dwóch wersjach. W twardej, z praktycznie samych poszatkowanych migdałów i orzechów zalanych skarmelizowanym cukrem, oraz miękkiej, białej wersji tylko z dodatkiem migdałów. Maltańskie nugaty robi się z cukru lub miodu oraz orzechów i migdałów.

Ħelwa tat-Tork

Maltańska chałwa dostępna jest praktycznie w każdym sklepie na Malcie. Robi się ją z orzechów oraz wanilii, a na koniec często kroi tak, by pasowała na jeden kęs. W smaku przypomina te chałwy, które można dostać na bliskim wschodzie, dlatego mówi się, że przepis na nią przywędrował na wyspę prawdopodobnie podczas inwazji arabskiej.

Kannoli

Ze względu na silne wpływy włoskiej kuchni, na Malcie odnajdziemy sporo pyszności z włoskich stron. Deser Kannoli, czyli rurki wypełnione kremem ricotta znajdziemy w wielu wydaniach. Pokryte cukrem pudrem, posypane kawałkami czekolady lub bardziej w sycylijskim wydaniu, czyli posypane pistacjami.

Prinjolata

Prinjolata szykowana jest zwykle na Malcie podczas karnawału, czyli pięć dni przed Środą Popielcową. Nazwę zawdzięcza od słowa „prinjol”, co po maltańsku oznacza orzeszek piniowy. Ten tradycyjny maltański deser przypomina kolorowy tort. Przygotowywany jest z biszkoptu i nadzienia, które robi się z orzechów pinii, cukru, masła oraz aromatu whiskey.

Torti tat-tamal

Torti tat-tamal to tarta z daktylowo-kakaowym farszem.

Kwareżimal

Biszkopty Kwareżimal dostaniemy na Malcie w okresie Wielkiego Postu. Tradycyjnie robione są one bez produktów mlecznych oraz produktów pochodzenia zwierzęcego. Pieczone są z mąki, cukru i skórki pomarańczy, a na koniec posypane poszatkowanymi migdałami.

tradycyjne maltańskie dania, co zjeśc na malcie?

Wegetariańskie dania na Malcie? | Tradycyjne maltańskie dania. Co zjeść na Malcie?

Wegetarianie również znajdą coś dla siebie na Malcie. Oprócz niektórych wymienionych powyżej dań, jak Ftira, czy Pastizzi, mogą skusić się również na:

Kuskus


Zupa Kuskus przygotowywana jest z bobu. Do zupy dodawany jest makaron oraz tradycyjny, maltański ser gbejniet. Zupa zawdzięcza swoją nazwę od kluczowego składnika, czyli makaronu. Ten jest w formie małych kuleczek, przypominających kuskus, ale nie należy go mylić z kuskusem dostępnym na przykład w Polsce.

Soppa tal-armla

Nazywana również zupą wdowy to tradycyjne maltańskie danie z warzyw ze świeżym serem i ubitymi jajkami.

Kapunata

Danie pochodzi ze Sycylii, ale jest bardzo popularne również na Malcie. Głównym składnikiem jest posiekany bakłażan w towarzystwie innych warzyw, takich jak cebula czy pomidory. Całość jest podsmażana i polewana sosem słodko-kwaśnym. 

Qassatat

Qassatat to uformowane z ciasta kieszonki wypełnione zwykle serem ricotta lub farszem z groszku, ale można znaleźć je również z nieco bogatszym wypełnieniem, jak anchois, czy solonym tuńczykiem. Są one zazwyczaj sprzedawane w sklepach z pieczywem.

A Ty co próbowałeś na Malcie? Co najbardziej Ci smakowało? I twoim zdaniem, co zjeść na Malcie? 🙂

INTERESUJE CIĘ MALTA?
Zobacz również:
MALTA. 10 PIĘKNYCH MIEJSC, KTÓRE NA PEWNO CI SIĘ SPODOBAJĄ
MALTA. CO ZOBACZYĆ W 3 DNI. ROADTRIP PO MALCIE
MALTA NA WŁASNĄ RĘKĘ. JAK ZORGANIZOWAĆ WYJAZD NA MALTĘ?

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *