Na naszej liście miejsc do zobaczenia w Barcelonie nie zabrakło przepięknych dzieł Antoniego Gaudiego. Osobiście uwielbiamy sztukę i ciekawą architekturę, dlatego zapraszamy was na nasze top atrakcji, które wyszły spod ręki Gaudiego.

Sagrada Família

Pierwszym przystankiem na naszej liście była oczywiście Sagrada Família – nieukończone arcydzieło, które od wielu lat jest symbolem Barcelony. Budowę tej niezwykłej bazyliki rozpoczęto w 1882 roku i trwa do dziś, chociaż już w kolejnych latach ma zakończyć się jej budowa! Gaudí poświęcił ponad 40 lat swojego życia na ten projekt, a ostatnie 15 lat życia pracował tylko nad tą konstrukcją, mieszkając nawet na terenie budowy.

Fasady kościoła są tak niezwykłe i zawierają tak dużo symboli, że trudno jest je tu wszystkie wypisać. Praktycznie każdy metr kwadratowy tego miejsca coś przedstawia, dlatego też jeśli jesteście fanami architektury zarezerwujcie sobie dużo czasu na poznanie Sagrady – a i tak obiecujemy, że będziecie chcieli wrócić, bo po prostu nie dacie rady zobaczyć wszystkiego przez jeden dzień.

Oczywiście spotkaliśmy się z opiniami, że Sagrada to strata czasu – ale my się z nimi zupełnie nie zgadzamy. Jeśli macie choć trochę wrażliwości na piękno to na pewno zachwycicie się tą architektoniczną perełką i docenicie kunszt katalońskiego mistrza cyrkla i węgielnicy. Natomiast jeśli kompletnie gardzicie architekturą i sztuką, możecie zobaczyć Sagrada Familię z zewnątrz nie wchodząc do środka i oszczędzając 25 euro. Tego jednak nie polecamy, bo dopiero w środku można doświadczyć jak wielka i skrupulatnie zaprojektowana jest to budowla.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 20:00
Ceny biletów: od 25€ za osobę dorosłą, dzieci poniżej 11 lat za darmo

fasady sagrady familia, sagrada familia 3, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie
park guell, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie

Park Güell

Kolejnym punktem naszego zwiedzania był oczywiście słynny Park Güell – magiczne miejsce pełne kolorowych mozaik i surrealistycznych struktur. Park został zaprojektowany jako luksusowe osiedle mieszkaniowe, gdzie pierwotnie miało mieścić się 60 posiadłości, ale ostatecznie stał się publicznym parkiem. Znajduje się tu wiele elementów typowych dla stylu Gaudíego, jak kształty inspirowane naturą i organiczne formy. I oczywiście jego zamiłowanie do Trencadís, specjalnego rodzaju mozaik opierającego się na kładzeniu szkła czy marmuru w abstrakcyjne wzory. Słynna, najdłuższa ławka ozdobiona kolorowymi szkiełkami i ceramiką z widokiem na Barcelonę! To właśnie między innymi Park Guell.

Ale polecamy wam go zwiedzić nie tylko dla tego jednego miejsca. Piękne domki, które przypominają niektórym domy z piernika. Jeden z nich to Casa del Guarda. Luksusowe osiedle musiało być strzeżone, dlatego też Gaudii zadbał o to, aby przy wejściu głównym na osiedle znajdowała się „budka” strażnika, w której mógłby mieszkać.

Godziny otwarcia: od 8:00 do 21:30
Ceny biletów: 10€ za osobę dorosłą, dzieci poniżej 6 lat za darmo

Casa Batlló

Następnie udaliśmy się do Casa Batlló, jednej z najciekawszych kamienic na Passeig de Gràcia. Budynek ten przyciąga uwagę swoją falującą fasadą, która przypomina morskie fale i rybie łuski. Został zaprojektowany w latach 1904-1906 na zlecenie bogatego przemysłowca Josepa Batlló.

Warto wejść do budynku, jeśli szczególnie podoba ci się abstrakcyjna architektura wnętrz. Wewnątrz odnajdziesz mnóstwo przepięknych ozdób, które nawiązują do natury i zwierząt. Gaudii mocno inspirował się nią, dlatego też na przykład sufit w jadalni ma kształt plusku wody, a główna klatka schodowa przypomina kręgosłup Brachiozaura.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 20:00
Ceny biletów: 25€ za osobę dorosłą (wejście do kamienicy wieczorem od godziny 20:30, bez możliwości wejścia na taras) oraz 29 € wejście do kamienicy w ciągu dnia od 9:00 (możliwość wejścia na taras)

casa batillo, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie
casa mila, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie

Casa Milà (La Pedrera)

Nieopodal Casa Batillo znajduje się druga kamienica projektu Gaudiego – Casa Milà, znana również jako La Pedrera. Ten niesamowity budynek, z falującymi liniami i niekonwencjonalnymi rozwiązaniami, został zbudowany w latach 1906-1912 dla bogatego przemysłowca Pere Milà. Fasada budynku przypomina masywne, falujące skały, a wnętrza są pełne naturalnego światła i unikatowych detali. Casa Milà jest uważana za jeden z najlepszych przykładów modernizmu katalońskiego.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 20:30
Ceny biletów: od 28€ za osobę dorosłą, 12,5 euro za dzieci do 17 roku życia, za darmo do 6 roku życia

Interesują cię inne atrakcje Barcelony? Zobacz również:

parki w barcelonie, atrakcje barcelony, co zobaczyć w barcelonie, park ciutadella
Najlepsze parki w Barcelonie
sagrada familia, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie
10 atrakcji Barcelony, które musisz zobaczyć!
park guell, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie
Najlepsze punkty widokowe w Barcelonie

Palau Güell

Na naszej liście znalazł się także Palau Güell, pałac zaprojektowany dla Eusebi Güella, jednego z najważniejszych mecenasów Gaudíego. Budowa Palau Güell rozpoczęła się w lipcu 1886 roku, wykorzystując wapienie z kamieniołomów Garraf. Zamiast drewnianych drzwi, fasada ma elementy z kutego żelaza, co było wówczas nowatorskim rozwiązaniem. Pałac znajduje się w samym sercu Barcelony, w pobliżu La Rambla.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli, od 10:00 do 20:00
Ceny biletów: 12€ za osobę dorosłą

Casa Vicens

Casa Vicens to jedno z pierwszych większych projektów Gaudíego, stanowiące wstęp do jego przyszłych, bardziej skomplikowanych dzieł. Budynek został zbudowany w latach 1883-1888 jako letnia rezydencja dla rodziny Vicens. Fasada Casa Vicens jest utrzymany w stylu orientalistycznym, z wpływami neomauretański, ale z unikalnym, osobistym podejściem Gaudíego

Gaudí po raz pierwszy zastosował tutaj niektóre ze swoich innowacyjnych technik konstrukcyjnych, które stały się charakterystyczne dla modernizmu. Projekt ten wzbudził duże zainteresowanie i wywołał sensację wśród ówczesnej publiczności.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 20:00

Ceny biletów: od 19€ za osobę dorosłą

Casa Calvet

Casa Calvet to kamienica mieszcząca się na Carrer de Casp. Jest pierwszym dziełem Gaudiego w dzielnicy Eixample i charakteryzuje się staranną symetrią. W 1898 roku Antoni Gaudí zaprojektował budynek na zlecenie Juliany Pintó i Roldós, wdowy po właścicielu wytwórni tekstyliów Pere Màrtir Calvet. Gaudí zastosował w projekcie elementy barokowe, takie jak kolumny na parterze, dekoracje balkonów i trybuny, a także obróbkę kamienia. Styl barokowy widoczny jest również w holu i na głównej klatce schodowej budynku.

 

Wewnątrz budynku znajdują się mieszkania i biura, ale część udostępniona jest dla zwiedzających.

Bellesguard

Bellesguard, znana również jako Casa Figueres, to kolejny przykład niezwykłej kreatywności Gaudíego. Ta mniej znana atrakcja oferuje spokojniejsze zwiedzanie z dala od tłumów. Budynek został zbudowany w latach 1900-1909 na ruinach średniowiecznego zamku. Na terenie, gdzie powstał dom, stał średniowieczny zamek zbudowany przez króla Martí I l’Humà, który nadał temu miejscu nazwę Bellesguard z powodu wspaniałego widoku na Barcelonę. Gaudí włączył pozostałości murów i dwie wieże starego zamku do projektu domu, tworząc budowlę nawiązującą do średniowiecznego zamku z elementami gotyckimi i jego charakterystycznym, osobistym stylem.

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli, od 10:00 do 15:00

Ceny biletów: 20€ za osobę dorosłą, dzieci poniżej 8 roku życia za darmo

Krypta Colonia Güell

Colonia Güell to kompleks przemysłowy zlokalizowany na obrzeżach Barcelony, gdzie Gaudí zaprojektował kościół dla robotników. Kościół w Colònia Güell został zamówiony przez Eusebi Güella i zaprojektowany przez Gaudíego w 1898 roku. Niestety, zrealizowano tylko kryptę, ponieważ po śmierci hrabiego Güella w 1918 roku jego synowie porzucili projekt.

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *