Nasz pierwszy dzień w Barcelonie zaczęliśmy od najbardziej znanych i turystycznych miejsc, które są absolutnym „must-see”. Takie top 10 atrakcji, które muszą pojawić się na waszej liście, jeśli przyjeżdżacie do miasta tylko na chwilę. Miejsc, dzięki którym poznacie klimat Barcelony i jej piękną historię. 🙂

Sagrada Família

Bilety do Sagrady polecamy kupić z dużym wyprzedzeniem. Szczególnie jeśli wybieracie się do Barcelony w sezonie letnim, kiedy to do miasta zjeżdża się dużo turystów. Bilety w kasach mogą być już niemożliwe do kupienia. Kościoła Sagrada Família nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. To symbol Barcelony i największe arcydzieło Antoniego Gaudíego, którego niejeden budynek zdobi zatłoczone ulice miasta. Budowę Sagrady rozpoczęto w 1882 roku. Na ten moment, czyli rok 2024 budowa jeszcze nie została ukończona, ale jej data zbliża się już wielkimi krokami. Jak podają źródła, budowa ma zakończyć się już w roku 2025 lub 2026. Jeżeli więc chcecie zobaczyć ją jeszcze w budowie, to spieszcie się z wyjazdem. 😉

sagrada familia, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie
sagrada familia 3, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie
sagrada familia, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie

Tip!

Jeśli nie chcecie płacić za wejście do Sagrady, możecie wybrać się na mszę, która odbywa się co niedzielę o godzinie 18. Pamiętajcie jednak, że wtenczas nie wolno robić tam zdjęć i korzystać z przewodnika. Bilety do Sagrady warto kupić na oficjalnej stronie, gdzie bilet na rok 2024 kosztuje 26 euro. Szukając biletów do Sagrady w internecie możecie natknąć się na inne strony oferujące bilety w znacznie wyższych kwotach. Wejście do kościoła oraz na wieżę kościelną to koszt 36 euro.

Warto również pamiętać, że przed wejściem do kościoła musimy przejść kontrolę bezpieczeństwa, podobną do tych na lotnisku.

Park Güell

Kolejne dzieło Gaudíego, czyli Park Güell. Tu również bilety lepiej kupić ze znacznym wyprzedzeniem. Te kupuje się bowiem na wybraną przez nas godzinę i jeśli z kupnem obudzimy się zbyt późno, to przede wszystkim nie będziemy mieli wyboru czasu, a w najgorszym wypadku nie wejdziemy do parku w ogóle. Park ten jest pełen kolorowych budynków, ozdobionych mozaikami, oraz latających zielonych papużek, które kryją się w swoich gniazdach wysoko na palmach. Park został zaprojektowany jako luksusowe osiedle mieszkaniowe, jednak ostatecznie stał się publicznym parkiem. Oprócz pięknych architektonicznie budynków znajduje się tu również najpopularniejszy punkt widokowy w Barcelonie, z ławeczkami ozdobionymi mozaikami.

Czy warto jechać na zachód słońca? Z racji, że słońce zachodzi za górę, na której znajduje się park, to zachód słońca tam nie jest zbyt spektakularny. Stojąc na głównym tarasie w parku Guell, mamy słońce za swoimi plecami. 🙂

park guell, atrakcje w barcelonie, co warto zobaczyć w barcelonie
parki w barcelonie, atrakcje barcelony, co zobaczyć w barcelonie, park guell w barcelonie, czy warto
park guell, atrakcje w barcelonie, co warto zobaczyć w barcelonie

Casa Batlló

Casa Batlló to jedno z najciekawszych dzieł Gaudíego, znajdujące się na Passeig de Gràcia. Ta niezwykła kamienica zachwyca falującymi liniami i kolorowymi fasadami, które przypominają morskie fale i łuski ryb.

Wejście do budynku jest płatne. Praktycznie cała kamienica udostępniona jest do zwiedzania, z wyjątkiem najwyższych pięter, gdzie znajdują się biura firm. Z racji, że Gaudi zaprojektował również meble znajdujące się w kamienicy, wewnątrz obejrzeć możemy oryginalne wnętrza. Warto zobaczyć kamienice choćby z zewnątrz.

casa batillo, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie, ulice barcelony
casa batillo, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie

La Rambla

La Rambla to najbardziej znana ulica Barcelony, pełna sklepów, restauracji, ulicznych artystów i kolorowych stoisk z pamiątkami, na których możemy kupić choćby koszulkę FC Barcelony. To też niestety ulica, która jest druga pod względem ilości złodziei i kieszonkowców, zaraz po pasażu Garcia znanego z ekskluzywnych sklepów, warto więc uważać!

la rambla, atrakcje barcelony, czy warto zobaczyć la rambla
la rambla
la rambla, atrakcje barcelony, czy warto zobaczyć la rambla

La Boqueria

Mercat de Sant Josep de la Boqueria, znany po prostu jako La Boqueria, to słynny targ spożywczy na La Rambla, oferujący świeże produkty, lokalne przysmaki i egzotyczne owoce. Idealne miejsce, aby spróbować lokalnych specjałów i poczuć klimat barcelońskiego targu. Znajdziecie tu wszystko, od owoców morza, przez mięsa, po kolorowe warzywa i owoce. To prawdziwy raj dla smakoszy!

Interesują cię inne atrakcje Barcelony? Zobacz również:

casa mila, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie
Śladami Gaudiego
parki w barcelonie, atrakcje barcelony, co zobaczyć w barcelonie, park ciutadella
Najlepsze parki w Barcelonie
park guell, atrakcje w barcelonie, śladami gaudiego w barcelonie, co zobaczyć w barcelonie
Najlepsze punkty widokowe w Barcelonie

Gotycka Dzielnica (Barri Gòtic)

Gotycka Dzielnica to historyczne serce Barcelony, pełne wąskich uliczek, średniowiecznych budowli i tajemniczych zakątków. Spacerując po Barri Gòtic, można poczuć się jak w podróży w czasie. Warto tu odwiedzić katedrę św. Eulalii oraz plac Sant Jaume, gdzie znajduje się ratusz miasta. Wśród ciemnych uliczek zawsze coś się dzieje, na każdym kroku można spotkać mnóstwo ulicznych artystów.

dzielnica gotycka w barcelonie
dzielnica gotycka w barcelonie
dzielnica gotycka w barcelonie

Katedra św. Eulalii (Catedral de Barcelona)

Ta gotycka katedra, położona w sercu Barri Gòtic, zachwyca swoją architekturą i pięknymi wnętrzami. Budowę katedry rozpoczęto w XIII wieku, a jej fasada jest imponującym przykładem gotyckiej architektury. Tu przed nią na placu De La Seu praktycznie zawsze są jacyś uliczni artyści – muzycy, czy tancerze.

Wejście do katedry jest płatne, chyba że wchodzi się podczas mszy świętej, które odbywają się przy ołtarzu głównym w soboty i niedziele o godzinie 18 lub 19:15. Wtedy jednak nie wolno do kościoła wnosić aparatów fotograficznych.

Montjuïc

Montjuïc to wzgórze z licznymi atrakcjami, w tym Muzeum Narodowym Sztuki Katalonii (MNAC), Magiczną Fontanną, która jednak póki co na rok 2024 nie działa i stadionem olimpijskim, gdzie odbywała się olimpiada w roku 1996. Widok ze wzgórza Montjuïc jest przepiękny.

Na górę można wjechać jedną z dwóch kolejek linowych. Jedna Transbordador Aeri del Port odjeżdża z portu i są to czerwone, starsze wagoniki. Z kolejki podziwiać możemy widok na morze, plaże, miasto i port Barcelony. Koszt biletu w jedną stronę to 12,5 euro lub 20 euro jeśli chcemy wagonikiem wjechać na górę i zjechać. Druga to Telefèric de Montjuïc, która zaczyna się w połowie drogi na Montjuic i kończy się przy starym forcie. Stacja kolejki linowej łączy się z końcową stacją tramwaju na Montjuic, więc dla osób niechcących dużo spacerować jest to dobra opcja. Koszt biletu na samą kolejkę linową to 10,5 euro lub 16 euro za bilet w jedną i drugą stronę.

atrakcje barcelony, kolejka linowa w barcelonie, widok z kolejki linowej w barcelonie
atrakcje barcelony, kolejka linowa w barcelonie
atrakcje barcelony, kolejka linowa w barcelonie, widok z kolejki linowej w barcelonie

Camp Nou

Jeśli jesteś fanem FC Barcelony lub po prostu piłki nożnej, to tej atrakcji raczej nie ominiesz. Stadion FC Barcelony, Camp Nou, to mekka dla fanów piłki nożnej. Można zwiedzić stadion oraz muzeum poświęcone historii klubu. Camp Nou to największy stadion w Europie, mieszczący ponad 99 tysięcy widzów.

Barceloneta

Barceloneta to najbardziej znana plaża w Barcelonie, idealna na relaks po intensywnym zwiedzaniu. Plaże Barcelony są czyste, dobrze wyposażone i oferują wiele atrakcji, od sportów wodnych po restauracje serwujące świeże owoce morza. Warto również wybrać się na spacer po promenadzie i odwiedzić liczne bary i knajpki z widokiem na morze.

barceloneta w barcelonie, plaże w barcelonie, atrakcje w barcelonie
barceloneta w barcelonie, plaże w barcelonie, atrakcje w barcelonie

Zainspiruj się i śledź nas na mediach społecznościowych:

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *