Florencja to jedno z tych miejsc, gdzie człowiek przestaje myśleć logicznie i zaczyna rozważać przeprowadzkę. Serio-osobiście tak miałam. Spacerujesz uliczkami, patrzysz na te wszystkie renesansowe cuda i nagle pojawia się myśl: „A co, jeśli rzucić wszystko i tu zamieszkać?” . Mieć te cuda na wyciągnięcie ręki każdego dnia? No dobra, zanim sprzedasz mieszkanie (lub lodówkę 😉 ) i kupisz bilet w jedną stronę, najpierw zobaczmy, co warto zwiedzić w tym włoskim mieście renesansu. 

Istnieje kilka opcji – od szybkich lotów, przez romantyczne podróże pociągiem, aż po wariant dla prawdziwych hardkorowców, czyli podróż autem (przygotuj się na jakieś 15-20 godzin jazdy!).

Samolotem – Niestety, bezpośrednie loty do Florencji są rzadkością, ale można złapać lot do Pizy (Ryanair lata np. z Krakowa i Wrocław), a stamtąd pociągiem do Florencji w niecałą godzinę. Alternatywnie można lecieć do Bolonii i stamtąd pociągiem (ok. 40 min).

Pociągiem – Jeśli lubisz włoskie krajobrazy, możesz wybrać trasę przez Wiedeń i Wenecję. Długo, ale jakie widoki!

Samochodem – Wspaniały pomysł, jeśli chcesz po drodze zahaczyć o Alpy, Jezioro Garda czy Toskańskie winnice. Ale uważaj – we Florencji centrum jest praktycznie zamknięte dla samochodów, więc lepiej zostawić auto na obrzeżach.

Jak dojechać do Florencji z Mediolanu?

Superszybki pociąg – Najlepsza i najwygodniejsza opcja. Wsiadasz w Frecciarossa lub Italo, a po 1,5 godziny jesteś na miejscu. Cena biletu w jedną stronę to około 55 euro. Pociągi jeżdżą co chwilę, więc nie musisz bać się o rezerwację.

Autobus – Tańsza opcja, ale trwa dwa razy dłużej (ok. 4 godziny). FlixBus często ma bilety za kilka euro, polecamy, jeśli chcesz zaoszczędzić. W popularniejszych godzinach będziesz musiał zapłacić około 19 euro, ale wcześnie rano złapiesz autobus już za około 8 euro w jedną stronę. 

Samochodem – Jeśli wybierzesz się autem, to czeka cię ok. 3 godziny jazdy. Droga super malownicza, ale weź pod uwagę opłaty za autostrady i parkowanie we Florencji.

Osobiście, gdybyśmy ponownie wybierali się do Florencji, wzięlibyśmy autobus lub pociąg. To w zależności od budżetu, którym byśmy dysponowali. Zarówno autobusy, jak i pociągi są bardzo wygodne we Włoszech. :).

Z czego słynie Florencja?

Florencja, perła Toskanii i kolebka renesansu, słynie przede wszystkim ze swojego niezwykłego dziedzictwa artystycznego, historycznego oraz kulturalnego. To miasto, w którym tworzyli mistrzowie tacy jak Leonardo da Vinci, Michał Anioł czy Dante Alighieri, do dziś zachwyca niezliczonymi zabytkami, muzeami i niepowtarzalną atmosferą.

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Florencji jest katedra Santa Maria del Fiore, zwieńczona monumentalną kopułą Brunelleschiego, która dominuje nad panoramą miasta. Tuż obok znajduje się słynna dzwonnica Giotta oraz Baptysterium św. Jan.

Florencja zachwyca nie tylko architekturą i sztuką, ale także atmosferą pełną elegancji i włoskiego dolce vita. To miasto mody, luksusowych butików i wyśmienitej kuchni – od klasycznych florentyńskich steków bistecca alla fiorentina, po doskonałe toskańskie wina i słodkie cantucci z migdałami.

10 Najważniejszych atrakcji Florencji

Katedra Santa Maria del Fiore

Gdyby Florencja miała swoją koronę, to właśnie Duomo byłoby jej najcenniejszym klejnotem. Katedra Santa Maria del Fiore to nie tylko symbol miasta, ale też jedno z największych arcydzieł architektury na świecie. Jej imponująca kopuła, zaprojektowana przez Brunelleschiego, do dziś pozostaje największą ceglaną kopułą na świecie!

Budowę Duomo rozpoczęto w 1296 roku, ale, jak to bywa w przypadku wielkich projektów, trwało to… aż 140 lat! Pracowało nad nią kilku genialnych architektów, w tym Arnolfo di Cambio, Giotto i Francesco Talenti. Kiedy wreszcie w 1436 roku zakończono budowę kopuły, papież Eugeniusz IV osobiście pobłogosławił katedrę.

Wnętrze Duomo skrywa prawdziwy skarb – największy na świecie fresk, który zdobi sklepienie kopuły. A jeśli masz ochotę na najlepszy widok na Florencję, to koniecznie wejdź na szczyt kopuły – 463 stopnie prowadzą do tarasu widokowego na wysokości 91 metrów. 

A co z fasadą? Choć wygląda jak z epoki renesansu, w rzeczywistości to dzieło XIX wieku! Stworzył ją Emilio de Fabris, który postawił na styl neogotycki, nadając katedrze ten niepowtarzalny charakter.

Warto pamiętać, że Duomo stoi w miejscu jeszcze starszej katedry – Santa Reparata. Jeśli zajrzysz do podziemi, znajdziesz fragmenty tej starożytnej świątyni, która istniała tu już w VII wieku.

I jeszcze ciekawostka – katedra jest tak ogromna, że zmieściłoby się w niej nawet 30 000 ludzi! To tyle, ile mieszkańców ma małe miasteczko.

Galeria Uffizi

Jeśli kiedykolwiek marzyłeś o zobaczeniu na własne oczy arcydzieł Leonarda da Vinci, Botticellego, Caravaggia czy Michała Anioła, to Galeria Uffizi jest miejscem, które MUSISZ odwiedzić. To jeden z najważniejszych muzeów na świecie, a jego kolekcja dzieł sztuki jest tak imponująca, że można by tu spędzić cały dzień (albo i dwa, jak w naszym wypadku).

Muzeum powstało w 1560 roku z inicjatywy Cosima I de’ Medici, który chciał zgromadzić w jednym miejscu najważniejsze urzędy państwowe (stąd nazwa „Uffizi” – czyli „biura”). Jednak jego następcy wpadli na lepszy pomysł – postanowili stworzyć tu galerię sztuki, która szybko stała się najcenniejszą kolekcją renesansu na świecie.

Co tu zobaczysz?

  • „Narodziny Wenus” Botticellego – jedno z najbardziej ikonicznych dzieł sztuki, które przyciąga tłumy turystów.
  • „Zwiastowanie” Leonarda da Vinci – niesamowite, że obraz ten powstał, gdy Leonardo miał zaledwie 20 lat!
  • „Madonna z Dzieciątkiem” Rafaela – piękny przykład renesansowej harmonii.
  • Dzieła Caravaggia – mistrz światłocienia, którego obrazy mają w sobie mrok i dramatyzm.

Oprócz malarstwa, w Uffizi znajdziesz także kolekcję rzeźb i jedną z najważniejszych na świecie kolekcji rysunków i grafik.

Nie bez powodu Galeria Uffizi jest najczęściej odwiedzanym muzeum we Włoszech. W 2022 roku przyciągnęła ponad 2,2 miliona turystów, co oznacza, że kolejki do wejścia potrafią być naprawdę długie.

Piazzale Michelangelo

Piazzale Michelangelo to najsłynniejszy punkt widokowy we Florencji. Na pewno widziałeś go już nie raz, bo jest uwieczniany na niezliczonych pocztówkach i według nas jest rzeczywiście obowiązkowym przystankiem dla turystów odwiedzających miasto. Położony na wzgórzu na południe od historycznego centrum, oferuje spektakularną panoramę Florencji, obejmującą Ponte Vecchio, katedrę Santa Maria del Fiore, Palazzo Vecchio i malownicze nabrzeża rzeki Arno.

Plac został zaprojektowany w 1869 roku przez architekta Giuseppe Poggiego jako część wielkiego projektu urbanistycznego związanego z przekształceniem Florencji w stolicę zjednoczonych Włoch. W ramach tych zmian powstały eleganckie bulwary, a na lewym brzegu Arno utworzono panoramiczną trasę Viale dei Colli, zwieńczoną właśnie Piazzale Michelangelo. Budowa placu budziła mieszane uczucia wśród mieszkańców, głównie ze względu na wysokie koszty inwestycji.

Centralnym punktem Piazzale Michelangelo jest monumentalna kopia słynnego Dawida Michała Anioła, wykonana z brązu. Towarzyszą jej odlewy czterech alegorycznych rzeźb z Kaplic Medyceuszy w bazylice San Lorenzo. Oryginalne dzieła znajdują się we florenckich muzeach i są wykonane z białego marmuru.

Pałac Vecchio

Położony w samym sercu Florencji, na Piazza della Signoria, Pałac Vecchio to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków we Włoszech i prawdziwa perła średniowiecznej architektury. Jego masywna bryła, zwieńczona imponującą Wieżą Arnolfa o wysokości 94 metrów, od wieków dominuje nad panoramą miasta, będąc symbolem jego politycznej potęgi.

Budowę pałacu rozpoczęto w 1299 roku z inicjatywy Arnolfo di Cambio, słynnego architekta odpowiedzialnego także za katedrę Santa Maria del Fiore. Początkowo znany jako Palazzo dei Priori, stanowił siedzibę rządu Republiki Florenckiej. Ostateczna nazwa – Pałac Vecchio („stary pałac”) – pojawiła się w 1565 roku, gdy Medyceusze przenieśli się do bardziej okazałego Pałacu Pitti.

Wieża Arnolfa, której bryła częściowo opiera się na starszej wieży „della Vacca”, jest jedną z największych atrakcji pałacu. Z jej szczytu rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na Florencję, a sam szczyt wieńczy banderuła z symbolem Marzocco, lwa trzymającego lilię – herb miasta.

W przeszłości wieża służyła jako więzienie.

Wskazówka: Koniecznie odwiedźcie Corridoio Vasariano, ukryty korytarz łączący Pałac Vecchio z Pałacem Pitti, który przebiega nad Ponte Vecchio i oferuje niepowtarzalny widok na Arno!

Galleria dell’Accademia

Galleria dell’Accademia we Florencji to jedno z najważniejszych muzeów we Włoszech, a zarazem drugie najchętniej odwiedzane w kraju. Każdego roku przyciąga rzesze turystów, którzy chcą zobaczyć najwspanialsze rzeźby Michała Anioła, w tym najsłynniejszego Dawida – arcydzieło renesansowej rzeźby, które od 1873 roku znajduje się właśnie tutaj. Jednak muzeum skrywa znacznie więcej skarbów, od malarstwa średniowiecznego po unikatową kolekcję instrumentów muzycznych.

Galleria dell’Accademia powstała w 1784 roku, kiedy wielki książę Pietro Leopoldo di Lorena połączył kilka instytucji artystycznych we Florencji, tworząc nowoczesną Akademię Sztuk Pięknych. Muzeum miało służyć studentom jako miejsce nauki, gdzie mogli studiować i kopiować mistrzowskie dzieła sztuki.

Z biegiem lat kolekcja rosła, szczególnie po konfiskatach dzieł sztuki z klasztorów i kościołów w XVIII i XIX wieku. Niestety, w czasach napoleońskich muzeum padło ofiarą grabieży – wiele obrazów trafiło do Luwru i innych francuskich kolekcji. W XIX wieku, gdy Florencja była stolicą Włoch, galeria została podzielona na sekcję sztuki dawnej i nowoczesnej, tworząc pierwszy w kraju muzeum sztuki współczesnej. Przełomowym momentem w historii muzeum był 1873 rok, kiedy zdecydowano o przeniesieniu Dawida Michała Anioła z Piazza della Signoria do wnętrza galerii w celu ochrony rzeźby przed czynnikami atmosferycznymi. 

Bazylika Santa Croce

Od wieków Santa Croce była nie tylko miejscem kultu religijnego, ale także przestrzenią spotkań artystów, teologów, polityków i myślicieli, którzy kształtowali tożsamość Florencji w epoce średniowiecza i renesansu. Świątynia gościła wielkich przedstawicieli Kościoła, takich jak św. Bonawentura, św. Antoni Padewski, św. Bernardyn ze Sieny czy papieże Sykstus IV i Leon X.

Jednak to, co wyróżnia bazylikę, to jej rola jako Panteonu włoskich geniuszy. Właśnie tutaj spoczęli wybitni przedstawiciele świata sztuki, nauki i literatury, m.in. Michał Anioł, Galileo Galilei, Niccolò Machiavelli i Gioachino Rossini. Ugo Foscolo, neoklasycystyczny poeta, nazwał Santa Croce „Świątynią włoskiej chwały” (Tempio dell’itale glorie), nadając jej status narodowego mauzoleum.

Giardino di Boboli

Giardino di Boboli to jeden z najsłynniejszych włoskich ogrodów, prawdziwe muzeum pod gołym niebem, które od wieków zachwyca mieszkańców i turystów odwiedzających Florencję. Powstały jako ogród przy Palazzo Pitti, przez wieki był rozbudowywany przez Medyceuszy, Habsburgów-Lotaryngię i dynastię Sabaudzką, aż osiągnął swoją dzisiejszą, imponującą formę.

W ogrodzie znajdziesz m.in:

  • Amfiteatr – stworzony w miejscu dawnego kamieniołomu, z obeliskiem sprowadzonym z Egiptu.
  • Viottolone – główna aleja ogrodu, obsadzona cyprysami i prowadząca do malowniczej łąki Prato delle Colonne.
  • Kaffehaus – elegancki pawilon z XVIII wieku, rzadki przykład stylu rokoko w Toskanii, z którego roztacza się widok na Florencję.
  • Grotte di Buontalenti – wyjątkowa sztuczna grota pełna rzeźb i dekoracji inspirowanych naturą.
  • Limonaia – oranżeria zbudowana w stylu dynastii Habsburgów-Lotaryngii, w charakterystycznym zielonym kolorze.

Mercato Centrale

Mercato Centrale to jedno z najważniejszych miejsc na gastronomicznej mapie Florencji. Znajdujący się w dzielnicy San Lorenzo.

Budynek Mercato Centrale powstał w latach 1870-1874 jako część wielkiej przebudowy miasta w okresie, gdy Florencja była stolicą Włoch. Za projekt odpowiadał Giuseppe Mengoni, znany również jako twórca mediolańskiej Galerii Vittorio Emanuele II. Inspiracją dla architekta były paryskie hale targowe – dlatego konstrukcja łączy w sobie nowoczesne jak na XIX wiek materiały, takie jak szkło, żelazo i żeliwo, z klasycznymi elementami, w tym arkadami z kolumnami z kamienia pietra serena.

  • Parter nadal funkcjonuje jako tradycyjny targ spożywczy. Można tu kupić świeże produkty – mięso, ryby, sery, pieczywo, oliwę z oliwek, a także lokalne przysmaki, jak trufle czy suszone pomidory. Miejsce to wciąż przyciąga mieszkańców Florencji, którzy od pokoleń robią tu zakupy.

  • Pierwsze piętro przekształciło się w taki streetfood. Znajdziesz tam ponad 20 stoisk prowadzonych przez lokalnych mieszkańców. Można tu spróbować klasycznych toskańskich dań, takich jak bistecca alla fiorentina (stek po florencku), świeżo przygotowane makarony czy kanapki z lampredotto (florencką specjalnością z żołądka wołowego).

Bezpośrednio wokół Mercato Centrale rozciąga się słynny Mercato di San Lorenzo, czyli targ uliczny, który oplata budynek hali targowej i prowadzi aż do pobliskiej Bazyliki San Lorenzo.

Officina Profumo-Farmaceutica di Santa Maria Novella

Florencja skrywa wiele zabytków o niezwykłej historii, ale Officina Profumo-Farmaceutica di Santa Maria Novella to miejsce absolutnie wyjątkowe – to najstarsza apteka w Europie

Początki Officiny sięgają XIV wieku, gdy dominikanie z klasztoru Santa Maria Novella zaczęli destylować wodę różaną, używaną jako środek dezynfekujący w czasach epidemii. W przyklasztornym ogrodzie uprawiali zioła lecznicze, tworzyli esencje, eliksiry i balsamy, dostarczając swoje wyroby nie tylko mieszkańcom Florencji, ale i daleko poza jej granicami. Oficjalnie apteka rozpoczęła działalność w 1612 roku, zyskując renomę w całej Europie.

Officina Profumo-Farmaceutica to nie tylko sklep, ale prawdziwe muzeum zapachów i farmacji, mieszczące się w dawnych klasztornych wnętrzach. Już sam wejściowy portal z rzeźbionego kamienia przyciąga uwagę – zdobi go herb dominikanów z promieniującym słońcem. Prowadzi on do klasycystycznego atrium, w którym znajdują się marmurowe posągi bogini zdrowia Higiei oraz ojca medycyny Galena. W dawnych laboratoriach apteki działa obecnie muzeum, w którym można podziwiać zabytkowe sprzęty farmaceutyczne

Kaplic Medyceuszy

Kaplice Medyceuszy powstawały na przestrzeni wieków jako rozszerzenie bazyliki San Lorenzo, będącej tradycyjną nekropolią Medyceuszy. Początkowo członkowie tej wpływowej rodziny byli chowani w Sagrestii Vecchii (Starej Zakrystii) oraz w krypcie, a jeszcze wcześniej – w kościele San Tommaso. Jednak gdy potęga rodu rosła, pojawiła się potrzeba stworzenia bardziej monumentalnego miejsca pochówku.

Muzeum Kaplic Medyceuszy można zwiedzać od strony Piazza Madonna degli Aldobrandini. Podczas zwiedzania można zobaczyć: kryptę, najbardziej spektakularną część kompleksu, czyli Cappella dei Principi oraz nową Zakrystię, zaprojektowaną przez Michała Anioła.

Od 2023 roku dla zwiedzających otwarto niezwykłe pomieszczenie – Stanza Segreta di Michelangelo (Sekretna Sala Michała Anioła). Jest to mała, ukryta komnata, w której artysta prawdopodobnie ukrywał się przez kilka miesięcy w 1530 roku. Na jej ścianach odkryto szkice i rysunki wykonane węglem i ochrą, przedstawiające postacie ludzkie oraz fragmenty studiów anatomicznych.

Interesują cię inne atrakcje Włoch? Zobacz również:

Jezioro Como. Wszystko co musisz wiedzieć

Co warto zobaczyć w Pizie?

Co warto zobaczyć w Mediolanie?

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *