Po pierwsze i najważniejsze, co zawsze powtarzamy, nie trzeba mieć super sprzętu, żeby robić ładne zdjęcia. Wystarczy, że zaczniesz zwracać uwagę na kilka ważnych szczegółów, które zmienią wygląd Twoich zdjęć na lepsze! Zobacz, jak łatwo zrobić lepsze zdjęcia na Instagram. 🙂

Instagram to jeden z najpopularniejszych portalów dzisiejszych czasów. O ile korzystając z Facebooka, liczy się treść, o tyle na Instagramie najważniejsze są fotografie, które lądują na naszym profilu.

Możesz oponować i mówić, że i tam liczy się treść, bo dzięki niej ludzie w ogóle reagują na wpisy i udzielają się w komentarzach. Ale musisz też wiedzieć, że większość ludzi wybiera i kupuje oczami. Chociażbyś miał super merytoryczną treść to szare i bure zdjęcie nie przyniesie tobie zasłużonych czytelników.

To zdjęcia rzucają się pierwsze w oczy zaraz po wejściu na konto i to patrząc na nie, potencjalni obserwatorzy decydują, czy warto zaobserwować nasz profil, czy nie. 🙂

Co musisz więc wiedzieć, żeby robić lepsze zdjęcia na Instagram?

NIE RÓB TITANICA

Złapanie na fotografii świetnego momentu to czasem ułamek sekundy. W tym czasie zdarzyć się może, że nie uda nam się trzymać telefonu (bądź aparatu) prosto, więc i zdjęcie wyjdzie krzywe. Żartobliwie przez nas nazywany „efekt titanica” może być wykorzystany specjalnie, żeby nadać zdjęciu dynamiki, ale zwykle jest on zbędnym i psującym nam kompozycję błędem.

Na całe szczęście poprawienie takiej fotki to sekunda, a efekt takiego zabiegu widoczny jest gołym okiem!

Co musisz zrobić, żeby to naprawić?

Wykadruj swoje zdjęcie! Większość bezpłatnych aplikacji do obróbki zdjęć ma tę niezawodną funkcję kadrowania. Wyjaśnimy ci to na przykładzie darmowej aplikacji Lightroom Mobile.

Najpierw oczywiście musisz zaimportować zdjęcie. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, zapraszamy do naszego krótkiego poradnika: Lightroom Mobile krok po kroku

Na dole ekranu znajdziesz funkcję „kadruj”, oznaczoną ikoną ramki. Gdy już do niej przejdziesz, znów zerknij na dół i skorzystaj z opcji „prostuj”. Aplikacja powinna automatycznie wyprostować twoje zdjęcie.

Niestety działa ona, jeśli na zdjęciu widoczne są proste linie, lub horyzont. Jeżeli efekt nie jest zadowalający, to tuż pod zdjęciem odnajdziesz zakrzywioną podziałkę.

Przytrzymaj na niej palec i obracaj zdjęcie, aż nie będzie proste. Pomocne w tym będą linie pomocnicze, które wyświetlą się na zdjęciu. Postaraj się je, jak najbardziej dopasować do horyzontu, bądź krawędzi budynków.

Dobrym wskaźnikiem może być też sama postać na zdjęciu. Za wyznacznik możesz wziąć to, aby na przykład prawa stopa i prawy bark były w tej samej linii.

NIE PRZEŚWIETLAJ I NIE ZACIEMNIEJ ZDJĘĆ

Prześwietlenie występuje przy robieniu zdjęć w miejscach mocno oświetlonych, np.: na oblanej promieniami słońca plaży. Prześwietlone zdjęcie jest tak samo nieładne, jak te, któremu brakuje trochę światła.

Lepiej zawsze zrobić zdjęcie ciemniejsze niż zbyt jasne. Ciemne ze spokojem rozjaśnimy w programie graficznym, zbyt jasnego, wypalonego fragmentu, często nie da się już naprawić. 

Co musisz zrobić, żeby to naprawić?

Znowu posłużymy się aplikacją Lightroom Mobile. Tym razem wystarczy, że spojrzysz na funkcję „światło”. „Ekspozycja” rozświetli albo przyciemni całą twoją fotografię – zarówno ciemne, jak i jasne miejsca na zdjęciu. Przesunięcie suwaka „Cienie” sprawi, że ciemne miejsca na zdjęciu rozjaśnią się, albo przyciemnią. „Biele” pomogą ci przyciemnić jasne szczegóły na zdjęciu.

Pamiętaj, aby wykorzystać każdy z dostępnych suwaków. I nie przesadzać z rozjaśnieniem. Korzystając z innych, mniej rozwiniętych aplikacji łatwo zrobić na zdjęciu „efekt ducha”. To taka jasna aureolka tworząca się wokół postaci. Nie wygląda to korzystnie! 🙁

PAMIĘTAJ O „POWIETRZU” NA FOTOGRAFII

Widoczne na Instagramie zdjęcia są tak małe, że fotografie, na których dzieje się zbyt dużo często nie przykuwają tak dużej uwagi, jak te, które nazywane są „minimalistycznymi”. Rzecz jasna, minimalizm rządzi się swoimi prawami, a fotografie z podróży ciężko wcisnąć do tej samej grupy. Powiedzmy sobie więc o tym, czego się to tyczy, czyli o powietrzu w kompozycji zdjęć. 

Powietrze w kompozycji to wolna przestrzeń, która nie rzuca się w oczy. Jest jednolita, (jak np.: błękitne fale w tle lub błękitne, bezchmurne niebo) albo w nieostrości (np.: nieostre wnętrze mieszkania, albo tłum uliczny).

Zachowanie wolnej przestrzeni na ujęciu jest ważne, w szczególności, jeśli mówimy o fotkach, które dodajemy na Instagramie. Naprawdę łatwo pogubić się oczami na malutkich miniaturkach, na których zbyt dużo się dzieje.

Jeżeli chcesz jednak dodawać zdjęcia, którym brakuje pustej przestrzeni, polecamy Ci dodawać je na przemian z innymi.

Na przykład zrób to w ten sposób, jak pokazaliśmy poniżej. 🙂

Jak masz ochotę możesz zaobserwować nas na Instagramie, tam też doradzamy na temat tego, jak robić lepsze zdjęcia na Instagram! 🙂

USUŃ ZE ZDJĘĆ ZBĘDNE RZECZY

Zbyt dużo elementów na zdjęciu psuje wygląd fotografii. Choć nie zawsze jest to możliwe, zadbaj, aby na zdjęciu nie działo się więcej niż to konieczne – na pierwszym planie, jak i w tle. Skup ostrość na pierwszym planie i usuń z boków zbędne elementy.

Jeśli już coś niepotrzebnego (lub ktoś) wkradnie ci się na fotkę, spróbuj go usunąć, korzystając na przykład z darmowego programu Snapseed.

Obrazową instrukcję usuwania niechcianych elementów z fotografii, znajdziesz także na naszej stronie. Jak usunąć niechciane elementy ze zdjęcia

NIE KORZYSTAJ Z DOSTĘPNYCH W TELEFONIE FILTRÓW

Dostępne w aplikacji aparatu na telefonie darmowe filtry psują często wygląd udanych fotek. Sprawiają, że te stają się nienaturalne, często szare, lub z przesadzonym kontrastem. Postaraj się z nich nie korzystać.

Do obróbki zdjęć wykorzystaj darmowe aplikacje graficzne, takie jak Lightroom Mobile czy Snapseed. Skup się na świetle, na barwie kolorów i ich uwydatnieniu, a obiecujemy, że zdjęcia będą o niebo piękniejsze. 😉


INTERESUJE CIĘ FOTOGRAFIA?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

JAK ZROBIĆ FILTR TEAL&ORANGE
DLACZEGO FILTR TEAL&ORANGE JEST TAK POPULARNY NA INSTAGRAMIE?
APLIKACJE, KTÓRE POMOGĄ CI ZADBAĆ O ŁADNE STORY NA INSTAGRAMIE


Może również Ci się spodoba

2 komentarze

  1. Bardzo przydatne rady, moim takim tipem jest, aby zawsze przetrzeć obiektyw aparatu nim się zrobi zdjęcie, bo nam się może wydawać, że jest czysty a rzeczywistość potrafi być inna, więc lepiej profilaktycznie przetrzeć 😀

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *