Duńskie produkcje rządzą się swoimi prawami, warto o tym wspomnieć, ponieważ przykłady, które znajdziesz poniżej, niekoniecznie w Polsce dostałyby miano seriali młodzieżowych.

Warto jednak pamiętać, że Dania ma inny punkt widzenia na seksualność i okres dojrzewania. Wiele scen, które w Danii są normalne, nie zobaczyłyby światła dziennego w Polsce. A już na pewno nie znalazłyby się one w produkcjach skierowanych do młodszych, dorastających dopiero ludzi.

Pomimo wszystko, jeżeli mieszkasz w Danii, a jeszcze nie widziałeś tych seriali, zachęcamy Cię do ich oglądnięcia. To często nie tylko produkcje ze zbędnymi scenami zbliżeń, czy głupimi nastoletnimi wybrykami, ale także seriale z głębszym przesłaniem. Poza tym, jeśli jeszcze uczysz się języka, znajdziesz w nich masę duńskich sformułowań dzisiejszych czasów, które przydadzą Ci się w rozmowie ze znajomymi.

Jeżeli nie jesteś już nastolatkiem, to również polecamy Ci obejrzeć te seriale. Zrozumiesz, chociaż swojego nastolatka 😉.

DUŃSKIE MŁODZIEŻOWE SERIALE WARTE OGLĄDNIĘCIA

W naszym zestawieniu znajdziesz seriale romantyczne, komediowe, ale i pełne tajemnic i akcji. Dla każdego po trochu. 🙂

NOGET OM EMMA

Głównymi bohaterami serialu romantyczny Noget om Emma są Vitus i Emma. Młodzi spotykają się na imprezie i od razu wpadają sobie w oko. Emma ma wszystko, czego zdaniem Vitusa brakuje mu – jest optymistyczna i żądna przygód. Vitus skrywa jednak przed Emmą na pozór drobną tajemnicę, która może zniszczyć ich rozwijającą się relację. Chłopak spodziewa się dziecka ze swoją byłą dziewczyną.

Serial możesz zobaczyć za darmo na DR w języku duńskim.

DOGGYSTYLE

Doggystyle, to serial młodzieżowy, który opowiada historię Asty, młodej dziewczyny, która wyrusza do Kopenhagi, żeby spełnić swoje marzenie o byciu aktorką. Niestety nie wszystko idzie po jej myśli i wkrótce jest zmuszona wracać do rodzinnego domu na prowincji. Po zaczerpnięciu lepszego życia w stolicy, Asta nie potrafi już odnaleźć się w mieście, w którym się wychowała. Serial opowiada o jej miłosnych rozterkach i powrocie w rodzinne strony.  PS. Ten serial opracowywałam w gimnazjum.

Serial możesz zobaczyć za darmo na DR w języku duńskim.

LOVER


Mikka i Noah to dwóch młodych mieszkańców Kopenhagi, którym używki pomagają uciec przed rzeczywistością. Młodzi desperacko gonią za idealnym życiem, jednak ich uzależnienie wymyka się w końcu spod kontroli. Ich droga łączy się, kiedy obydwoje lądują na terapii uzależnień.

Serial możesz zobaczyć za darmo na DR w języku duńskim.

NATTEN TIL LØRDAG

Natten til Lørdag nie jest łatwym serialem. Składa się z trzech, dosyć krótkich odcinków, które opowiadają tę samą historię, ale z różnych perspektyw. Z punktu widzenia Karla, młodego ucznia szkoły średniej, Rosy, jego rówieśniczki, w której się podkochuje oraz Idy, przyjaciółki Rosy. Serial koncentruje się na trudnych i skrajnych problemach dojrzewania, podejmuje się przede wszystkim ważnego tematu jakim jest obopólna zgoda w kwestii seksualnej.

Serial możesz zobaczyć za darmo na DR w języku duńskim.

YES NO MAYBE

Mads popada w depresję po rozstaniu z ukochaną dziewczyną. Jego przygnębione i żałosne życie próbują poprawić jego znajomi, którzy instalują na jego telefonie aplikację randkową „Yes No Maybe”. Od tej pory Mads nurkuję w świat miłości i zaczyna jej szukać we wszystkich niewłaściwych miejscach.

Serial możesz zobaczyć za darmo na DR w języku duńskim.

HEMMELIGHEDER FRA NUUK

”Sekrety z Nuuk” to serial dokumentalny pokazujący młodych ludzi z Grenlandii zmagających się z problemami dorastania. W kilku odcinkach poznajemy życie grupki młodych, którzy szczerze opowiadają o trudnościach młodzieńczego życia, poruszając tematy tabu.

Serial możesz zobaczyć za darmo na DR w języku duńskim.

THE RAIN

O tym serialu pisaliśmy już kilka zdań w poprzednim wpisie o duńskich serialach, które możecie obejrzeć po Polsku. The Rain jest dla tych, którzy lubią post apokaliptyczny klimat we filmach. Serial opowiada historię rodzeństwa, które przeżyło wirusa, który spustoszył Danię.

Serial możesz zobaczyć za darmo na DR w języku duńskim. A także na Netflixie z polskimi napisami.

HVOR LIGGER LØKKEN?

To zabawny serial komediowy idealne dopasowany do naszych czasów. Stephanie i Henrik, dojrzała para kochanków, decyduje się wyruszyć na wycieczkę rowerową do Løkken, nadmorskiego miasteczka w Północje Jutlandii, po tym, jak koronawirus pokrzyżował im plany związane z wakacjami w Paryżu. Po drodze przeżywają niezapomniane i zabawne przygody, które rozwijają ich relację.

Serial możesz zobaczyć za darmo na DR w języku duńskim.

FRED TIL LAND

Fred til lands to duński thriller, który opowiada historię mieszkańców małego miasteczku Ebberup. Po nieszczęśliwym zdarzeniu, które wydarzyło się w ich okolicy, grupa mieszkańców stara się uporać z Mikę, psychopatycznym mężczyzną, który terroryzuje ich codzienne życie. Jak się jednak okazuje, kiedy człowiek zaczyna bawić się w Boga, łatwo stać się diabłem.

Serial możesz zobaczyć za darmo na DR w języku duńskim. A także leci na polskim Canal plus pod nazwą „Zbaw nas ode złego”.

ULVEN KOMMER

Duński dramat Ulven kommer porusza problem przemocy domowej. Holly, 14 letnia uczennica, oddaje szkolny esej, w którym oskarża swojego ojczym o przemoc. Sprawa trafia do pracownika socjalnego, który zamierza rozwiązać rodzinny problem. Wkrótce okazuje się, jednak, że esej Holly mógłbyć jedną z jej licznych kreatywnych twórczości.

Serial możesz zobaczyć za darmo na DR w języku duńskim.

A Ty masz swoje ulubione seriale? Podziel się tytułami w komentarzach! 🙂


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKA Z FILMÓW
O DUŃSKIEJ SZKOLE PO DUŃSKU | SŁÓWKA A1-A2
KOPENHAGA | ZAPLANUJ JĄ Z NAMIMoże również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *