Planujesz krótki city break w Mediolanie? Pragniesz zobaczyć słynną Duomo di Milano i zjeść przepyszną włoską pizzę? Zobacz, jak łatwo i tanio zorganizować pobyt w jednym z najdroższych miast Europy.

Lot do Mediolanu

Do Mediolanu dotrzeć można z wielu polskich miast. Możemy wybrać się na przykład z Katowic, Łodzi, Warszawy, Krakowa, Poznania, czy Lublina. Średni koszt biletów w dwie strony za osobę to 250 złotych. Ceny oczywiście cały czas ulegają zmianą, a do tego pamiętajmy, że dokupienie bagażu to dodatkowy koszt, który nie jest wliczony w bilet. Do szukania tanich połączeń lotniczych, polecamy Skyscanner.

Zwykle docelowym lotniskiem będzie Bergamo, ale Mediolan ma również dwa inne lotniska – Port lotniczy Mediolan-Malpensa oraz Port lotniczy Mediolan-Linate. O tym, jak dojechać się z Bergamo do Mediolanu pisaliśmy w poście „Jak dojechać do Mediolanu z lotniska Bergamo i Malpensa”.

city break w mediolanie, jak zaplanowac
Przepiękna katedra w Mediolanie.

Nocleg w Mediolanie


Znalezienie taniego noclegu w Mediolanie może być trochę uciążliwe, dlatego osobiście proponujemy wam, żeby szukać go z wyprzedzeniem. Wtedy mamy większą szansę na lokum w dobrej cenie i z dobrym komfortem.

Booking i AirBnb

Szukanie noclegów możecie zacząć od booking oraz Airbnb. Tam znajdziecie noclegi w budżetowej cenie. Szukając noclegów na tych stronach, możliwe jest dostosowanie kategorii do naszych upodobań. Możemy wybrać, jaka cena za dobę nas interesuje albo jakiego wyposażenia w pokoju i poza nim szukamy.

Z doświadczenia możemy doradzić, abyście w poszukiwaniu tanich noclegów rozglądali się za noclegami poza centrum Mediolanu. Sieć metra jest bardzo dobrze rozwinięta i pomimo swojej wielkości nie ma się czego bać. Bardzo łatwo połapać się w rozkładzie jazdy. 😊

Hotels.com

Dla tych z was, którzy szukają czegoś bardziej ekskluzywnego, polecamy hotels.com. Eleganckich hotelów w Mediolanie jest w bród, a niektóre aż proszą się o to, aby pobyć w nich, chociaż dobę i móc zostać rozpieszczonym przez udogodnienia, jakie oferują.

My osobiście nie trafiliśmy zbyt dobrze z naszym pobytem w Mediolanie. Nasz przyjazd do Mediolanu zbiegł się z Fashion Week, który odbywa się raz do roku i ściąga do miasta sławy z całego świata. Z tego powodu, nawet w okolicznych miejscowościach, takich jak Bergamo, czy Como brakowało miejsc noclegowych – a przynajmniej tych tanich. 😉

Ostatecznie zamieszkaliśmy z przemiłą panią i jej czterema pieskami w niewielkim mieszkaniu na jednym z włoskich osiedli na przedmieściach. Osobiście polecamy również takie doświadczenia z podróżowania. Poznanie życia codziennego Włochów od kuchni. 😊

Transport miejski po Mediolanie

Tak, jak wyżej wspomnieliśmy, w Mediolanie jest metro, a także sieć tramwajów i autobusów. Metrem dostaniemy się praktycznie wszędzie. Żeby tanio podróżować po Mediolanie – i całej Lombardii – polecamy wam wykupić sieciówkę IO VIAGGIO. Więcej o tym pisaliśmy we wpisie: „JAK PORUSZAĆ SIĘ PO MEDIOLANIE I CAŁEJ LOMBARDII?

W skrócie sieciówka umożliwia nam poruszanie się po całej Lombardii bez dodatkowych opłat. Możemy wykupić ją w zielonych automatach Trennord na dworcu głównym. Bilet kupić możemy na jedną dobę, 48 godzin, 72 godziny i tak dalej.

Oprócz możliwości swobodnego poruszania się metrem możemy także poruszać się tramwajami i autobusami, a także pociągami regionalnymi. To umożliwia nam zorganizowanie sobie świetnych wycieczek poza mury Mediolanu, co bardzo wam polecamy. W szczególności wybierzcie się nad jezioro Como. Oddalone od Mediolanu raptem o godzinę drogi pociągiem jest przepięknym miejscem wypadowym, gdzie odnajdziecie cudowne widoki i spokój – o ile jedziecie poza sezonem. 😉

O tym, jak zorganizować wyjazd nad jezioro Como, jak tam dojechać i co tam zobaczyć pisaliśmy tutaj: „WYCIECZKA NAD JEZIORO COMO. JAK DOJECHAĆ I CO ZOBACZYĆ NAD COMO?

Ceny w Mediolanie

Ceny w Mediolanie są takie, jak na duże europejskie miasto przystało. 😉 Są wysokie, choć można znaleźć też tanie miejsca. Wszystko w zależności od tego, do jakiej restauracji się udamy i w jakiej dzielnicy ją znajdziemy. Rozrzut cenowy jest naprawdę ogromny, tak samo jak wybór barów czy kawiarni. Eleganckich restauracji znajdziemy mnóstwo w centrum Mediolanu, a w nich rachunki mogą być naprawdę wysokie.

Rozsądniejszych cen możemy się, rzecz jasna, spodziewać poza centrum i na przedmieściach 😊


„Osobiście polecamy pizzerię Pizza Am. Super obsługa, PRZEPYSZNA pizza, która znalazła się w rankingu najlepszych pizzerii Mediolanu. Często trzeba postać w kolejce z lokalsami, ale naprawdę warto! Pizza Am znajduje się na Corso di Porta Romana, 83. My szliśmy pieszo, ale dojedziecie tam też metrem, wysiadając na stacji Crocetta. 😊”.

— Klaudia, autorka bloga

Ceny w sklepach spożywczych w Mediolanie

Na miejscu znajdziemy sklepy takie jak Carrefour, Conad, Esselunga, U2 Supermercato, oraz liczne mniejsze sklepy spożywcze. Najwięcej na ulicach spotkamy tych pierwszych, które niejednokrotnie czynne są 24h.

Przykładowe ceny we Włoszech (Mediolan) na rok 2023:

Woda butelkowana 6×1,5L – 1,92 euro
Pepsi 1,5L – 1,39 euro
Sok pomarańczowy 1L – 1,65 euro
Pomarańcza 2kg – 3,75 euro
Banany 0,75kg – 1,78 euro
Jabłka 1kg – 1,98 euro
Bagietka – od 0,69 euro
Chleb 1kg – 2,99 euro
Croissant – 1, 20 euro
Serek Philadelphia 0,250 kg – 2,99 euro
Mozzarella 0,150kg – 1,45 euro
Ricotta 0,250kg – 1,15 euro
Salami 0,150kg – 1,59 euro

Ceny w restauracjach w Mediolanie

Tak, jak wspomnieliśmy wyżej, zakres cenowy w Mediolanie jest dosyć duży. Przytoczymy jednak ceny, które nas spotkały na miejscu. 😊
Na pierwszą kolację zjedliśmy pyszną pizzę w pizzerii „Pizza AM”. Zdjęcie naszego rachunku znajdziecie poniżej.

Pizza – od 9 euro

Caffe Americano – około 2 euro

Cappuccino – od 1,20 euro

Latte Macchiato – około 3 euro

Tiramisu –  około 7 euro

Gelato (jedna porcja) – od około 1,5 euro


kamil malta

„Jeżeli chcecie zjeść tanio śniadanie, polecamy Wam wybrać się do „Bar Atlantic” na Viale Famagosta 56. Ceny tam są o niebo niższe. Za kawę zapłacicie 1 euro, tak samo za croissanta 😊”.

— Kamil, autor bloga

Coperto

Warto pamiętać, że we Włoszech płaci się coperto, czyli opłatę za zajęcie miejsca przy stoliku. Coperto może być różnej wysokości. W jednym lokalu zapłaciliśmy 2 euro od osoby, w innym 1,50 euro. Czym bliżej katedry tym coperto będzie mniej znośne. W ostatni dzień zmęczeni postanowiliśmy zjeść w bardziej „luksusowej restauracji” blisko katedry i coperto wyniosło nas 2,5 za osobę! Tam cappuccino kosztowało jednak 3 euro.


„Jeżeli będziecie nad jeziorem Como, wybierzcie się na obiad lub kolację do pizzerii La Griglia na Via Rezzonico, 2. Bardzo miły i zabawny właściciel oraz cały personel. Ceny również w porządku. Za kawę zapłaciliśmy po 1 euro, a za przepyszne desery po 6 euro. Cenny pizz są różne, Quattro formaggi kosztowało nas 9 euro, Capricciosa 10 euro.”.

— Klaudia, autorka bloga

Atrakcje Mediolanu

W Mediolanie znajdziecie mnóstwo atrakcji, zaczynając od przepięknych zabytków, słynnych na cały świat, po ciekawe muzea i inne rozrywki. Na dole top 6 atrakcji Mediolanu, które musicie zapisać na swojej liście „must-see”.

  1. Katedra w Mediolanie — jedna z największych i najpiękniejszych katedr gotyckich na świecie. Pamiętajcie, aby bilet do katedry kupić w wyprzedzeniem. Po pierwsze może już nie być biletów na czas, w którym chcecie odwiedzić katedrę, a po drugie unikniecie kolejki.
  2. Galeria Vittorio Emanuele II — luksusowe centrum handlowe z pięknymi mozaikami, rzeźbami i drogimi butikami.
  3. Castello Sforzesco — imponujący zamek, który kiedyś był rezydencją książąt Mediolanu.
  4. Cenacolo Vinciano — fresk Leonarda da Vinci przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Pamiętajcie, aby bilety kupić z wyprzedzeniem – najlepiej kilkumiesięcznym. 😉
  5. Pinakoteka di Brera — muzeum sztuki z jedną z najważniejszych kolekcji sztuki w Europie
  6. Teatro alla Scala — słynna opera i teatr baletowy, dom dla wielu słynnych wykonawców

Nasz kosztorys za 4 dni w Mediolanie

A teraz krótko, ile nas wyszły 4 dni w Mediolanie.

Lot z Malty do Mediolanu i Mediolanu do Danii – 298 koron, czyli około 188 złotych (dwie osoby) z pierwszeństwem wejścia

Nocleg – 984 korony duńskie, czyli 624 złote za dwie doby za dwie osoby (wspominaliśmy już, że był Fashion Week, a ceny wykańczające budżet)

Jedzenie (na tym nie dało się wielce oszczędzić. Po pierwsze pyszne włoskie jedzenie kusi, po drugie Mediolan to jedno z najdroższych miast) – 107 euro, czyli około 505 złotych poszło na samo jedzenie

Transport – karta IO VIAGGIO x 2 na 2 doby – 55 euro, czyli około 259 złotych (dzięki temu za darmo pojechaliśmy również nad jezioro Como oraz do miasteczka Pawia)

Atrakcje – wszystko, co widzieliśmy, było za darmo. Nie korzystaliśmy z żadnych płatnych atrakcji, oprócz rejsu statkiem nad jeziorem Como, które tutaj wpiszemy. Bilet na statek kosztował nas 20,8 euro (dwie osoby), czyli około 98 złotych. Plus 9,2 euro za rejs z Maggiore do Bellagio, czyli około 43 złote. Razem 141 złotych.

Całość wyszła nas 1717 złotych za dwie osoby. Szału nie zrobiliśmy. Oczywiście, że da się taniej. Przede wszystkim warto zadbać o jak najszybsze zabookowanie noclegów! 😊

INTERESUJĄ CIĘ WŁOCHY?
Zobacz również:
CO ZJEŚĆ BĘDĄC W MEDIOLANIE?
WYCIECZKA NAD JEZIORO COMO. JAK DOJECHAĆ I CO ZOBACZYĆ NAD COMO?
SAN MARINO: PRZEWODNIK PO ENKLAWIE WE WŁOSZECH
NAJPIĘKNIEJSZE MIASTA NAD JEZIOREM COMO. GDZIE WARTO SIĘ WYBRAĆ?
JEDNODNIOWA WYCIECZKA Z MEDIOLANU POCIĄGIEM. GDZIE POJECHAĆ?
ATRAKCJE W MEDIOLANIE. CO WARTO ZOBACZYĆ W MEDIOLANIE?
UNIKALNE MIEJSCA WE WŁOSZECH. 6 MIAST, KTÓRYCH MOŻLIWE, ŻE NIE ZNAŁEŚ

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *