Pierwsza zima w Danii była dla nas wyzwaniem. Zimno było, pochmurnie było, tyle że śniegu nie było. Jak to na północy nie ma śniegu? Przecież Dania jest jednym z krajów skandynawskich, prawda? A kraje skandynawskie kojarzą się z pięknym pulchnym śniegiem i prawdziwą zimą z krwi i kości. No właśnie. Tej zimy z krwi i kości też nie było.

W Danii zimą nie uświadczysz prawdziwych mrozów – a jeżeli są, to duńskie gazety nie przestają pisać o anomaliach, które napotkały ich kraj (z resztą te same tytuły widnieją, kiedy termometry wskazują latem powyżej 23 stopni 🙂 ).

Zimą w Danii plusy znajdą więc ci, dla których śnieg mógłby w ogóle nie istnieć, ci jednak, którzy nie wyobrażają sobie zimy bez śniegu, mogą czuć się zawiedzeni. Dania to prawdopodobnie jedyny kraj północy, w którym rzadko pada śnieg, ale to nie znaczy, że zima nie jest tu wyjątkowa.

 CO ROBIĆ ZIMĄ W DANI?

Dzisiaj przyszliśmy do was z naszymi propozycjami atrakcji w Danii, które możecie wypróbować właśnie zimą – albo przynajmniej zostawić sobie te punkty na chłodniejsze dni w roku.

zima w danii

SPRÓBUJ MORSOWANIA

Chociaż śniegu w zimie nie uświadczymy, nie oznacza to, że temperatura w Danii nigdy nie spada poniżej zera. Mrozów nie ma, ale to lepiej, ponieważ pierwsze kroki w morsowaniu będą dla początkujących morsów o wiele łatwiejsze przy kilku stopniach na minusie, niż przy kilkunastu.

Będąc na Północnej Jutlandii macie aż dwa morza do dyspozycji. Morze Północne, którego średnia temperatura zimą to 3 stopnie, oraz Morze Bałtyckie, którego temperatura waha się od 2 do 4 stopni Celsjusza.

Jeżeli nie chcecie być w tym wyzwaniu sami, polecamy zajrzeć na grupy Polaków mieszkających w Danii. Nas morsów jest tam naprawdę sporo, więc każdy chętnie przyjmie was pod skrzydła. 😊


IDŹ DO MUZEUM

Muzeum odwiedzić można w każdej porze roku, ale czemu nie zostawić sobie ich właśnie na porę, w której przyjemniej zwiedza się takie miejsca? W przeciwieństwie do lata i gorącego sezon turystycznego zimą nie trafimy na tłumy w muzeach.

O nich mógłby powstać osobny wpis, a i nawet gdyby powstał, to pewnie byłby dwa razy dłuższy niż ten, który właśnie czytacie. W Danii jest mnóstwo muzeów, które warto zwiedzić, ale tym razem podamy pozycje najciekawsze.

Ny Carlsberg Glyptotek jest pozycją, którą musicie zapisać sobie na mapie! Musicie! Sam budynek robi wrażenie, ale wnętrze muzeum sztuki jest po prostu wyjątkowe!

ARoS, muzeum w Arhus jest najbardziej rozpoznawalne ze względu na swoją niecodzienną konstrukcję wiszącą na dachu. Tęczowym korytarzem możemy do woli spacerować, a podczas tego podziwiać panoramę Aarhus, drugiego największego miasta Danii.

Moesgaard Muzeum jest przede wszystkim jednym z najładniejszych architektonicznych duńskich wyczynów. Budynek muzeum jest po prostu wyjątkowy, wynurza się z ziemi, albo scala się z nią, w sumie możecie to interpretować, jak wolicie. A na dachu kwitnie zielona trawa, po której można śmiało chodzić. Duńczycy mają głowę do architektury.

Memphis Mansion, czyli namiastka Ameryki w Danii. Lokalizacja muzeum poświęconego Elvisowi Presleyowi was zdziwi, bowiem cały zbiór pamiątek i rzeczy związanych z artystą mieści się w Elvisowej rezydencji – a dokładnie w replice domu Elvisa.


ODKRYJ CO KRYJĄ GWIAZDY

Czy w Danii można zobaczyć zorzę polarną? A można! Nie kłamiemy i nie oszukujemy. Wprawdzie nie jest to, tak łatwe zadanie i tak zjawiskowe, jak w najdalszych północnych zakątkach Norwegii, Szwecji, czy Finlandii, ale nie jest też niemożliwe.

Ekspertami w łapaniu zórz polarnych nie jesteśmy, więc nie podpowiemy wam, kiedy najlepiej ich szukać, ale poradzimy, gdzie najszybciej je zobaczycie – a jak nie zorzę polarną, to przynajmniej nacieszycie się boskim widokiem drogi mlecznej (o ile nie będzie chmur na niebie).

Bulbjerg Klint, czyli najpiękniejszy klif na Jutlandii Północnej jest jednym z wielu miejsc, które fotografowie zórz nie opuszczają zawiedzeni.

National Park Thy, który mieści się nieopodal klifu Bulbjerg także należy do tych lepszych lokalizacji.

Rubjerg Knude, na którym znajduje się zakopana latarnia morska, jest również takim miejscem, gdzie często widać magiczny pokaz świateł.

Właściwie każda plaża od National Park Thy, aż po Skagen może okazać się odpowiednim do tego miejscem.


POZNAJ JUNGLE

Kiedy już poczujecie na dobre, że wymarzły wam kości, zajrzyjcie do jednej z atrakcji, w której przez cały rok panuje tropikalna atmosfera. W jakimkolwiek rejonie Danii się nie znajdujecie, to z pewnością będziecie mieć w pobliżu jedno z tych ciepłych miejsc.

Palmiarnia w Aarhus może nie jest ogromna, ale jest idealnym miejscem na spacer bez kurtki podczas chłodnej, deszczowej zimy. Uwierzcie nam, że widok padającego deszczu na oszklony dach palmiarni jest przyjemniejszy, kiedy patrzy się na niego od wewnątrz – przynajmniej zimną. Po spacerze wśród zielonej, tropikalnej roślinności, możecie także zabrać swoją dziewczynę na szklankę ciepłej herbaty w przyjemnej kawiarni.

W Kopenhadze również znajdziecie tropikalną palmiarnię, nazywa się Palmehuset.

Jakiekolwiek jednak miejsce byście nie wybrali, szczerze polecamy wybrać się do Randers Regnskov. Tam pod trzema kopułami znajduje się namiastka tropików, za którymi każdy z nas tęskni podczas najchłodniejszych, zimowych wieczorów. Atmosfery tam dodają już nie tylko dzikie rośliny z najdalszych krajów, ale także zwierzęta, które figlarnie brykają nad głową podczas waszego spaceru.

Więcej o Randers możecie przeczytać w naszym wpisie tutaj: RANDERS REGNSKOV | ATRAKCJE DANII


ZOBACZ DANIĘ POKRYTĄ ŚNIEGIEM

Kiedy wreszcie nadejdzie kilka tych dni w roku, w których Dania zanurzy się w śniegu, wybierzcie się na trekking. Ośnieżona Dania to rarytas – w końcu nieczęsto można tego uświadczyć 😉 – zaplanujcie więc trasę w jednym z pięknych, duńskich lasów i lećcie na spacer.

Rold Skov to nasz faworyt w kwestii duńskich lasów (ci, co nas obserwują na mediach społecznościowych już pewnie o tym wiedzą 😉 ((nie obserwujecie nas jeszcze?! To na co czekacie! Tam na co dzień naprawdę dużo się dzieje, więc zapraszamy Was tutaj! 😊)).

Las Rold leży w Północnej Jutlandii, jest fajnym połączeniem wszystkiego. Znajdziecie tu duńskie góry, które nazywają się Rebild Bakker, pokręcone drzewa (Troldeskoven), dwa jeziora, w których można się kąpać (albo morsować, tego nikt ci nie zabroni! 😉) i pełno miejsc na rozpalenie ogniska. Jeżeli jednak nie jest wam po drodze, rozejrzyj się za lasem w swojej okolicy.

Koło Hirtshals (Północna Jutlandia) także znajdziecie fajny las Tornby Klitplantage, w którym bardzo często spotykaliśmy dzikie zające i sarny.

Thy National Park (Północna Jutlandia) to jedno z najpiękniejszych takich miejsc w Danii.

Himmelbjerget, nieopodal Aarhus (Środkowa Jutlandia) to też idealne miejsce na trekking. Na szczycie wzgórza jest piękna, stara wieża.

Skagen, a właściwie Grenen, miejsce, w którym dwa morza spotykają się ze sobą, wyjątkowo wygląda o tej zimowej porze roku.

W lesie w Silkeborg (Środkowa Jutlandia) za to zobaczycie najwyższe drzewa Danii mierzące ponad 53 metry.

Nie martwcie się, dla tych żyjących bliżej Kopenhagi też coś mamy.

Rzut beretem od stolicy możecie udać się na spacer do Jægersborg Dyrehaven, lasu założonego specjalnie na łowieckie potrzeby byłego króla Danii Fryderyka III. Teraz w lesie spotkać można około 2000 jeleni.

Ośnieżona panorama Danii to także specjalne przeżycie, żeby ją zobaczyć, wskoczcie do Gisselfeld Klosters Skov, gdzie ponad koronami drzew pnie się drewniana, spiralna wieża widokowa.

Podróże po Danii, ośnieżone lasy w Rold Skov
Ośnieżone lasy w Danii, północna Jutlandia

POZNAJ MORZA I ŻYJĄCE W NICH GATUNKI

Zima to też dobry pomysł, żeby poznać coś nowego i nauczyć się rozpoznawać gatunki ryb – które dotąd mieliście okazję zobaczyć na filmach, lub zobaczycie podczas letnich wakacji 😉.

Nordsøen Oceanarium w Hirtshals, czy Den Blå Planet w Kopenhadze na pewno przygotuje was na te wakacyjne doznania. Akwaria pełne wyjątkowych morskich stworzeń, morska atmosfera, a i w oceanarium w Hirtshals zobaczyć możecie rybę Mola Mola (Samogłów), na którą nurkowie na Balii polują dniami i nocami.


NAUCZ SIĘ GRAĆ W KRĘGLE

Kiedy nie wiecie co robić, to jest to dobry czas na naukę czegoś nowego. Możecie na przykład nauczyć się grać w kręgle. Kręgielnie znajdziecie praktycznie w każdym większym mieście, od północy po południe Danii.


POCZUJ ADRENALINĘ

Escape room, paintball, czy gokarty? To już wasza decyzja, ale podpowiadamy, że takie miejsca również istnieją w Danii. Na przykład w Action Center Amager (Kopenhaga), Fun Center w Aalborg, Action house w Løkken, Action World w Aarhus.


HYGGUJ NA JARMARKU

Zobaczcie na własnej skórze, jak hyggują Duńczycy zimą. Poznajcie świąteczne duńskie smaki na jednym z przepięknych jarmarków.

Wyjątkowy świąteczny market znajdziecie w Tivoli w Kopenhadze. Czynny jest od końca listopada do pierwszych dni stycznia. Cena za wejście się zmienia, ale średnio to 130 koron za osobę dorosłą.

Christiania także organizuje jarmark świąteczny, gdzie wejście zwykle jest darmowe. Oprócz spróbowania lokalnych smakołyków możecie również kupić rękodzieła sprzedawane przez mieszkańców Wolnego Miasta. Jarmark w Christianii jest czynny tylko w grudniu.

Zamek Kronborg nie jest gorszy w tym zestawieniu. Najfajniej dostać się tam starym pociągiem z Hellerup. Kursuje on w grudniu.

Teraz coś dla północnych mieszkańców Danii.

Najfajniejszy jarmark zwiedziliśmy w  Skulpturparken w Blokhus. Cały park wręcz obsypany był kolorowymi światełkami i świecącymi ozdobami z duńskich i światowych bajek. Był też pokaz świateł z muzyką, niezbyt powalający na nogi, ale nie dla niego warto było tam przyjść. Oprócz jarmarku i mnóstwa pięknie oświetlonych zakątków, w Skulpturparken stoją też rzeźby z piasku.

Las w Danii, ośnieżony, atrakcje Danii

POLECASZ KTÓREŚ Z TYCH MIEJSC? A MOŻE ZNASZ INNE RÓWNIE CIEKAWE MIEJSCA IDEALNE NA ZIMOWE ZWIEDZANIE?

PODZIEL SIĘ SWOIMI PROPOZYCJAMI W KOMENTARZU, STWÓRZYM RAZEM ZIMOWĄ LISTĘ ATRAKCJI W DANII! 🙂


INTERESUJE CIĘ DANIA?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

DANIA: 28 MIEJSC, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ W ŚRODKOWEJ JUTLANDII
KOPENHAGA. PRZEWODNIK PO STOLICY DANII
5 MIEJSC, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ W PÓŁNOCNEJ JUTLANDII
POZNAJ NIETUZINKOWE MIEJSCA NOCLEGOWE W DANII
WEEKEND W KOPENHADZE. PLAN ZWIEDZANIA Z MAPĄ
CO WARTO ZOBACZYĆ W BILLUND POZA LEGOLANDEM


Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *