Kolejny raz wybraliśmy się w podróż pomimo ciepłego sezonu i kolejny raz udowadniamy, że zawsze da się zaplanować tanią podróż i nie trzeba milionów, żeby poznać świat i spędzić czas w nowym, nieznanym jeszcze miejscu. Tym razem opowiadamy, jak zorganizować tani wyjazd na Cypr na własną rękę! 


CYPR NA WŁASNĄ RĘKĘ ZA MNIEJ NIŻ 700 ZŁOTYCH

Zwykle bywa, że to przede wszystkim cena biletów decyduje o tym, które państwo tym razem odwiedzimy. W tym wypadku tanie bilety lotnicze wskazały nam Cypr. I tak wyruszyliśmy poznawać nieznane zakątki wyjątkowej wyspy pełnej kotów, plantacji bananów, pięknych doniczek i smacznego jedzenia…oraz  kolejnych przeciwności losów, które stanęły nam na drodze.

Niepełny tydzień, który spędziliśmy na cudownej wyspie, zaplanowaliśmy tak, by poznać Cypr jak najlepiej się nam uda. Chcieliśmy zwiedzić jak najwięcej, poznać jak najwięcej i przeżyć, jak najwięcej. Pragnęliśmy – jak zawsze z resztą – doświadczyć nowego miejsca od każdej możliwej strony. Strony historycznej, turystycznej, od strony tradycyjnych dań, no i właśnie, także od strony tradycji Cypryjskiej.

Nie stawialiśmy na luksusy. Nigdy nie stawiamy, chociaż zdarzyło nam się już mieszkać w 5 gwiazdkowych hotelach. Nie, wbrew pozorom nie uznaliśmy, tak jak większość tanio podróżujących podróżników, że wizyty w hotelach nie są dla nas. Przecież kto nie lubi basenu pod nosem i jedzenia All Inclusive. Uznaliśmy jednak, że czas na luksus przyjdzie później. Kiedy już nie będziemy mieli sił zwiedzać (i kiedy będziemy ustabilizowani finansowo), wtedy posadzimy nasze tyłki na leżaku i będziemy poznawać kraje właśnie z tej leniwej perspektywy. 😉

Jako ludzie młodzi, kochający podróże i ciągle odmawiający sobie zbędnych rzeczy, na rzecz podróży, pokażemy wam, jak zaplanować super wyjazd, dużo przy tym zwiedzić i nie wydać przy tym milionów.

Bo chcemy udowodnić, że podróże są dla wszystkich!


LOT | CYPR NA WŁASNĄ RĘKĘ

Lot na Cypr z Polski trwa około cztery godziny. Dostać możemy się tam liniami lotniczymi Wizzair albo Ryanair. Największe lotniska na Cyprze znajdują się w miejscowościach Pafos oraz w Larnace i z pewnością na jednym z nich będziecie lądować, wybierając się na wakacje na wyspę Cypr.

Ceny lotów na Cypr zaczynają się już od 200 złotych w obie strony. Jak dobrze wszystko zaplanujemy, rozejrzymy się za biletami wcześniej to uda nam się kupić bilet lotniczy na Cypr taniej. Wszystko zależy od tego, kiedy zapadnie decyzja o wyjeździe.  😉

Bilety na samolot nie były najtańszymi, na jakie kiedykolwiek udało nam się trafić, ale i tak był to ułamek ceny, jaką zwykle osiągają bilety o tej porze roku. Był to w końcu lipiec, środek gorącego sezonu, w którym to najwięcej ludzi decyduje się na zagraniczne wakacje. Tym razem z Billund, najtaniej dostaliśmy się na Cypr Wizzairem.

Koszt biletu dla jednej osoby wyszedł ok. 215 złotych w obie strony.

Osobiście żałujemy, że wcześniej nie zdecydowaliśmy się na Wizz Discount Club, ponieważ zaoszczędzilibyśmy kilkanaście złotych na locie na Cypr. Jeżeli dużo podróżujecie, polecamy wam przemyśleć, czy członkostwo w Wizz Club wam się nie opłaci.


Gdybyśmy zdecydowali się na Cypr poza sezonem, bilety kosztowałyby nas połowę taniej. Jeżeli więc zależy ci na niskiej cenie, rozważ wyjazd wiosną, lub jesienią!

— Klaudia, autorka bloga

JAK ZAOSZCZĘDZIĆ NA BAGAŻU?

Najlepiej spakować się w plecak. Jeśli jednak nie wyobrażacie sobie spakować w plecach, przy zakupie biletów dokupcie drugi bagaż podręczny (ten z pierwszeństwem wejścia) i postarajcie się nim podzielić na dwóch. Dokupienie bagażu podręcznego to niewielki dodatkowy koszt, ale lepiej kupić go od razu. Kilka dni przed wylotem koszt będzie większy. My tak robimy za każdym razem!

Nasze plecaki zarezerwowane są na podręczne rzeczy, sprzęt, który ze sobą zabieramy i pamiątki, które ze sobą przywozimy. A dodatkowa torba na kółkach mieści w sobie nasze ciuchy.


NOCLEG NA CYPRZE

Kiedy bilety lotnicze leżały już kupione, przyszedł czas na pomyślenie o tym, gdzie będziemy spać. Lądowaliśmy w Larnace. Trzecie co do wielkości miasto Cypru niekoniecznie dawało nam jasno znać, na jakie ceny musimy się nastawić. Właściwie w ogóle nie mieliśmy pojęcia, jakie ceny są na Cyprze. Stawialiśmy, że podobne, jak w Hiszpanii, ale pewnie mniejsze niż w Londynie.

Noclegów szukaliśmy na Booking. Po wytypowaniu kilku interesujących nas – w szczególności cenowo – ofert, dyskutowaliśmy długo na temat ich standardów i tego, na czym nam zależy, a czego mieć nie musimy.

Chcieliśmy przede wszystkim łazienkę w pokoju, bo choć ostatnim razem wspólna (z innym pokojem) łazienka nam nie przeszkadzała, to brud, jaki pozostawiali lokatorzy drugiego lokum, sprawiał, że nie mieliśmy nawet gdzie położyć pasty do zębów w czasie ich mycia.

Łazienka to jedyny wymóg. Reszta obojętna.

Trafiliśmy jednak na świetne mieszkanie w niezłej lokalizacji, za naprawdę niską cenę!

Nasze mieszkanko miało duży salon z normalną, przestronną kuchnią, dwie sypialnie i czystą łazienkę. No i balkonik, na którym o każdym poranku spożywaliśmy śniadanko. Mieliśmy oczywiście bezpłatny dostęp do Internetu. Mieszkanie mieściło się 3 minuty od plaży i znajdowały się przy deptaku, czyli praktycznie w centrum. Czego chcieć więcej?

Wynajęcie mieszkania kosztowało nas ok. 202 złote. (na 5 nocy/jedna osoba)


Warto szukać lokum w mniejszych miastach. Ayia Napa, Limassol, czy Pafos to najchętniej odwiedzane przez turystów miejscowości, a co za tym idzie, wynajęcie noclegu jest tam droższe!

— Kamil, autor bloga


JEDZENIE NA CYPRZE

Ceny na Cyprze są porównywalne do tych w Polsce – a w szczególności tańsze niż w Danii – chociaż wszystko zależy, w jakich restauracjach się żywicie i w jakich miejscowościach decydujecie się mieszkać. W Ayia Napa i Limassol jedliśmy najdroższe kolacje. A w Larnace, Lefkarze i Pafos płaciliśmy mniej, niż na starówce w Poznaniu.

W większości jednak żywiliśmy się sami. Podjeżdżaliśmy pod Lidl, kupowaliśmy, co chcieliśmy i ładowaliśmy to do bagażnika naszego auta. Kolacje zwykle jadaliśmy na mieście, więc niezbyt oszczędnie, ale nie mogliśmy odmówić sobie tradycyjnego Cypryjskiego i Greckiego jedzenia!


Najtańsze zakupy zrobisz w Athenitis supermaket, Metro, Lidlu i AlphaMega.

— Klaudia, autorka bloga

Za dużą grecką sałatkę (z oliwkami, pomidorem, ogórkiem etc.) płaciliśmy około 7 euro, czyli ok. 30 złotych.

Za Mussakę około 8 euro, czyli ok. 35 złotych.

Za dania mięsne z dodatkami (frytki i surówki) około 11 euro, czyli ok. 48 złotych. (W Limassol)

Po przeliczeniu wszystkich rachunków wyszło, że na wyżywienie wydaliśmy na osobę niecałe 215 złotych.


W letnim sezonie warto pamiętać o kupieniu butelkowanej wody! Letnie dni są strasznie gorące.

— Klaudia, autorka bloga

Ogólnie ceny na Cyprze oceniamy jako dobre. Czasem trzeba naszukać się dobrej i taniej knajpki, ale na wyspie da się zjeść smacznie i za niską cenę. Więcej o tym, co i gdzie zjeść na Cyprze możecie przeczytać w naszym wpisie: „PRZYSMAKI CYPRU – CO I GDZIE ZJEŚĆ NA CYPRZE” W nim też znajdziecie knajpki, które szczerze polecamy! 🙂

PRZYKŁADOWE CENY NA CYPRZE | CYPR NA WŁASNĄ RĘKĘ

Woda butelkowana 2l – ok. 0,4 Euro

Mleko 2l – ok. 1,7 Euro

Makaron 1k – ok. 0,9 Euro

Ciasteczka kruche – ok. 1 Euro

Ser Gouda 750g – ok. 4 Euro

Jajka 6 sztuk – ok. 1 Euro

Drinki w lokalu – od ok. 3 Euro

Kawa w lokalu – ok. 2 Euro

Świeżo wyciskane soki – ok. 2,5 Euro

Jedna z wielu urokliwych restauracji w Lefkarze.
Na Cyprze znajdziecie cudowne plantacje bananów!

WYNAJEM AUTA NA CYPRZE

Długo się nad tym zastanawialiśmy. Byliśmy trochę przestraszeni wizją jeżdżenia pod prąd na rondzie i ciągłego stresu podczas podróżowania autem. Jednak w naszym przypadku słuszna była tylko jedna decyzja, i było nią wynajęcie auta na Cyprze. Podróżowaliśmy małą grupą, której opłacało się bardziej wynająć auto, niż wydawać na komunikację miejską, z którą nigdy w życiu nie zobaczylibyśmy tylu wspaniałych miejsc – i z którą nie zgubilibyśmy się tyle razy. 😉


Warto wspomnieć, że na Cyprze jest ruch lewostronny. Mieliśmy więc lekkie obawy.

— Kamil, autor bloga

Szukaliśmy długo pojazdu, który nie kosztowałby milionów i nie miałby tak ogromnego depozytu, który często trzeba uiścić wypożyczając auto. Zależało nam również na pełnym ubezpieczeniu w razie jakiegokolwiek błędu z naszej (i nie naszej) winy – co okazało się być bardzo przydatne, kiedy w ostatni dzień pękła nam opona. 😉

Udało nam się wynająć auto za 173 złote na 5 dób. Przy czym zdecydowaliśmy się na wynajęcie droższego, który miał automatyczną skrzynię biegów – tak by nie rzucać się na głęboką wodę. (I tak już zamiast kierunkowskazu włączaliśmy wycieraczki 😉 )

Koszty rozłożyliśmy na 4 osoby, więc wyszło po ok. 43 złote na osobę.

Koszt paliwa (na jedną osobę na 5 pełnych dni jeżdżenia od rana do wieczora; po górach i miastach) ok. 10 euro, czyli ok. 44 złote.


W wielu atrakcyjnych miejscach Cypru znalezienie bezpłatnego parkingu może być trudne, ale nie niewykonalne.

— Kamil, autor bloga

ATRAKCJE NA CYPRZE | CYPR NA WŁASNĄ RĘKĘ

Większość atrakcji, które widzieliśmy, była bezpłatna. Zwiedziliśmy przed kilka dni masę ciekawych i niesamowitych miejsc i tylko dwa razy płaciliśmy za wejście; 2 euro za wejście do zamku w Larnace i 5 euro za wejście do muzeum wina (w cenie przewodnik, który opowiedział nam dużo o historii winnic i win na Cyprze.)

Wiele atrakcji było tak wspaniałych, że planując drugi wyjazd musieliśmy odwiedzić je po raz kolejny!

Przede wszystkim polecamy zwiedzić przepiękne małe miasteczka, jak Lefkarę i poznać jej historię – lokalni mieszkańcy z pewnością z chęcią Wam o niej opowiedzą! 🙂 Nie możecie również przegapić cudownego przylądku Cape Greco! Ale i wraku statku Edro III.

Koszt atrakcji ok. 50 złotych.


Całkowity koszt naszej podróży po Cyprze to około 700 złotych. Czy dałoby się zorganizować Cypr na własną rękę jeszcze taniej? Oczywiście, że tak! Nie odmawialiśmy sobie jedzenia w restauracjach ani zakupów w sklepach. Plus, pomimo aktualnej sytuacji na świecie i tak wiele lokali, noclegowni i wypożyczalni aut podniosło swoje ceny na letni sezon. Biorąc to wszystko pod uwagę, zaplanowanie takiej samej wycieczki poza sezonem byłoby o co najmniej 150 złotych tańsze! Jak nie więcej! 😊

Jeżeli ten wpis Ci się przydał, proszę udostępnij go na swoich mediach społecznościowych. Dzięki temu nasze wpisy dotrą do innych, Ciebie to nic nie kosztuje, a nam pomaga się rozwijać. Zapraszamy Ciebie również do zaobserwowania nas na innych mediach. 😊


INTERESUJE CIĘ CYPR?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

AYIA NAPA – 10 RZECZY, KTÓRE MUSISZ TAM SPRÓBOWAĆ
10 NAJLEPSZYCH RESTAURACJI W AYIA NAPA
PRZYLĄDEK CAPE GRECO – MALOWNICZA WIZYTÓWKA CYPRU
CYPR PODCZAS PANDEMII | PUSTKI, OBOSTRZENIA, FLIGHT PASS
KURION. ODKRYJ PIĘKNO STAROŻYTNEGO MIASTA
POZNAJ LUKSUSOWE HOTELE NA CYPRZE


Może również Ci się spodoba

6 komentarzy

  1. Cześć,

    Dziękuję za wiele przydatnych informacji i wskazówek dot. Cypru. Za 2 tyg. wylatuję do Pafos i wasz blog stanowi dla mnie inspirację:). Mam pytanie z jakiej firma wynajęliście samochód, ewentualnie za pośrednictwem jakiej strony?

    Pozdrawiam,
    Agata

    1. Strasznie nam miło, że znalazłaś tu u nas inspirację 🙂
      Wypożyczyliśmy za pośrednictwem Rentalcars, a wypożyczalnia z której braliśmy auto to Global rent-a-car. 🙂

      1. Hej, jak to możliwe, że za tak niską cenę wynajeślicie samochód? Przeglądam właśnie oferty na luty i ceny 2 razy droższe 🙁

  2. Jak znaleźliście tak tanie loty? Czy to była jakaś chwilowa okazja i wam się trafiło? Bo przeglądając teraz strony ciężko znaleźć tak dobre ceny :((

    1. My latamy częściej z Danii, gdzie mieszkamy. Tu rzeczywiście swego czasu bilety na Cypr były tanie, jak barszcz, ale z Polski też nie ma tak złych cen. Na przykład w październiku, gdzie na Cyprze nadal jest bardzo cieplutko można lecieć z Warszawy za 120 złotych (cena sprawdzona na prędko w appce Skyscanner – na 23 października z Wawy do Pafos). Najważniejsze to planować wcześniej i ominąć sezon letni, w którym ceny biletów to istny koszmar 🙂

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *