FJERNUNDERVISNING, CZYLI ZDALNE NAUCZANIE W DUŃSKIEJ SZKOLE

Tryb zdalnego nauczania w szkołach robi się coraz bardziej popularny w Danii, bynajmniej nie ze względu na pandemię, ale na szansę pogodzenia życia osobistego z nauką. Decyduje się na niego bardzo dużo ludzi, którzy poza szkołą mają już swoją rodzinę. A także ci, którzy po prostu chcą rozwijać swoje pasje. Jak wygląda taki tryb edukacji w Danii? I czy jest lepszy od szkoły stacjonarnej?

ZDALNE NAUCZANIE W DUŃSKIEJ SZKOLE | FJERNUNDERVISNING CZY SELVUNDERVISNING

W Danii możemy uczyć się na fjernundervisning, albo selvundervisning. Te dwa zagadnienia różnią się od siebie. Fjernundervisning to tryb zdalnego nauczania z pomocą nauczycieli i dostępu do podręczników. Natomiast selvundervisning to przygotowanie się do egzaminu samemu, bez niczyjej pomocy.

Coraz więcej szkół wprowadza fjernundervisning, jako jeden z możliwych programów. W Danii normą jest, że wielu powraca do nauki po kilku latach pracy, żeby dokończyć edukację, albo zmienić swój zawód. Duża część uczniów rzecz jasna posiada często już swoją rodzinę albo prowadzi firmy, które uniemożliwiają im edukację stacjonarną. Dlatego też mogą skorzystać z nauki zdalnej.

Zdalne nauczanie popularne jest w szkołach wyższych (ale nie na uniwersytetach). College i szkoły zawodowe prowadzą zajęcia właśnie w takim trybie, by dać możliwość wyedukowania się ludziom, którzy na swojej drodze spotkali jakiś problem, który uniemożliwił im podjęcie się nauki, albo zdanie kierunku.

INNE PODEJŚCIE DO EDUKACJI, NIŻ W POLSCE

I w tym momencie warto byłoby wspomnieć o tym, że w Danii podejście do nauki w szkole jest zupełnie inne, niż w Polsce. Tutaj oczekuje się od ucznia, że ten zapisując się na uczelnie, chce się uczyć i chce zdać szkołę. A nie ma podejścia typu „rodzice kazali mi skończyć studia”, albo „bo znajomi poszli, ale w sumie to ja nie wiem, co chcę robić, ale też poszedłem”.

Dlatego też wielu Duńczyków kończąc szkołę średnią, bierze rok wolny, zwany w Danii sabbatår. Ten czas wykorzystują na rozwój, zdobycie doświadczenia i zabawę. Często zapisują się na wolontariat na drugim końcu świata i przy tym cieszą się podróżą, albo idą do pracy, aby zdobyć doświadczenia i grosza. Dopiero kiedy czują się zdecydowani, na jakim kierunku chcą studiować (albo chociaż w miarę zdecydowani), kontynuują edukację, składając papiery na studia.

Teraz także zdalne nauczanie pojawia się coraz częściej w szkołach średnich.

JAK WYGLĄDA NAUKA ZDALNA W DUŃSKIEJ SZKOLE ŚREDNIEJ | CZY KOSZTUJE?

Zdalna nauka odbywa się przez internet. Na początku roku dostaje się dostęp do platformy internetowej, na której nauczyciele różnych przedmiotów umieszczają materiały na kolejne lekcje i zadania domowe na kolejny tydzień.

Korzystanie z podręczników także odbywa się przez internet. Na specjalnej stronie internetowej możemy całodobowo przeglądać książki, które zostały wybrane przez nauczycieli.

W praktyce wygląda to tak, że co tydzień nauczyciel tłumaczy nowy temat. Czasem poprzez treść, czasem nagrane przez siebie filmiki, na których opisuje nowe zagadnienie. Następnie udostępnia treść, wraz z zadaniem domowym na klasowym koncie. Na platformie każdy z uczniów ma stworzone swoje prywatne konto. Przemieszczając się po materiałach, udostępnionych przez nauczyciela stopniowo wypełnia się zadania.

Nauczyciel zawsze pisze, jakie strony podręcznika należy przeczytać albo czego nauczyć się, aby poprawnie wykonać lekcje i przygotować się na egzamin końcowy – który w niektórych przypadkach jest raz do roku. Jeden dzień w tygodniu jest deadlinem na oddanie tygodniowego zadania domowego. Po czym nauczyciel sprawdza je i oddaje poprawioną pracę wraz z osobistym komentarzem.

Oczywiście można kontaktować się z nauczycielami, kiedy coś jest niezrozumiałe. A także kiedy potrzebujemy, aby wypowiedział się szerzej o omawianym zagadnieniu.

Czasem zadania należy oddać „ustnie”. Wtedy nauczyciel umawia się z nami na konkretną godzinę i pracę domową trzeba opowiedzieć przed kamerką – korzystając z Teams, albo konsultacji dostępnych na platformie e-learningowej. Zdarza się, że wystarczy nagrać filmik, albo tylko nasz głos i go przesłać.

W przypadku mojej nauki hiszpańskiego w szkole średniej, co dwa tygodnie musieliśmy oddawać pracę ustnie, żeby ćwiczyć wymowę. 😊

CZY ZDALNE NAUCZANIE JEST DLA MNIE?

Zdalna nauka nie jest zarezerwowana tylko dla osób, które mają firmę czy dzieci. Często jest to możliwość pogodzenia swojego życia osobistego, swojej pasji i samorozwoju ze szkołą, która może być planem B w momencie niepowodzenia planu A. Tak było w moim przypadku. 🙂

Musisz przede wszystkim być samowystarczalny, czasem sam poszukać informacji i mieć motywację. Podczas takiej nauki nikt nie wpisze ci nieobecności, kiedy spóźnisz się do szkoły, więc nie czujesz presji, żeby podnosić się z łóżka o 8 rano. Musisz po prostu sam się w sobie zebrać i poważnie podejść do tego tematu.

Najlepiej rozplanować wszystkie przedmioty, wypisać dni, w których musisz oddać pracę domową i zaplanować każdy dzień. Ustalić sobie rutynę. W poniedziałek uczę się historii, we wtorek biologia i chemia, w środę angielski, a później powtórka i oddanie zadania domowego. W szkołach wyższych można rozplanować to podobnie.

Niewielu potrafi żyć, osobiście planując każdą godzinę swojego dnia, dlatego większość chodzi do szkół stacjonarnych. Jeżeli jednak twoim pragnieniem jest połączyć czas rodzinny, pracę nad swoją firmą czy pasją z edukacją to ze zdalnym nauczaniem na pewno sobie poradzisz!


INTERESUJE CIĘ SZKOŁA W DANII?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

STUDIA W DANII | WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ
SZKOŁA W DANII | WSZYSTKO CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ
O DUŃSKIEJ SZKOLE PO DUŃSKU | SŁÓWKA A1-A2
CZY WARTO STUDIOWAĆ COMPUTER SCIENCE W DANII?


Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *