Cape Greco to malownicza wizytówka Cypru. Widoki niesamowitych klifów i zatoczek znajdują się bowiem na wszystkich pocztówkach, które można kupić na wyspie. Położony nieopodal Ayia Napal przylądek cieszy oczy, nawet najbardziej wymagających turystów.

 


My do takich nie należymy. Poznając kolejne kraje, jesteśmy nimi zawsze w pełni zachwyceni, bo każdy z nich ma co innego do zaoferowania i jest wyjątkowy na swój własny sposób. Po podróży na Cypr również czuliśmy niedosyt i zauroczenie nowo poznanym zakątkiem ziemi. Cape Greco było za to tak wyjątkowym regionem Cypru, że wrócilibyśmy do niego nawet dzisiaj.

 

Przylądek na południowo-wschodnim wybrzeżu to przede wszystkim cudowne widoki. Zatoczki i klify. Skalne brzegi ciągną się kilometrami po dwóch stronach Cape Greco oraz turkusowa woda nosząca na swych falach białe jachty.

 

My podróżowaliśmy po przylądku wypożyczonym autem. Asfaltowa droga i liczne parkingi sprawiły, że zwiedzanie Cape Greco było bardzo przyjemne, choć nie aż tak, jak zanurzenie się w czystych wodach zatoczek. Tych jest kilka, chociaż do niektórych najlepiej dostać się drogą morską – wypożyczoną łódką albo z zorganizowaną wycieczką statkiem.

 

Droga na Cape Greco jest asfaltowa, więc przylądek śmiało zwiedzać można miejskim autkiem – albo buggy.

 

Cape Greco to oczywiście nie tylko piękne widoki, bo chociaż te przyciągają największą ilość turystów, to warto wspomnieć, że przylądek obrośnięty jest ponad 400 gatunkami roślin, dlatego też region ten objęty jest ochroną przyrody. W wodach półwyspu żyje również dużo gatunków zwierząt, w tym, według miejscowej legendy, Scylla, jeden z potworów morskich znanych z mitologii greckiej – tak więc wypatrujcie wodnych potworów 😉

 

Cape Greco przylądek na Cyprze, atrakcje Cypru

 

MIEJSCA, KTÓRE TRZEBA ZOBACZYĆ BĘDĄC NA CAPE GRECO

 

KAMERALNA PLAŻA PRZY BAZIE RADAROWEJ

Na samym końcu przylądka Greco znajduje się brytyjska baza radarowa, dlatego spacer po półwyspie zaczynamy tuż przed drucianym płotem stacji. Tam, kawałek od małego parkingu znajduje się kameralna plaża, na którą zejść można po skałach.

 

BŁĘKITNA LAGUNA NA CAPE GRECO

Jadąc na północ, dotrzemy do błękitnej laguny. Parking znajduje się tuż obok knajpki sprzedającej świeżo wyciskany sok. Stamtąd jest doskonały widok na jaskinie w skałach, a także można zejść na skalistą, malutką plażę i wykąpać się w przejrzystych wodach przylądku.

 

Przylądek Cape Greco, klify, turkusowa woda, co zobaczyć na Cyprze

 

KAMARA TOU KORAKA 

Kawałek od Blue Lagoon znajduje się jeden ze skalnych mostów. Wejście na niego jest zabronione, a sam teren odgrodzony płotem ze względu na możliwość zawalenia się klifu. Warto tam się jednak zatrzymać i cyknąć kilka fotek.

 

KOŚCIÓŁ AGIOI ANARGIROI NA CAPE GRECO

Malutka cerkiew z turkusowym dachem leży pięć minut drogi autem od skalnego mostu. Przy prawosławnym kościółku, tak jak na całym Cyprze, spotkać możemy przemiłe koty, spokojnie wylegujące się na słońcu. Przy świątyni jest zejście na klify, z których można skakać do wody.

 

Najpiękniejsze zdjęcia kościółka wychodzą o zachodzie słońca.

 

 

KANNOS BEACH 

Jeżeli po długim spacerze w gorącej temperaturze waszym jedynym marzeniem jest kąpiel w morzu i relaks na plaży, nastawcie nawigację w aucie na Kannos Beach. To nieduża plaża z miejscem na rozłożenie się z ręcznikiem. W okolicy znajdują się również restaurację.

 

Będąc tam, warto zajrzeć również do jaskini Cyklopów, które według legendy zamieszkały tam po tym, jak rozbiły się na wyspie.

 

CANYON NA CAPE GRECO

Na zachodnim wybrzeżu, kawałek od mostu Kamara Tou Koraka możemy zatrzymać się przy niewielkim kanionie. Tuż obok znajduje się także jeden z ładniejszych punktów widokowych na cały przylądek Greco.

 

Knajpka na Cape Greco, atrakcje Cypru
Sea Caves na Cyprze, Cape Greco, turkusowa woda i klify
Sea Caves na Cyprze, przylądek Cape Greco, co zobaczyć na Cyprze

 

 

SEA CAVES 

Kolejne klify, których wręcz nie można przegapić, są morskie jaskinie, czyli Sea Caves. Parking znajduje się tuż obok asfaltowej drogi, a do skał czeka nas krótki spacer w dół (i później pod górę). Śmiałkowie skaczą ze szczytu klifu wprost w głębiny wody, ale dla tych, którzy szukają mniejszych wrażeń, polecamy zejść do jaskini i zrobić sobie piękne zdjęcia na tle białych skał i turkusowej wody.

 

Do jaskini nie prowadzi żadna ścieżka, ale zejście nie jest trudne.

 

MOST MIŁOŚCI NA CAPE GRECO

Ostatnim miejscem jest oczywiście most miłości, z którego rozpościera się piękny widok na port w Ayia Napa. Naturalna konstrukcja przyciąga wiele par z całego świata, które pragną zrobić sobie na niej zdjęcie, oraz wypowiedzieć życzenie, które podobno zawsze się spełnia, o ile zapieczętuje się je pocałunkiem. 😉

 

Skalny most na Cape Greco, Cypr, co zobaczyć na Cyprze
Skalny most Kamara Tou Koraka na Cape Greco.
Sea Caves, Cypr, klify, i jaskinie morskie
Jaskinia w Sea Caves. 
Jaskinie na Sea Caves na Cyprze, klify i turkusowa woda

 


INTERESUJE CIĘ CYPR? 
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
 
 

 
A Ty jakie miejsca polecasz na przylądku Greco? 🙂
 

Może również Ci się spodoba

Leave A Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.