Polska to jeden z piękniejszych krajów w Europie. Nie, poważnie nie żartujemy. To tutaj można odprężyć się na plaży, poczuć zapach morza, ale i pospacerować wśród pięknych lasów i malowniczych szczytów. Ten, kto nie chwali się tym, że żyje w Polsce, może mieć powód do wstydu, ponieważ według rankingu amerykańskiego magazynu Far & Wide, Polska jest piątym państwem w Europie, do którego wręcz trzeba przyjechać!

Zaskoczeni? 😉

To pozwólcie zaskoczyć się jeszcze bardziej i poznajcie masę niezwykłych rzeczy, które zobaczycie lub zrobicie, tylko będąc w Polsce!

Serię cudze chwalicie, swego nie znacie, uważamy za otwartą! 😊

CO ZOBACZYĆ W POLSCE I CZEGO WARTO TUTAJ DOŚWIADCZYĆ

Spis treści

Południowa Polska   |  Co zobaczyć w Polsce

1.       Pojechać w polskie Tatry

Czyli poznać jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. W Tatry wybrać można się o każdej porze roku, bo czy to wiosna, czy zima miejsce to zmienia się w zależności od miesiąca! Jego klimat jest niezastąpiony!

2.       Przejść jeden z wielu górskich szlaków w Polsce

Jak już w temacie gór jesteśmy. Górskich szlaków w Polsce znajdziemy mnóstwo. Można zacząć od tych łagodnych i wczuć się w magię otaczającej nas natury, ale można też skorzystać z ekstremalnych szlaków, i poczuć odrobinę adrenaliny. Najpiękniejsze widoki w Polsce gwarantowane!

3.       Przejechać się drezyną rowerową w Bieszczadach

Przejazd drezyną rowerową to przede wszystkim super sposób na aktywne spędzenie czasu wśród natury. A dodatkowo unikalna atrakcja, której nie spróbujecie nigdzie indziej.

4.      Zobaczyć zamek z serialu Wiedźmin (Ogrodzieniec)

Wiedzieliście o tym, że zamek Ogrodzieniec pojawił się na w netflixowym serialu Wiedźmin? Bez dwóch zdań warto więc zobaczyć go na własne oczy!

5.       Pospacerować po Narni, czyli zobaczyć góry Stołowe i wodospad Kamieńczyk


Kolejna filmowa ciekawostka! Pamiętacie przepiękny film o czwórce niezwykłego rodzeństwa, które trafiła do bajkowej krainy zwanej Narnią? Tak, Narnia znajduje się w Polsce, bo to tu właśnie m.in. przy wodospadzie Kamieńczyk kręcono kilka scen z filmu Opowieści z Narni.

6.       Wypić grzaniec zakopiański w Zakopanem


Szczególnie warto to zrobić zimą, gdy śnieg chrupie pod stopami, a mróz gryzie w uszy! Grzane wino z pomarańczą i goździkami rozgrzewa, jak mało co. Próbowaliście już?

7.       Zjechać z Kasprowego wierchu

Jasne, że większość fanów gór powie, że nie był w górach ten, kto nie wszedł na szczyt, a skorzystał z kolejki, ale przejazd nią może być również wspaniałym wspomnieniem! Naprawdę warto zobaczyć, jak wygląda Kasprowy Wierch, unosząc się ponad drzewami. Może więc warto jednego razu połączyć spacer na szczyt ze zjazdem na dół? (Albo odwrotnie 😉)

8.       Wspiąć się na Wielki Giewont


I znowu atrakcja, której nie doświadczycie nigdzie indziej. Nie lada wyprawa czeka was, aby zobaczyć z bliska krzyż na Wielkim Giewoncie, ale obiecujemy wam, że warto to zrobić.

9.       Zobaczyć kopalnie w Wieliczce

Kopalnia Soli Wieliczka jest jednym z najbardziej unikalnych tego typu miejsc na świecie, którą rocznie odwiedza ponad milion turystów! Ma aż 9 poziomów i 245 kilometrów wydrążonych korytarzy. A wiedziałeś o tym, że możesz spędzić nocleg 125 metrów pod ziemią w jednej z komór kopalni?

10.   Pobawić się w Energylandii

Chyba nikogo nie trzeba namawiać do odwiedzenia największego parku rozrywki w Polsce, co nie? 😊
Na terenie znajduje się około 106 różnych atrakcji, dostosowanych dla małych i dużych poszukiwaczy adrenaliny, a oprócz tego park wodny, a w nim trzy baseny i 10 zjeżdżali wodnych

11.   Wspiąć się na Śnieżkę

Zimą albo latem. Jesienią albo wiosną. O każdej porze jest tam pięknie!

12.   Sfotografować Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich

13.   Przejść szlak Orlich Gniazd (Jura Krakowsko–Częstochowska)

Szlak Orlich Gniazd łączący Kraków z Częstochową to niezastąpione widoki. Trasa ma odległość prawie 164 kilometrów, a po drodze będziecie mogli zobaczyć przede wszystkim przepiękne ruiny średniowiecznych oraz renesansowych zamków i pałaców.

14.   Zjeść oscypek na Podhalu

Ale taki prawdziwy z mleka owczego, twardy i wędzony. Mniam!

15.   Przepłynąć Wisłę kajakiem od źródła do ujścia

16.   Rafting w Pieninach

Dla tych, co lubią więcej adrenaliny, Pieniny oferują rafting, albo spływ kajakowy Dunajcem. Odważysz się spróbować? 😉

płynąca rzeka, po obu jej stronach gęste lasy, co zobaczyć w Polsce

17.   Zrobić sobie zdjęcie na tle Morskiego Oka

Nie ma nic złego w uwiecznianiu najwspanialszych widoków w Polsce.

18.   Zobaczyć świątynie Wang w Karpaczu

Czyli doznać trochę Norwegii w polskich górach. Wiedzieliście, że zbudowana z sosnowej bali świątynia Wang została przeniesiona do Karpacza w 1842 z norweskiej miejscowości Vang?

Świątynia Vang w Karpaczu, w tle ośnieżone drzewa i góry, co zobaczyć w Polsce

19.   Zobaczyć Dolinę Pięciu Stawów Polskich

Czyli kolejne z najpiękniejszych miejsc w Polsce.

20.   Zwiedzić Jaskinie Raj w Górach Świętokrzyskich


W Górach Świętokrzyskich odnajdziemy jedną z najdłuższych sieci jaskiń w Polsce. Nadal jest wiele nieodkrytych korytarzy, ale istnieją też te, które otwarte są dla turystów. Jaskinia Raj to jedna z najpiękniejszych jaskiń w Polsce, która wyjątkowa jest między innymi przez występowanie gęstych skupiska stalaktytów.

21.   Wejść na Rysy

22.   Zobaczyć polską pustynię


Długość pustyni Błędowskiej to około 10 kilometrów. Teraz obszar powoli zarasta drzewami, ale kiedyś można było zaobserwować różne zjawiska występujące zwykle na naturalnych pustyniach. Na obszarze pustynnym zdarzały się burze piaskowe i fatamorgany.  

zbliżenie na piasek, pustynia błędowska, co warto zobaczyć w Polsce

23.   Przepłynąć szlak kajakowy im. Ks. Kardynała Karola Wojtyły rzeką Drawą

Rzeka Drawa jest najdłuższą na Pojezierzu Drawskim. Natomiast szlak kajakowy pomiędzy Czaplinkiem, a Krzyżem swoje imię zawdzięcza Ks. Kardynałowi Karolowi Wojtyle, a to z powodu jego częstych wycieczek z przyjaciółmi, które odbywał właśnie na tej trasie. 😊

24.   Zobaczyć polski Hogwart w Mosznej


Prawdopodobnie jeden z najbardziej magicznych zamków w Polsce! Nasz polski Hogwart!

25.   Spędzić noc w jednym z wielu polskich schronisk w górach


To nadal jest nasze marzenie, którego jeszcze nie udało nam się spełnić, a które bez dwóch zdań i wy musicie zapisać sobie na liście rzeczy do zrobienia w Polsce! 😊

26.   Odwiedzić Afrykarium we Wrocławiu


Nie musisz wyruszać w odległe podróże, aby pobyć ze zwierzętami Afryki. Wystarczy, że przyjedziesz do Wrocławia. W Afrykarium zobaczysz ponad 350 wyjątkowych i pięknych gatunków ryb, gadów i ssaków. I tylko Afrykarium we Wrocławiu, jako jedyne w Polsce udostępnia zwiedzającym szklany tunel zbudowanym na dnie ogromnego akwarium. Widok jest zachwycający!

27.  Zobaczyć galerię sztuki polskiej w Sukiennicach w Krakowie

W Sukiennicach znajduje się wiele cennych, polskich dzieł sztuki, m.in. „Pochodnie Neurona” autorstwa Henryka Siemiradzkiego oraz „Hołd Pruski” Jana Matejki.

widok na sukiennice w Krakowie, co warto zobaczyć w Polsce

28. Zobaczyć podziemny wodospad w Złotym Stoku

29. Odwiedzić kopalnię uranu w Kletnie

Środkowa Polska  |  Co zobaczyć w Polsce

1.       Zjeść rogala Świętomarcińskiego w Poznaniu


Powody, dla których powinieneś to zrobić:

  • Po pierwsze rogale Świętomarcińskie nie tuczą.
  • Można dostać je przez cały rok w cukierniach, które uzyskały certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego. Szczególnie polecamy malutką cukiernię Słodki Kącik na ul. Świętego Marcina 26, tuż obok galerii MM.
  • Można je zjeść tylko w Poznaniu.
widok na kolorowe kamieniczki na starym rynku w Poznaniu, co warto zobaczyć w polsce

2.       Zwiedź Rogalowe Muzeum Poznania

Aby poznać historię Rogali Świętomarcińskich i zobaczyć, jak powstają.

3.       Wejść na pałac Kultury, ale po schodach


Co za sztuka wjechać windą. Warto zrobić coś, co robią nieliczni. To tylko około 800 stopni w górę (a później w dół).😉

4.       Spotkać postacie z bajek w Łodzi


Szlak turystyczny „Bajkowa Łódź” to dziesięć niesamowitych rzeźb odzwierciedlających popularnych bohaterów z naszych ulubionych bajek z dzieciństwa.

dziewczyna patrząca na rzeźbę postaci z bajki w Łodzi, co warto zobaczyć w Polsce

5.       Zobaczyć koziołki w Poznaniu


Jak koziołki pojawiły się w Poznaniu? Według poznańskiej legendy po pożarze Poznania zdecydowano się odbudować ratusz, a wraz z nim zegar na ratuszowej wieży. Z tej okazji zorganizowano ucztę, na której głównym posiłkiem miał być sarni udziec. Niestety przez nieuwagę kucharza pieczeń spłonęła, a zdesperowany młody kucharz ukradł z łąki nad Wartą dwa, białe pasące się koziołki. Te jednak zwiały kucharzowi i po dotarciu na ratuszową wieżę zaczęły się trykać rogami. Koziołki stały się gwiazdą uczty i tym samym burmistrz zlecił wykonanie mechanizmu przypominającego dwóch białych uciekinierów. 😊

Widok na poznański ratusz, co zobaczyć w Polsce

6.       Zjeść rurę poznańską w Poznaniu


Zaraz za rogalami to kolejny tradycyjny poznański przysmak warto spróbowania. Dostać możemy go często na organizowanych Jarmarkach Świętojańskich oraz sprzedawane są przed cmentarzami w dzień Wszystkich Świętych.

7.       Zjeść pierniki w Toruniu


Historia pierników jest znana od średniowiecza, a tradycyjne toruńskie pierniki wyrabiane są od 700 lat!

8.      Przejść się po polskim Alei Gwiazd w Łodzi


Mosiężną gwiazdą uhonorowanych jest wiele znakomitych operatorów, aktorów i reżyserów polskiej kinematografii.

9.    Zobaczyć żubry w Białowieży
 

10.   Zanurkować w najgłębszym basenie w Europie – Deepspot


Będąc pod Warszawą możecie, skusić się na niezwykłą atrakcję, jaką jest najgłębszy basen na świecie. Deepspot ma aż 45 metrów głębokości, tunele, wrak statku oraz inne liczne atrakcje przygotowane dla fanów nurkowania. Odważylibyście się zanurzyć w takiej głębi?

11.   Przyjechać na jarmark świętojański do Poznania


Jarmarków świętojańskich w Polsce znajdziemy bardzo dużo, a jednak tradycja jarmarków pochodzi właśnie z Poznania. Na jarmarku znajdziecie dużo straganów z pięknymi rękodziełami, a samo wydarzenie często połączone jest z festiwalami muzycznymi.
 

12.   Odnaleźć wszystkie murale w Łodzi


Murale w Łodzi powstały dzięki fundacji URBAN FORMS, którego zadaniem była popularyzacja sztuki miejskiej. Spacerując po łódzkich uliczkach ,warto rozglądać się na wszystkie strony, bo to miasto skrywa w sobie ponad 140 murali! Ciekawe, czy dacie radę odnaleźć je wszystkie? 😊

Murale w Łodzi, kobieta na tle murala przedstawiającego mężczyznę, co zobaczyć w Polsce

13.   Zobaczyć polskie Malediwy koło Konina (turkusowe jezioro)

Turkusowe jezioro koło Konina (miejscowość między Poznaniem a Łodzią) to sztuczny zbiornik wodny, który powstał po zalaniu wyrobiska należącego do kopalni węgla brunatnego. Chociaż chciałoby się móc wykąpać w polskim, lazurowym jeziorze, to niestety jest to zabronione ze względu na nieczystości z elektrowni, które dostały się do wody. To właśnie one sprawiły, że woda w nim nabrała tak niezwykle pięknego koloru.

14.   Spotkać wszystkie krasnale we Wrocławiu


Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że Wrocław to miasto zamieszkane przez urocze krasnale. Populacja tych uroczych stworków liczy na razie 360 niezwykłych figurek, a co najlepsze cały czas rośnie! Kto z was poznał już wszystkie wrocławskie krasnale? 😊

Wrocław z lotu ptaka, co zobaczyć w Polsce

15. Zjeść w restauracji Roberta De Niro

Nobu to ekskluzywna restauracja w Warszawie, którego założycielami jest szef kuchni Nobu Matsuhis oraz znany wszystkim aktor Rober De Niro. Kolacja w tym lokalu może być, co prawda droższa, niż wyjazd na Cypr na własną rękę, ale jeżeli uwielbiacie dobrą kuchnię to z pewnością nie poczujecie się zawiedzeni! 😊

Północna Polska   |  Co zobaczyć w Polsce

1.       Pospacerować po Molo w Sopocie

Półkilometrowe molo w Sopocie jest najdłuższym nad Morzem Bałtyckim. Ciekawostką, która z pewnością was zaskoczy, jest fakt, że w roku 1940 kręcono tu sceny do niemieckiego filmu Titanic w reżyserii Wernera Klinglera i Herberta Selpina. Niestety te prawdopodobnie nie trafiły ostatecznie do filmu.

2.       Wejść na najwyższą latarnię morską w Europie


Najwyższa latarnia morska w Świnoujściu ma wysokość ponad 67 metrów. Na samą górę prowadzi 308 schodków. Dasz radę je pokonać? 

3.       Zobaczyć Śniardwy

4.       Wziąć udział w parawingu na polskiej plaży


Unikalne doznanie na skalę światową! 😉 Ale nie ma co się martwić, pomyśl, czy wolisz parawany na plaży, czy jeżdżące auta, jak w Danii. Autem po plaży w Danii? Niby ciekawie, ale spaliny na plaży, to nic fajnego. 😉

5.       Zjeść gofry nad morzem


Powiemy wam szczerze, że nigdzie nie jedliśmy lepszych gofrów, niż w Polsce! Ślinka cieknie nam na samą myśl.

6.       Poznać zamek w Malborku

Zamek w Malborku został wzniesiony przez zakon krzyżacki w 1280 roku. W swojej historii był siedzibą wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a później także królów Polski.

7.       Poczuć zapach polskiej Prowansji, czyli pola lawendy


Pola lawendy w Polsce znajdziemy w wielu regionach naszego kraju. Będąc na północy Polski, możecie wybrać się na „Lawendowe Pole” koło Olsztyna, w centralnej Polsce tuż obok Poznania znajdziecie „Lawendowe Zdroje”, a na południu koło Częstochowy „Lisie Pole”. Takich miejsc jest jednak w Polsce więcej! 😊

8.     Popływać na kajakach po Mazurach

9.   Wydma Łącka

Wydma znajdująca się w Słowińskim Parku Narodowym to bez sprzecznie miejsce, które musicie zobaczyć, będąc w okolicach Łeby. Spodoba wam się z pewnością, jeżeli lubicie naturalne, ale nie oczywiste dla Polski atrakcje!

10.   Zobaczyć widok na Gdańsk z żurawia

Będąc w Gdańsku, wybierzcie się do Stoczni Cesarskiej, gdzie macie możliwość podziwiać miasto z wysokości 30 metrów, stojąc na szczycie dźwigu portowego.  

11.   Zobaczyć Krzywy Domek w Sopocie


Krzywy domek w Sopocie jest unikalnym pomysłem dwóch architektów, którzy inspirowali się dziełami Jana Marcina Szancera i Pera Dahlberga. Wewnątrz znajdziemy niewielkie centrum handlowe.

12.   Zwiedzić Odwrócony Dom w Szymbarku


Jeżeli Krzywy Domek to dla was za mało, zabierzcie się do Odwróconego Domu w Szymbarku. Drewnianą chatkę stojącą do góry nogami można również zwiedzać od środka. Zastrzyk emocji gwarantowany. 😉
 

14.   Pospacerować wśród krzywych drzew (Nowe Czarnowo)


Istnieje teoria powstania Krzywego Lasu w Polsce, która mówi o celowym ukształtowaniu drzew w taki sposób, aby mogły posłużyć do produkcji krzywulców, które wykorzystywane były do budowania m.in. łodzi. W każdym razie będąc w okolicy, musicie wybrać się tam na spacer!

Pomóżcie poszerzyć naszą listę cudownych miejsc w Polsce. Pochwalcie się, jakie miejsca w Polsce Was zauroczyły! 😉

INTERESUJE CIĘ POLSKA?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:

3 DNI W KARPACZU ZA MNIEJ NIŻ 200 ZŁOTYCH. JAK TO ZAPLANOWAĆ?
32 MIEJSCA, KTÓRE MUSISZ ZOBACZYĆ BĘDĄC W ŁODZI
SPACER PO PYRLANDII, CZYLI POZNAŃ OCZAMI POZNANIAKA
WEEKEND W POZNANIU ZA 140 ZŁOTYCH. JAK TO ZAPLANOWAĆ?
NAJWAŻNIEJSZE ATRAKCJE KARPACZA W 6 GODZIN

Może również Ci się spodoba

1 komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.