Dzisiaj zabieram was w podróż przez urokliwe naturalne zakątki Danii. Ten kraj, znany głównie z LEGO skrywa również piękne parki narodowe i malownicze krajobrazy, które zachwycą was swoją przestrzenią i spokojem. Przygotujcie się na wspaniałe przygody i niezapomniane widoki!

Ten urokliwy kraj skrywa w sobie niezwykłe naturalne atrakcje, które zachwycają odwiedzających swoją różnorodnością i pięknem. Od malowniczych wydm i klifów po urocze jeziora i lasy, Dania oferuje niezapomniane doznania dla miłośników przyrody. W tym poście zabierzemy was w podróż po najpiękniejszych naturalnych zakątkach kraju, gdzie będziecie mogli cieszyć się oddechem świeżego powietrza, podglądać dzikie zwierzęta i zanurzać się w spokoju natury. Zapraszamy do odkrywania naturalnych skarbów Danii!

Møns Klint

Nasz pierwszy przystanek robimy na wyspie Møn, gdzie odkryjesz najpiękniejsze klify w Danii. Zalesiony obszar jest idealnym miejscem na długi spacer. Gdy wchodzisz na jedną ze ścieżek prowadzących wzdłuż klifów, natychmiast przenosisz się do innego świata. Wędrując przez gęste lasy i spacerując wśród wysokich, białych klifów, masz wrażenie, że jesteś jednym z bohaterów baśni Andersena. Dookoła panuje cisza, mijasz tylko w spokoju pasące się krowy. Będąc na Møns Klint można również zejść drewnianymi schodami na plażę, by zobaczyć, jak spektakularnie prezentują się potężne klify z dołu. Stań na krawędzi i pozwól, aby szum fal i zapach morskiej bryzy zaprowadził cię do stanu całkowitego zrelaksowania.

Råbjerg Mile

Kolejną naturalną perełką jest Råbjerg Mile, położony nieopodal Skagen. To miejsce ma swój unikalny urok. Spacerując po piaskowych wydmach, masz poczucie, że jesteś na bezkresnej pustyni, gdzieś na bliskim wschodzie. Łatwo tu zapomnieć, że jest się nadal w Danii. Duńska pustynia jest naprawdę bardzo duża. Jeżeli masz ochotę, możesz zrobić sobie około 30-minutowy spacer i dojść aż na plażę. Stąd też już nie tak daleko do Skagen Odde, gdzie Morze Północne spotyka się z Morzem Bałtyckim. To niezwykłe zjawisko jest obowiązkowym punktem na mapie każdego miłośnika przyrody.

Park narodowy Thy i Bulbjerg Klint

Teraz przeniesiemy się do Parku Narodowego Thy, który znajduje się na północnym wybrzeżu Jutlandii. To miejsce jest oazą spokoju i dzikości. Spacerując po ścieżkach otoczonych rozległymi wrzosowiskami i lasami, można spotkać sarny i dziki. Co najciekawsze, wschodnia część parku tysiące lat temu była archipelagiem, a teren tam wyróżnia się śródlądowymi klifami. Najbardziej niezwykłym widokiem w parku jest Bulbjerg Klint, piękny, olbrzymi klif, który wygląda trochę groteskowo, stojąc samotnie na dosyć płaskim obszarze. Z klifu natomiast rozpościera się niezwykły widok na turkusową wodę, która swój kolor zawdzięcza znajdującej się na dnie białej skale wapiennej.

Rubjerg Knude Fyr

Nadal nie macie dosyć? W takim razie zapiszcie sobie na liście Rubjerg Knude Fyr. Ta niezwykła latarnia morska stoi od wielu lat dumnie na przesuwających się wydmach, tworząc surrealistyczną scenerię. Nanoszenie się piasku to problem, z którym Dania zmaga się od setek lat. W pewnym czasie jej brzegi coraz bardziej zaczęły być pochłanianie przez gromadzący się piasek. Z tego powodu wiele obszarów kraju zostało zniszczonych, dlatego zadecydowano, aby te miejsca zalesiać i uniemożliwić tym samym budowanie się wielkich, sypkich wydm. Rubjerg Knude, na którym stała latarnia morska był jednym z tych miejsc, z tym jednak wyjątkiem, że tu zalesienie nie doszło do skutku. Majestatyczny wygląd latarni przyciąga rocznie tysiące odwiedzających. Kilka lat temu latarnia została nawet przeniesiona w głąb lądu, gdyż z upływem czasu mogła przewrócić się do morza. Przejdź przez piasek, czując go między palcami i podziwiaj widok błękitnego horyzontu.

Rold Skov

Wielu mówi, że Dania jest płaska. Po wcześniejszych miejscach pewnie już widzisz, że jest to totalnie nieprawdą, ale teraz udowodnimy ci to jeszcze bardziej. Zapraszamy do Rold Skov. To miejsce jest doskonałe dla miłośników natury i osób pragnących wyciszenia i odprężenia. Las usytuowany jest na licznych wzgórzach, z których rozpościera się piękny widok. Wędrując przez Rold Skov, możesz spotkać urokliwe jeziorka i strumienie, które ożywiają krajobraz. Możesz wziąć kąpiel w spokojnych wodach jeziora Store Økssø, a później rozpalić ognisko i cieszyć się ciszą i spokojem. Jesienią całe wzgórza okryte są pięknym wrzosem.

INTERESUJE CIĘ DANIA?
Zobacz również:
CO WARTO ZJEŚĆ, BĘDĄC W DANII? Z JAKICH DAŃ SŁYNIE DANIA?
UKRYTE ATRAKCJE W KOPENHADZE O KTÓRYCH NIE MIAŁEŚ POJĘCIA
WEEKEND W KOPENHADZE. PLAN ZWIEDZANIA Z MAPĄ
ODKRYJ TAJEMNICZE JELLING – ATRAKCJE DANII

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *