Warto wyjść poza popularne szlaki turystyczne i odkryć atrakcje w Kopenhadze znane tylko przez jej mieszkańców. Zobaczyć miejsce, o których nie pisze większość przewodników. Tym razem ujawnimy wam kilka lokalizacji rzadko uczęszczanych przez turystów. Kopenhaga może naprawdę zaskoczyć!

Ukryte atrakcje w Kopenhadze, które warto zobaczyć

Paternoster


Paternoster to dźwig popularny w pierwszej połowie XX wieku i służący, jako winda. Zbudowany był z kabin ,połączonych w łańcuch, mogących pomieścić do dwóch osób i poruszających się stale w zamkniętej pętli. Kiedy jedna kabina jechała do góry, druga poruszała się w dół. 
Takich działających jeszcze paternostrów poukrywanych w Kopenhadze jest kilka. Jeden znajduje się w Christiansborg Slot, inny w Axelborg, czy w budynku Danske Bank leżącym przy Holmens Kanale. Jeżeli chcielibyście spróbować przejechać się starą windą najłatwiej wam jednak będzie wstąpić do szkoły KVUC przy ulicy Vognmagergade 8. Szkoła otwarta jest w czacie roku szkolnego od rana do popołudnia dla wszystkich i śmiało można wejść do środka.

Bali w centrum Kopenhagi


W hotelu Guldsmeden-Manon Les Suites na Gyldenløvsgade naprawdę można poczuć się, jakby wypoczywało się pod palmą na odległym Bali. Przepiękny basen to oczywiście nie tylko jedyna rzecz, którą ma do zaoferowania ten hotel. 

Inny widok na kopułę Marmorkirken


Będąc w centrum Kopenhagi z pewnością w swoich planach macie zobaczyć Marmorkirken mieszący się nieopodal posiadłości Królowej Danii. Przepiękny kościół robi ogromne wrażenie, a wygląd jego kopuły może być dla was całkiem znajomy. Tak, nie mylicie się, kopuła została zaprojektowana na wzór kopuły Bazyliki św. Piotra w Watykanie. W każdym razie tuż obok kościoła znajduje się piętrowy parking przy ulicy Dronningens Tværgade 4, a z jego ostatniego piętra możemy z bliska przyjrzeć się detalom niesamowitej kopuły.

marmorkirken

Nyboders Mindestuer


Historyczną dzielnicę Nyboder pełną charakterystycznych, żółtych domków warto natomiast zwiedzić niedzielą, kiedy to w godzinach popołudniowych otwarte jest niewielkie muzeum Nyboders Mindestuer ukazujące, jak wyglądało mieszkanie w niewielkich mieszkaniach mieszących się w dawnych koszarach marynarki wojennej. Muzeum otwarte jest od 11 do 14 i mieści się przy ulicy Sankt Paulsgade 24 w Kopenhadze. Koszt biletu to 20 DKK.


Nyboder zostało zbudowane przez Christiana IV, króla Danii, który żył w latach 1577-1648. Nyboder miało stać się dzielnicą dla żołnierzy i ich rodzin. Wtenczas Kongelige danske marine, czyli Królweska Marynarka Wojenna rozwijała się najszybciej.

— Klaudia, autorka bloga

Grób Freda Lincolna Wrey’a


Amerykańskiego gitarzystę Freda Lincolna Wrey’a mogą znać ci, którzy uwielbiają muzykę filmową, ponieważ artysta znany jest między innymi dzięki swojemu utworowi „Rumble” znanego z filmu Pulp Fiction z 1994 roku. Fred Wrey po tym, jak poznał swoją przyszłą duńską żonę, przeprowadził się z nią do Danii, gdzie po latach zmarł. Pochowano go w kryptach pod Christians Kirke, czyli kościele leżącym na ulicy Strandgade 1. Jego grób można zobaczyć podczas organizowanych wycieczek.

Mastekranen


Żuraw masztowy na Holmen w Kopenhadze (adres: Havnebus 992) to jeden z nielicznych pozostałych takich wynalazków w Danii. Narzędzie zostało wybudowane w czasach króla Fryderyka V i służyło do podnoszenie masztów żaglowców. Drewniana konstrukcja żurawia ukryta jest w kamiennym budynku , który chronić ma drewno przed słońcem, czy wiatrem. Zwiedzanie żurawia jest możliwe podczas Kulturnatten.

Ballonhangaren


100-letni hangar balonowy na Islands Brygge w Kopenhadze jest jednym z niewielu tego typu hangarów zachowanych w Europie. Hangar balonowy przeznaczony był do przetrzymywania balonów obserwacyjnych, które wykorzystywano do obserwacji pola walki podczas wojny. Hangar można zobaczyć podczas organizowanych wycieczek, a ich terminy można podpatrzeć na stronie By&Byg Klubben.

fot: http://www.byensnetvaerk.dk/da-dk/arrangementer/2019/ballonhangaren.aspx

Bolsjefabrikken


Chociaż nazwa może być myląca, bynajmniej nie jest to fabryka cukierków. 😊 Bolsjefabrikken to stowarzyszenie kulturowe, które jednoczy wielu muzyków i artystów. Organizują wydarzenia kulturowe a także koncerty. Warto tam się wybrać, jeżeli lubicie hippisowską atmosferę.

Nokken


Nokken to rejon znany z licznych, kolorowych i rzadko spotykanych domków, które zostały zbudowane własnoręcznie przez swoich właścicieli. Miejsce to znajdziecie na północno-zachodnim Amager i warto tam się wybrać chociażby na spacer, żeby popodziwiać unikalne budownictwo.


W latach 30 XX-wieku Nokken należało do portu w Kopenhadze. Wielu pracowników wykorzystywało to miejsce do rekreacyjnego wędkarstwa. W ten sposób powstała tam pierwsze osada, która z czasem mocno się rozrosła. 😊

— Kamil, autor bloga

Det grønne strøg. Zielony park na dachu Rigsarkiv


Budynek Rigsarkiv leżący przy Kalvebod Brygge 32 skrywa nie lada smaczek. Na jego dachu rośnie piękny park, po którym możecie przespacerować się, a także poszaleć na deskorolce, czy pojeździć rowerem. Ogród powstał w związku z budową nowego budynku Rigsarkiv. Projektanci chcieli stworzyć spokojne miejsce dla ludzi, ale również pragnęli, aby ich projekt miał pozytywny wpływ na owady w mieście.

INTERESUJE CIĘ KOPENHAGA I DANIA?
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
WEEKEND W KOPENHADZE. PLAN ZWIEDZANIA Z MAPĄ
DLACZEGO POWINIENEŚ WYBRAĆ SIĘ NA CITY BREAK W KOPENHADZE?
CO WARTO ZOBACZYĆ W BILLUND POZA LEGOLANDEM

Może również Ci się spodoba

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *